Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Ko Chang: kde život je pláž...

Možná je to poslední thajský ráj, jaký hledal Leonardo DiCaprio ve filmu Pláž. Když vyrazíte se slonem do džungle, máte sice pod sedátkem velký barevný deštník, ale přesto je kolem vás skoro opravdový prales. Žádná zahradnická náhražka. Když chcete samotu na pláži, máte ji mít přímo robinsonovskou. A nemusíte kvůli tomu šplhat po útesech.

Ko Chang, česky Sloní ostrov, je opravdu krásný a ještě to není turistická továrna. Může za to jeho poloha: protože z Kambodže, kde to dlouho vřelo, je sem co by kokosovým ořechem dvakrát dohodil, ostrov byl ještě před nějakými sedmi osmi lety zcela uzavřen.

První turisté, kteří sem potom přišli, tady žili opravdu jako Robinsoni. Teď tady ten, kdo hledá komfort, bude zcela spokojen. Ale i jeho přesný opak s duší tuláka, jenž hledá romantiku a únik od autobusů s turisty, bude spokojen také, protože turistická centra jsou tady jen jako tečky na mapě. První silnici tady postavili teprve v roce 2001.

A tak Ko Chang, druhý největší ostrov Thajska, je zatím něčím zcela výjimečným. Jsou tady stále dlouhé písečné pláže, kde nenajdete ani nohu, přestože občas narazíte na opuštěnou houpačku, která visí z kokosové palmy.

Fotky z Ko Chang najdete ZDE

Moře prý tady má zcela ojedinělý tyrkysový odstín, což sice může být jen reklamní slogan, ale při pohledu na vlny tomu rádi uvěříte. A zcela potvrzený fakt je, že sedmdesát procent hornatého povrchu ostrova tvoří původní tropický prales, který je nejlepší v celém Thajsku a zřejmě i v celé jihovýchodní Asii. Protože sem nikdo dlouho nesměl, podvodní svět je skoro netknutý. Výborně se tady jí, protože moře je všude nedaleko.

A to nejlepší nakonec: v období mimo hlavní sezonu tady jdou ceny ubytování až o čtyřicet procent dolů. No není to ráj?

Zajímavé tipy

RYBÁŘSKÁ VESNICE

Vesnice Bang Bao je romantika sama - dokud nenakouknete do domků, jež stojí nad mořem na kůlech. Jsou dřevěné a vypadají jako před sto lety. Chodí se po molech, všude se suší sítě, voní smažené ryby a místo závěsů tam mají mušličky navlečené na šňůrkách.

Vnitřky domů, to už je jiná! Sedačky, televize. Na jedné zdi je vidět, jak si v tropech představují romantiku: mají tam fotografii zasněženého Matterhornu a jakési vesničky s rybníkem, husami a kostelíkem. Vypadá to česky nebo bavorsky.

JAK HOUPE SLON

Nejkrásnější pohled na svět je ze sloního hřbetu, poopraví autora známého výroku ten, kdo si vyjede na slonovi. Slon se pohupuje jako bárka a kráčí vpřed jako parní válec. Ani rychlost není větší. Aspoň si stihnete trhat tropické ovoce přímo ze stromů. Ale většinou je budete stejně muset odevzdat svému slonovi, protože je mlsný a věčně hladový.

Když se vrátíte, nespěchejte pryč: ve sloním útulku mají i slůně jménem Charlee, které hraje na harmoniku, dělá stojku na předních a líbá ruku.

DŽUNGLÍ K VODOPÁDU

Když člověk konečně přijde k vodopádu Klong Prao, řekne si, že už viděl větší. Ale tenhle má výhodu: pod ním je krásná tůň se sladkou vodou, kde se ochladíte, protože k vodopádu jdete džunglí. Vede tam sice stezka, ale pokud člověk nechce vyrazit do opravdového pralesa, získá aspoň dojem, jak taková džungle vypadá.

ŽIVOT JE PLÁŽ

Když ležíte na pláži, nevíte, jestli se máte koukat na moře, nebo do vnitrozemí. Obojí vypadá dost dobře. Pravda je, že Ko Chang má jedny z nejhezčích pláží Thajska. Jedna z nich, zvaná Pláž bílého písku, patří prý dokonce k desítce nejlepších na světě. Ale byly tam i hezčí. V každém případě vždy máte jistotu, že nemusíte nikoho překračovat, protože tam nikoho nepotkáte.

JÍDLO

Na Ko Changu mají nejlepší jídlo na světě. Logika věci je jasná: říká se, že thajská kuchyně je úplně nejlepší na světě, tady však měli nejlepší jídlo, na jaké jsme v zemi narazili. Bylo ostré, ale zase ne tolik. Většinou to byly dary moře a ryby a rafinované sladkosti.

JAK SE TAM DOSTAT

Na ostrov jezdí několikrát denně trajekt z pobřežního města Trat. Plavba trvá asi dvacet minut. Do Tratu se lze dobře a pohodlně dostat z Bangkoku. Na Ko Chang si mohou na výlet vyjet turisté, kteří tráví dovolenou na ostrově Ko Samet či v Pattáji. Pokud jde o české turisty, pobyt přímo na Ko Changu nabízejí Čedok, Siam Travel, Marco Polo a Eso Travel.

