Kde padá voda ze 120 metrů! Viktoriiny vodopády na vlastní oči

aktualizováno 
Domorodci je nazývali vodou, která stoupá vzhůru jako kouř, nebo kouřem, který hřmí. Obojí je pravda. Z letadla nejdříve vidíte kouř, a když jste u vodopádů, ohromí vás hluk té masy vody. Řeka Zambezi tu tvoří jeden z přírodních unikátů - Viktoriiny vodopády.

Jedny z největších vodopádů na světě - Viktoriiny. Voda tu padá do hloubky 120 metrů. | foto: Jan Hocek, www.hocek.cz

Po náročném letu z Evropy do Johannesburgu přesedáme do malého Boeingu, který nás během hodiny letu přenáší nad pusté planiny jižní Afriky. Linka je plná turistů, kteří se tísní u okýnek a pozorují "dým" stoupající na levé straně letadla.

Ne, nehoří letadlo. Pod námi jsou pověstné Viktoriiny vodopády, jedny z největších a nejznámějších vodopádů na světě.

Tento skvost přírody "objevil" misionář David Livingstone v roce 1855 a pojmenoval je na počest britské královny Viktorie. Pro nás je zajímavý fakt, že o pouhých 20 let později je prozkoumal český cestovatel Emil Holub, který potom zhotovil jejich první mapu (vyšla v cestopise Sedm let v jižní Africe).

Viktoriiny vodopády

Na seznamu UNESCO

Dnes je toto místo chráněno nejenom jako národní park, ale také v rámci světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Lidé v okolí vodopádů označovali odpradávna tento přírodní unikát různými jmény. Původní přiléhavý název zněl Amanza Thunquayo, v překladu "voda, která stoupá vzhůru jako kouř". Později se vžilo označení od kmene Kololo Mosi-Oa-Tunya neboli "kouř, který hřmí".

Obě tato pojmenování mají své racionální jádro - vodní tříšť z 1 700 m širokého a místy až 120 m vysokého vodopádu je totiž viditelná na vzdálenost desítek kilometrů a zdálky skutečně připomíná kouř.

Afrika dým letadlo
Voda, která stoupá vzhůru jako kouř - Viktoriiny vodopády

Luxus vedle chatrčí

Hned po vystoupení z letadla na nás dýchne pravá africká atmosféra: před letištní halou zpívá a bubnuje skupina domorodců, místní naháněči lákají cestující do svých taxíků a cvrkot cikád přehlušuje křik potulujících se opic.

Přejíždíme do asi 20 km vzdáleného městečka se stejnojmenným názvem Victoria Falls. Jsme na zimbabwské straně vodopádů, která je pro jejich návštěvu rozhodně zajímavější.

I kdybyste ale přicestovali z druhé strany, můžete bez problémů hranici překročit po impozantním mostě, který se rozpíná vysoko nad kaňonem řeky Zambezi.

Až teď, po opuštění relativního luxusu letiště, na nás dopadá realita jedné z nejchudších zemí světa. Maličké centrum města tvoří několik obchodů a cestovních kanceláří. Zdá se, že turistika je poslední záchranou zdejších lidí před totální chudobou.

Vyřezávané sošky žiraf a slonů pořídíte při troše smlouvání za 1-3 dolary, což jsou pro většinu zdejších lidí závratné peníze. Díky hyperinflaci zde ani nespatříte místní bankovky, které den ode dne ztrácejí na hodnotě, a nikdo je tedy nechce.

Paradoxně jen pár stovek metrů od nuzných chatrčí schovaných v křoví najdeme jeden z nejluxusnějších hotelů jižní Afriky - Victoria Falls Hotel. Rozlehlý areál postavený za koloniální éry na počátku 20. století leží uprostřed tropické vegetace a z jeho teras se otevírá nádherná vyhlídka na kaňon a vodopád.

Pivo ani za dolary 

I my se na vlastní kůži setkáváme s neúprosnými zákony zdejší ekonomiky - ačkoliv bydlíme v relativně luxusní lodži s cenou dosahující stovek dolarů za noc, ředitel hotelu není schopen sehnat pivo k večeři. Teprve po naší "intervenci" odjíždí džípem do buše, aby se po hodině vrátil s jednou basou vypůjčenou od kamaráda ...

Afrika hotel
Jeden z nejluxusnějších hotelů jižní Afriky - Victoria Falls Hotel

Adrenalinové centrum Afriky

Vydáváme se na prohlídku vodopádů. Většina turistů si nenechá ujít procházku po jejich hraně, místy po odvážně vedeném chodníčku na okraji hluboké propasti.

Zambezi je v době naší návštěvy hodně rozvodněná, a tak můžeme naplno obdivovat  masy vody, nad nimiž se klene sytý oblouk duhy.

Kvůli vysokému vodnímu stavu ale není možné projít podél celé zimbabwské části vodopádů - tříštící se voda vytváří v zadní polovině okruhu hustý déšť. Tady by nám nepomohly ani pláštěnky, které nám vnucovali za jeden dolar prodavači u vstupní brány.

Daleko nejlepší pohled na vodopády zažijete z paluby vrtulníku. Pro turisty je to vrcholný zážitek, pro místní zase dobrý byznys. Zhruba 20minutový let přijde přibližně na 100 dolarů.

Viktoriiny vodopády z vrtulníku
Pohled z vrtulníku

Kdo tenhle výlet absolvuje, rozhodně peněz nelituje. Jenom z výšky můžete pohledem obsáhnout celé vodopády, nahlédnout do hluboké rokle a obdivovat klikatící se dráhu veletoku Zambezi.

