Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Kapské město: v dokonalé přírodě se snoubí slumy s evropským luxusem

aktualizováno 
Jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších měst světa najdeme na samém jihu Afriky. Málokterá metropole se může pyšnit takovou kulisou a přírodními scenériemi, jako Kapské město. Na jedné straně dramatické pohoří s proslulou Stolovou horou, na druhé písečné pláže Atlantského oceánu.

Kapské město | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Není divu, že již v 17. století si tuto lokalitu vybrali první evropští osadníci, kteří se v Jihoafrické republice usadili. Využili skvělého přírodního přístavu a vybudovali zásobovací stanici pro holandské lodě plující kolem nedalekého Mysu Dobré naděje. Evropský ráz, který tu dodnes pocítíte, později podpořili Britové a  Francouzi založením vinohradů v okolí města. Poloha v subtropickém pásmu navíc přináší městu příjemné klima pro život a na rozdíl většiny Afriky se tu, podobně jako u nás, střídají čtyři roční období.

Druhé největší město Jihoafrické republiky je po Johannesburgu i druhým nejméně bezpečným městem v zemi. Vyškrtnout jej proto z cestovního itineráře by však byla škoda, pokud jako turisté budete přiměřeně obezřetní, velké riziko vám tu nehrozí.

Z hlavních zajímavostí Kapského města jmenujme centrum města s historickými a vládními budovami, Stolovou horu, ostrov Robben Island, kde byl zavřený Nelson Mandela, vrchol Liond Head s nabídkou vyhlídek a pěších stezek a pěkně zrekonstruované nábřeží Victoria and Alfred Waterfront.

Kdo se chce vydat za hranice města, může navštívit okolní vinice nebo se vydat do nedalekého národního parku Table Mountain na poloostrově Cape Peninsula s tučňáky, majákem na Cape Point a Mysem Dobré naděje.

Barevný život v přírodním amfiteátru

Už přílet do Kapského města je zážitkem. Pokud letadla nalétávají od jihu, tak po levé straně dobře uvidíte záliv False Bay, poloostrov Cape Peninsula i Stolovou horu. Těsně před dosednutím pod břichem letadla ubíhají plechové střechy primitivních obydlí, kde žije většina chudého obyvatelstva metropole. Gugulethu, Langa nebo Khayelitsha jsou jen některé ze slumů a ghett okolo letiště, kde v dřevěných boudách mezi odpadky bydlí v primitivních podmínkách stovky tisíc obyvatel, převážně černošského původu.

Fotogalerie

Samotné centrum města, anglicky nazývané City Bowl, vypadá oproti předměstí jako zcela jiný svět. Leží v údolí přímo pod stolovou horou a připomíná obrovský přírodní amfiteátr, ohraničený ze tří stran horami Signal Hill, Lion’s Head, Table Mountain a Devil’s Peak. Kapské město je administrativním centrem JAR, najdeme zde úřady a vládní budovy. Centrum je poměrně malé a projdete jej za pár hodin pěšky. Slumy jsou schované za hřebenem hory a tepe tady moderní a zdánlivě bezstarostný život, jaký známe z evropských měst. Jen na náměstí Greenmarket Square vám dřevěné sošky na bleším trhu znovu připomenou, že jste opravdu v Africe.

Milovníci historie mohou navštívit některé z muzeí, dobu apartheidu připomíná muzeum District Six, dokumentující zničení původní černošské čtvrti za účelem výstavby nové čtvrti jen pro bílé. Pestrost nejenom kulturní, ale i architektonickou dokládá malajská muslimská čtvrť Bo Kaap s typickými pestrobarevnými domy. Za zábavou a nákupy vyražte na nábřeží k moderně zrekonstruované maríně Victoria and Alfred Waterfront. Odtud také vyplouvají lodě na nedaleký ostrov Robben Island, na kterém strávil osmnáct let ve vězení Nelson Mandela.

