Egypt je však současně jedním z nejčastějších míst, kde na zahraniční turisty útočí islámští fundamentalisté. Jenom od roku 1992 zde bylo zaznamenáno 15 atentátů, při kterých přišli o život právě turisté.
Ovšem Šarm aš-Šajch, kde byl o víkendu zabit jeden Čech, patřil k výjimkám a byl považován za jedno z nejbezpečnějších míst Egypta.
Kde všude, kam jezdí naši turisté, hrozí reálné nebezpečí?
Za současné situace ve světě, kdy teroristé odpalují jednu nálož za druhou, může odpověď znít: téměř všude. Bohužel tento zjednodušený závěr není tak daleko od pravdy. Z frekvence a historie útoků se však dá vysledovat, která místa jsou více a která méně bezpečná.
Egypt a fundamentalisté
Pokud jde o sám Egypt, tak zde místní vláda dělá všechno pro to, aby zajistila bezpečnost. Ostatně v roce 2003 sem přijelo 6,4 milionu turistů a loni již 8,1 milionu, tedy růst o neuvěřitelných 34,1 procenta. Týká se to i příjezdů Čechů. Jenže právě v Egyptě nikdy nelze teroristický útok zcela vyloučit. Praxe ukazuje opak. Tyto atentáty "přes turisty" jsou přitom namířeny proti místní vládě, která se snaží vypořádat s islámským fundamentalismem.
Pravidelné bombové útoky zažívají i cíle v Turecku, kde jsou dílem kurdských povstalců a v poslední době čím dál častěji také fanatických muslimských skupin. Naposledy došlo před pár týdny k explozi v letovisku Kusadasi.
Spíše výjimečný byl podle všeho útok na synagogu na tuniské Džerbě, kam také jezdí mnoho Čechů.
Poměrně pravidelně, i když v posledních letech s daleko menší intenzitou, se objevují atentáty i v některých turistických centrech Španělska (to je čtvrtou nejnavštěvovanější zemí českými turisty). Jejich strůjcem je baskická organizace ETA. Ta však, na rozdíl od jiných, většinou dopředu ohlásí exploze policii, a následky často nebývají tak tragické. To muslimští extremisté nikdy a zásadně nedělají.
Ministerstvo zahraničí vydalo v sobotu varování, že českým turistům nedoporučuje do Šarm aš-Šajchu jezdit. "Je tam poškozeno několik hotelů, jeden je zcela zničený. Některé oblasti uzavřela policie. Situace je stále chaotická," vysvětlil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Cestovní kanceláře zájezdy na žádost vymění |
Evropa v ohrožení
V souvislosti s válkami v Afghánistánu a Iráku se terčem útoků (a atentáty v Madridu či Londýně to ukázaly) mohou častěji stávat západní země, které jsou spojenci Ameriky (ta je spolu s Izraelem hlavním nepřítelem islámských teroristů). Proto ve velkých centrech západní Evropy nelze podobné akce v žádném případě zcela vyloučit.
V oblíbeném Řecku pak někdy dají o sobě vědět pomocí výbuchů levicové extremistické skupiny.
Rozepisovat se v tomto směru o Izraeli je pak zbytečné. Tam je na místě obezřetnost vždy.
Zatím se podobné věci vyhýbají dvěma státům, kam jezdí vůbec nejvíce českých turistů: Chorvatsku a Slovensku.
V podobně dlouhodobě "klidné" situaci je i šestá nejoblíbenější země - Rakousko.
Čeští turisté se však v posledních deseti letech ocitají, na rozdíl od některých jiných národů, v poněkud specifické situaci.
Občané Česka totiž cestují velmi rádi a na počet obyvatel vlastně až v neobvyklém počtu (v Evropě nám v tom konkurují jen Nizozemci). Neustále navíc objevují nové cíle. Jenom v oblasti Šarm aš-Šajchu jich teď o víkendu byly najednou téměř dva tisíce.
Podobné to bylo i při prosincové tsunami v Thajsku a na Srí Lance. Je tedy pravděpodobné, že se budou také stále častěji nacházet na místech, jež budou v ohrožení.
Více o situaci po sobotním výbuchu v Egyptě - ZDE.
DOVOLENÁ S RIZIKEM. Turisté před zničeným hotelem poté, co jim dovolenou v Egyptě překazil sobotní útok. |