Kysucká vrchovina: krásný kus Slovenska, který Češi neznají

Terchovou, vstupní bránu do Vrátné doliny v Malé Fatře, zná dost českých turistů. Na opačnou stranu této obce se však vydá málokdo. Přitom právě tady, v méně nápadných kopcích Kysucké vrchoviny se ukrývá mnoho roztroušených, malebně položených terchovských osad. V jedné z nich se narodil i legendární zbojník Janošík.
Terchovské osady

Terchovské osady | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Málo známá a nápadná Kysucká vrchovina se rozprostírá severně od Kriváňské Malé Fatry, od západně navazujících Javorníků ji dělí řeka Kysuca. Většinu pohoří tvoří mírně zvlněné, z velké části zalesněné hřebeny tvořené zvrásněnými jílovci a pískovci, občas se však vyskytují také strmé homolovité kopce – například Ľadonhora (999 m), Mravečník (993) anebo nejvyšší Pupov (1096 m), vystupující nad Terchovou přímo naproti Malému Rozsutci. V žebříčku slovenských horstev zaujímá Kysucká vrchovina podle výšky 27. nebo 30. místo, záleží na metodice výběru.

Kysucká vrchovina byla dříve mnohem více osídlena a méně zalesněná než dnes. Hřebeny i údolí zdobily četné roztroušené samoty, kde ještě v pozdních dobách socialismu daleko od civilizace dožívali místní kopaničáři a udržovali tradiční zemědělsko-lesnicko-pastevecký způsob života. Se zapřaženým koněm obdělávali úzká políčka, kosili louky, chovali krávu.

„Velké“ peníze vydělávali na Ostravsku v dolech nebo hutích. Nejvíce takových osad bylo právě v okolí Terchové. K mnohým se nedalo dojet autem, nakupovat se chodilo i několik kilometrů pěšky.

Osada Zázvorovci v roce 1989

Osada Zázvorovci v roce 2015

Zmizelá krajina a lidé

Život horalů i zmizelou krajinnou tvář Kysucké vrchoviny zachytil souvisle asi poprvé a naposledy ostravský fotograf a turista slovenského původu Josef Vričan v knize Po Stredných Beskydách z roku 1981 (nakladatelství Osveta). Tuto reprezentativní fotografickou publikaci lze vzhledem k tehdejšímu vysokému nákladu celkem běžně koupit i dnes v antikvariátech a to i přes internet. Z většiny snímků je patrné, jak neuvěřitelně a za poměrně krátkou dobu se tato oblast změnila.

Dnešní osiřelost a opuštěnost horských hřebenů Kysucké vrchoviny symbolizuje například turistické rozcestí Zázvorovci na hlavním hřebeni, kde ještě v roce 1989 stály dvě chalupy. Žili zde dva starší manželé a před domem se pásla kráva, po čtvrt století je ale tato lokalita k nepoznání zarostlá. V podstatě tu nic není a v houští, kde stály chalupy, lze nalézt jen střepy nádobí a zbytky starých smaltových hrnců. Podobný osud postihl řadu dalších míst.

Do rodiště Juraje Jánošíka

Východiskem k výstupu na nejvyšší kopec Kysucké vrchoviny a zároveň k návštěvě Jánošíkova rodiště je osada Šípková, vzdálená čtyři kilometry od centra Terchové. Do osady ukryté v hlubokém údolí zajíždí několikrát denně autobusová linka a pro motoristy je na točně autobusů připravená veliká plocha vhodná k zaparkování. Tabule naučné stezky připomíná tradiční život v minulosti, turistický rozcestník nabízí trasy do tří různých směrů. Pro nečetné návštěvníky je tou nejlákavější zelená značka, mířící po šotolinové cestě vzhůru do kopců k Jánošíkovu rodišti.

Jánošíkovo rodiště

Osada Jánošíkovci

Zhruba po dvou a půl kilometrech vytrvalého stoupání vyústí zeleně značená trasa na louku pod osadou Jánošíkovci, která patří k nejlépe zachovalým v okolí Terchové. Znamená to, že tu ještě trvale bydlí starousedlíci a žádný z domů neslouží komerčnímu turistickému ruchu.

Osobnost Juraje Jánošíka hrdě připomíná malá cedulka s valaškou v „centru“ osady, širší historické souvislosti s životem legendárního zbojníka pak přináší tabule naučné stezky u turistického rozcestí. Rodný dům tu pochopitelně nestojí, životnost místních dřevěnic není příliš dlouhá. V osadě, ukryté ve stínu vzrostlých stromů, vládne po celý rok klid, rušený jen štěkotem psů, kteří vítají občasné výletníky. Je s podivem, že zatím nikoho nenapadlo proměnit tohle kouzelné místo v poutní cíl slovenských národovců.

Vzhůru na Pupov

Přímo nad osadou Jánošíkovci se zdvihá příkrý svah nejvyšší hory Pupov, která má dva vrcholy – vyšší východní (1096 m) a nižší západní (1045 m). Obě kóty spojuje téměř rovný hřeben o délce dva kilometry. Pupov je jednou z dominant v okolí Terchové, jmenuje se po něm místní folklórní soubor, název hory je slyšet v mnoha lidových písních v podání nenapodobitelných terchovských hudců.

Výstup je bohužel dost nezáživný a strmý, výhled nic moc, ale nejvyšší hora je nejvyšší hora. Navíc na ní jistě nejednou posedával a do rodného kraje pohlížel Juraj Jánošík v dobách, než se dal na zboj. Zvláště pak, když od rodného domu to měl jenom půl hodiny s převýšením jen 300 metrů!

