Karibské moře po ničivých hurikánech. Kam se vydat a kde raději počkat

aktualizováno 
Mnohé ostrovy v Karibském moři platí za turistický ráj na zemi. Část tohoto ráje letos zažila šok ze tří silných tropických bouří, některé ostrovy byly poničeny bezprecedentním způsobem. Kam se tedy v Karibiku a okolí v letošní zimě vydat bez obav a kterým oblastem se naopak raději vyhnout?

Jako v ráji. Pláž Las Terrenas v Dominikánské republice | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Tyrkysové moře s teplotou kolem 27 °C, jemný světlý písek na pláži, šumění mírného větříku v korunách palem a výběr rumových drinků v plážovém kiosku. Tak nějak může vypadat sen o dovolené v karibských resortech. A světě div se, skutečnost se od představ většinou moc neliší.

Klimatické poměry v severním Atlantiku a geografická pozice Karibského moře ovšem působí, že z mírného větříku se občas stane nesnesitelně silný vichr přinášející ohromné množství dešťových srážek. Do Karibiku zkrátka vtrhne tropická bouře místně nazývaná hurikán.

Fotogalerie

A právě bouřlivá sezóna na sklonku léta 2017 byla mimořádně silná. Dokonce tak silná, že se některé ostrovy z úderů hned tří silných hurikánů (Irma, José a Maria) budou ještě dlouho vzpamatovávat.

Ničivá zkáza

Z větších karibských destinací bylo letošními tropickými bouřemi nejhůře postiženo Portoriko, kde hurikán Maria připravil o život přes stovku lidí a prudký vítr a záplavy zcela rozvrátily infrastrukturu hustě zalidněného ostrova.

Obnova zničených budov a základních sítí (zcela devastována byla např. elektrická rozvodná síť) potrvá nejméně řadu měsíců. Pokud se tedy chystáte navštívit tento jinak zajímavý a  v porovnání s jinými karibskými destinacemi docela bohatý ostrov, raději s tím počkejte.

Ostatní velké karibské ostrovy byly bouřemi postiženy mnohem méně. Hurikán Irma sice „prošel“ 8. a 9. září střední částí severního pobřeží Kuby (hlavně oblast Camagüey) a způsobil škody za více než dvě miliardy amerických dolarů, ale nejdůležitějším turistickým oblastem se vyhnul.

V Dominikánské republice způsobily Irma i Maria relativně menší škody v geograficky omezené oblasti severního pobřeží a na nadcházející sezónu to zřejmě nebude mít velký vliv.

Z menších karibských ostrovů si bouře vybraly vysokou daň na Anguille, Barbudě, Dominice, Guadeloupu, Panenských ostrovech a Svatém Martinu. Tato území jsou navštěvovaná především turisty přijíždějícími na výletních lodích, individuální turistika je v menšině.

Ikona zábavy a zahálčivé dovolené: Atlantis Paradise Resort v bahamském Nassau

Ikona zábavy a zahálčivé dovolené: Atlantis Paradise Resort v bahamském Nassau

Tady jste možná ještě nebyli

Zvlášť devastující škody utrpěly ostrovy Barbuda a Dominika. Na obou teritoriích hurikány zničily skoro 90 % všech budov a zanechaly zcela rozvrácenou infrastrukturu. Jen o málo menší škody byly zaznamenány na Svatém Martinu, ostrově rozděleném mezi francouzskou a nizozemskou správu (která má to proslulé letiště tak blízko u pláže).

Pokud se tedy během letošní zimy hodláte vypravit do turistických resortů v Dominikánské republice nebo na Kubě, což jsou v Česku nejčastěji nabízené karibské destinace, najdete je v obvyklém stavu. Pokud máte trochu dobrodružnějšího ducha, existuje řada dalších možností, kam se do Karibiku podívat na individuální bázi.

Třetí největší karibský ostrov, Jamajka, má krásné pláže hlavně při severním pobřeží, za hlavní turistickou destinaci tu platí Montego Bay. V porovnání např. s Dominikánskou republikou vás tu bude čekat úplně jiné prostředí, drtivou většinu obyvatel tvoří černoši a jde také o velmi chudou zemi. Kontrast mezi načinčanými resorty a běžným prostředím, kde žijí místní, je značný.

Každý návštěvník Jamajky chce vidět Nine Mile, rodiště (a také mauzoleum) Boba...

Každý návštěvník Jamajky chce vidět Nine Mile, rodiště (a také mauzoleum) Boba Marleyho.

