K moři s rodinou? Zkuste Pefkochori na poloostrově Chalkidiki

  0:01aktualizováno  0:01
Pefkochori na poloostrově Kassandra, jednom ze tří prstů Chalkidiki, je plné hotýlků, penzionů a apartmánových domů. Městečko je tak malé, že cesta na oblázkovo-písečnou pláž nezabere odnikud více než deset minut. Většina apartmánů je dokonce přímo u pláže, takže stačí v plavkách ujít deset či dvacet metrů a můžete se začít koupat.

Chalkidiki, Řecko | foto: Profimedia.cz

V moři, které má jasně modrou barvu a z něhož se dají vylovit báječné škeble, se dá příjemně plavat či potápět skutečně od června. Jeho teplota se totiž pohybuje kolem pětadvaceti stupňů. V červenci a v srpnu je samozřejmě ještě teplejší.

Zkuste i opuštěné pláže, od té centrální nejsou daleko
V Pefkochori najdete nejen pláže velmi živé, ale i kilometry naprosto opuštěných. Stačí poodejít pár set metrů od té centrální a budete sami. Pláže mají pozvolný vstup do vody, což je vhodné právě pro rodiny s dětmi. Navíc u mnoha penzionů je bazén se sladkou vodou, většinou i s dětským brouzdalištěm.

Ilustrační foto

Přímořskou promenádu v Pefkochori lemuje řada restaurací s mořskými pochoutkami, taveren, vináren, pizzerií, kavárniček i restaurací s rychlým občerstvením. Na snídani si zajděte do místních pekárniček. Nemusíte si odpírat ani zmrzlinu nebo nádherně zralé melouny, broskve, rajčata či meruňky. Nic tady nestojí přehnané peníze, ceny ovoce se těm českým velmi blíží, leccos je v sezoně i lacinější.


Chuť pak naprosto nesrovnatelná. Vlastně se dá říci, že je přímo škoda a chyba si na dovolenou v Řecku objednat polopenzi či plnou penzi. Je mnohem zajímavější, když může člověk ochutnat řecké speciality každý den v jiné hospůdce. Večeři pro dva včetně výtečného vína pořídíte přibližně za dvacet až pětadvacet eur.

Pak můžete uložit potomky a projít se večerním Pefkochori, zabrousit na molo s bývalým majákem nebo jen tak zabloudit na odlehlejší, prázdné pláže. Přes den i s dětmi navštivte lunapark s obří centrifugou nebo vyrazte na nákupy.

Chalkidiki, Řecko

Obchůdky s oblečením, upomínkovými předměty, šperky, restaurace a kavárny lemují i pěší kolonádu, vzdálenou jen asi sto metrů od té přímořské. Bankomaty, lékaři i zubař jsou v Pefkochori samozřejmostí.

Pokud se před zájezdem zdravotně pojistíte, nebude vás případné lékařské ošetření (například injekce na utišení sluneční alergie, která se citlivějším lidem může "přihodit") stát ani euro. Tamní lékaři a zdravotní sestry umějí alespoň pár slov česky, domluvíte se bez problémů.

Půjčte si automobil nebo motorový člun
Do Pefkochori míří i ti, kteří vyznávají spíše dovolenou aktivní. Místní podnikatelé - stejně jako tuzemské cestovní kanceláře - mají v nabídce kurzy potápění, dají se půjčit surfy, šlapadla i motorové čluny.

Chalkidiki, Řecko

V městečku je také řada půjčoven automobilů a motocyklů. Za čtyřicet eur dostanete automobil pro pětičlennou rodinu a můžete se třeba vydat do Soluně, kde čeká vodní svět se spoustou atrakcí, nebo projet Kassandru křížem krážem a "ochutnat" moře také v jiných zátokách a letoviscích.

Na dovolenou do Pefkochori nejpravděpodobněji poletíte. Letadlo z Česka přistává za necelé dvě hodiny právě v Soluni, ze které vás pohodlné, klimatizované autobusy za hodinu a půl přepraví přímo do Pefkochori. Cesta autobusem není vůbec nudná, protože nabízí pohled na pobřeží Kassandry. A vy budete mít dost času na první seznámení s Řeckem.

Chalkidiki, Řecko

Pefkochori, jež bylo založeno někdy v 18. století, se původně jmenovalo Kapsohora neboli spálené místo. Prý ho kdysi vypálili piráti.

Ačkoliv se i místní investoři snaží stále více zbavit městečko jeho koloritu a stavějí tam řadu moderních betonových hotelových komplexů (stavba v Řecku netrvá půl roku, klidně se vleče i několik let a místo stavby pak většinou právě vábně nevypadá), přesto tam stále najdete kouzelné úzké uličky lemované pavlačemi, na nichž řecké ženy věší prádlo, jejich muži kouří u domů a děti si hrají se spoustou psů na rozpáleném chodníku.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Najdete na iDNES.cz