Když udeří výška

aktualizováno 
-
Na horách občas bývá všechno jinak než doma. Kamarádi se na sebe někdy i zamračí, na pohled nevýrazný člověk může při obtížích zastínit uznávanou autoritu, leckterý mluvka zmlkne a mlčenlivý se rozpovídá. Ponorková nemoc, nedostatek jídla, každodenní únava, nutnost neustálé ostražitosti oslabující psychiku, nedostatek kyslíku, to vše odhalí každého v pravém světle a zabrání v přetvářce.

Běžné zkušenosti na horách neplatí - s čím si člověk vystačí dole, s tím si nahoře nepomůže. U piva v teple se hezky mluví například o vůli, která "musí" stačit na zdolání větších nadmořských výšek, když se tam však člověk ocitne, předchozí sebedůvěra je náhle pryč. V Andách se jedna naše kamarádka těšila na túru k jezeru Paron do výšky 4000 až 4500 metrů. Nad našimi slovy o možných potížích se pousmála, vždyť co by jí, běžkyni na lyžích, mohlo zastavit. Na morénách nad jezerem v téměř pěti tisících metrech však mluvila jinak, vůle dojít co nejdál se vytratila. Také v Nepálu s námi kdysi byla úspěšná mladá sportovkyně. Obvyklé denní pochody jí byly málo, a tak si, aby nepromrhala svůj čas v Himálaji, přidávala o odpolednách túry nebo rovnou výběhy. Výsledek? Zatímco ostatní, někteří mnohem starší a méně zdatní než ona, v klidu pokračovali, ji postihla těžká horská nemoc. Zachránil ji jen kyslíkový vak a rychlý transport vrtulníkem. Jiný případ jsme zažili v Malém Tibetu ve výšce 3300 metrů. Našemu kamarádovi se udělalo zle a zdálo se, že začíná horská nemoc. Zcela jisti jsme si nebyli. Proč však riskovat? řekli jsme si a chtěli nasadit speciální prášky, které s úspěchem zabraly v Nepálu. A však lékař výpravy měl jiný názor. Byl přesvědčen, že jde jen o nachlazení a léčil běžným způsobem - acylpyrinem. Myslel to dobře, nechtěl zatěžovat organismus zbytečnými léky. Podcenil však vysokohorské podmínky, se kterými se nikdy nesetkal. Jeho rozhodnutí jsme nedokázali zvrátit a to byla naše chyba. Po jednom dni totiž horská nemoc propukla v plné míře. Naštěstí byla v dosahu nemocnice, kde dali nemocnému kyslík, v nepříliš čistém prostředí si poležel dva dny. Jedné noci chtěla dát našemu příteli zdravotní sestra injekci. Nevěděla, že je máme s sebou ve sterilním obalu, a vzala si proto nějakou stříkačku položenou volně na zaprášeném nočním stolku. Nasadila ji na ampuli a hnala se k pacientovi. A však on se bránil. Způsobil hluk a jiný náš kamarád, který spal jako "ochranka" ve vedlejší místnosti, se probudil a sestru vyhodil. I takto může končit výška. S výškovou nemocí není radno si zahrávat, může se projevit i v nižších velehorách, třeba Alpách. Když výška udeří naplno, jde o život. Přitom stačí jít nahoru o dva dny déle nebo na čas sestoupit níž. Na horách může člověk zemřít chybou svou i cizí, podceněním nebezpečí nebo zásahem "vyšší moci", i tou výškovou nemocí. Téměř vždy však zbytečně.

Lubomír Vejražka a Jiří Hladík (fotograf) se společně zaměřují na horské výstupy. Ze svých cest píší knihy, zabývají se i publicistikou a výstavami fotografií s tématem cizích zemí.

Autor:
Témata: Nepál, Tibet, Hluk, Pivo

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Najdete na iDNES.cz