Největší ještěr světa v ohrožení, Indonésie chce uzavřít Komodo pro turisty

  12:39aktualizováno  12:39
Indonéské úřady uvažují o tom, že dočasně pro turisty uzavřou ostrov Komodo, kde žijí varani komodští. Chtějí těmto ohroženým ještěrům dát příležitost k tomu, aby se více množili.

Varan komodský, přezdívaný jako komodský drak, obývá indonéské ostrovy Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami a Gili Motang. Mezi jeho oblíbenou potravu patří především jeleni, divoká prasata a buvoli. | foto: Profimedia.cz

Během období, kdy by do oblasti nejezdili turisté, by ochránci přírody vysázeli v národním parku původní rostliny, které slouží jako potrava zvířatům, jež jsou pak kořistí pro varany. Zástupci místních úřadů mají obavy, že počet varanů se snižuje, protože jim ubývá potravy a zmenšuje se pro ně vhodné životní prostředí. Na svých internetových stránkách o tom informuje britský The Guardian.

Jak dlouho by Komodo byl turistům nepřístupný, není zatím jasné, mohlo by ale prý jít o rok. O tomto záměru se začalo mluvit i v souvislosti se snahami o potírání nelegálního obchodu s ohroženými živočichy.

Minulý měsíc indonéská policie rozbila zločineckou skupinu, jejíž členové byli obviněni z pašování varanů komodských a dalších chráněných zvířat. Policie tehdy uvedla, že gang prostřednictvím Facebooku prodal více než čtyřicet kusů varanů, zřejmě k léčebným účelům, každého v přepočtu za 809 000 korun.

„Tato zvířata jsou prodávána k využití v tradiční medicíně. Z komodských draků se mohou dělat antibiotika,“ upřesnil komisař. Vysvětlil přitom, že zvířata jsou obvykle posílána do zahraničí asijským kupcům.

Komodo je součástí národního parku pojmenovaného po tomto ostrově. Patří k němu ještě dva velké ostrovy Padar a Rinca a řada menších ostrůvků. Uzavírka by se týkala jen ostrova Komodo, ostatní části parku by byly pro návštěvníky dále přístupné. Indonésie stále řeší, jak zajistit, aby počty turistů mířících do této oblasti byly udržitelné, zvláště poté, co bylo před několika lety modernizováno letiště ve městě Labuan Bajo, na které přilétají lidé mířící na dvacet devět ostrovů, které park tvoří. Dříve mohlo obsloužit 150 000 lidí ročně, nyní je to desetkrát více.

The Guardian uvádí, že podle odhadů žije ve volné přírodě asi 5 700 varanů komodských, kteří jsou známí také pod názvem komodský drak. Největší ještěr na světě pro vědce stále skrývá řadu nezodpovězených otázek. Evropané toto zvíře objevili teprve začátkem 20. století. Dospělí samci měří asi 2,6 metru, samice okolo 2,3 metru.

Autoři: ,

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Otřesné cesty na Ukrajině a úplatky. Dojeli jsme na jawách až do Ruska

Bitevník Aurora v Petrohradu

Rusko na nás udělalo výborný dojem, tedy až na nedůvtipné celníky a úplatné policisty. Na Ukrajině jsme zase museli dát...

Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

Monopoli, zátoka Porta Vecchia

Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Další z rubriky

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dokážeme, že Země je plochá, tvrdí organizátoři plavby k Antarktidě

Velká část fanoušků teorie o ploché zemi věří, že právě takto vypadá naše země...

Už v příštím roce by se mohla uskutečnit originální plavba k pobřeží Antarktidy, kterou pořádají zastánci teorie o...

Kam jezdili Češi v roce 2018. Cesta autem do Chorvatska opět vítězí

K pláži připlouvá poměrně dost lodí.

Nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů bylo loni opět Chorvatsko, na dovolenou jich tam ale vyrazilo nejméně za...

Najdete na iDNES.cz