Stolová hora a Lví hlava

Ikonou Kapského města je bezesporu Stolová hora, neboli Table Mountain. Plochý vrcholek se tyčí přes kilometr vysoko nad městem a poskytuje nádherné výhledy na všechny strany. Nejsnadněji se nahoru dostanete lanovkou s otáčecí podlahou, která od rána do večera převáží davy turistů. Chcete-li se vyhnout frontě u pokladen, kupte si lístek předem online nebo buďte na místě brzo ráno.

Na kopec můžete také vystoupat pěšky, volit lze z několika stezek. Jedna začíná přímo u dolní stanice lanovky a ta nejpopulárnější, vedoucí kaňonem Platteklip Gorge, potom o kousek dál. Výstup na vrchol má převýšení zhruba sedm set metrů a podle kondice vám zabere hodinu až tři hodiny. Kdo rád jezdí na kole, najde na severních a východních svazích hory síť cest a trailů.

Kapské město
Kapské město

Fauna a flora Kapského města

Po samotném vrcholu vede několik stezek, po kterých můžete prozkoumávat plochý vrchol i úžasnou květenu. Stolová hora je součástí národního parku Table Mountain s celou řadou zajímavých druhů rostlin i živočichů. Můžete tu například pozorovat damany kapské nebo národní květinu proteu královskou (česky také stříbřenec pcháčohlavý) s mohutnými květy. Mezi nejzajímavější okamžiky patří západ slunce. Na tuto každodenní show sem vyjíždí spousta turistů a po západu počítejte s dlouhým čekáním u lanovky, než se na vás dostane řada.

Na stolové hoře můžete strávit klidně celý den, pokud se však budete pohybovat v odlehlejších částech hory, varuje policie před rizikem přepadení, která jsou zde poměrně častá. Jen za první tři měsíce roku 2018 bylo zaznamenáno čtyřicet případů útoků a přepadení.

Alternativním vrcholem, dobře patrným prakticky odkudkoliv v Kapském městě, je Lion’s Head (Lví hlava). Výškou sice zdaleka nedosahuje parametrů Stolové hory, ale špičatý a skalnatý vrcholek skýtá skvělý kruhový rozhled i nádhernou výstupovou cestu. Vyražte třeba od vyhlídky Signal Hill. Nejprve půjdete křovinatým hřebenem s výhledem na město i atlantické pobřeží a na závěr budete muset zdolat adrenalinový výšvih po skále, jištěný železnými kramlemi.

Za nejlepšími víny

Milovníci vína najdou v okolí Kapského města bezpočet vinohradů, které lze navštívit a kde lze degustovat plody práce zdejších vinařů. Proslulosti jihoafrických vín svědčí dobré přírodní podmínky a tradice, která zde začala roku 1659 první sklizní a prvním vínem vyrobeným v Jižní Africe. Typickou jihoafrickou odrůdou je tmavý červený Pinotage, mezi bílými víny dominuje Chenin Blanc; populární jsou také Cabernet Sauvignon, Shiraz nebo Sauvignon Blanc.

Kapské město

Vinohrady, malými rodinnými vinicemi i velkými lisovnami je Kapské město doslova obklopeno.

Původně se réva pěstovala v centru Kapského města, později byly vinohrady vysázeny v jeho okolí, takže dnes je jimi město doslova obklopeno. Jedním z nejstarších vinohradů je proslulý Boschendal s téměř třistaletou tradicí, ležící asi hodinu cesty autem směrem na východ. Na úpatí kopců tu najdeme historické budovy, kde můžete degustovat pod korunami staletých dubů. V okolí města Stellenbosch leží další vinice, staré i moderní, rozsáhlé provozy i rodinné podniky.

