Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Velryby, tuleni a spousta humrů. Liduprázdný cíp Kanady si zamilujete

aktualizováno 
Kanadský národní park Cape Breton Highlands National Park na stejnojmenném ostrově na severu provincie Nové Skotsko je nejen nejstarším národním parkem atlantické Kanady, ale i tím nejodlehlejším a lidskou rukou téměř nedotčeným. Vydali jsme se tam pozorovat klidný život rybářů a také velryby.

Národní park Cape Breton je vyhlášený nejen panenskou přírodou, ale i jako ideální místo pro pozorování velryb. | foto: Petr a Patricie Sudik

Hned za branami nejstaršího národního parku atlantické Kanady, založeného roku 1936, najíždíme na Cabot Trail, což je jedna z nejkrásnějších vyhlídkových silnic světa. Jsou to takové ty silnice, které dokazují, že někdy může být cílem samotná cesta...

Na tři sta kilometrech opisuje Cabot Trail okruhem severovýchod ostrova a spojuje tak osadu Cheticamp na západě s východněji položeným Ingonish.

Kvůli výhledům je ideální jet proti směru hodinových ručiček. V nekonečných serpentinách se liduprázdná silnice klikatí vzhůru vysočinou a otevírá panoramata, která by stačilo už jen zarámovat.

Na jedné straně se tyčí vrcholky porostlé zeleným sametem hustých lesů, na druhé straně ohraničuje divoké pobřeží sytá modř Zálivu svatého Vavřince (Gulf of Saint Lawrence) omývající břehy pěti kanadských provincií: Nového Skotska, Newfoundlandu, Labradoru, Nového Brunšviku a Québecu.

Fotogalerie

Okouzlující výhledy nás znovu a znovu nutí zastavit na vyhlídkových bodech umístěných vždy šikovně v těch nejhezčích místech.

Nejúžasnější vyhlídka nás čeká na konci pětikilometrové nenáročné stezky Sky Trail, která se dá absolvovat i okruhem. Odsud je vidět pobřeží z ptačí perspektivy: hluboké fjordy, útesy vytesané do pevniny neúnavným příbojem oceánu i kouzelné zátoky s divokými plážemi. Tady člověk okamžitě podřadí na nižší duševní rychlost...

Poněkud náročnější je Franey Trail na východní straně parku, ale rozhodně stojí za námahu. Na vrcholku nás čeká nejen fantastický výhled, ale k našemu překvapení i obrovská červená židle. Tomu se říká pohostinnost po kanadsku.

Největší osadou před branami parku a zároveň jednou z posledních bašt francouzsky mluvících obyvatel dřívější Akádie je sympatické městečko Cheticamp (tři tisíce obyvatel). A zatímco na zbytku ostrova narazíte spíš na skotské dudy, chlapy v kiltu a továrny na whisky, v Cheticampu je bílomodrá vlajka s heraldickou lilií všudypřítomná.

Maják Lousbourg Lighthouse je prvním majákem Kanady. Dnešní stavba z roku 1923...

Maják Lousbourg Lighthouse je prvním majákem Kanady. Dnešní stavba z roku 1923 je již čtvrtou v pořadí.

Ačkoli se i tady domluvíte anglicky, francouzská kultura je patrná na každém kroku. Nejen ve dvojjazyčných nápisech, ale třeba i v restauraci na jídelním lístku. Cheticamp je přesto typicky kanadská osada táhnoucí se podél silnice a žijící z hrstky turistů, z lovu ryb, jakubských mušlí, krabů a především humrů.

Pokud milujete dary moře a toužili jste se někdy přejíst humrem, tady k tomu máte nejlepší příležitost. V chladných vodách Atlantiku před pobřežím provincie se totiž červeným potvůrkám obzvlášť daří. Málokde můžete jíst humra tak levně a v tolika podobách, dokonce i v hamburgeru. Nejen vařené, ale i živé je najdete dokonce i v odletové hale halifaxského letiště.

