Kam letos k moři? Malý prázdninový tahák napoví

Kam na dovolenou k moři? Kdysi nebylo co řešit, když jsme mohli maximálně do Bulharska nebo na Rujanu. Dnes ale můžeme vybírat ze záplavy různých možných destinací i cenových nabídek. Připravili jsme pro vás takový malý tahák, co můžete čekat v těch nejznámějších turisticky přitažlivých zemích.
Fotogalerie12

Dovolená - Dovolená, pláž, odpočinek - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Chorvatsko

Výhody: Chorvatský Jadran je nejbližší moře, u kterého jsme z České republiky autem doslova za pár hodin. Díky mořským proudům je také nejčistší z celého Středomoří (zdejší nečistoty se pak kumulují právě kvůli těmto proudům u severního italského pobřeží v oblasti Bibione). V Chorvatsku neexistuje jazyková bariéra a s místními lidmi se v pohodě domluvíte česky nebo slovensky. Ve zdejších turistických informačních kancelářích jsou k dispozici zdarma mapky a informační materiály v češtině.

Nevýhody: Místní měna (kuna) je nestydatě nadhodnocena, a tak se na první pohled levná dovolená může pořádně prodražit, zvláště když nemáte zajištěno stravování v hotelu a spoléháte se na vlastní vaření. Písečné pláže jsou výjimkou, většinou jsou na pobřeží i na ostrovech pláže kamenité, někdy opatřené betonovými platy na opalování. Chorvatský obsluhující personál ve svém chování k českým turistům zastydl někdy v dobách socialismu a tak se mnohdy ještě stále chová přezíravě.

V roce 2003 mířilo do Chorvatska přes milion Čechů, letos už to bude necelých 700 000. Více o  poklesu zájmu Čechů o Chorvatsko ZDE.

Chorvatsko, ostrov Brač - pláž Zlatni rat
Zlatni rat. Jedna z nejhezčích chorvatských pláží na ostrově Brač.

Černá Hora

Výhody: Leží jižně od Chorvatska, má tedy stejně čisté (ne-li čistší) moře, pláže jsou tu písečné a dlouhé. Místní měnou je euro, a tak odpadá složité přepočítávání "exotických měn", v celé zemi je asi dvakrát levněji než v Chorvatsku. Místní lidé jsou nesmírně pohostinní a milí a turisty z České republiky vítají jako opravdové přátele. Neexistuje jazyková bariéra – domluvíte se v pohodě česky nebo slovensky.

Nevýhody: Pokud jedete autem, musíte projet celou jadranskou magistrálu, která zvláště na jihu není v nejlepším stavu a v létě je celá běžně na stupni 3-4. Turistická infrastruktura je nedokonalá (chybí půjčovny sportovního vybavení, půjčovny aut, stánky s občerstvením na pláži apod.). Silnice ve vnitrozemí jsou ve špatném stavu a země je pokryta černými skládkami.

Černá Hora, Sveti Stefan
Sveti Stefan

Bulharsko

Výhody: Zájezdy do Bulharska se dají pořídit za velice slušné peníze a nezruinují vás, také místní ceny jsou příznivé, takže se nemusíte bát ani jít do dobré restaurace. Ve vnitrozemí (stačí pár kilometrů) jsou ceny nízké až neuvěřitelně. Služby a nabídka zboží jsou na slušné úrovni, pláže jsou písečné, dlouhé, pro děti bezpečné.

Nevýhody: Počasí není vždy stoprocentní, Černé moře nebývá vždycky čisté a poměrně hojné jsou tu zvláště po bouřkách medúzy. Místní restauratéři se zhusta domnívají, že čím hlasitější reprodukovaná hudba, tím lépe. Omezená je možnost výletů, významné pamětihodnosti a zajímavé cíle jsou od pobřeží vzdáleny i pár set kilometrů, silnice jsou v dost tragickém stavu a pokud máte auto z půjčovny, je třeba věnovat provozu zvýšenou pozornost.

Bulharsko, Sinemorec
Bulharsko, Sinemorec

Itálie

Výhody: V Itálii platí, že moře a pláže jsou tím čistější, čím dále na jih jedete. Na sever Itálie (nechvalně známé Bibione) už snad nejezdí nikdo, populárnější je střední Itálie a zvláště Kalábrie – moře je tu čisté, pláže písečné a dlouhé. Právě sem jezdí na dovolenou i samotní Italové. Turistická infrastruktura je na slušné úrovni.