Jen pár kroků od Marleyho domu už to ale tak růžové není. Jamajka je opravdu...

Jen pár kroků od Marleyho domu už to ale tak růžové není. Jamajka je opravdu chudá země.

Výhodou je, že na Jamajce všichni mluví anglicky. Naopak problémem je vysoká kriminalita, hlavně ve městech. Co se dopravy týká, počkejte si na výprodej letenek z Německa či Belgie, ceny často klesají pod deset tisíc korun.

Letošním hurikánům zázračně unikly také hlavní turistické ostrovy v souostroví Bahamy. To sice není málo navštěvovaná destinace, ale jezdí sem téměř výhradně Američané, provozu z Evropy je tedy pomálu.

Některé pláže na Bahamách, zejména na ostrově Grand Bahama, se staly symbolem karibské pohody, s bělostným pískem a křišťálově průzračnou vodou. Přímých letů na Bahamy je z Evropy ovšem jako šafránu (nově je nabízí např. Condor), a tak se nejspíše nevyhnete tranzitu přes USA. Cenově výhodnou alternativou může být koupě pobytu včetně dopravy z USA od některé z amerických cestovních kanceláří.

Nevelký Barbados, nejvýchodnější ostrov Malých Antil, boduje vedle obligátních pláží s tyrkysovou vodou také solidní ekonomickou úrovní a opět angličtinou jako hlavním jazykem – nejvíce návštěvníků jezdí do této bývalé britské kolonie právě ze Spojeného království.
Hurikány řádily v Karibiku i letos. Maria zpustošila Portoriko:

Vedle krásných pláží vás tu tedy čeká spořádané a přívětivé prostředí, ale počítejte se značně vysokými cenami. Na ostrov míří četné letecké linky, pravidelné i charterové, zejména z Anglie, ale i z Německa.

Zajímavou alternativu pro dovolenou v karibské oblasti představuje Panama na středoamerické šíji. V Evropě neprávem přehlížená země přitom nabízí vedle plážových radovánek i řadu dalších zajímavostí, se kterými se na ostrovech nepotkáte: krásné přírodní oblasti tropických pralesů (například Darién) i vysokých hor, prvotřídní památky z koloniální doby (stará část Ciudad de Panamá, Portobelo), a samozřejmě také nedávno rozšířený Panamský průplav.

Pokud jste na noční život, tak se vám z hlavního města Ciudad de Panamá nejspíš nebude chtít odjíždět. Pro pořádek je třeba uvést, že hlavní přímořské resorty Panamy se nacházejí na tichooceánském pobřeží. Na karibské straně bude vašim cílem oblast Bocas del Toro, případně souostroví San Blas. Cenová hladina je v Panamě příjemně nízká, pozor si dávejte na kriminalitu – ve městech je vždy třeba předem vědět, jakým oblastem se vyhnout.

Na výletní lodi aneb Karibik v kostce

Jak již bylo zmíněno, v řadě karibských destinací tvoří významnou část turistů pasažéři velkých výletních lodí. Leckde se dokonce jedná o většinu. Karibská oblast má pro tento typ turistiky ideální podmínky, ostrovy leží vesměs nedaleko od sebe a výletní lodě vzdálenost mezi nimi většinou snadno překonají za jedinou noc. A tak například během desetidenní plavby můžete vystřídat mnoho různých prostředí – zkrátka zažít „Karibik v kostce“.

Z lodě rovnou do vody. Na ostrově Grand Turk je to možné.

Letošní hurikány sice znamenaly právě pro lodní byznys nemalý problém, ale protože se jedná o velké finanční sumy jak na straně operátorů, tak na straně destinací, existuje silný zájem provoz co nejvíce obnovit.

Během uplynulých sedmi týdnů se udělalo obrovské množství práce a pokud uvažujete o tomto způsobu trávení „zimní“ dovolené, neměli byste se setkat s většími obtížemi.

V prvních týdnech bezprostředně po úderu hurikánů, tedy ještě před začátkem hlavní sezóny, musely ovšem lodní společnosti některé karibské plavby zrušit, případně přesměrovat do oblastí bouřemi nezasažených – především do západního Karibiku.

V některých případech byla dokonce kapacita takových lodí využita pro transport nouzových zásob na postižené ostrovy. Například lodě firmy Royal Caribbean zamířily – bez klientů, zato napakované pomocí – v polovině září na Svatý Martin či do oblasti Key West na Floridě.

