Výlet do Krušných hor, kde rozkvétají desetitisíce krásných orchidejí

Donedávna Krušné hory platily za symbol devastace. Tamní příroda ovšem chytla druhý dech a překvapivě uchvátí výjimečnými půvaby. My se nyní vydáme do saského Altenbergu, kde jedinečné kouzlo Krušných hor nejsilněji udeří na přelomu května a června. To zde zrovna rozkvétají orchideje.
Pro prstnatce májové jsou charakteristické tmavé skvrny na jejich listech.

Pro prstnatce májové jsou charakteristické tmavé skvrny na jejich listech. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Příhraniční Altenberg se drží v centru zájmu hlavně během zimy. Běžkaře tam lákají perfektně upravené tratě, vyznavače alpského lyžování zase přitahuje zdejší skiareál. A celoročně se do Altenbergu jezdí za nákupy. Nás sem však přivábily orchideje.

Louky s orchidejemi se tu prezentují zcela oficiálně: dokonce jako turistická zajímavost a nikoli jako utajené stanoviště. Současně hlavní lokalitou prochází okruh naučné stezky zasvěcené orchidejím. Podél ní pak vede značená magistrála. Správný přístup k lukám s orchidejemi už zdáli vyznačují směrovky. Atraktivní snímky rovněž zdobí webové stránky zdejšího infocentra, jež zároveň pro veřejnost organizuje tematické výpravy s průvodcem. Pro letošní vycházku za rozkvetlými orchidejemi infocentrum avizuje termín 23. května. Cena takřka tříhodinové exkurze činí příznivých šest eur (140 Kč).

Kleiner Galgenteich (Malý Šibeniční rybník) slouží i k rekreaci.

Orchideje zde takřka výlučně reprezentuje prstnatec májový, který kdysi i u nás patřil mezi vcelku hojné byliny. Momentálně se ovšem řadí k ohroženým druhům. Prstnatec vykvétá v květnu, jak napovídá jeho druhové jméno, ale tady na horách je to spíše koncem měsíce. Proto jsem loni až během posledních květnových dnů kontaktoval tamní infocentrum s dotazem, jestli již prstnatce vykvetly. Na německy psaný mail mi okamžitě přistála odpověď v češtině. Zprávu doprovodily aktuální fotky tamních luk a velice užitečné tipy.

Biatlon nahradily orchideje

Hlavní těžiště výskytu prstnatců představuje chráněné území Am Galgenteich, které se ukrývá západně od města a severně od rybníků Neuer a Grosser Galgenteich (Nový a Velký Šibeniční rybník). Jádrem rezervace prochází okružní naučná stezka.

Tady se v roce 1967 během mistrovství světa v biatlonu odehrávaly dramatické souboje o medaile.

Přicestovali jsme sem počátkem června a první skupiny prstnatců křiklavě zářily hned za chatkami u kempu. Zdá se, že jsme je chytli těsně za vrcholem květu. Ačkoli byl všední den, bylo tu dost výletníků. Orchideje táhnou! Hodně mi to připomenulo výpravy na brněnský Kamenný vrch za konikleci velkokvětými nebo sezonu bledulí poblíž Chlébského.

Krušné hory zde trošku připomínají severskou lesotundru. Po parádním úvodu jsme zabočili na naučnou stezku a vstoupili do skutečného ráje orchidejí. Prstnatce kvetly všude! Přitom ještě před pár desítkami let se tady rozprostírala biatlonová aréna, kde se odehrávaly prestižní světové soutěže. Aréna ovšem technicky zastarala a opuštěné sportoviště znovu osídlila příroda. Počátkem devadesátých let se sem vrátily i prstnatce májové. Odborníci tu tenkrát napočítali zhruba třicet jedinců. A jaká je situace teď? Infopanel uvádí aktuální počet 45 000, na internetu jsem se setkal i s číslem 55 000. Jestli někde existuje ukázkový příklad povedené revitalizace, tak je to právě biatlonový areál u Altenbergu!

