Kde padá voda ze 120 metrů! Viktoriiny vodopády na vlastní oči

aktualizováno 
Domorodci je nazývali vodou, která stoupá vzhůru jako kouř, nebo kouřem, který hřmí. Obojí je pravda. Z letadla nejdříve vidíte kouř, a když jste u vodopádů, ohromí vás hluk té masy vody. Řeka Zambezi tu tvoří jeden z přírodních unikátů - Viktoriiny vodopády.

Jedny z největších vodopádů na světě - Viktoriiny. Voda tu padá do hloubky 120 metrů. | foto: Jan Hocek, www.hocek.cz

Po náročném letu z Evropy do Johannesburgu přesedáme do malého Boeingu, který nás během hodiny letu přenáší nad pusté planiny jižní Afriky. Linka je plná turistů, kteří se tísní u okýnek a pozorují "dým" stoupající na levé straně letadla.

Ne, nehoří letadlo. Pod námi jsou pověstné Viktoriiny vodopády, jedny z největších a nejznámějších vodopádů na světě.

Tento skvost přírody "objevil" misionář David Livingstone v roce 1855 a pojmenoval je na počest britské královny Viktorie. Pro nás je zajímavý fakt, že o pouhých 20 let později je prozkoumal český cestovatel Emil Holub, který potom zhotovil jejich první mapu (vyšla v cestopise Sedm let v jižní Africe).

Viktoriiny vodopády

Na seznamu UNESCO

Dnes je toto místo chráněno nejenom jako národní park, ale také v rámci světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Lidé v okolí vodopádů označovali odpradávna tento přírodní unikát různými jmény. Původní přiléhavý název zněl Amanza Thunquayo, v překladu "voda, která stoupá vzhůru jako kouř". Později se vžilo označení od kmene Kololo Mosi-Oa-Tunya neboli "kouř, který hřmí".

Obě tato pojmenování mají své racionální jádro - vodní tříšť z 1 700 m širokého a místy až 120 m vysokého vodopádu je totiž viditelná na vzdálenost desítek kilometrů a zdálky skutečně připomíná kouř.

Afrika dým letadlo
Voda, která stoupá vzhůru jako kouř - Viktoriiny vodopády

Luxus vedle chatrčí

Hned po vystoupení z letadla na nás dýchne pravá africká atmosféra: před letištní halou zpívá a bubnuje skupina domorodců, místní naháněči lákají cestující do svých taxíků a cvrkot cikád přehlušuje křik potulujících se opic.

Přejíždíme do asi 20 km vzdáleného městečka se stejnojmenným názvem Victoria Falls. Jsme na zimbabwské straně vodopádů, která je pro jejich návštěvu rozhodně zajímavější.

I kdybyste ale přicestovali z druhé strany, můžete bez problémů hranici překročit po impozantním mostě, který se rozpíná vysoko nad kaňonem řeky Zambezi.

Až teď, po opuštění relativního luxusu letiště, na nás dopadá realita jedné z nejchudších zemí světa. Maličké centrum města tvoří několik obchodů a cestovních kanceláří. Zdá se, že turistika je poslední záchranou zdejších lidí před totální chudobou.

Vyřezávané sošky žiraf a slonů pořídíte při troše smlouvání za 1-3 dolary, což jsou pro většinu zdejších lidí závratné peníze. Díky hyperinflaci zde ani nespatříte místní bankovky, které den ode dne ztrácejí na hodnotě, a nikdo je tedy nechce.

Paradoxně jen pár stovek metrů od nuzných chatrčí schovaných v křoví najdeme jeden z nejluxusnějších hotelů jižní Afriky - Victoria Falls Hotel. Rozlehlý areál postavený za koloniální éry na počátku 20. století leží uprostřed tropické vegetace a z jeho teras se otevírá nádherná vyhlídka na kaňon a vodopád.

Pivo ani za dolary 

I my se na vlastní kůži setkáváme s neúprosnými zákony zdejší ekonomiky - ačkoliv bydlíme v relativně luxusní lodži s cenou dosahující stovek dolarů za noc, ředitel hotelu není schopen sehnat pivo k večeři. Teprve po naší "intervenci" odjíždí džípem do buše, aby se po hodině vrátil s jednou basou vypůjčenou od kamaráda ...

Afrika hotel
Jeden z nejluxusnějších hotelů jižní Afriky - Victoria Falls Hotel

Adrenalinové centrum Afriky

Vydáváme se na prohlídku vodopádů. Většina turistů si nenechá ujít procházku po jejich hraně, místy po odvážně vedeném chodníčku na okraji hluboké propasti.

Zambezi je v době naší návštěvy hodně rozvodněná, a tak můžeme naplno obdivovat  masy vody, nad nimiž se klene sytý oblouk duhy.

Kvůli vysokému vodnímu stavu ale není možné projít podél celé zimbabwské části vodopádů - tříštící se voda vytváří v zadní polovině okruhu hustý déšť. Tady by nám nepomohly ani pláštěnky, které nám vnucovali za jeden dolar prodavači u vstupní brány.