V Cheticampu lze celý den pozorovat rybáře při práci. Ráno při překládání úlovku z lodí a později během přepravy k dalšímu zpracování. Nonstop tu se svými monstrózními pickupy projíždějí osadou s vyrovnanými humřími pastmi na korbách. Navečer z terasy našeho hotýlku napočítám během deseti minut úctyhodných jedenáct pickupů.

Nevyzpytatelné počasí Nového Skotska
Lov humrů je sice fyzicky náročná práce ne úplně bez rizika, zato ale velmi...

Národní park Cape Breton je však vyhlášený nejen panenskou přírodou, ale i jako ideální místo pro pozorování velryb. A tuhle šanci si v žádném případě nechceme nechat ujít. Jedna z agentur je sice přímo v Cheticampu, jenže nápad vyrazit na oceán v gumovém člunu sotva půl metru nad vodou nám nepřijde zrovna nejšťastnější.

Na druhou agenturu s rozumnějším plavidlem narážíme náhodou kousek před Ingonish a máme štěstí: dvě místa jsou volná a vyjíždí se za pět minut. V létě, kdy jsme Nové Skotsko projeli, je kromě plejtváka malého velká šance zahlédnout i kulohlavce černého nebo plejtváka keporkaka. Jenže příroda není zoo, a tak člověk nemůže počítat s tím, že uvidí všechno.

Jedna z agentur nabízí dokonce možnost s velrybami šnorchlovat. Je jedno, zda jste ve vodě, nebo na lodi, velryby jsou zvědavé. Stejně jako tuleni, jejichž temné oči nás cestou permanentně sledují. A najednou je vidíme, nejdřív v dálce, vzápětí vykoukne tmavý hřbet sotva tři metry od lodi. Vypínáme motor a s ním i všechny zvuky civilizace. Nikdo ani nedutá.

Národní park Cape Breton je vyhlášený nejen panenskou přírodou, ale i jako...

Cape Breton N.P. je vyhlášený nejen panenskou přírodou, ale i jako ideální místo pro pozorování velryb.

Nejdřív se z vody vynořuje jedna ploutev, po chvíli kolem nás téměř sychronizovaně proplouvají hned dva plejtváci malí najednou. V momentě, kdy je slyšet zasyčení vydechnuté vody, mi naskakuje husí kůže. Na zážitek, který mi do večera kouzlí spokojený úsměv na tváři, budu ještě dlouho vzpomínat.

Nový svět pro Evropu

Cape Breton má co nabídnout i historicky. Zdejší zrekonstruovaná pevnost Fortress of Louisbourg, která je spíš opevněné město, byla vystavěna v letech roky 1719–1740 a pojmenována po Ludvíku XV. Jedním z největších taháků ostrova je dnes kamenný pomník sporu mezi Francouzy a Angličany v 18. století o moc v Novém světe. Poté, co byli Francouzi Utrechtskou mírovou smlouvou z roku 1713 přinuceni navrátit Newfoundland i další území Anglii, byl jak Isle Royale (dnešní Cape Breton), tak Isle Saint-Jean (dnešní Ostrov Prince Edwarda) posledním Francouzy kontrolovaným územím u Atlantiku.

Strategicky výhodná poloha na východní straně ostrova přiměla Ludvíka v roce 1719 k výstavbě jedné z největších a nejdražších pevností v Novém světě. Zdejší přístav, který ani v zimě nezamrzal, byl ideální pro lukrativní lov tresek i jako překladiště zboží, a to nejen mezi Novým Skotskem a rodnou Francií, ale i pro zboží z Francouzy obsazených ostrovů v Karibiku.

Louisbourg je skvělé museum s francouzskou minulostí a je největším skanzenem...

Louisbourg je skvělé museum s francouzskou minulostí a je největším skanzenem svého druhu v severní Americe.

