Krok za krokem Via Dolorosou

aktualizováno 
-
Zprobíjeli ruce mé i nohy mé. Mohl bych sčísti všechny kosti své... (Žalm 22, 17-18). Tolik biblický text o ukřižování Ježíše Krista v Jeruzalémě. Vše se mělo odehrát na jedenáctém zastavení cesty Via Dolorosa. Jaká vlastně ale je tato »cesta cest«?

Hlasy muezzínů každou chvíli přehlušují tiché modlitby křesťanů. Obchodníci svým hlasitým vyvoláváním vytrhují poutníky z rozjímání. Davem věřících, kteří často nesou kříž, se proplétají turisté. Všichni postupují skutečně krok za krokem. Jsme na »cestě utrpení«, na úzké V ia Dolorosa. Kamenná dlažba Dolorosy, o velikonocích nejslavnější cesty světa, je téměř vyhlazená, protože miliony poutníků i turistů na ní zanechávají každý rok svůj otisk. Jako kdysi Ježíš Kristus. Podle tradice je to právě tato cesta, kterou šel Ježíš, nesouce svůj kříž od soudní budovy Pilátovy až k popravčí hoře Kalvárii. Na V ia Dolorosa je čtrnáct zastavení a na každém z nich jsou kaple,kláštery,chrámy,která připomínají jednu z nejvýznamnějších událostí křesťanské historie. Problémem ovšem bývá, že pro velké množství návštěvníků se někdy jenom těžko dostáváte k samotnému zastavení. Dolorosa je ale i ulice s malými obchůdky,kde většinou arabští obchodníci prodávají všechno možné - od suvenýrů až po sladkosti. Přestože je tato ulice co nejtěsněji spjata s křesťanstvím, dnes je v muslimské čtvrti a i chrám Božího hrobu patří jedné palestinské rodině.


Čtrnáct zastavení na Cestě utrpení
1. Ježíš je odsouzen k smrti: Stalo se tak v římské pevnosti Antonia, hned vedle je Omarova škola, odkud každý pátek jdou františkáni Via Dolorosou v Ježíšových stopách.

2. Ježíš zvedá kříž: Větší komplex kde je kaple Odsouzení i kaple Bičování, stojí částečně na místě zvaném Lithostrotos, kde byl Ježíš odsouzen, byla mu nasazena koruna z trní a zde začala jeho cesta s křížem, vedle je oblouk Ecce Homo, kde Pilát ukázal lidu Ježíše a řekl: »Ecce Homo« (Ejhle člověk).

3. Ježíš padá poprvé pod křížem: Na rohu ulice El-Wad stojí polská kaple.Na ní je reliéf, který zobrazuje Ježíše, jak padá pod tíhou kříže.

4. Ježíš potkává svoji matku: Tradice vykládá, že matka stála na cestě, aby spatřila syna. Je zde malá arménská katolická kaple.

5. Šimon Kyrenejský pomáhá Ježíšovi nést kříž: P áté zastave ní je označeno oratoriem františkánů a »cesta utrpení« zde začíná stoupat do schodů směrem na Kalvárii.

6. V eronika utírá Ježíšovi obličej: Zde měl stát podle tradice dům V eroniky, která přistoupila k Ježíšovi a utřela mu obličej. Dnes je tam kaple Malých sester Ježíšových.

7. Ježíš padá podruhé pod křížem: V kapli františkánů je velký sloup, který označuje místo dru hého pádu, zde měl být vyvěšen jeho rozsudek k smrti.

8. Ježíš utěšuje plačící ženy: Místo je označeno latinským křížem, jež je vytesán do zdi řecké ho kláštera.

9. Ježíš padá potřetí pod křížem: Zastavení je před vchodem do chrámu Božího
hrobu. Místo připomíná malý křížek a poutníci na něj přikládají dlaň.

10. Ježíš je zbaven svého roucha: Zde začíná posledních pět zastavení, která jsou už v chrámu Božího hrobu. Na tom prvním z něj strhli roucho.

11. Ježíš je přibit na kříž: Jedno z nejdůležitějších míst křesťanů. Roku 1938 bylo okrášleno mozaikou a označuje místo, kde byl Ježíš, před očima své matky, ukřižován.

12. Ježíš umírá na kříži: Je zde řecký oltář, který se zvedá nad skálou Kalvárie, tedy místem, kde stál Ježíšův kříž.

13. Ježíš je sejmut z kříže a položen do klína matky: Je zde Kámen pomazání, na který byl Ježíš položen po sejmutí z kříže.

14. Ježíš je pochován a vstává z mrtvých: Nejsvatější místo křesťanství. Ve zvláštní kapli se zde nachází místo Ježíšova pohřbení a vzkříšení a tvoří střed celého chrámu Božího hrobu.
Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Prokletí Uluru. Turisté vracejí kameny ze svaté skály, prý nosí smůlu

Posvátná hora Uluru bude od roku 2019 nepřístupná turistům, prosadili to...

Domorodí Australané věří, že skála Uluru přímo ve středu kontinentu je posvátná. Kdo ji vyruší, toho stihne trest....

Další komplikace. Do Benátek nejen za peníze, ale také s rezervací

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Návštěvníci Benátek si od roku 2022 budou muset svůj pobyt v pověstném městě na laguně rezervovat - dostane se do něj...

Najdete na iDNES.cz