Daleko nejlepší pohled na vodopády zažijete z paluby vrtulníku. Pro turisty je to vrcholný zážitek, pro místní zase dobrý byznys. Zhruba 20minutový let přijde přibližně na 100 dolarů.

Viktoriiny vodopády z vrtulníku
Pohled z vrtulníku

Kdo tenhle výlet absolvuje, rozhodně peněz nelituje. Jenom z výšky můžete pohledem obsáhnout celé vodopády, nahlédnout do hluboké rokle a obdivovat klikatící se dráhu veletoku Zambezi.

Komu let vrtulníkem nestačil, může se vrhnout přivázán na gumovém laně z mostu pod vodopádem. Zdejší bungee jumping patří mezi celosvětově legendární. Rokle hluboká 111 metrů prověří váš pud sebezáchovy - a to i přesto, že se tady pyšní padesáti tisíci skoky bez jediného úrazu.

Zatímco z naší skupinky se odděluje pět odvážlivců, ostatní se směsí ulehčení a škodolibé radosti sledují blednoucí tváře kamarádů, když se pomalu se svázanými kotníky sunou k okraji odrazové plošiny.

Afrika bungee
Odvážlivci skáčou zavěšení na laně do rokle hluboké 111 metrů

Plavba mezi hrochy a krokodýly

Další atrakci zde za staletí vytvořila řeka Zambezi. Celodenní rafting na úseku pod vodopády znalci považují za jeden z nejtěžších na světě.

Obrovský proud zde vytváří bezpočet peřejí a záludných vírů, do kterých se můžete vydat jen s pomocí zdejších průvodců. Klidné laguny mezi jednotlivými kaskádami, teplá voda a velká hloubka však činí rafting na Zambezi relativně bezpečným.

My ale máme smůlu - ačkoliv právě rafting byl jedním z hlavních cílů naší cesty, nadměrný průtok řeky nedovoluje na počátku května vydat se na plavbu.

Podle místních průvodců se v tuto dobu už běžně raftuje - letos však pršelo více než v minulých letech. Snad tedy někdy příště!

Bereme zavděk alespoň o něco poklidnější plavbou na nafukovacích kánoích nad hranou vodopádu. I když zpočátku se nám zdálo, že řeka bude líná a plavba nudná, o zážitky se postaralo několik přejí, krokodýli a hlavně stádo nevyzpytatelných hrochů, na které jsme narazili pod jednou z peřejí.

Podle panického pádlování našeho domorodého průvodce jsme rychle pochopili, že "tady končí žerty" a proměnili naše lína plavidla na pár minut v tryskové čluny.

Afrika čluny
Klidnou jízdu na člunech nám zpestřili krokodýli a hroši

Na safari do Botswany

Z dalších možných aktivit lze vyjmenovat například golf, projížďku na slonech, vycházku se lvy, návštěvu domorodé vesnice nebo poklidnou večerní plavbu po Zambezi.

Většina návštěvníků Viktoriiných vodopádů se zde zdrží dva až tři dny a pak se přesouvá do jednoho z nedalekých národních parků. Mezi nejzajímavější patří zimbabwský Hwange nebo proslulý park Chobe, ležící o 100 km dál v Botswaně. O tom ale zase někdy příště.

Může se hodit

Doprava
letecky s přestupem do Johannesburgu. Místní letiště leží cca 20 km od Viktoriiných vodopádů. Místní doprava taxíky a privátními vozy, veřejná doprava je nespolehlivá. Veškeré výlety organizují místní CK.

Ubytování
několik hotelů a safari lodží v cenových relacích od 100 do 500 USD nabízí nečekaný komfort uprostřed chudé Afriky.
Víza
lze vyřídit při příletu na letišti, jednovstupá stojí 30 USD, vícevstupá 45 USD
Kdy jet
celoročně. Počasí je horké od listopadu do března. Od května do srpna je tu zimní období s příjemnými denními teplotami okolo 25 °C, ráno ale mohou teploty klesat až k nule. Pro rafting je nejlepší období červen-leden, kdy má Zambezi nízký průtok.
Zájezdy
Zájezdy na toto atraktivní místo pořádá v Česku několik cestovních kanceláří, např. Inspira Travel, Čedok, CK Marco Polo a další.


Autoři:
  • Nejčtenější

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nová generace výletních lodí zabaví turisty ponorkami i virtuální realitou

Provozovatelé výletních lodí se předhánějí v tom, co svým klientům nabídnout, čím je zabavit, překvapit či šokovat....

Po stopách dědečkovy válečné cesty. Vnučka chce na vespě dojet do Afriky

Američanka, která žije v Praze, se vydala napříč Itálií. Sama, na vespě, kterou koupila pár dní předtím. Téměř bez...

Dvacet minut a pauza. Hoďte se do klidu v největším termálním jezeře Evropy

Není to od nás daleko. V maďarském Hévízu můžete zažít dokonalý relax protkaný neopakovatelnou atmosférou. Však bylo...

Braniborskem po zchátralých sanatoriích. Sovětská vojska nahradila zkáza

Ve starých vojenských městech a nemocnicích sovětské armády v Braniborsku je všechno, co hledáte. Tedy pokud hledáte...

Najdete na iDNES.cz