Kdo se bojí, nesmí do Harlemu

  17:17aktualizováno  17:17
"Dnes je Harlem bezpochyby nebezpečný." "Prohlídka se doporučuje jen ve dne a v uzamčeném autě," varují české turisty na svých stránkách knižní průvodce po Spojených státech. Rozlehlá černošská čtvrť lokalizovaná v severní části Manhattanu stále straší. Neoprávněně.

Harlem však ze sebe nálepku "zločineckého doupěte" jen tak nestrhne. Pro mnoho bílých Američanů zůstává Harlem čtvrtí, kam není radno vkročit. Legenda se táhne dál, ačkoliv dávno neplatí, že se do Harlemu policista z obavy o život neodváží.

"To bylo pravda před více než 20 lety, kdy ulice ještě lemovaly vypálené vraky aut. Nyní je situace úplně jiná," říká padesátník Gilbert Sanford, který ve čtvrti bydlí.

Vysokou kriminalitu snížilo podle jeho slov masové nasazení policistů do ulic, a to nejen uniformovaných, ale i tajných. Chválí také minulého newyorského starostu Rudolpha Giulianiho, kterému však mnozí jiní černoši kvůli jeho údajnému rasismu přezdívají Hitler: "Guiliani hodně pomohl. Kriminalita se za jeho starostování značně snížila a nyní je v New Yorku mnoho horších čtvrtí než Harlem. Podívejte se třeba na Bronx."

Přesto doporučuje jistou míru opatrnosti zachovat: "Nemá cenu riskovat, rozhodně bych se v noci neprocházel zapadlými, liduprázdnými uličkami."

Harlem je osobitým světem uvnitř newyorského "velkého jablka". Se soumrakem se jeho ušmudlané ulice nevylidní, jako je to zvykem v bělošských částech velkoměsta, ale právě naopak. Černoši všech generací zaplní chodník i schody před každým domem a vytvoří množství velkých debatních kroužků.

Běloch proplétající se mezi nimi nebudí pražádnou pozornost. Přece jen doba, kdy se bílí Američané neodvážili překročit 110. ulici, která představovala psychologickou hranici mezi "bílým" New Yorkem a "černým" Harlemem, patří minulosti. Stejně jako jednoznačně černošský charakter čtvrti.

Jen pár ulic na východ od nároží Lennox Avenue se 125. ulicí, ze kterého se na kolemjdoucí šklebí nepříliš vyvedené podobizny slavných Afroameričanů, se z jednoho z dvorků ozývá španělština a bouchání kostek domina o stůl. Imigranti z Latinské Ameriky si s sebou do New Yorku přivezli i svou oblíbenou stolní hru.

Do východního Harlemu se ve velkém stěhují především španělsky mluvící běloši z karibského ostrova Portoriko, jehož vlajky visí v mnoha oknech, a svým odlišným jazykem a zvyklostmi dávají "své" části čtvrti latinskoamerický ráz.

Harlem se za poslední léta velmi změnil. Lze to vypozorovat v malém obchůdku se smíšeným zbožím. Černošský prodavač se sice i nyní obává násilných lupičů, a tak sedí se svou pokladnou uzavřen v plexisklové kukani, ve které má pouze maličkou škvíru na přijímání peněz. Ale mezi jeho nejčastější zákazníky, kteří obchůdku dělají slušné tržby, patří studenti z Evropy, kteří se během svých toulek po Spojených státech ubytovali ve vedle stojícím špinavém hostelu, který rozhodně nemá s obsazeností problémy.

Zřídit si v Harlemu ubytovnu pro zahraniční (sice nepříliš movité) turisty by před dvaceti lety nikoho ani ve snu nenapadlo.

Kdo by také před dvaceti lety čekal, že si bývalý prezident právě zde otevře svoji kancelář, jako to udělal Bill Clinton.

Varovná slova z českých průvodců o nebezpečích číhajících v Harlemu Sanforda rozesmějí. "Už se těším, až to budu vyprávět kamarádům," říká pobaveně. Současnou násilnickou pověst Harlemu přičítá myšlenkovým stereotypům ve společnosti: "Přece se zde jen kvůli tomu, že tu žijí převážně černoši, nemusíte se bát o život!"

 

Harlem v New Yorku

Harlem, New York

Harlem, New York

Autoři: , ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

Virunga je opět bezpečná, turisté se mohou vrátit ke gorilám v mlze

Vrchol Bisoke se nachází ve výšce 3 711 m n m.

Národní park Virunga na východě Konga, kde žije více než polovina světové populace kriticky ohrožených goril horských,...

Dovolená s miliardáři. Svatý Mořic je jako jahoda v předraženém šampaňském

Svatý Mořic na břehu jezera Moritzer See je nejstarší alpskou turistickou...

Byli tu snad všichni. Charlie Chaplin, Brigitte Bardotová, J. F. Kennedy, Alfred Hitchcock či německý filozof...

Najdete na iDNES.cz