Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Kde si lyžař nepřeje už vůbec nic. Čtyři údolí

Tady najdete všechno, co fajnšmekr potřebuje. Vysokohorské lyžování z 3000 metrů, úžasné sjezdovky, adrenalinový freeride, mraky sněhu, sluníčko, Mt. Blanc na dohled a panoramata nejznámějších alpských velikánů. To jsou Čtyři údolí, jedno z největších propojených lyžařských center Evropy ve švýcarském Valais.

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Čtyřtisícovky a ledovce jsou při výhledu do všech stran | foto: Dana EmingerováiDNES.cz

Když v noci sněží a dlouhý, prudký, boulovatý sráz Gentianes pokryje lehký prašan, stane se lyžování na ledovci Mont Fort splněným sportovním snem. Čeká vás nekonečný sjezd s výškovým rozdílem 1300 metrů po svazích, které jsou tak příkré, že po nich rolba nevyjede, protože by se převrátila.

Ve Čtyřech údolích (Quatre Vallées) můžete podnikat celodenní výlety na lyžích přes hory a doly z Les Collons až k Verbier, ale musíte vyrazit brzy ráno a hodně pospíchat, abyste se stihli vrátit zpět.

Jsou tu dokonale urolbované modré, červené a černé tratě, ale také neupravované prudké boulovaté stěny i vzrušující freeridové trasy divokým terénem. Celkem přes čtyři stovky kilometrů sjezdovek všech obtížností, které za týden vůbec nestačíte projezdit.

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Jaccuzi na sjezdovce ve výšce 2500 metrů

Verbier. Jaccuzi na sjezdovce ve výšce 2500 metrů

Švýcarsko, Čtyři údolí jsou rájem freeridu

Čtyři údolí jsou rájem freeridu

Ledovec Mont Fort

Srdcem Čtyř údolí je ledovec Mont Fort, na jehož vrchol vynese obrovská kabinová lanovka Cabane du Mont Fort každých deset minut 200 lyžařů najednou.

Vystoupíte ve výšce 3330 metrů a omráčí vás oceán bílých štítů, kterým dominuje mohutný masiv Mont Blancu. Stojíte v němém úžasu, protože na severu, na východě, na západě, na jihu, všude, kam až oko dohlédne, vidíte čtyřtisícovky jako Zinalrothorn, Weisshorn, Monte Rosa, Dent Blanche, Matterhorn, Jungfrau. Nejnižší z nich má přes 4200 metrů. Vy sami máte pod sebou víc než dvě Sněžky…

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Didier Chuche při Verbier High Five

Verbier. Didier Cuche při Verbier High Five

Švýcarsko, Čtyři údolí. Verbier spojuje tradici, luxus a sport

Verbier spojuje tradici, luxus a sport

Když sejdete po železném schodišti od lanovky na sníh a podíváte se pod sebe, spatříte široký, ale závratně prudký svah, na němž většina lyžařů postává a chytá dech. Kdo upadne, řítí se po kombinéze dolů, aniž by se mohl zastavit. Teprve pár stovek metrů nad mezistanicí Col de Gentianes (2950 m) se sráz mění v upravenou trať, ideální pro dlouhé carvingové oblouky.

Na ledovcovém plató si můžete na chvíli odpočinout v příjemné venkovní restauraci a rozmyslet se, zda se vydáte přes La Chaux (2260m) na rozlehlé pláně do Verbier, či vyrazíte dál po ledovci na náročnou několikakilometrovou skitour ke stanici Tortin (2060 m) v údolí. Je totiž ještě mnohem delší a těžší, než úvodní padák z vrcholu Mont Fort.

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier, Mont Fort

Verbier

carlsberg high five

Za posledních deset let, kdy se pod ledovcem Mont Fort loučení s lyžařskou sezonou konalo, do Verbier přijely závodit osobnosti jako Hermann Maier, Didier Cuche, Aksel Lund Svindal, Pirmin Zurbriggen, Lindsey Vonnová, Julia Mancuso či Michaela Dorfmeisterová.

