Törggelen, jihotyrolské páté roční období

aktualizováno 
Jižní Tyrolsko se chlubí, že nemá jen čtyři roční období, ale pět. Spolu se zlátnoucím listím přichází do alpských údolí a vysokohorských salaší ještě Törggelen – sezona vína a jedlých kaštanů, vtěsnaná mezi podzim a zimu.

Kaštanovou stezkou chodí stovky turistů i místních. | foto: Dana Emingerová, pro iDNES.cz

Na východním horizontu se tyčí masiv Dolomit s magickou horou Sass Rigais, kterou v pěti letech poprvé zdolal se svými rodiči nejslavnější horolezec současnosti Reinhold Messner. Na vinicích ještě stále visí těžké hrozny. Poslední červená jablka opouští na valnících sady… a my vyrážíme do hor vyzkoušet, jak "chutná" Törggelen.

Fotogalerie

Vlídné podzimní slunce spolu s lehkým vánkem svléká ze zlatočerveného hávu vysoké stromy alejí kolem naší cesty. Ve větvích i na zemi mezi zlatavým listím se šklebí polorozevřené pichlavé slupky, ukrývající kaštanovou pochoutku. Nedbaje na bodliny, rozevíráme bodající schránky a cpeme si do kapes jejich obsah, abychom po návratu domů mohli dát svým rodinám okusit toto tradiční prosté jídlo Jihotyroláků.

Stovky lidí v horách

Název Törggelen pochází ze slova Torggel, což je lis na hrozny. Tradice se vyvinula jako akt směnného obchodu v údolí Eisacktal, které se táhne z Brixenu do Bolzana podél řeky Eisack. V tomto severovýchodním koutě Itálie bývalo vinařství jen vedlejším odvětvím, a tak eisacktálští vinaři chovali i dobytek, který posílali na pastviny k sedlákům do hor. Na podzim jim za tuto službu platili hostinou a novým vínem, jenž se ochutnávalo přímo v lisovnách. Oslavy sklizně pak pokračovaly dlouho do noci ve "Stube" - selské jizbě. A tak je tomu dodnes, kdy Törggelen se stalo jakousi permanentní posezonní slavností.

Od října až do počátku adventu vyrážejí stovky jihotyrolských Italů na túry do hor a po cestě se občerstvují u statkářů, kteří poutníkům nabízejí nejen mladé víno, ale i lahodné jablečné mošty, hroznovou šťávu, domácí chléb, čerstvě vyuzené klobásky, sýry a voňavý špek. A také jedlé kaštany na všechny možné způsoby.

Kaštanová stezka vede i vinicemi.

Kaštanová stezka vede i vinicemi.

Kaštanová stezka

Jedním z těchto farmářů je Norbert Blasbichler, jemuž patří biofarma Radoar u Feldthurns. Právě on je spoluautorem geniálního nápadu, který po roce 2000 zajišťuje eisacktálským statkářům tak hojné výdělky, že z nich mohou žít celou zimu.
Tou chytrou myšlenkou byla Keschtnweg – kaštanová stezka, táhnoucí se nad údolím řeky Eisack v délce šedesáti kilometrů z Brixenu do Bolzana. Je na ní mnoho zastavení v různých boudách, farmách a restaurantech, kde během Törggelen farmáři poutníkům otevírají své útulné "Stuben" - dřevem obložené místnosti s bohatou nabídkou tradičních pokrmů a sezonních lahůdek, spojujících mladé víno s pečenými kaštany.

Kaštanový dortík

Kaštanový dortík

Zámek Feldthurns

Zámek Feldthurns

Tři tisíce kaštanů

Na kaštanové aleje je nejbohatší právě městečko Feldthurns, které se pyšní 3 336 stromy. Nejstarší a nejmohutnější kaštan vyrostl u kostela Sv. Vavřince, jehož zvonice se křiví jako Pisánská věž. Proti kostelu se vypíná nádherný renesanční zámek, vybudovaný v 16. století jako letní sídlo pro brixenské biskupy.

V honosných sálech třípodlažního paláce obdivujeme sbírky obrazů, bohatě vyřezávané portály a dřevěné kazetové stropy, patřící k vrcholům středověkého truhlářství. Ze zámeckých oken můžeme dohlédnout až do údolí k pověstnému Brixenu, kde žil ve vyhnanství tři a půl roku český obrozenecký bard Karel Havlíček Borovský.

Během Törggelen se na zámeckém nádvoří konají farmářské trhy, kde si můžete koupit nejen pečené kaštany, ale dokonce i kaštanové tiramisu či kaštanovou grappu.

Zahrady kláštera Neustift

Zahrady kláštera Neustift

Kaštanová polévka, mouka i pivo

Brixen a Karel Havlíček Borovský

Brixen je neodmyslitelně spojen se jménem českého buditele Karla Havlíčka Borovského. Na jeho památku visí na jedné z předměstských vilek od roku 1925 pamětní deska s nápisem: "V tomto domě žil v letech 1852-1855 v zajetí rakouské vlády český novinář a spisovatel Karel Havlíček Borovský, neohrožený bojovník za svobodu svého národa."

"První známky o kaštanech jsou ze 6. století, kdy v Eisacktalu žil ještě před příchodem Římanů kmen starých Langobardů," vypráví Elias Holzer z kláštera Neustift o tom, jak spotřeba kaštanů převratně vzrostla ve středověku právě s rozvojem eisacktálských klášterů. Benediktýni potřebovali kaštanové dřevo pro své vinice a navíc se z kaštanů v klášterní kuchyni připravovala v dobách půstu kaštanová kaše, polévka či nudle a dortíky z kaštanové mouky.

"S příchodem globalizace začala kaštanová tradice zanikat. A tak jsme se rozhodli ji obnovit," pyšní se Norbert Andergassen z Klausenu, který si nedávno na kaštanové stezce otevřel pivovar. Jmenuje se Gassl a vloni se v něm začalo vařit kaštanové pivo.

Feldthurns, Jižní Tyrolsko, Itálie

Feldthurns, Jižní Tyrolsko, Itálie. Zdroj: www.openstreetmap.org

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Dopravní lodě devastují ovzduší, vypouští mnohem více oxidů síry než auta

Do podzimu bude Symphony of the Seas jezdit v Evropě – na týdenní plavby bude...

Srovnávání emisí osobních aut a velkých lodí se pravidelně vrací do veřejné debaty. Nejnovější studie zjistila, že...

Perla Nilu kolabuje, tvrdí bývalý egyptský ministr. Odborníci nesouhlasí

Ilustrační snímek

Bývalý egyptský ministr investic Yehia Hamed na začátku června napsal pro server Foreign Policy článek, ve kterém...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Další z rubriky

VIDEO: Máme pláže jako na Azurovém pobřeží, pochvalují si v Paříži

„V Paříži máme pláže jak na Azurovém pobřeží“, pochvalují si místní

Část nábřeží Seiny v Paříži se během víkendového parného počasí změnila v pláž. Místní obyvatelé si spokojeně...

Beduíni a Hollywood. Jak si užít cestu na Mars dřív, než ji zničí turisté

Beduínské výpravy můžete absolvovat autem či na velbloudu. Zcela určitě si...

Cesta do Jordánska je v současnosti jako procházka po filmovém plátně. Návštěva míst, kudy se procházely před kamerou...

Anglický plážový sen. I ve Velké Británii si můžete užít parádní léto

Fistral Beach, Newquay

Pojeďte se vykoupat a zasurfovat na místa, která si s koupací dovolenou spojuje málokdo. Schválně, napadlo by vás...

Najdete na iDNES.cz