Díky hercům v dobových kostýmech v zařízených domech je skanzen Fortress of...

Díky hercům v dobových kostýmech v zařízených domech je skanzen Fortress of Louisbourg tzv. Living museum - tedy „živým muzeem“.

Louisbourg byl i základnou francouzského válečného námořnictva. Je až k nevíře, že právě tady, v bezprostřední blízkosti ospalého městečka Louisbourg, leželo před dvěma sty padesáti lety centrum francouzské moci v severní Americe.

Kvůli nízkým hradbám byla pevnost během druhého obléhání roku 1758 Angličany dobyta a začala chátrat. Teprve v šedesátých letech minulého století se začalo s nákladnou rekonstrukcí za dvacet pět milionů kanadských dolarů.

Dnes je pevnost nádherně živou bránou do kanadské minulosti a největším skanzenem svého druhu v severní Americe. Při procházce starobylými uličkami, při návštěvě domů, řemeslných dílen či v obchůdku nás vítá kompars v roli „obyvatel“, a to nejen v dobových krojích, ale i se zapálením pro věc. Zatímco přihlížíme paličkování krajek či výrobě hřebíků, je nám jasné, kolik úsilí, houževnatosti a vynalézavosti bylo potřeba k přežití v nové, daleké, neznámé zemi.

Díky hercům v dobových kostýmech v zařízených domech je skanzen Fortress of...

Díky hercům v dobových kostýmech v zařízených domech je skanzen Fortress of Louisbourg tzv. Living museum - tedy „živým muzeem“.

Nalákáni hlukem míříme do přístavu, kde se nám nabízí zajímavá podívaná. Zatímco tu dopadený zloděj s rukama přikovanýma na kus dřeva prosí o milost, regiment vojáků živě diskutuje s přihlížejícím davem o trestu. Jedni prosí o zproštění viny, druzí navrhují hladomornu a další hodit viníka do moře žralokům. Takhle by měl každý skanzen fungovat – jako muzeum báječně probuzené k životu.

Ubytováváme se v brusinkově červeném Crenbeery House B&B na kraji ospalého městečka Louisbourg. Tady jako by snad ani nikdo nebydlel. Jedinou akustickou známkou života je zdejší továrna na zpracování ryb, jejíž neustálé hlasité bručení se noc co noc rozléhá osadou. Na mysl nám přijde hned několik otázek. Kde jsou místní obyvatelé? Co doma celý den dělají? Jak tu v tomhle hluku v noci vůbec můžou spát?“

Nikde nikdo ani navečer. Vyrážíme k Louisbourg Lighthouse na protější straně zátoky, který byl prvním majákem Kanady. Stavba z roku 1923 je již čtvrtou v pořadí – na vině je zřejmě zdejší extrémní počasí.

Nikde jinde v Kanadě není moře tak všudypřítomné jako v Novém Skotsku.
Lov humrů je sice fyzicky náročná práce ne úplně bez rizika, zato ale velmi...

Cestu nám však náhle kazí počasí. Jako by někdo přepnul neviditelný spínač, začíná z ničeho nic od moře fučet silný vítr a žene k pobřeží hustou stěnu z mlhy. Nejdřív mizí modrá obloha, pak maják, a zatímco pádíme k autu, padají teploty během deseti minut z letních třiatřiceti stupňů na podzimních šestnáct. Fenomén, který – jak se později od paní domácí dozvídáme – přichází den co den s přesností švýcarských hodinek. A tak na pobřežní trail s vyhlídkami na zátoky, odkud nás pozorují oči zvídavých tuleňů, vyrážíme druhý den raději hned po snídani.

A znovu se dáváme do řeči s místními. Někdy to je jen pár vět, jindy je zmínka o počasí začátkem dvouhodinového rozhovoru. Třeba s rybářem, který na nás kousek od majáku mává a spontánně nás zve na loď. Bez váhání vytahuje z moře pečlivě zavázanou past na humry a vyndavá z ní dva statné exempláře.