Dvacítka profesionálů soutěží spolu s třemi stovkami amatérů v pěti disciplínách - obřím a paralelním slalomu, letmém sjezdu, skicrossu a triatlonu, představujícím jízdu na matraci, spojenou s výběhem kopce a vypitím láhve piva.

Letos se Carlsberg High Five bude konat v sobotu 27. března. Zápisné stojí 55 eur a je v něm započítáno startovní číslo, závodní helma a poukázka na občerstvení během afterparty v "Pub Montfort".

Nejznámější a největší lyžařské středisko oblasti je mondénní Verbier (1500 m), kde se rozbíhá nepřeberné množství tratí, vleků a lanovek nejen pod ledovcem Mont Fort, ale přes vrchol Savoleyres (2354 m) i směrem do dalšího údolí k La Tzoumaz.

Je tu mnoho noblesních hotelů, diskotéky, bary, bazény a biografy. Sem rády přijíždějí za zábavou i odpočinkem celebrity, konají se tu velké společenské akce. U paty lanovek tak můžete i po západu slunce vidět parkovat mercedesy a rollse-royce, ze kterých dámy v dlouhých róbách a pánové ve smokinzích přestupují do lyžařských kabinek, aby se nechali vyvézt na noblesní recepce a charitativní večery do vyhlídkových restaurací uprostřed velehor.

Ve Verbier se každoročně jezdí nejslavnější freeridová soutěž – Extreme Verbier, kdy davy fanoušků na sjezdovkách sledují nejodvážnější snowboardisty a lyžaře světa, kteří předvádějí na krkolomných skalnatých svazích jízdy, při nichž tuhne krev v žilách.

Na sjezdovkách Verbier se každý rok loučí se sezonou také nejlepší sjezdaři světa. S nimi si při závodech Carlsberg High Five mohou změřit síly všichni, kdo mají zájem. Patronát nad celou akcí má hudební hvězda - zpěvák James Blunt, který se vloni v nadmořské výšce 2 500 metrů přímo na sjezdovce koupal s krásnými sjezdařkami v horkých kádích.

Thyon 2000

Moderní komplex hnědooranžových prosklených budov s terasami a balkony v nadmořské výšce 2100 metrů nad mořem, kam vyjedete ze Sionského údolí přes Les Collons jen lanovkou, to je Thyon 2000.

Žádné silnice, žádná auta, jen sjezdovky, vleky, cesty pro pěší, dětské snowparky, restaurace, obchody a dokonce i bazén a kino. A všude kolem zasněžené hory s divokými lyžařskými terény či krásně upravenými sjezdovkami, které lemují borovice a stařičké, větrem ošlehané mohutné modříny, tvarované tím, jak stovky let odolávají sněhovým bouřím.

Švýcarsko. Sjezdovky na Thyonem 2000, který je na východě Čtyř údolí

Sjezdovky na Thyonem 2000, který je na východě Čtyř údolí

Švýcarsko. Moderní rodinné středisko Thyon 2000

Moderní rodinné středisko Thyon 2000

Když ráno vstanete, hupnete na lyže a můžete se vydat dolů po zasněžených stráních hned dvěma směry. Po perfektní široké závodní Medvědí sjezdovce do Veysonnaz, kde se jezdí závody světového poháru, či na druhou stranu do malebné vesničky Les Collons.

Zajímavou nabídkou letošní zimy v Thyonu jsou od 13. a 20. března 14denní pobyty za cenu jednoho týdne.

Švýcarsko. Divoké jízdy mezi skalami nad Thyonem 2000

Švýcarsko. Divoké jízdy mezi skalami nad Thyonem 2000

Siviez

Mont-Gelé:nejhezčí freedide v alpách

Nastoupíte do kabinky, které vede na Mont-Gelé do výšky 3003 m n.m. a nahoře zjistíte, že z vrcholu nevedou žádné sjezdovky. Najednou chápete, proč byla dole u nástupiště velká cedule: Jen pro dobré lyžaře. Tady vás čeká jeden z nejkrásnějších a nejnáročnějších freeridů, jaké můžete v Alpách zažít. Odtud se jezdí nejslavnější freeridová soutěž světa – Extreme Verbier. Jste-li amatéři, měli byste si raději najmout průvodce, který pro vás vybere odpovídající trasu a bezpečně vás provede skalami této třítisícovky.

