Kde termály vytápějí celé domy. Gigantický papiňák na Novém Zélandu

  8:00aktualizováno  8:00
V samém centru novozélandského Severního ostrova leží město Rotorua. Když sem přijedete, doslova vás praští do nosu pronikavý sirný zápach plynů unikajících z nitra země. Městu, kde najdete největší termály země i unikátní prastarou maorskou kulturu, se přezdívá sulphur city.

Nový Zéland, Severní ostrov. Wai-O-Tapu – nejbarevnější termální oblast Nového Zélandu | foto: Jan HocekiDNES.cz

Rotorua se díky množství termálních pramenů, vřídel, gejzírů a bahenních sopek těší největšímu přílivu zahraničních turistů z celého Severního ostrova.

Návštěvníky sem navíc ještě láká početná maorská komunita obývající město a jeho okolí. Původní polynéští obyvatelé zůstali věrni svým tradicím, a tak zde můžete spatřit válečný tanec "haka", navštívit jejich typické domy nebo zažít tradiční uvítací ceremoniál "hongi" s třením nosů.

Nový Zéland, Severní ostrov. Termální oblasti jsou maximálně přizpůsobeny turistům

Kolem termálních oblastí vedou dřevěné lávky

Domy na papiňáku

Oficiální název města a stejnojmenného přilehlého jezera Rotorua pochází z jazyka původních polynéských obyvatel a znamená "druhé jezero." Když sem totiž před zhruba tisíci lety maoři přišli od pobřeží, tak nejenom, že objevili jezero s průzračnou vodou, ale zejména se jim zalíbily termální prameny, které začali využívat ke koupání, ale také k praní, vaření a vytápění svých domů.

Dodnes můžeme pozorovat u některých původních domů tento primitivní způsob topení, kdy trubky s horkou párou vedou přímo do dřevěných příbytků. O bezpečnosti takového bydlení, postaveného nad geotermálně nejaktivnějšími místy, jež mohou kdykoli explodovat, snad ani netřeba hovořit…

První osídlení, které postavili maoři z kmenů stromových kapradin přímo v centru gejzírů, se jmenuje Whakarewarewa. Osada zde stojí dodnes - jako kdysi zahalená párou ze stříkajících gejzírů a prosycená sirovodíkem z věčně bublajících termálních pramenů. Jen místo bojovníků se tu dnes procházejí turisté z celého světa.

Nový Zéland, Severní ostrov. Jedna z původních čtvrtí v Rotorua – Ohinemutu - leží na pobřeží stejnojmenného jezera

Jedna z původních čtvrtí v Rotorua – Ohinemutu - leží na pobřeží stejnojmenného jezera

V údolí gejzírů

Hlavním lákadlem města je největší novozélandský gejzír Pohutu, který v pravidelných půlhodinových intervalech chrlí hektolitry vařící vody do zhruba dvacetimetrové výšky. Najdeme jej hned vedle vesnice Whakarewarewa, v areálu "Te Puia" a kromě gejzírů, termálů a sirných jezírek zahrnuje celou řadu dalších atrakcí.

Když se dostatečně nabažíte geotermálních úkazů, můžete navštívit maorský koncert, který probíhá dvakrát denně v nádherně vyzdobeném slavnostním domě zvaném "marae".

Nový Zéland, Severní ostrov. Gejzír Pohutu a termální oblast Whakarewarewa

Gejzír Pohutu a termální oblast Whakarewarewa

Před začátkem představení vás ale čeká ještě jeden zážitek. To když na louku před čekající diváky přiběhne bojovník s oštěpem a podrobí vás tradiční výzvě tak, jako tomu bývalo v době maorských válek.

Po koncertě si můžete prohlédnout třeba skanzen, jakousi domorodou vesničku postavenou tradičním způsobem, obdivovat přes 20 metrů dlouhou válečnou kanoi, navštívit miniaturní ZOO s ptáky kiwi, uvařit v páře domorodou pochoutku "hangi" nebo si pod odborným dohledem mistra vyzkoušet tradiční řezbářské umění.

Nový Zéland, Severní ostrov, maorský uvítací ceremoniál v Te Puia

Maorský uvítací ceremoniál v Te Puia

Bazén plný šampaňského

Za dalšími gejzíry a termály se musíme vydat za hranice města, do jeho nedalekého okolí. Asi nejznámější lokalitou je 30 km vzdálené údolí Wai-O-Tapu s proslulým gejzírem "Lady Knox". Tento gejzír se může pyšnit železnou pravidelností své aktivity, vybuchuje totiž každý den přesně v 10:15 dopoledne. Návštěvníci si tak mohou být jisti, že jim výbuch neuteče a oni nepropásnou až 20 metrů vysoký sloupec vroucí vody stříkající z jeho sopouchu.

Říkáte si, jak je to možné? Pravda je překvapivá. Pracovníci parku pomáhají přírodě jednoduchým trikem, kdy do sopouchu gejzíru nasypou pytlík mýdla, které erupci katalyzuje…

Nový Zéland, Severní ostrov, bahenní sopky

Bahenní sopky

V těsné blízkosti gejzíru najdeme vlastní údolí Wai-O-Tapu, které se pyšní přívlastkem nejbarevnější termální oblast Nového Zélandu. Vskutku zde najdeme celou paletu barev od sirně žlutých bazénků, přes železitě oranžovou, zelenou až po temně šedé bahenní sopky.

Bezesporu nejfotografovanějším objektem je zde "Champagne pool", obrovské termální jezírko s vroucí vodou a nádherně probarveným okrajem. K jeho názvu mu pomohly miliony bublinek CO2, probublávající z hlubin až ke kouřící hladině.

