Havana Club představuje nejdražší a nejluxusnější kubánský rum. Na Kubě ho však...

Havana Club představuje nejdražší a nejluxusnější kubánský rum. Na Kubě ho však v základních verzích pořídíte velmi levně. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Tuzemák leda do cukroví. Nejlepší rum se dělá na Kubě, už 150 let

  • 91
Kolébkou rumu je Kuba. Tady bílý rum z cukrové třtiny vlastně vznikl, alespoň ve své moderní podobě. A i když později vousatí revolucionáři v čele s Fidelem Castrem a Che Guevarou všechny palírny rumu znárodnili, dodnes je kvalita zdejšího rumu famózní. A je tu levnější než pivo.

Pirátské patoky

Také máte rum pevně spojený s piráty, kteří se plavili mezi romantickými ostrovy Karibiku? Pak je to správná představa. Tento slavný nápoj se zrodil někdy na počátku 16. století, kdy byl z cukrové třtiny, respektive z její šťávy, vypálen destilát. Jenže původní pirátský rum se od toho dnešního značně lišil, protože měl vysoký obsah alkoholu i poněkud hořkou chuť.

Poprvé prý spatřil světlo světa na Barbadosu, ale běžně se připravoval na všech karibských ostrovech. A také se mu kvůli jeho síle říkalo drak nebo dráček. Piráti ho pili jak samotný, tak v kombinaci s cukrem a mátou, která měla zmírnit jeho hořkou pachuť. A právě tento způsob pití rumu se považuje za předchůdce slavného mojita.

Pod značkou netopýrů

Ale zpátky ke slavnému destilátu. Moderní čistý rum v dnešní podobě je starý 150 let. Průmyslově se začal vyrábět v roce 1862 ve druhém největším kubánském městě Santiago de Cuba. Právě tady totiž našel svůj druhý domov don Facundo Bacardi, přistěhovalec z Katalánska, který připlul na Kubu v pouhých šestnácti letech v roce 1830.

Tento obchodník s vínem začal později experimentovat s novými formami destilace zápar melasy (melasa je vlastně odpad při výrobě třtinového cukru), i s kvasinkami používanými při fermentaci. Ale především se zaměřil na konečnou filtraci destilátu přes dřevěné uhlí, završenou několikaletým zráním rumu v dřevěných sudech, které dalo jeho rumu neopakovatelnou a lahodnou chuť. A tak vytvořil nápoj, jehož sláva i prestiž rychle rostly. Ostatně kdo by dnes neznal slavného netopýra v logu firmy.

Drahá pomoc rebelům

Ještě větší slávy dosáhl jeho syn Emilio, který se kromě rumového byznysu zapojil do osvobozeneckého boje Kubánců proti Španělům a po získání samostatnosti se dokonce stal prvním starostou Santiaga. V centru města stojí dokonce Bacardiho muzeum. Slavná palírna však už rodině dávno nepatří.

I když v padesátých letech stála rodina Bacardi za Fidelem Castrem a podporovala kubánskou revoluci (dokonce v době dlouhých partyzánských bojů rebelům věnovali tisíce, možná až desetitisíce dolarů), nový vládce se svým mecenášům královsky odvděčil a bez jakékoliv kompenzace jim znárodnil veškerý majetek. Rodina však s předstihem uprchla do USA a výrobu legendárního rumu přesunula na další karibské ostrovy.

Nejslavnější z rodiny Bacardi, syn zakladatele firmy Emilio, proslul jako velký vlastenec a první starosta Santiaga.

Rumovou tradici v Santiagu založila rodina Bacardi, ale po jejím znárodnění se v palírnách začala vyrábět značka Santiago.

Čistá chuť rumu

A tak zatímco Bacardi vyrábí svůj "kubánský" rum na Bahamách či v Portoriku, v původních palírnách vznikají "revoluční" značky rumu Santiago či Varadero (i když si přisvojují 150 let dlouhou tradici).

V Havaně se pak vyrábí slavný Havana Club, o jehož značku vede rodina Bacardi s komunistickou Kubou vleklé spory a která patří na Kubě k nejdražším rumům.

Ceny rumu jsou však na Kubě neuvěřitelně nízké: láhev sedm let starého rumu, zrajícího v sudech, stojí v případě Havana Clubu jen kolem 250 korun. Pokud sáhnete po stejně starém Varaderu, můžete ho koupit ještě o padesát korun levněji. "Obyčejný" bílý tříletý rum pak vyjde na 60 korun za sedmičku. A výčepní rum, který nezraje v sudech, je ještě mnohem levnější.

A jak Kubánci svůj milovaný rum pijí? Zatímco turisté si objednávají především slavné drinky jako Cuba libre, mojito či daiquiri, Kubánci pijí rum čistý. Objednají si láhev, skleničky a popíjejí ho v pokojové teplotě, dokud není láhev prázdná.

Vstupní expozice před Muzeem rumu v Santiagu de Cuba a starý přístroj na plnění láhví.

Pozor na podvodníky

Na Kubě můžete navštívit také dvě rumová muzea. První a skromnější stojí v centru Santiaga. Vstup stojí v přepočtu 40 korun a dostanete i jeden panák rumu na ochutnání. Daleko větší a bohatší muzeum můžete navštívit v Havaně. Vstupné je ovšem 140 korun (opět panák v ceně) a navíc je většinou plné turistů.

A jaké rumy ochutnat? Zatímco Havana Club či Varadero jsou poměrně známé a rozšířené po celém světě, kubánští znalci dávají na první místo luxusní a vyzrálý rum ze Santiaga, který má název Metusalém a má velmi bohatou a lahodnou chuť. A současně přidávají ještě jednu cennou radu. V žádném případě nekupujte rum od prodejců na ulici. V láhvi s etiketou slibující patnáctiletý rum za cenu rumu tříletého je obyčejný rum za pár korun.

Prvotřídní stařené rumy z Havany, zde se v cenách dostáváme již na několik tisíc korun za láhev. Třeba za patnáctiletý u nás zaplatíte 5 000 korun za lahev.

Tuzemák jen do cukroví

A na závěr se ještě letmo podívejme k nám domů. V Česku vládlo dlouhá léta rumové temno, neboť se zde jako plnohodnotný rum prodávala "břečka" z brambor, doslazená cukrem, dobarvená karamelem a dochucená rumovou esencí. Ve střední Evropě se tento výrobek kdysi nazýval čajovým rumem či rumem na vaření, neboť se k ničemu jinému nehodil. Dnes už tento nápoj nesmí nést název rum a označuje se většinou jako tuzemák. A skutečně patří maximálně tak do vánočního cukroví či do grogu.

Pokud chcete ochutnat kvalitní rum, můžete vyzkoušet poměrně rozšířený Bacardi či značnou reklamní kampaní podpořený jamajský Captain Morgan, vyráběný ovšem v Portoriku. Nejprodávanějším kubánským rumem na světě je Havana Club anejo blanco.

, pro iDNES.cz