Moderní vysokohorské středisko Siviez (1720 m) je nejspartanštější, ale hlavně nejlevnější místo v Quatre Vallées. Tady se dá sehnat čtyřlůžkový apartmán za 800 €. Nepříliš vábné betonové "apparthotely" mají i další velkou přenost: je odtud všude blízko. Třemi čtyřmi lanovkami jste na vrcholu ledovce Mont Fort, stejně jako v Nendaz, Veysonnaz či Verbier.

Nendaz

Pravým opakem Siviez je typická švýcarská vesnička Nendaz (1400 m). Z centra vede kabinová lanovka na Tracouet (2200 m), kde je nádherný dětský skiareál, v němž malí lyžaři slalomují mezi barevnými figurkami zvířat a úplní začátečníci se učí kristiánky mezi nafukovacími polštáři.

Najdete tu i vyhlášený snowpark, který se jako první v Evropě postavil podle konceptu Burton Progression Park, kdy překážky rostou s vaším jezdeckým uměním.

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Při Verbier High Five mají závodníci v ceně registrace pivo

Při Verbier High Five mají závodníci v ceně registrace pivo

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Mezi skály na freeride jedině s průvodcem

Verbier. Mezi skály na freeride jedině s průvodcem

Víno a sýry

Švýcarské Valais je známé výbornými víny, sýrovými fondu a další specialitou - roztaveným sýrem Raclette. Proto i v apartmánech často najdete vybavení, abyste si mohli večer u krbu takové sýrové potěšení udělat. Když si k raclette otevřete lahvinku skvělého bílého vína fendant, už vám nebude nic chybět.

může se hodit

Jak se tam dostat
z Prahy přes Rozvadov, Norimberk, Mannheim, Basilej, Bern, Martigny, případně Sion - asi 1000 km / 10 h
Cena skipassu
66 SF = 44 € denně, 343 SF = 228 € za šest dní (Skipasy platí pro celou oblast Čtyř údolí. Pokud si zakoupíte skipas jen pro některé ze středisek v oblasti, vyjde vás levněji. Slevy pro skupiny a rodiny s dětmi, děti do šesti let zdarma.)
Balíček s hotelovým ubytováním a šestidenní permanentkou na jednu osobu třeba v Thyonu stojí od 500 CHF.
Užitečné weby
www.mojesvycarsko.com

www.verbierbooking.ch

www.imalp.ch

http://verbierhighfivebycarlsberg.com

Švýcarsko, Čtyři údolí

Autoři:
  • Nejčtenější

Čtenáři cestují: Jak jsem s malým stanem a velkým psem přešla Šumavu

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Pláže Bali jsou zahlceny plastovým odpadem, denně ho přibudou desítky tun

Slavné turistické pláže Kuta a Legian na Bali pokrylo kvůli monzunům obrovským množstvím odpadu. Za několik dní...

Archeologové objevili nejstarší jeskynní malbu světa, je stará 45 tisíc let

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově...

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř elektrifikovaná Skandinávie aneb jak se jezdí na svobodném severu

Premium Elektřinou jiskřící hygge na severských silnicích může nás Středoevropany ledacos naučit. Jsou v tomto směru Dánsko,...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Čtenáři cestují s námi. Přidejte se i vy a získejte zajímavý honorář

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, někteří si vychutnávají polehávání na pláži, někdo se zase...

Pepřový sprej s sebou. Obyvatelé New Yorku si stěžují na agresivní veverky

Pandemie, karanténa a sněhová bouře nejsou jedinými těžkostmi, kterými rok 2020 postihl obyvatele New Yorku. Číhají na...

Katastrofa, kterou neumíme předvídat. Zemětřesení může začít kdykoli

Premium Země se třese. Každý den. I v Česku. Štěstí je, že nám tragédie zatím nehrozí. Smůla je, že to nevíme se stoprocentní...

Laponsko, království sněhu, sobů a magické polární záře

Premium Region ležící z velké části za severním polárním kruhem je plný divoké přírody, malebných městeček a zajímavých lidí....

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...