Nový Zéland, Severní ostrov. Champagne pool ve Wai-O-Tapu

Champagne pool ve Wai-O-Tapu

Kde se vykoupat?

Dosud popisované oblasti patří mezi turistické atrakce s nepříjemnostmi jako je placení vstupného či zákazu vstupu mimo značené trasy, o koupání v termálech ani nemluvě. Pokud vám nebude stačit nabídka některých z mnoha termálních koupališť či lázní v Rotorua a budete toužit po koupeli přímo v přírodě, musíte se ptát domorodců a hledat ukryté potůčky uprostřed lesů.

Mezi Maory oblíbená lokalita leží například nedaleko vstupu do Wai-O-Tapu, pod mostkem silnice spojující vstup do oblasti s hlavní silnicí. V podvečer, kdy odtud zmizí záplavy turistů, se můžete ve zdejším potoce prohřát a nasát domorodou atmosféru.

Nový Zéland, Severní ostrov. Koupání v přírodních termálech v Taupo

Koupání v přírodních termálech v Taupo

Další zajímavé koupání najdeme u města Taupo, v parku Spa Park. Horký potok zde ústí do ledové řeky Waikato a vytváří velkou lagunu s vodopádem a nádherným koupáním. Půl hodinky chůze odtud leží navíc monumentální vodopády Huka, takže návštěva tohoto místa jistě stojí za to. Další informace o přírodním koupání nabízejí webové stránky www.nzhotpools.co.nz.

Vulkanismus na Severním ostrově aneb vědecké teorie kontra maorské legendy

Projevy vulkanické a geotermální činnosti na Severním ostrově Nového Zélandu patří k nejvýraznějším na světě. Jsou důsledkem styku dvou kontinentálních desek, Australsko - Indické na západě a Pacifické na východě. Obě desky se tu pohybují proti sobě a díky tomu vzniká tzv. subdukční zóna s průvodními geotermálními projevy, jako např. sopkami, gejzíry a horkými prameny.

Když se podíváme na mapu Severního ostrova, zjistíme, že všechny tyto projevy sledují linii subdukční zóny. Kromě hory Taranaki/Mt. Egmond, která leží více než sto kilometrů východním směrem.

Maorská legenda vzniku sopek je však trochu jiná.

Pro maorské kmeny, žijící v oblasti, byly všechny tři sopky tapu (posvátné místo) a báli se proto na ně vystupovat. Věřili, že kdysi do této oblasti přijel od severu kněz Ngatoroirangi, aby objevil novou půdu pro svůj kmen. Vystoupil na Mt Ngauruhoe, aby si prohlédl krajinu, ale náhle ho překvapila sněhová bouře. Bylo to něco, co dosud nezažil, a proto volal na své sestry, žijící na jihu, aby mu poslaly teplo. Bohové mu vyhověli, teplo přišlo ze zemského nitra a Ngatoroirangi byl tak zachráněn.

Proč ale sopka Taranaki jako jediná leží stranou? Podle jiné legendy byl Taranaki kdysi součástí skupiny sopek Tongariro, byl však přinucen se odstěhovat, když ho Tongariro přistihl se svojí milenkou, kterou byla nedaleko ležící hora Pihanga.

Togarira zrada natolik rozezlila, že celý jeho vršek shořel a Taranaki byl přinucen odejít k pobřeží. Putoval na jih v žalu a bolesti a zanechával za sebou širokou jizvu v zemi. Moře dosáhl u Wanganui a pak putoval dál podél pobřeží na západ, až na své současné místo, kde zůstal navěky ve své majestátné izolaci. O něco později seslal Tongariro ze svých svahů chladnou řeku, aby vyplnila a zahojila vyniklou jizvu – nynější řeku Wanganui.

může se hodit

Jak se tam dostat
Létá sem několik leteckých společností, vždy min. s jedním přestupem (Singapur, Hongkong, Los Angeles, Dubaj, Den Pasar atd.). Výhodou je přímý let společnosti Korean Air z Prahy do Soulu a následný let Soul Auckland. Ceny za letenku včetně tax se pohybují od 35 000 Kč.
Doprava na místě
Ideální je pronájem auta. Většina společností poskytuje v zimním období slevu. Z Aucklandu do Rotorua jezdí linkové autobusy.

Ubytování
široká paleta možností, ovšem pro město Rotorua se vyplatí včasná rezervace. Pokud chcete mít z oken vyhlídku přímo na termály, zkuste hotel Quality Hotel Geyserland.

Počasí
Cestovat lze celoročně, nejchladnější měsíc je červenec, kdy průměrné teploty dosahují na severním ostrově 5-14 °C.

Mapy © Google


Nejhezčí túry světaAutor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů – od Aljašky po Nový Zéland - včetně map a praktických rad. Více informací o autorovi najdete na: http://www.hocek.cz/.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Beduíni a Hollywood. Jak si užít cestu na Mars dřív, než ji zničí turisté

Beduínské výpravy můžete absolvovat autem či na velbloudu. Zcela určitě si...

Cesta do Jordánska je v současnosti jako procházka po filmovém plátně. Návštěva míst, kudy se procházely před kamerou...

Slavní jelínci v japonském městě Nara hynou kvůli plastovým obalům

Japonsko, Nara, posvátní jelínci šika

Úřady ve starodávné japonské metropoli Nara varovaly návštěvníky, aby nekrmili nepovoleným jídlem volně žijící jelínky,...

Najdete na iDNES.cz