 

Z Pláže bílého písku, která prý patří k nejlepším na světě, je panenská džungle skoro na dosah ruky

DŽUNGLÍ K VODOPÁDU. Když člověk konečně přijde k vodopádu Klong Prao, řekne si, že už viděl větší. Ale tenhle má výhodu: pod ním je krásná tůň se sladkou vodou, kde se ochladíte, protože k vodopádu jdete džunglí. Vede tam sice stezka, ale pokud člověk nechce vyrazit do opravdového pralesa, získá aspoň dojem, jak taková džungle vypadá.

ŽIVOT JE PLÁŽ. Když ležíte na pláži, nevíte, jestli se máte koukat na moře, nebo do vnitrozemí. Obojí vypadá dost dobře. Pravda je, že Ko Chang má jedny z nejhezčích pláží Thajska. Jedna z nich, zvaná Pláž bílého písku, patří prý dokonce k desítce nejlepších na světě. Ale byly tam i hezčí. V každém případě vždy máte jistotu, že nemusíte nikoho překračovat, protože tam nikoho nepotkáte.

Rybář na thajském ostrově Ko Chang

JAK HOUPE SLON. Nejkrásnější pohled na svět je ze sloního hřbetu, poopraví autora známého výroku ten, kdo si vyjede na slonovi. Slon se pohupuje jako bárka a kráčí vpřed jako parní válec. Ani rychlost není větší. Aspoň si stihnete trhat tropické ovoce přímo ze stromů. Ale většinou je budete stejně muset odevzdat svému slonovi, protože je mlsný a věčně hladový. Když se vrátíte, nespěchejte pryč: ve sloním útulku mají i slůně jménem Charlee, které hraje na harmoniku, dělá stojku na předních a líbá ruku.

Nejkrásnější pohled na svět je ze sloního hřbetu, poopraví autora známého výroku ten, kdo si vyjede na slonovi. Slon se pohupuje jako bárka a kráčí vpřed jako parní válec. Ani rychlost není větší. Aspoň si stihnete trhat tropické ovoce přímo ze stromů. Ale většinou je budete stejně muset odevzdat svému slonovi, protože je mlsný a věčně hladový. Když se vrátíte, nespěchejte pryč: ve sloním útulku mají i slůně jménem Charlee, které hraje na harmoniku, dělá stojku na předních a líbá ruku.

Vesnička Bang Bao na thajském ostrově Ko Chang

RYBÁŘSKÁ VESNICE. Vesnice Bang Bao je romantika sama - dokud nenakouknete do domků, jež stojí nad mořem na kůlech. Jsou dřevěné a vypadají jako před sto lety. Chodí se po molech, všude se suší sítě, voní smažené ryby a místo závěsů tam mají mušličky navlečené na šňůrkách. Vnitřky domů, to už je jiná! Sedačky, televize. Na jedné zdi je vidět, jak si v tropech představují romantiku: mají tam fotografii zasněženého Matterhornu a jakési vesničky s rybníkem, husami a kostelíkem. Vypadá to česky nebo bavorsky.

Thajská kuchyně. Na Ko Changu mají nejlepší jídlo na světě. Logika věci je jasná: říká se, že thajská kuchyně je úplně nejlepší na světě, tady však měli nejlepší jídlo, na jaké jsme v zemi narazili. Bylo ostré, ale zase ne tolik. Většinou to byly dary moře a ryby a rafinované sladkosti.

Z Pláže bílého písku, která prý patří k nejlepším na světě, je panenská džungle skoro na dosah ruky

Autoři: ,

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Grizzly týden věznil muže na Aljašce. Nešťastníka zachránila až náhoda

Shodou šťastných náhod se americké pobřežní stráži podařilo objevit muže odříznutého od světa v aljašské divočině, na...

Český výletník: Řeka a osada Františka Nedvěda. Takovou Sázavu miloval

Minulou neděli zemřel písničkář František Nedvěd. Loni jsem navštívil trampskou osadu Toronto na Sázavě, ve které...

Chorvatsko trochu jinak. Poradíme, jak se vyhnout dovolenkovým zlozvykům

Premium Oblíbená destinace má Čechům stále co nabídnout. Stačí ujet pár kilometrů autem a můžete najít místa, která nejsou...

To nejlepší z hor Česka: objevte rozhledy, přírodu i gastronomii Krkonoš

Nejvyšší pohoří České republiky tvoří v rámci naší země i střední Evropy ojedinělý ostrůvek horské krajiny. Spolu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neukáznění turisté v Bavorském lese nocují pod širákem, potíže dělají i Češi

Strážci německého Národního parku Bavorský les, který sousedí se šumavským národním parkem, registrují v posledních...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Přátelští lidé, skvělá kuchyně, krásné pláže. Na co se těšit v Řecku

Je jedna země, která našince láká v létě víc než ostatní. Řecko a jeho ostrovy totiž nabízí všechno, co si od dovolené...

Pozemské ráje: Vatikán očima farářky. Nahlédněte do nejmenšího státu světa

Premium Pokud navštívíte Řím, rozumí se tak nějak samo sebou, že překročíte hranice a vstoupíte do Městského státu Vatikán. Je...

Pozemské ráje: skvělou asijskou kuchyni poznáte pod pokličkami Lvího města

Premium Nemáte čas vydat se na celoroční poznávací cestu za asijskými kuchyněmi? V dalším díle seriálu magazínu Víkend Pozemské...

Nemusíte jenom odpočívat v resortu. Zažijte Turecko tak trochu jinak

Turecko každoročně láká na své rozlehlé pláže, luxusní hotelové resorty, bezchybný servis a přívětivé ceny. Napadlo vás...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...