Na naučné stezce se místy objevuje zábradlí, což je samozřejmě nutné, jinak by orchideje zvalchovali fotografové. Jinde zase stovky prstnatců provokativně hýří přímo na pěšině či těsně u ní. Prohlubně a nerovnosti, které tu zřejmě zbyly jako pozůstatky po biatlonovém areálu, vyplňují jezírka i tůně. Vypadají upravovaně, prstnatce totiž nutně potřebují dostatek vláhy.

Barevné louky pod vyhaslou sopkou

Ochrana a péče o stanoviště prstnatců u Galgenteichu tvoří součást projektu s názvem Horské louky ve východních Krušných horách (Bergwiesen im Osterzgebirge). Projekt své aktivity v okolí Altenbergu zaměřil na více míst. Proto se následně přesouváme pod dominantní kužel Geisingbergu, který se vypíná severně od města.

Silueta Geisingbergu odhaluje jeho vulkanický původ.

Díky historické rozhledně a horské chatě s restaurací se Geisingberg řadí mezi místní turistické magnety. My se ovšem budeme pohybovat hlavně kolem úpatí kopce na jeho severozápadních stráních.

Značená stezka nás doprovodila do otevřených partií u staré cesty Klengelweg. Zatímco v areálu biatlonové arény jednoznačně převládaly prstnatce májové, tady jim naopak sekundovala pestrá paleta ostatních bylin: světle růžovými kvítky se ohlásilo rdesno hadí kořen a bledou žlutí lokálně problikávaly upolíny.

Prstnatce májové vytvářejí na Geisingbergu malebné ostrůvky a enklávy s bohatou...

Podél stezky se táhl val kamení, který sem dříve navršili místní horalové, když čistili a zúrodňovali svá políčka i louky. U něj jsme objevili tenké kmínky jabloní lesních. Právě tento strom, jehož plody sbírali už pravěcí lidé, se stal posléze matkou mnoha vyšlechtěných odrůd.

Na rozdíl od bývalé biatlonové arény si cestu pod Geisingberg našel jen zlomek výletníků. Ovšem s odkvětem prstnatců botanický rok na Geisingbergu zdaleka nekončí. Počátkem léta totiž ozdobí tamní louky lilie cibulkonosné.

Může se hodit

Výhledy i UNESCO

V Altenbergu zastavují pravidelné autobusové spoje mezistátní regionální linky z Teplic do Drážďan. Motoristé jsou směrováni převážně na odstavná placená parkoviště pod sjezdovkami poblíž rybníka Grosser Galgenteich. Ta jsou teď mimo sezonu poloprázdná. A jelikož Altenberg leží kousek od pohraničního Cínovce, tak návštěvu orchidejových luk snadno zakomponujete do pořádné okružní túry. K vhodnému výběru její trasy vám pomůže hustá síť značených cest. Pak je jen na vás, zda upřednostníte výhledy z Kahlebergu, nebo zvolíte například variantu přes Zinnwald, kde značka kopíruje linku středověkého kanálu Aschergrabenu, který sloužil potřebám tamních dolů. Spolu s krajinou okolo Zinnwaldu a Altenbergu se Aschergraben nově stal součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v rámci Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří.

Inspirace nejen na víkend

Altenberg zároveň skvěle poslouží jako perfektní základna k vícedennímu objevování saské strany Krušných hor. Kromě široké nabídky ubytování pod střechou zde poblíž rybníka Kleiner Galgenteich funguje příjemný kemp. Altenberg s okolím se též pyšní řadou atraktivních cílů. Kromě starobylého města, hornických pamětihodností a divů přírody přinesou krásný zážitek údery kladívek neobvyklé porcelánové zvonkohry v Bärenfelsu či poetické vodopády schované uvnitř rokle kousek od centra Altenbergu.

Internet

www.altenberg.de
www.bergwiesen-osterzgebirge.de

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...