Samuraj proslul jako král vína v Kalifornii. Jeho dílo zničil rasismus

Co má společného samuraj, náboženský kult, Kalifornie a vinná réva? Víc, než možná myslíte. Za pouhými hesly se skrývá neobyčejný příběh muže, jehož jméno na dlouhá léta upadlo v zapomnění, i když ve své době byl považován za celebritu. Dnes jsou mu věnována dvě muzea, jedno v Japonsku, druhé v USA.
Osm z patnácti japonských chlapců a mladých mužů, kteří v roce 1865 uprchli z...

Osm z patnácti japonských chlapců a mladých mužů, kteří v roce 1865 uprchli z Japonska. Kanaye, nejmladší z nich, sedí úplně vpravo. | foto: Wikimedia commons

Japonsko bylo během období Edo (1603–1867) izolovanou a nepřístupnou zemí, ze které běžný člověk nemohl legálně vycestovat. To však neznamená, že by Japonci nevěděli nic o životě za hranicemi svých ostrovů. Touha po vzdělání v Evropě donutila v roce 1865 patnáct mladých samurajů opustit rodnou hroudu. Nejmladším z nich byl třináctiletý Isonaga Hirosuke.

Aby se na jeho útěk tak snadno nepřišlo a rodina nebyla perzekvována, změnil si jméno na Kanaye Nagasawa. Jeho cílem bylo Skotsko, přesněji město Aberdeen. Právě tam bydlela rodina obchodníka Thomase B. Glovera, který chlapcům s útěkem pomáhal. Potomka samurajů, který byl ještě moc mladý, aby šel na univerzitu, se ochotně ujala.

Po pouhých dvou letech života ve Skotsku se chlapec seznámil s charismatickým náboženským vůdcem Thomasem Lake Harrisem. Pod jeho vlivem se uvolil přesídlit do Spojených států a přidat se k církvi Bratrstvo nového života (Brotherhood of the New Life). Ta se vyznačovala kladným vztahem k ezoterice, spiritualismu a komunistickými zásadami. Po nedokončených studiích v New Yorku Harrise následoval do tehdy ještě divoké Kalifornie.

Když do Kalifornie, tak za hvězdnou trojkou. To je bez debat

Třiadvacetiletý Japonec se stal členem Harrisovy nově založené náboženské kolonie Fountain Grove v Santa Rose a společně s dalšími přistěhovalci žil na farmě rozkládající se na 8 000 čtverečních kilometrech. Pozornost se tu soustředila hlavně na vinohrady, víno bylo totiž hlavním zdrojem obživy celé skupiny. Od hlavního vinaře se Kanaye naučil řemeslu a nakonec jej ve funkci nahradil.

Vinicím se pod jeho rukama začalo mimořádně dařit. Hroznů bylo tolik, že se víno mohlo vyvážet a stále zbylo dost na bujaré oslavy, připomínající římské bakchanálie. Kolonie se nevyhnula kritice puritánsky založených Kaliforňanů, ty ale vůdce Harris ujišťoval, že jsou jeho výrobky plné „božského dechu“, který odstraňuje z vína alkohol.

Země božské radosti

Thomas Lake Harris vedl kolonii až do své smrti v roce 1906. Jeho přívrženci věřili, že objevil elixír nesmrtelnosti, a tři měsíce proto trvalo, než uznali, že vůdce nespí, nýbrž je opravdu mrtvý. Jeho nástupcem se stal Kanaye Nagasawa, který byl v té době již uznávaným vinařem.

Kanaye se nastěhoval do Harrisova luxusního domu, zvaného Aestivossa. V jazyce, kterému rozuměl jen samotný Harris, to údajně znamenalo „Země božské radosti“. Na zahradě před domem se i nadále pořádaly ohromné hostiny pro členy kultu.

Za své éry Nagasawa vinice ještě rozšířil a každodenně je objížděl na povoze, aby pracovníky zaškoloval a udílel cenné rady. Jeho víno obdrželo několik prestižních cen a začalo se vyvážet do zbytku USA i do Evropy. Nagasawa se stal postavou známou takřka po celém světě, a dokonce i rodné Japonsko ho vzalo na milost – v roce 1915 mu císař Taišó udělil Řád vycházejícího slunce.

Doma se mu přezdívalo Vinný král Kalifornie. Stal se zdaleka nejúspěšnějším vinařem v zemi a zároveň prvním japonským občanem s trvalým pobytem v USA. Jeho úspěch se snažili napodobit i ostatní a pobřežní stát tak pokryly vinohrady.

Nagasawovu usedlost osobně navštívily mnohé známé osobnosti, mezi nimi Thomas Alva Edison či Henry Ford, zakladatel stejnojmenné automobilky. Bujaré oslavy s účastí vlivných hostů pokračovaly dokonce i během prohibice ve 20. a 30. letech. To už se z Fountain Grove odstěhovali všichni členové kultu, a Kanaye se tak stal jediným vlastníkem farmy.

Požár přežil jen meč

Přestože k němu většina lidí vzhlížela, rasismus připravil Kanaye Nagasawu o životní dílo. Fountain Grove byl zabaven státem na základě zákona z roku 1913, podle něhož nesměli Asiaté vlastnit v Kalifornii pozemky ani podniky. Vinaři, který se nikdy neoženil a nezplodil děti, nepomohlo ani to, že pozemky přepsal na svého prasynovce a praneteř, kteří se narodili v USA a byli tedy americkými občany.

Na Králičím ostrově vyrábělo Japonsko chemické zbraně, vymazali ho z map

Za druhé světové války byli kvůli protijaponským náladám Nagasawovi příbuzní, kteří se stále rvali za svá práva na Fountain Grove, zavřeni do internačních táborů. Správcové farmy ji mezitím stihli rozprodat.

To už byl Kanaye Nagasawa nějakou dobu po smrti. Zemřel v roce 1934 a jeho jméno na dlouhou dobu upadlo v zapomnění. Až v 70. a 80. letech se díky práci několika zapálených historiků opět začalo vynořovat na povrch v Kalifornii i v Japonsku.

Dnes existují v obou zemích muzea věnovaná podnikavému synovi samurajů. V Japonsku je to Satsuma Student Museum v Kagoshimě, mapující osudy všech patnácti chlapců, kteří společně s Nagasawou uprchli ze země v roce 1865. V roce 1996 vznikla stálá expozice také v Paradise Ridge, vinici, která tvořila součást Nagasawova impéria.

Ústředním exponátem druhé výstavy, věnované čistě jen slavnému vinaři, kupodivu nejsou ani staré fotografie či lahve s původními etiketami, ale ohořelý samurajský meč. Nagasawa si ho dovezl z Japonska při jedné ze svých pozdějších návštěv. Jako zázrakem meč přežil požár z roku 2017, který zničil několik zbylých vinic i proslulou okrouhlou stodolu, postavenou v roce 1899. Dnešní vlastníci pozemků, rodina Bycků, ho doslova vytáhli z popela.

To samé bohužel neplatí o ostatních exponátech, a tak je nová expozice v Paradise Ridge, otevřená roku 2019, menší než její předchůdkyně. I přesto patří k oblíbeným zastávkám turistů v Kalifornii, stejně jako muzeum Sonoma County, které vlastní mnoho originálních fotek z éry Bratrstva nového života.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...