Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Démoni, UFO, pokusy nacistů. Polský Křivý les je záhada z druhé ruky

Pokroucené kmeny borovic tu vypadají, jako by je všechny najednou deformovala nějaká neznámá síla. Snad exploze nějaké wunderwaffe – nacistické zázračné zbraně, trysky přistávající mimozemské lodě nebo temná energie samotných pekel. Vysvětlení záhad Křivého lesa má ale k podobným fenoménům daleko.

Křivý les v Polsku nedeformovaly v růstu temné síly, ale lidské ruce. | foto: Shutterstock

Křivý les leží necelých čtyři sta kilometrů severně od Česka, čtyři hodiny cesty autem. Hledat jej musíme v borech za vesnicí Nowe Czarnowo u města Gryfino, nedaleko elektrárny Dolní Odra, jen kousek od hranic s Německem.

Bloudit určitě nebudete, pod místním názvem Krzywy Las stejně jako anglickým The Crooked Forest je lokalita až nechvalně proslulá. Stahují se sem totiž vyznavači adrenalinových zážitků, milovníci tajemna, ezoterici z celé Evropy. Proč? Chtějí tu pocítit ducha místa, dotknout se kůrou porostlé záhady a se štěstím se pokusit o její rozluštění. Ale co je tu vlastně k vidění?

Křivý les působí dojmem tajemné záhady.

Těsně nad zemí se tu kmeny borovic místo vertikálního růstu otáčí a pod úhlem devadesáti stupňů ohýbají, než v širokém oblouku znovu začnou růst kolmo vzhůru. Působí to fascinujícím dojmem už proto, že všechny kmeny jsou tu shodně ohnuté na sever.

Nezbytná pětiminutovka tajemna

Podle legend , ktreré kolují internetem, tu za druhé světové války měli nacisté v režimu přísného utajení testovat své „zázračné“ zbraně. Možná šlo o ničivé bomby, smrtící plyny a mutagenní látky. Anebo snad o jakési paprsky neznámé energie, která dokázala vysávat sílu ze všeho živého.

Po válce měli les zabrat a ostnatými dráty obehnat Sověti. V nepřístupném vojenském výcvikovém prostoru pak měli vědci v pokusech pokračovat.

Křivý les v Polsku patří k vyhledávaným turistickým atrakcím.

K pověstem na internetu patří i zmínky o deformující síle v podobě nepřirozeně zlé energie. Něco odporně temného a zvráceného tu prý odpočívá přímo pod povrchem. Snad sama brána do pekel, kterou se někdo pokoušel otevřít. A možná šlo o obětiště pohanského kultu nebo o kryptu upíra.

A možná že ona tajemná síla ani nepochází z tohoto světa. Křivý les by mohl být fyzickým dokladem pádu meteoritu či přistání mimozemské lodi. Už z toho namátkového výčtu je patrné, že Křivý les probouzí fantazii mnoha rozdílných lidí.

Jeho kouzlo ale působí silně jen tehdy, když si o něm čtete zasvěcené zkazky na webech lovců záhad. Zblízka a na vlastní oči už působí tento „nevysvětlitelný přírodní fenomén“ o dost méně tajemně.

Záhady zbavený fenomén

O první zklamání se postará fakt, že onou záhadnou deformací není postižen celý les, ale jen asi třetina hektaru jinak prosvětleného porostu.

Borovice lesní jsou tu vysázeny v úhledných řádcích, hezky v třímetrovém odstupu. Kolem nich stojí dočista normální hospodářský les. A ona síla, která měla kmeny borovic zkroutit, zasáhla jen čtyři sta exemplářů. Záhadology nejvíc fotografovaných je přitom pouhých padesát stromů, zbytek totiž působí navzdory křivkám velmi fádně.

Zběžná obhlídka prozradí, že nízko u kmene byly ze stromů pravidelně ořezávány boční větvě. A tuto péči jim někdo dopřával, podle suků, přibližně každých sedm až deset let. Metodicky, od roku 1934, kdy tu byly vysazeny. Proč by někdo něco takového dělal?

