Jak se baví keporkaci. Nejlepší melodie remixují a šíří napříč oceány

aktualizováno 
Podle australského týmu mořských biologů dokážou keporkaci remixovat své vlastní melodie a ty nejpopulárnější se šíří vodami světových oceánů jako globální hity. Propracované písně mají pravděpodobně jednoduchý cíl, přilákat samice k páření.

Fotograf Anuar Patjane Floriuk získal druhou cenu v kategorii Příroda se snímkem potápěčů kolem obrovského keporkaka u mexického souostroví Revillagigedo (28. ledna 2015). | foto: AP

Sténání v nízkých frekvencích, povzdechy, nářek i i vysoký jekot. Písně samců plejtváka dlouhoploutvého neboli keporkaka tvoří propracovanou hudební frázi o délce desítek minut, kterou samci vydrží zpívat celý den.

Nikdo nedokáže přesně vysvětlit, o čem keporkaci ve svých písních zpívají, rozhodně má tento zpěv důležitou roli při lákání samiček a rozmnožování. A pokud je melodie dostatečně dobrá, má samec dost velkou šanci, že v oceánské seznamce uspěje. Během dne dokáže uplavat stovky kilometrů a písně jsou slyšet hodně daleko. „Jejich hlasy se nesou na obrovské vzdálenosti. Až tisíce kilometrů,“ uvádí RNDr. Tereza Petrusková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Vědci však během třináctiletého pozorování a nahrávání těchto melodií došli k závěru, že melodie keporkaků se pravidelně mění a ty nejúspěšnější se šíří po celé zeměkouli. Nezáleží na tom, odkud keporkak pochází. Pokud je nová melodie dostatečně silná a zajímavá, začnou si ji zpívat samci z různých koutů světa. Pokud jí tedy uslyší od jiného samce.

Fotogalerie

„Sdílení písní mezi různými populacemi se častěji stává na severní polokouli, kde existuje méně fyzických bariér pro pohyb jednotlivců do míst rozmnožování, kde také keporkaci nejvíce zpívají,“ řekla Melinda Rekdahlová ze společnosti Wildlife Conservation Society serveru Daily Mail.

Na jižní polokouli má vývoj velrybích megahitů poněkud jiný průběh. „Melodie keporkaků se pozvolna mění každý rok, populace z východní Austrálie každých pár let kompletně vymění své písně během „kulturní revoluce“. Změny zahrnují naučení velkého množství nových písní od populace ze západního pobřeží,“ uvádí studie zveřejněná v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Vzájemné přebírání písní vědci popsali také u populací žijících kolem afrického kontinentu, kde melodie putovaly mezi populacemi západního i východního pobřeží. V okolí Afriky byly změny jemné a postupné a nedocházelo při nich k takovým úpravám jako u pobřeží Austrálie.

Keporkak má nejpestřejší způsoby lovu ze všech kosticovců. Jeho...

Keporkak má nejpestřejší způsoby lovu ze všech kosticovců. Jeho nejvynalézavější technika je známá jako bublinová síť.

Nedávno bylo zjištěno, že keporkaci cíleně zachraňují jiná zvířata před útoky...

Nedávno bylo zjištěno, že keporkaci cíleně zachraňují jiná zvířata před útoky kosatek.

Vědci předpokládají, že pro učení se nových témat mají keporkaci omezené schopnosti, protože zatímco při postupném vývoji z roku na rok se složitost písní zvětšovala, při náhlé revoluci najednou dojde k jejich zjednodušení a vše začíná od znova.

Keporkaci každopádně mají své melodie řádně propracované. „Tyto písně mají hierarchickou strukturu a zpívají se ve stereotypním vzorci. Jednotlivé zvuky se aranžují do fráze a fráze se několikrát opakují a vytvoří hlavní téma. Až sedm hlavních témat zpívaných v přesném pořadí pak tvoří píseň,“ uvádí studie.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Další z rubriky

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Slovinská cesta do Mordoru. Škocjanské jeskyně jsou jako z Pána prstenů

Podzemní kaňon Reky v Šumící jeskyni

Nemusíte být úplný fanoušek Pána prstenů, ale některé pasáže filmové trilogie jsou tak sugestivní, že se vám prostě...

Papežský palác v Avignonu studí prázdnotou, českou stopu připomíná Karel IV

Papežský palác v Avignonu

Zvenku ohromí velikostí a majestátností vysokých šedobílých zdí připomínající spíše pevnost než důstojné sídlo vůdců...

Najdete na iDNES.cz