Znovu a znovu žasneme nad otevřeností místních obyvatel. Třeba s rybářem, který...

„Denně vylovím tak pět set kilogramů, a zatímco u nás za půl kila dostanu sedm dolarů, Číňané klidně zaplatí stovku,“ vypráví a ochotně pózuje na fotku. Máme vlastně štěstí, že projíždíme trochu zapomenutá místa. Kdyby tu projížděl autobus za autobusem a vyklápěl z útrob davy turistů, kteří by kladli stejné otázky a fotili ty samé snímky, asi by to s chutí povídat si vypadalo jinak.

A to by byla strašná škoda. Vždyť právě tato upřímně míněná nezištná setkání a s nimi spojený pocit, že jsme v zemi vítáni, je tím nejbáječnějším kořením každé cesty... Východní cíp Kanady ho zatím má.

Co byste na Cape Breton Island neměli minout:

  1. Národní park Cape Breton Highlands National Park (950 km²) je otevřený cca od poloviny května do konce října.
  2. Vstupné: dospělí 7,80 CAN$ (130 korun), třídenní vstup: rodina 15,70CAN$ (265 korun). Pokud máte v úmyslu navštívit více parků, pak se vyplatí zakoupit tzv. Parks Canada Discovery Pass: dospělí 67,70 CAN$ (1 150 Kč), rodina 136,40 CAN$ (2 300 Kč)
  3. Wall Watching –výlet lodí na pozorování velryb (podle počasí od června do října). Pořádá je například agentura Guaranteed Whales. Vstupné dospělí: 50 CAN$ (850 korun) děti 6-15 let 25 CAN$ (425 korun).
  4. Zrekonstruovaná pevnost Fortress of Louisbourg. V sezoně od května do konce září je otevřeno denně 9:30 - 17:00 hodin, zbytek roku po-pá 9:30 - 16:00 hodin. Vstupné dospělí 17,60 CAN$ (300 korun), děti zdarma.
Mys Cape Breton v Novém Skotsku se stejnojmenným národním parkem.

Mys Cape Breton v Novém Skotsku se stejnojmenným národním parkem.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:
  • Nejčtenější

Ne každý se chce vrátit. Pět příběhů Čechů, kteří zůstali v zahraničí

Zpřísňující se opatření, rušení leteckých spojů a zavírání hranic dostalo mnoho Čechů ve světě do svízelné situace....

Toxická a nádherně modrá laguna lákala turisty, policie ji obarvila načerno

Ani celonárodní karanténa nezabránila anglickým uživatelům Instagramu, aby se hromadně vydávali ke dvěma bývalým...

KVÍZ: Brána do pekla i ostrovy mrtvých. Znáte nejděsivější místa planety?

Na světě je řada destinací, kam normální turista jen tak nezavítá – ale ten, kdo lační po záhadách a chce se dobrovolně...

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Hledání Středozemního moře v Praze. V této Zlaté uličce se dělaly táboráky

Málokdo to ví: v české metropoli není jen jedna Zlatá ulička. I ta méně známá je velmi půvabná. Reportér magazínu...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Nejmenší armáda světa. Nahlédněte pod brnění papežské Švýcarské gardy

Na první pohled by se mohlo zdát, že jsou jen turistickou atrakcí ze středověku. Mladí Švýcaři sloužící v gardě ve...

Ne každý se chce vrátit. Pět příběhů Čechů, kteří zůstali v zahraničí

Zpřísňující se opatření, rušení leteckých spojů a zavírání hranic dostalo mnoho Čechů ve světě do svízelné situace....

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

KVÍZ: I hranice mají historii. Víte, proč vznikl volný pohyb osob v Evropě?

Někteří si pamatují doby, kdy bylo hraniční pásmo naší země téměř neproniknutelnou bariérou. Pro někoho je volný vstup...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...