Nejzajímavější částí výstupu je hned úvodní pasáž, kdy žlutá značka prochází mezi hospodářskými usedlostmi Jánošíkových příbuzných, za doprovodu volně pobíhajících kuřat a dorážejících psů smíšených plemen. Za pozornost stojí též starobylá dřevěná udírna, z níž se dýmí na všechny strany. Kam se hrabou dnešní sériově vyráběné zahradní grily!

Západní vrchol Pupova je pokrytý řídkým porostem mladých smrčků, kosodřeviny a jalovců. Souvislý výhled chybí, ale pokud si projdete blízké okolí, průhledy do dálky mezi stromy objevíte. Za příznivé dohlednosti rozeznáte například Lysou horu v Beskydech. Další výhledy čekají v lokalitě Poľany, kam žlutá značka z Pupova sestupuje. Odtud vedou cesty buď dolů do Terchové nebo zpět do osady Jánošíkovci, resp. Šípkové.

Jánošíkův kraj, cyklistický ráj

Souvislejší putování Kysuckou vrchovinou nabízí modře značená hřebenová trasa, na níž se lze z osady Šípková napojit zelenou nebo žlutou trasou. Znamená to ovšem celkem strmý výstup. Samotná hřebenovka je pak velká pohoda s minimálním výškovým převýšením, kde se střídají lesy a louky.

Rozcestí pod osadou Jánošíkovci

Jánošíkov kraj - cyklistický raj

Značené trasy pro pěší doplňuje na hřebenech Kysucké vrchoviny síť cyklotras, propagovaná lákavou hláškou „Jánošíkov kraj, cyklistický raj“.Tady je ovšem zapotřebí zpozornět! Cyklistický ráj si většina Čechů rozhodně nepředstavuje tak, že bude jezdit po kamenech, bahně, přes spadlé stromy a výmoly plné vody či po úzkých a strmých lesních pěšinkách připomínající trasu pro cyklokros.

Přesně tak (i když samozřejmě ne všude) ale cyklistický ráj v Jánošíkově podání v kopcích nad Terchovou vypadá. V případě pěšího pohybu však žádná rozčarování nehrozí. Naopak je více času vstřebávat klid a ticho, prodchnuté vůni jehličí a lesní trávy. Vyplatí se mít s sebou košík na houby a bandasku na maliny nebo borůvky.

Přes zaniklou osadu Zázvorovci a na rekreační účely proměněnou osadu Káčerovci směřují modré značky hřebenové magistrály na horu Mravečník (993 m), jež se tyčí přímo nad Terchovou ze západní strany. Nedávno zmizel po zásahu motorových pil z vrcholu Mravečníku lesní porost, což znamená skvělý rozhled prakticky na všechny strany. Je odtud vidět celá Kysucká vrchovina, Terchová se všemi osadami i protilehlá Malá Fatra. Za pouhých 40 minut sestoupíte z Mravečníku do Terchové, kde můžete přemýšlet o dalším skvělém výletu v kraji, který zrodil Jánošíka.

Může se hodit

Doporučená celodenní trasa:
Terchová, Biely Potok – Poľany, zelená; 2,5 km  – Pupov, žlutá; 4 km – Jánošíkovci, žlutá; 5,5 km – Šípková, zelená; 8 km – Kováčka, zelená; 11 km – Zázvorovci, modrá; 14 km – Káčerovci, modrá; 20 km – Mravečník, modrá; 23 km – Terchová, modrá; 26 km

Mapa:
1 : 50 000 VKÚ Harmanec č. 110 – Malá Fatra-Vrátna

Jak se tam dostat
Ze Žiliny směrem na Terchovou, v Terchové před kostelem odbočit vlevo do Šípkové (cca 4 km).

Autor: , pro iDNES.cz

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  14.9 23:43

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Írán zvažuje přesun hlavního města. V přehlceném Teheránu se nedá žít

Premium

Po Myanmaru nebo Indonésii by se nového hlavního města mohl dočkat i Írán. Nový prezident Masúd Pezeškján uvedl, že Teherán trpí řadou neřešitelných problémů včetně akutního nedostatku vody, a proto...

10. září 2024  10:41

Na jaderný útok byl Liberec připraven. Unikátní kryt teď obdivují turisté

Liberecké podzemí je „prošpikované“ doly, štolami, historickými sklepy, vodojemy, protileteckými a atomovými kryty. Ten největší z nich je přístupný veřejnosti a návštěvníci si tu dokonce mohou...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci...

13. září 2024  14:25

Skotská pojistka proti rackům. Když vám uloupí jídlo, máte nové zdarma

Pojištění proti krádeži je docela užitečné opatření, pokud se chystáte do nějaké země s divočejší reputací. V St. Andrews ho začali nabízet coby součást denní nabídky v malém bistru. Za poplatek...

15. září 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  14.9 23:43

KVÍZ: Rekordy, čísla, fakta. Jak dobře znáte města Čech a Moravy?

Města v České republice jsou plná historie, tajemných míst a mají i své zajímavé rekordy. Vyzkoušejte si své znalosti a otestujte si v našem kvízu, jak dobře se vyznáte v našich městech.

14. září 2024

Do ČSSR jsem nechtěl, ani jsem netušil, jak se nosí svetr, líčí architekt ze Seychel

Premium

Pro mnohé je to exotický ostrovní ráj. Seychely, souostroví v Indickém oceánu, východně od afrického kontinentu a severně od Madagaskaru, jsou nejenom vyhledávanou dovolenkovou destinací, ale...

13. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...