Nevýhody: V Itálii je například v porovnání se Španělskem poměrně draho, což platí zejména o ostrovech (Sicílie, Sardinie, Ischie). Italové jsou příšerní řidiči, kteří nedodržují žádná pravidla, a delší cesta na jižní pobřeží se pro slušného řidiče může stát traumatem. Polední siesta je pro Italy nedotknutelná (stejně tak jako neděle) a během této doby nemůžete počítat s žádnými službami. Poznámka pro kuřáky – v Itálii je zákaz kouření ve všech veřejných prostorách, tedy i v restauracích a barech.

Skalnaté pobřeží Sardinie
Skalnaté pobřeží Sardinie

Španělsko

Výhody: Počet španělských prázdninových letovisek je téměř nekonečný (Katalánsko, Baleárské ostrovy, Kanárské ostrovy, Andalusie…). Všechna bez výjimky mají skvělou turistickou infrastrukturu, turista je tu pánem nad vším (tady polední siesty existují jen na venkově). Cenově je to země pro nás poměrně příznivá, hotely a penziony jsou na slušné úrovni už od označení dvou hvězdiček. Vesměs jsou jak snídaně, tak večeře podávány formou bohatého bufetu. Půjčování aut je bezproblémové a mnohem levnější než v ostatních přímořských zemích.

Nevýhody: Některé pláže (Katalánsko – pobřeží Costa Brava, Costa Dorada, ostrovy Mallorca, Ibiza) bývají v hlavní sezoně hodně přeplněné. Na Ibize jsou ceny vyšší než v jiných španělských oblastech.

Kanárské ostrovy, Fuerteventura
Kanárské ostrovy, Fuerteventura, pláž Tierra Dorada

Portugalsko

Výhody: Jižní oblast Portugalska -  Algarve - se stala populární zejména poté, co si zde před lety svůj letní byt pořídil prezident Václav Havel (už se ho pro nedostatek času zbavil). Pláže jsou tu čisté a romantické, Atlantik průzračný. Turistická infrastruktura je na průměrné úrovni, záleží na jednotlivých letoviscích. Vnitrozemí je turistikou nedotčené a můžete se tu setkat s původním stylem života.

Nevýhody: Atlantik je pro někoho i v létě poměrně chladný (teplota oceánu nepřekročí ani v parném létě 23 stupňů), ceny jsou vyšší než v sousedním Španělsku. Některé úseky podél pláží připomínají staveniště – Portugalci asi před pětadvaceti lety uvěřili v turistický boom a rozestavěli řadu hotelů, které ovšem nedokončili, a pusté skelety mnohapatrových budov působí depresivně.

Portugalsko - Algarve
Algarve
Více o Portugalsku na iDNES - ZDE.

Řecko

Výhody: Úrovní služeb se velice liší pevninské Řecko (sever – poloostrov Chalkidiki a Olympská riviéra) od středomořských ostrovů. Moře je vesměs čisté (zvláště kolem ostrovů), pláže jsou převážně smíšené (písek, oblázky). Turistická infrastruktura je ve slušném stavu. Výlety za poznáním jsou vzhledem k historii Řecka kdekoliv bez problémů – všude je něco k vidění.

Nevýhody: Nedá se věřit řeckému označení hotelů – tříhvězdičkové jsou na úrovni dvouhvězdičkových například ve Španělsku (zatímco ve dvouhvězdičkových ve Španělsku se dá bydlet bez problémů, v Řecku to rozhodně nedoporučujeme). Hotelové snídaně jsou většinou kontinentální (pečivo, marmeláda), večeře formou menu, s velikostí porcí a výběrem nebývají čeští turisté mnohdy spokojeni. Pláže jsou veřejné, a tak často nebývají udržovány v čistotě. Na některých ostrovech (Kréta, Rhodos, Santorini, Mykonos) jsou ceny za veškeré služby, zboží a vstupné do památek až nestydatě vysoké.