Komu let vrtulníkem nestačil, může se vrhnout přivázán na gumovém laně z mostu pod vodopádem. Zdejší bungee jumping patří mezi celosvětově legendární. Rokle hluboká 111 metrů prověří váš pud sebezáchovy - a to i přesto, že se tady pyšní padesáti tisíci skoky bez jediného úrazu.

Zatímco z naší skupinky se odděluje pět odvážlivců, ostatní se směsí ulehčení a škodolibé radosti sledují blednoucí tváře kamarádů, když se pomalu se svázanými kotníky sunou k okraji odrazové plošiny.

Afrika bungee
Odvážlivci skáčou zavěšení na laně do rokle hluboké 111 metrů

Plavba mezi hrochy a krokodýly

Další atrakci zde za staletí vytvořila řeka Zambezi. Celodenní rafting na úseku pod vodopády znalci považují za jeden z nejtěžších na světě.

Obrovský proud zde vytváří bezpočet peřejí a záludných vírů, do kterých se můžete vydat jen s pomocí zdejších průvodců. Klidné laguny mezi jednotlivými kaskádami, teplá voda a velká hloubka však činí rafting na Zambezi relativně bezpečným.

My ale máme smůlu - ačkoliv právě rafting byl jedním z hlavních cílů naší cesty, nadměrný průtok řeky nedovoluje na počátku května vydat se na plavbu.

Podle místních průvodců se v tuto dobu už běžně raftuje - letos však pršelo více než v minulých letech. Snad tedy někdy příště!

Bereme zavděk alespoň o něco poklidnější plavbou na nafukovacích kánoích nad hranou vodopádu. I když zpočátku se nám zdálo, že řeka bude líná a plavba nudná, o zážitky se postaralo několik přejí, krokodýli a hlavně stádo nevyzpytatelných hrochů, na které jsme narazili pod jednou z peřejí.

Podle panického pádlování našeho domorodého průvodce jsme rychle pochopili, že "tady končí žerty" a proměnili naše lína plavidla na pár minut v tryskové čluny.

Afrika čluny
Klidnou jízdu na člunech nám zpestřili krokodýli a hroši

Na safari do Botswany

Z dalších možných aktivit lze vyjmenovat například golf, projížďku na slonech, vycházku se lvy, návštěvu domorodé vesnice nebo poklidnou večerní plavbu po Zambezi.

Většina návštěvníků Viktoriiných vodopádů se zde zdrží dva až tři dny a pak se přesouvá do jednoho z nedalekých národních parků. Mezi nejzajímavější patří zimbabwský Hwange nebo proslulý park Chobe, ležící o 100 km dál v Botswaně. O tom ale zase někdy příště.

Může se hodit

Doprava
letecky s přestupem do Johannesburgu. Místní letiště leží cca 20 km od Viktoriiných vodopádů. Místní doprava taxíky a privátními vozy, veřejná doprava je nespolehlivá. Veškeré výlety organizují místní CK.

Ubytování
několik hotelů a safari lodží v cenových relacích od 100 do 500 USD nabízí nečekaný komfort uprostřed chudé Afriky.
Víza
lze vyřídit při příletu na letišti, jednovstupá stojí 30 USD, vícevstupá 45 USD
Kdy jet
celoročně. Počasí je horké od listopadu do března. Od května do srpna je tu zimní období s příjemnými denními teplotami okolo 25 °C, ráno ale mohou teploty klesat až k nule. Pro rafting je nejlepší období červen-leden, kdy má Zambezi nízký průtok.
Zájezdy
Zájezdy na toto atraktivní místo pořádá v Česku několik cestovních kanceláří, např. Inspira Travel, Čedok, CK Marco Polo a další.


Autoři:
  • Nejčtenější

Tajemství Sovích hor. Tady nacisti údajně vyráběli létající talíře

Hory na sever od Náchoda jsou už dlouho v hledáčku vojenských expertů z řady zemí. Ale cesta sem je hodně zajímavá i...

Megalomanská Dubaj roste budoucnosti navzdory. Identitu však stále hledá

Dubaj je město jednadvacátého století. Během několika desetiletí se z malé osady v poušti stala hypermoderní...

VIDEO: Tak to bylo těsné. Loď Braemar zdolala Korintský průplav

Je to doposud největší a nejdelší loď, která touto uměle vytvořenou úžinou proplula. A moc prostoru přitom neměla....

Nejtěžší trek světa pokračuje. Snowman nás vede do liduprázdného Himálaje

Mezi vyznavači trekkingu má Snowman trek legendární pověst nejtěžší světové túry. Na téměř měsíc dlouhé trase...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tisíciletou vodu zkrotí nový přeliv. Úpravy Orlíku budou stát 1,5 miliardy

Před týdnem šest, nyní už sedm metrů vody chybí do loňské úrovně hladiny v orlické vodní nádrži. Od roku 2015, kdy...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Při stopu funguje, když jste blonďatý, říká poutník Ladislav Zibura

Na svých přednáškách, kde mu běžně tleskají stovky lidí, o sobě vypráví, že je kavárenský povaleč, který nemá smysl pro...

VIDEO: Tak to bylo těsné. Loď Braemar zdolala Korintský průplav

Je to doposud největší a nejdelší loď, která touto uměle vytvořenou úžinou proplula. A moc prostoru přitom neměla....

Osamělý sestup do Sněžné jámy patří k tomu nejlepšímu v polských Krkonoších

Velkou Sněžnou jámu znají čeští turisté především shora. Dechberoucí pohledy z okrajových srázů skýtají vyhlídky na...

Neznámé maďarské pohoří Börzsöny je maďarským klenotem podzimu

Nekonečné listnaté lesy, které na podzim hrají krásnými barvami, a také docela členitá krajina – taková je vrchovina...

Najdete na iDNES.cz