Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Kréta a koronavirus. Všichni se modlí, aby letos přijeli turisté, říká Češka

aktualizováno 
Ve své historii už Kréťané válčili proti Turkům i německým okupantům. Teď bojují s neviditelným nepřítelem, s koronavirem. Ten na ostrově téměř není, s velkou pravděpodobností už však zničil Velikonoce. A pokud se výrazně sníží počet turistů v letošní sezoně, čekají tu místní obyvatele opravdu těžké časy.

Osamocený bílomodrý kostelík v Analipsi na Krétě | foto: GNTO - Y. Skoulas

Kréta je mým druhým domovem již devět let. Mám zde rodinu, pracovní aktivity, spoustu výborných přátel. Společně sdílíme všechny radosti, strasti, pomáháme si.

Jenže teď nám přišel do cesty koronavirus. Překazil všechny plány, omezil naše aktivity v oblasti cestovního ruchu. Kréta přitom patří mezi nejvyhledávanější řecké turistické destinace, za rok ji navštíví přes pět milionů turistů. Nyní však v souvislosti s virem čelí ostrov ve Středozemním moři těžké výzvě, i když počet nakažených na Krétě není nijak dramatický.

Fotogalerie

Vir 2019-nCoV se poprvé objevil jedenáctého března a zatím napadl tři lidi. Dva muže z Heraklionu (jeden se vrátil z Atén a druhý z Ameriky) a německého profesora chemie, který pobýval na Krétské univerzitě, aby se zúčastnil semináře postgraduálních studentů. Všichni nakažení jsou v nemocnici a jejich zdravotní stav je uspokojivý.

Co však Kréťanům přidělává vrásky na čele, je celková situace koronaviru v Evropě, která nepřeje turismu.

Většinu návštěvníků, kteří přijedou do rodiště boha Dia, totiž tvoří Němci, Francouzi, Nizozemci, Britové, Belgičané, Italové a Švýcaři.

Modlitby a naděje

Kréta stejně jako celé Řecko nastolila opatření proti šíření nákazy. Jsou podobně striktní jako v České republice, jen se nenosí roušky. Došlo k přerušení leteckých spojeních s Itálií, se Španělskem, přičemž řecká letecká společnost Aegean Airlines výrazně omezila počet domácích i mezinárodních letů.

Zrovna tak lodní doprava doznala úprav. Výletní lodě a plachetnice dostaly zákaz přistávat v řeckých přístavech. Život se utlumil. Kréťané, kteří jsou zvyklí se spolu bavit, setkávat, tančit a popíjet kávu v kafenionu, jsou nyní postaveni před nezvyklou situaci. Zůstat v izolaci a čekat, až se nákaza přežene.

Ierapetra na jižním pobřeží Kréty bývá neustále zaplněna lidmi. Během pandemie...
Ierapetra na jižním pobřeží Kréty bývá neustále zaplněna lidmi. Během pandemie...

Nikdo neví, co bude dál. Jen se všichni modlí, aby vir z Wu-chanu zmizel co nejdříve a mohla začít letní sezona. Pro mnoho Kréťanů totiž tvoří cestovní ruch valnou většinu příjmu. Pracují v hotelích, penzionech, restauracích, barech, obchodech, na tržnicích, stáncích, v dopravních službách, vlastní půjčovny aut.

Navíc, během pěti až šesti měsíců musí vydělat na zbytek roku. Tedy na zimní období, kdy turisté dávají přednost jiným destinacím. Spousta lidí, kteří mají pronajaté prostory k podnikání, také platí nájem i mimo sezonu a tyto finanční prostředky vydělají právě v létě.

„Vlastním malý obchod se suvenýry v Hersonissosu a za padesát metrů čtverečních vydám šest set eur měsíčně,“ říká muž jménem Manolis. „Otevřeno mám již od dubna, ale hlavní vlna turistů začne proudit až od půlky května. Pak pracuji od rána do večera, než sezona skončí, což bývá konec září nebo půlka října, podle toho jaké je počasí. Krám je můj jediný zdroj příjmu a výdělek mi musí pokrýt měsíce, kdy dovolenkáři na Krétu nejezdí. Teď chci stejně jako poslední roky otevřít prvního dubna, ale mám obavy o letošní sezonu. Snad se záležitost s koronavirem brzo vyřeší, protože jinak nevím, co bych dělal“, prozradil Manolis.

Laguna Balos patří k nejkrásnějším místům na Krétě. V posledních dnech tu...

Laguna Balos patří k nejkrásnějším místům na Krétě. V posledních dnech tu pochopitelně nenajdete ani jednoho turistu.

Podobně jsou na tom také hotely nebo majitelé penzionů. „Většina našich klientů k nám jezdí pravidelně každý rok. Rezervace si dělají už v zimě. Jakmile se koronavirus rozšířil do Evropy, poslali jsme jim mail s prosbou, aby je nerušili. Rádi jim vyhovíme a přesuneme termín na dobu, než budou moci přijet. Důležité je, aby se virus přestal roznášet a všichni byli zdraví. Do té doby se musíme uskromnit,“ říká Eleni, majitelka jednoho z penzionů.