Ostrov Naxos, Kyklady, Řecko
Ostrov Naxos, Kyklady
Více o Řecku na iDNES - ZDE

Turecko

Výhody: Cenově se od sebe liší západní oblast u Egejského moře (Bodrum, Kusadasi) od Turecké riviéry (Antalya, Atalya). Bodrum patří mezi letoviska pro luxusní klientelu, zejména z Británie, Turecká riviéra je oblíbená u německých a ruských turistů. Pláže na riviéře jsou dlouhé, písečné a čisté, nabídka sportovních možností, půjčoven sportovního vybavení i výletů je velice dobrá. Zejména na riviéře je stoprocentně zajištěno slunečné počasí (v létě mohou teploty překračovat i čtyřicítku). Turci jsou pohostinní, mimo velká města je překvapivě čisto a všude jsou k vidění výjimečné antické památky, své kouzlo mají i turecké trhy, na nichž se dá se smlouváním výhodně nakoupit.

Nevýhody: Obchodníci na bazarech vás mohou pěkně napálit, dostanete-li se do problémů s místními úřady, jsou jednání zdlouhavá a nepříjemná (ze země se nesmí vyvážet nic, co bylo vyrobeno před rokem 1945 – nekupujte neoznačené starožitnosti, v tomto případě nekompromisně hrozí i vězení).

Turecko, Marmaris
Turecko, Marmaris

Tunisko

Výhody: Typická arabská země se zajímavou atmosférou, kolem letovisek jsou hezké, většinou písečné pláže, počasí je téměř stoprocentně zajištěno (zejména na ostrově Džerba a v okolí Monastiru). Všechny hotely jsou poměrně nové a na slušné úrovni. Nabídka sportovních možností je průměrná, zajímavé však jsou výlety do pouště. V zemi je na arabské poměry bezpečno.

Nevýhody: Obsluha mimo hotely je pomalá, místní restaurace a kavárny nesnesou evropská hygienická měřítka (zejména toalety). Vzhledem k tomu, že se jedná o islámskou zemi, je alkohol mimo hotely nedostupný, v hotelích a turistických restauracích pak velice drahý. Pláže (kromě těch, které leží u vícehvězdičkových hotelů) nejsou pravidelně udržovány v čistotě.

Tunisko, Souse
Tunisko, Souse

***Kam se chystáte na dovolenou vy a proč? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Život na hraně. Domky uctívačů Matky Země mohou zmizet každou sekundou

Ačkoliv El Alto, druhé největší město Bolívie, leží v nadmořské výšce čtyři tisíce metrů, závratě vás tu nemusí jímat jen kvůli řídkému vzduchu a tomu, že se do centra musíte dopravit lanovkou....

Turisté odjedou, oblečení zůstane. U polárního kruhu se vrší haldy bund

Město Rovaniemi, které je metropolí finského Laponska, se potýká s netradičním problémem. Turisté nechávají v místních ubytovacích zařízeních haldy teplého zimního oblečení, které se jim zřejmě už...

Parádní tip na letní dovolenou. Prozkoumejte poslední divokou řeku v Evropě

Ty docela obyčejné věci okolo nás patří často k těm nejvzácnějším. Dokládá to příklad řeky Vjosa, které předloni Albánie věnovala celý nový národní park. Čím je tak mimořádná? Právě tím, že je svá,...

Česko má jeden z nejsilnějších pasů na světě. Nejhorší je Sýrie

Společnost Arton Capital každoročně zveřejňuje žebříček zemí, jejichž pasy mají ve světě největší váhu. Silné pasy umožňují svým držitelům cestovat do většiny států bez nutnosti žádat o vízum, a...

Zelený, nikoli modrý Mauricius. Výlet do míst, odkud spatříte celý ostrov

Při většině výstupů do hor bývá na vrcholku odměnou výhled do kraje, ale tady je prémie tuplovaná. Jedním pohledem hledím na celou zemi. Vidím ostře řezané skalní masivy obepínající města i vesnice,...

14. ledna 2025

Nejlepší italská střediska lákají na kilometry sjezdovek a skvělé après-ski

Lyžařská sezona je v plném proudu. Pokud plánujete ještě vyrazit do Itálie za předjarním sluncem, perfektně upravenými sjezdovkami nebo výtečným jídlem, přinášíme inspiraci v podobě nejlepších...

14. ledna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  13.1 23:59

Lyžování, folklor a víno. V horském království Hochkönig to v sezoně žije

Premium

Hochkönig, bezmála třítisícová hora vzdálená jen půlhodiny jízdy autem od Salcburku a stejnojmenné lyžařské středisko nabízejí vše, po čem srdce zimních nadšenců touží – desítky kilometrů perfektně...

13. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...