Všechny pokřivené stromy směřují oblouky kmenů k severu.

I tato poslední záhada se brzo rozplyne: lesnické šlechtění nepřirozeně ohýbaných stromů totiž nebylo nic až tak mimořádného. Kroucené dřevo našlo své uplatnění při výstavbě lodí, naběraček, zdobeného nábytku, k dekoraci. Šlo o úzkoprofilové zboží, ale nic nepřirozeně záhadného. Současní profesoři polských lesnických škol pak ještě doplňují, že zakřivený růst mohl být nastartován seříznutím kmene pro vánoční stromek, a poškozený kmen se nechal růst „v ohybu“ pro další využití.

Jediná nejistota se pojí s tím, který polesný nebo hajný konkrétně začal borovice v Křivém lese ohýbat. Archivní data z regionální lesní správy totiž bohužel padla za oběť skartaci v roce 1970.

Aby Křivý les nezmizel

Pokroucené borovice z Křivého lesa ovšem nepatří k nejmladším. Táhne jim na devadesát let a přibližují se svému životnímu maximu.

V roce 2020 proto zahájili lesníci ze správy Gryfino znovudosazování tisícovkou mladých semenáčků. Až povyrostou, budou je deformovat stejným způsobem, aby časem nahradily staré stromy. Legenda o křivých stromech tak bude v přírodní rezervaci žít i nadále.

Lesy opilé a tančící

Fenomény atypického růstu lesů se neomezují jen na Polsko a jejich lesní hospodáře. Na Sibiři, Aljašce a v Kanadě existuje nemálo porostů, které vypadají, jako by se vracely ze zábavy ve značně podroušeném stavu. Příčinou je tu ale většinou tání permafrostu, zamrzlé půdy, která kořenovému systému stromů ubírá na stabilitě.

Tancující les na Kurské kose v Rusku

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Podzimní óda na radost. Prozkoumejte bouřlivou přírodu českého Yellowstonu

V České republice se zemětřesení objevují několikrát do roka. Nejvíc aktivní seismickou oblastí je Chebsko, kde se...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlaky do Větřní překonávaly extrémní sklon a hrotovou úvrať

Seriál S jubilejním 60. dílem seriálu Zaniklé tratě zamíříme do jižních Čech. Podíváme se na nejstrmější průmyslovou dráhu u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zažijte Gruzii na vlastní pěst. Stopem, letadlem, vlakem, i po vlastních

Gruzie už dávno není zemí exotickou a zapovězenou, její obliba v posledních letech stoupá. A není divu. Nabízí divoké...

Česká stopa na švédském pancíři. K obraně na severu použili tank z ČKD

Po letech přešlapování se zdá, že čeští vojáci z těžké brigády v Hranicích budou jezdit v obrněncích „Made in Sweden“....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očima šotouše: Hlasujte o nejhezčí fotku úzkokolejky, vítěz získá vouchery

I v září pokračovala naše fotografická výzva pro všechny milovníky železnice. Tentokrát jsme se zaměřili na téma...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

PODCAST: Máme diamanty, ropu, ale švestky jsou zázrak, říká žena z Jakutska

Alina Říhová pochází z Jakutska. I když žije už několik let v Česku, domů se vrací za rodinou. V dnešním podcastu...

Ze svahu rovnou do plavek. Slovinské termální lázně nabízejí koktejl zábavy

Advertorial Nespoutaná příroda, tajemné jeskyně i architektonické skvosty. Slovinsko se dá poznávat z mnoha stran. A jednou z nich...

OBRAZEM: Dodavatelem stavby bylo samo peklo. Ďáblových mostů je plná Evropa

Pro pokročilost stavebního provedení, odvážnou architekturu a stáří, které zahladilo vzpomínky na jejich skutečné...

Výlet za tyrkysovými jezery v Alpách. Kalkalpen si užijete i na podzim

Letní měsíce už jsou za námi, ale rakouské Alpy nabízejí trasy vhodné i pro brzké podzimní výlety. Jednou z nich je...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...