Katovice podobně jakou partnerská Ostrava už dávno nejsou špinavou hornickou metropolí jako v dobách komunismu. Doly a hutě se zavírají, radnice vsadila na rozvoj zeleně a organizaci kongresů v areálu futuristického centra Spodek. Pokud ovšem zatoužíte poznat jejich hornickou minulost, zajeďte si do malebné čtvrti Nikiszowiec. Autobusem to je z centra města dvacet minut.
Nikisz, jak mu místní říkají, vyrostl na začátku minulého století. Katovice tehdy byly součástí Německa a ležely na samotné hranici carského Ruska. Horní Slezsko procházelo prudkou industrializací, hutě a šachty nasávaly příval prácechtivých lidí z venkova a němečtí průmyslníci je potřebovali někde ubytovat.
Na svých pozemcích proto začali stavět typické cihlové domy, takzvané familoky. Najdeme je například i v Bohumíně, Nikisz je však nejkrásnější a nejucelenější dělnickou kolonií v regionu. Devět bloků z pálených cihel seskupených kolem pseudobarokního kostela svaté Anny je magickým mikrosvětem uprostřed vyhasínajících hutí a brownfieldů zarůstajících břízami.
Při procházce jeho průchody, podloubími a zarostlými dvorky si připadáte jako v kulisách gotického hororu. Právě tady se po druhé světové válce zrodila okultistická skupina kolem elektrotechnika a malířského samouka Teofila Ociepky, který za nejtužšího stalinismu maloval biblické příšery lezoucí z šachet či osamělé havíře bloudící zahradami ztraceného ráje. Dnes se jeho naivistické obrazy prodávají za tisíce dolarů.
Vraťme se však ještě o čtyři dekády dál do minulosti. Čtvrť pro pět tisíc lidí vyrostla z iniciativy Antona Uthemanna, osvíceného ředitele hutního a důlního koncernu Georg von Giesches Erben. Návrhem městečka pro zaměstnance místního dolu pověřil v roce 1908 berlínské architekty Emila a Georga Zillmanovy. První blok byl dokončen za tři roky, ten poslední pak rok po první světové válce.
Byla to hornická utopie. Typický byt měl 63 metrů čtverečních a sestával se z předsíně, dvou pokojů a kuchyně. Na každé dva byty připadal jeden záchod, společné lázně s prádelnou byly ve zvláštní budově vedle místní radnice. Uprostřed každého bloku je velký dvůr, kde hornické rodiny chovaly slepice, kozy, králíky nebo prasata a v přístavcích měly pícky na chleba.
Dělnické sídliště bylo elektrifikováno a mělo vlastní školu, nemocnici, knihovnu, poštu, společenský dům a hasičskou stanici a dokonce i čističku odpadních vod. Obyvatelé Nikisze vytvořili specifickou komunitu, která se každou neděli scházela v kostele a bedlivě střežila hornické tradice.
Jednou z nich je Den svaté Barbory, patronky horníků. Každý rok 4. prosince se už za svítání vydává na pochod cihlovými uličkami hornický orchestr z místního dolu KWK Wieczorek. Z oken mu kynou místní a vzpomínají na otce a dědy, kteří také kdysi fárali pod zem. Hornická minulost je však už pryč, důl nesoucí jméno komunistického odbojáře Józefa Wieczorka je už pět let zavřený a čeká ho konverze na centrum nových technologií – už brzy by se zde měly konat sjezdy počítačových pařanů.
Od 8. do 10. prosince se na místní návsi koná vánoční jarmark, kde kromě svařáku a perníčků můžete ochutnat tradiční slezskou a malopolskou kuchyni. Ze své zkušenosti mohu jen doporučit hovězí roládu s červeným zelím a bramborovými knedlíčky zvanými kluski śląskie, ve kterých díky mělkému důlku krásně drží sosík.
Na trhu nepochybně nebude chybět ani největší slezský patriot. Arnold Langer provozuje kousek od návsi obchůdek se suvenýry, kde si můžete koupit hipsterská trika s hesly jako „Ani Polák, ani Němec. Jsem Šlonzák.“ A pokud budete mít zájem, podá vám obsáhlou přednášku na téma, proč si šestsetisícová menšina touží vybojovat autonomii na polské vrchnosti.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Může se hoditNikiszowiec leží asi pět kilometrů jihovýchodně od centra Katowic. Z centra Katowic se do Nikiszowce dostaneme například autobusem linky č. 674 od vlakového nádraží ze zastávky „Katowice Dworzec“ na zastávku „Nikiszowiec Szyb Pułaski“ (cesta trvá 23 minut), nebo autobusem linky č. 930 na zastávku „Nikiszowiec Kościół“. Tip redakce: zkuste pro cestu využít aplikaci Jakdojade. V ní si můžete koupit jizdenku na MHD, kterou si pak „cvaknete“ naskenováním QR kódu v autobusu nebo tramvaji. Na ulici Rymarska 4 sídlí pobočka Muzea Historie Katowic – Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec, oddělení zabývající etnologii města. Vstupné: Zdroj: katowice.cz/nikiszowiec/ |