Proto tu všichni, kteří jsou zapojeni do turismu, rozjeli na webech a sociálních sítích kampaň #DONTCANCELMODIFY nebo #SAVETOURISM. Majitelé hotelů, penzionů i turistické kanceláře tak apelují na turisty, aby nerušili svoje rezervace, jen si posunuli termín dovolené a zachovali tím turismus.

Velký svátek s otazníkem

Otázkou také zůstává, jak proběhnou na Krétě Velikonoce, které patří k nejvýznamnějším řeckým církevním svátkům. V Helladě, kde je zhruba devadesát procent obyvatel věřících, mají velký význam a silný duchovní charakter. Všichni se na ně dlouho připravují a těší, mimo jiné i proto, že jim předchází poměrně dlouhý půst.

O Velikonocích probíhají nejen bohoslužby a průvody, ale také velké hostiny v tavernách a oslavy v centru měst. Venku se pečou jehňata na rožni, rodina i přátelé se scházejí při velkých zábavách se spoustou jídla, vína, hudby a tance.

Opuštěné město Herákleion

Opuštěné město Herákleion

Ostrov Agioi Theodoroi

Ostrov Agioi Theodoroi

Pravoslavné svátky jara sice budou probíhat až 19. dubna, avšak nikdo netuší, jak se situace s nevyzpytatelným mikrobem bude vyvíjet. Arcibiskup řecké pravoslavné církve Hieronymos vyzval v polovině března věřící, aby byli zodpovědní ohledně koronaviru a ujistil je, že jejich víra bude stále pevná, i když nepůjdou do kostela. 

Jeho projev přišel poté, co Svatá synoda čelila kritice bývalého premiéra Tsiprase a exministra zdravotnictví Polakise, že nezaujala jasný postoj k opatřením na potlačení koronaviru. Arcibiskup doporučil, aby starší lidé nechodili do kostela, ale zároveň sdělil, že bohoslužby budou pokračovat jako obvykle. Tedy včetně svatého přijímání, kdy věřící pijí víno ze stejného poháru.

Letovisko Elounda

Letovisko Elounda

Změna nastala až šestnáctého března, kdy na příkaz vlády řecká pravoslavná církev pozastavila veškeré každodenní služby a svátosti. Svatby a křty byly odloženy na dobu neurčitou, pohřbů se smí účastnit pouze nejbližší rodina a bohoslužby jsou do konce března zrušeny. Křesťané to respektují, neboť pochopili, že jde o nouzové řešení.

Krétská houževnatost

Obyvatelé ostrova tedy zůstávají ve svých domovech. Zajdou vyřídit jen nejnutnější věci, udělat nákupy. Ti, co mají vlastní dům, se věnují opravám, úpravám nebo zahradě. Řemeslníci pracují ve svých dílnách, farmáři obstarávají pole, sady, vinice a zvířectvo.

Zbytek pracuje z domova. Na Krétě nastal čas čekání. Plný obav, nejistoty, ale i naděje, protože po staletí charakterizuje typickou povahu Kréťanů jejich síla, vytrvalost a schopnost překonat jakoukoli překážku. Nikdo z nás se nevzdává a společně věříme, že i tento boj s koronavirem vyhrajeme.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ne každý se chce vrátit. Pět příběhů Čechů, kteří zůstali v zahraničí

Zpřísňující se opatření, rušení leteckých spojů a zavírání hranic dostalo mnoho Čechů ve světě do svízelné situace....

Potíže ve vzduchu i na zemi. Letectví zažívá pád a neví, kde leží dno

Letecký provoz nad Evropou se v posledních týdnech prakticky zastavil. Do hlubokých potíží se přitom neřítí jen...

Kde udělali soudruzi chybu? V Německu uchovávají v duchu NDR celé město

Pokud se občas ptáte stejně jako Jiří Kodet ve filmu Pelíšky, odpověď možná dostanete v braniborském Eisenhüttenstadtu....

Toxická a nádherně modrá laguna lákala turisty, policie ji obarvila načerno

Ani celonárodní karanténa nezabránila anglickým uživatelům Instagramu, aby se hromadně vydávali ke dvěma bývalým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: I hranice mají historii. Víte, proč vznikl volný pohyb osob v Evropě?

Někteří si pamatují doby, kdy bylo hraniční pásmo naší země téměř neproniknutelnou bariérou. Pro někoho je volný vstup...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Nejmenší armáda světa. Nahlédněte pod brnění papežské Švýcarské gardy

Na první pohled by se mohlo zdát, že jsou jen turistickou atrakcí ze středověku. Mladí Švýcaři sloužící v gardě ve...

Kréta a koronavirus. Všichni se modlí, aby letos přijeli turisté, říká Češka

Ve své historii už Kréťané válčili proti Turkům i německým okupantům. Teď bojují s neviditelným nepřítelem, s...

KVÍZ: I hranice mají historii. Víte, proč vznikl volný pohyb osob v Evropě?

Někteří si pamatují doby, kdy bylo hraniční pásmo naší země téměř neproniknutelnou bariérou. Pro někoho je volný vstup...

Ne každý se chce vrátit. Pět příběhů Čechů, kteří zůstali v zahraničí

Zpřísňující se opatření, rušení leteckých spojů a zavírání hranic dostalo mnoho Čechů ve světě do svízelné situace....

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...