Po stopách Bludného Holanďana

Těsně za hranicemi města leží poloostrov Cape Peninsula, který je vděčným cílem pro jednodenní výlety autem. Na cestu se vydejte brzo ráno a zvolte vyhlídkovou silnici M6, která sleduje malebné západní pobřeží. Už cesta samotná patří k nejkrásnějším silnicím na světě: nejprve pojedete podél vyhlídky na skalnaté útesy, zvané Dvanáct apoštolů, kterých je ve skutečnosti osmnáct. Za městečkem Haut Bay následuje patnáct kilometrů dlouhý placený úsek zvaný Chapman’s Peak Drive, kde je místy silnice vytesaná ve skále.

Pak se přehoupnete na východní pobřeží, do zátoky False Bay. Voda oceánu je tady klidnější a o něco málo teplejší. Záhy vjedete do městečka Simon’s Town s malebnými dřevěnými domy. Tady rozhodně zastavte u pláže Boulder’s Beach a zajděte se podívat na kolonii tučňáků.

Kapské město

Kolonie tučňáků na Boulder’s Beach.

Kousek za městečkem minete strmé útesy a záhy vjedete do národního parku. Úzká asfaltka vás přivede k cíli většiny návštěvníků, kterým je Cape Point. Kdo si přivstal, bude tu ještě před příjezdem autobusových zájezdů a může si v klidu vychutnat neskutečné výhledy od starého majáku, který se tyčí 250 metrů nad hladinou oceánu. Zdejší časté bouřlivé počasí má na svědomí stovky potopených lodí a podle legendy zdejší vody křižuje i loď duchů, pověstný Bludný Holanďan.

Hezká procházka vás zavede k nedalekému velmi známému místu, kterým je Mys Dobré naděje. Mezi námořníky legendární mys však pro běžného návštěvníka nevyniká ničím výjimečným, a pokud jde o scenérie, mnohokrát jej překoná sousední Cape Point. Na fotku u cedule se tu i přesto stojí fronta. Jsme na konci cesty, návrat do Kapského města můžete vzít přes hezké písečné pláže Scarborough Beach nebo Long Beach u městečka Noordhoek.

Kapské město leží v samém srpku jižní Afriky.

Kapské město leží v samém srpku jižní Afriky.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SLEPÁ MAPA: Co bychom si bez nich počali. Znáte největší přehrady v Česku?

Chrání nás před povodněmi, zásobují vodou, vyrábí elektřinu. Strategický význam českých a moravských přehrad značně...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Český výletník: Je krásnější Nebe, nebo Peklo? Peklo zřejmě Češi milují víc

Je to hezčí v Nebi, nebo Pekle? Vždycky mě překvapovalo, že naši zbožní a pověrčiví předkové zaplnili mapu Čech...

Ztroskotali jsme v srdci Pacifiku v zemi kokosu a kakaa, líčí čtenář

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se zase rádi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jsme jako kobylky. Porovnejte pláže v Turecku s turisty a bez nich

Přestože turistická sezona v Turecku teprve začíná, už teď je jasné, že nebude ani zdaleka tak úspěšná jako v...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

VIDEO: Cesta z Chorvatska autem? Plynulá jízda, testy uděláte doma

Ještě před dvěma týdny byla představa cesty z Chorvatska do Česka téměř utopií. Současné uvolňování opatření proti...

Dej mi pět tisíc, protože korona! Dobrovolníci na Sumatře se stali hrozbou

Premium Původně přijel Tom Jurka s přítelkyní na Sumatru, aby zde chránili přírodu. Kvůli pandemii koronaviru je však během pár...

SLEPÁ MAPA: Co bychom si bez nich počali. Znáte největší přehrady v Česku?

Chrání nás před povodněmi, zásobují vodou, vyrábí elektřinu. Strategický význam českých a moravských přehrad značně...

Řecko čeká na turisty. Na co se připravit, pokud přece jen pojedete

Premium Potvrzeno. Od patnáctého června se v Řecku naplno rozběhne letní sezona. O šestnáct dní později začnou létat...

Najdete na iDNES.cz