Zdymadla Miraflores u tichooceánského vyústění Panamského průplavu. Vlevo...

Zdymadla Miraflores u tichooceánského vyústění Panamského průplavu. Vlevo v pozadí je vidět nová plavební dráha rozšířeného průplavu.

Oblast Tortuguero při karibském pobřeží Kostariky. Deštný prales tu přiléhá...

Oblast Tortuguero při karibském pobřeží Kostariky. Deštný prales tu přiléhá přímo k moři...

Podle Barbory Vigašové, marketingové manažerky společnosti PT Tours International, která patří k největším prodejcům výletních plaveb v Česku, byl mírný pokles zájmu o karibské destinace letos na podzim na trhu znát. Situace se však rychle zlepšila a na přelomu října a listopadu je většina karibských přístavů již znovu otevřená – s výjimkou těch nejpostiženějších ostrovů jako jsou například Dominika či Barbuda.

„Přístavy, které zůstávají zavřené, patří vesměs k těm méně využívaným,“ říká Vigašová. „Důležité je, že provoz již byl obnoven v těch nejvytíženějších lokalitách, například v Dominikánské republice či na Kubě. A bez omezení běží provoz i v Miami, odkud většina lodí vyplouvá. Běžným lodním okruhům tedy nestojí nic v cestě.“

Mimořádná sezona hurikánů

Tropické cyklóny jsou atmosférické útvary mající podobu rotujícího víru s velmi nízkým tlakem, kde rychlost větru může dosáhnout až 300 km/h. V Atlantském oceánu se nazývají hurikány podle mayského boha větru Huracana. Hurikány vznikají teplem uvolněným z vodních par nad zahřátým oceánem; v severním Atlantiku se typicky tvoří u západního pobřeží Afriky a putují západním směrem, kde mají na cestě karibské ostrovy a posléze jihovýchodní pobřeží USA.

Podle americké nomenklatury trvá hurikánová sezóna od června do listopadu, s nejpravděpodobnějším výskytem bouří během září. Tak tomu bylo i v roce 2017, který se zapíše do dějin jako jeden z nejničivějších. Karibskou oblast totiž letos postihly hned čtyři mimořádně silné hurikány s tím, že Irma a Maria dosáhly nejvyššího, pátého stupně síly. Odhadované celkové škody se blíží těžko představitelné sumě 200 miliard USD (tedy ekvivalentu ročního HDP Česka), což je nejvíce v historii.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Moře i nejkrásnější jezero Evropy. Kde hledat skvělé destinace na podzim

Pláž Pearl Beach v Eilatu

S koncem letních prázdnin se pomalu vylidňují pláže i horská střediska a nastává ideální čas pro kratší dovolenou bez...

KVÍZ: Poznáte města, která po pádu komunismu změnila název?

Komunistická propaganda slibovala mnohé. Plakáty lákaly například na rekreaci v...

Po rozpadu východního bloku a Sovětského svazu probíhaly ve střední a východní Evropě obrovské změny. V některých...

Deset nejlukrativnějších linek, které na nebi vydělávají stovky milionů

Na letištích trávíme při přestupech i hodiny. Některá letiště dokážou dlouhou...

Letecká doprava se neustále zhušťuje a nad hlavami nám prolétá stále více letadel. Některé destinace aerolinky...

Elektrokola v Alpách budí vášně. Začíná boj o budoucnost cykloturistiky

Elektrokola jsou v Alpách tuto sezonu absolutním hitem.

Němci si jen za loňský rok pořídili téměř milion elektrokol. A nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl upadat. V...

Další z rubriky

Japonskem na kole. Cestou k Hřišti bohů nás pokořily stařenky s krosnami

Stoupání do Daisecuzan

Velká část ostrova Hokkaidó patřila až do doby před 150 lety Ainuům. Národ s kořeny ve Střední Asii a s jazykem zcela...

VIDEO: Mimozemskou krajinu z jedovatého sulfuru hledejte v Etiopii

Mimozemská krajina z jedovatého sulfuru. Taková je Danakilská propadlina...

Jde o jedno z nejteplejších míst na světě. V Danakilské propadlině se uvádí průměrná roční teplota téměř 35 stupňů...

Kdo by nechtěl takové dětství. Malý Joshua se potápí se žraloky a delfíny

Joshua Karbus se ve vlnách oceánu pohybuje od malička.

Joshua nepatří k dětem, které by svůj volný čas trávily u počítačových her a vysedáváním na opuštěných autobusových...

Najdete na iDNES.cz