Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Beduíni a Hollywood. Jak si užít cestu na Mars dřív, než ji zničí turisté

Cesta do Jordánska je v současnosti jako procházka po filmovém plátně. Návštěva míst, kudy se procházely před kamerou hollywoodské hvězdy, přitom láká stále víc lidí. A to Jordánsko skýtá ještě mnohem víc.
Beduínské výpravy můžete absolvovat autem či na velbloudu. Zcela určitě si...

Beduínské výpravy můžete absolvovat autem či na velbloudu. Zcela určitě si pochutnáte na čaji i dalších jordánských dobrotách. Především jde o jedinečnou krajinu, která mnoha lidem připomíná jiné planety. I proto tu vznikly filmy jako Marťan nebo Star Wars. | foto: Michal Šťastnýpro iDNES.cz

„Většina lidí prostě chce vidět místa, která viděli ve filmu,“ říká Mohannad Hamed z agentury Martian Experience, když vyrážíme do srdce pouštní rezervace Wadi Rum na jihu Jordánska. Hodinu jízdy autem od kratičkého jordánského pobřeží Rudého moře leží želízko v ohni místního turismu, které se Jordánci rozhodli kout, co to jen jde. 

Poslední dobou se tu střídá jeden filmový štáb za druhým, vedle legendárního Lawrence z Arábie se tu točili například Hvězdné války, Prometheus, Transformers nebo Marťan. A stejně jako tyto filmy trhají rekordy kin, oživují i jordánský turismus, který nedávno prakticky zlikvidovala válka v Sýrii.

Milovníkům filmového turismu ve Wadi Rum nabízejí vše, co si jen vymyslí. Nabídka je široká – od hodně spartánských stanů místních beduínů po ryze luxusní resorty. Ty sny o životě na Marsu (třeba s Mattem Damonem) posouvají ještě o úroveň dál.

Raketovou rychlostí mezi rudými skalami rostou další a další vesmírné stavby s průhlednou střechou, které odkazují k vesmírným filmům. Mimochodem, „do vesmíru“ je odsud vážně skvěle vidět a díky takřka dokonalé tmě si noční oblohu málokde užijete tak jako tady.

„Je tu všechno. Klimatizace, sprcha i automatická roleta, kterou jde zatáhnout,“ popisuje při prohlídce ubytování Khaled Al Nawafleh, majitel Wadi Rum Luxury Campu. Uličky mezi luxusními stany tu nazvali Mars 1 – 5 a plno tu mají v sezoně v podstatě nepřetržitě. O to větší radost nám dělá, že kromě našeho obydlí jsou plná jen asi tři další.

Turismus, zdecimovaný válkou v Sýrii, Iráku i celkovou nestabilitou regionu, se pomalu staví na nohy. Svět však ještě stále Jordánsku tak úplně nevěří. „Je tu bezpečněji než v USA i řadě zemí Evropy. Musíme však velmi těžce dřít, abychom to lidem ve světě řekli, bojujeme s těžkými stereotypy,“ přiznává ministryně turismu Lina Mahzar Annabová.

Spánek „na Marsu“ nabízí stále víc kempů a resortů. Vesmírné chýše nabízejí...
Wadi Rum odedávna patří beduínům. Ti se o něj dnes dělí stále častěji...

Nutno říct, že se to pomalu začíná dařit. Meziroční nárůst návštěv je už několik let ve dvoumístných číslech. A ze 4,2 milionu turistů v roce 2017 chce země do roku 2020 udělat milionů sedm.

Ambiciózní plán se asi povede splnit, a tak váhajícím cestovatelům zbývá poradit jediné: vyrazte co nejdřív, než bude země přeplněná. Letenky jsou v současnosti v nabídce za hodně příjemné peníze a v harmonogramu ideálním na různé cesty. Tak třeba během čtyřdenního pobytu určitě zvládnete Wadi Rum i legendární Petru, při pobytu od soboty do soboty pak zmáknete v podstatě vše, i když trochu z rychlíku.

Tradice versus Hollywood

Pozoruhodné je, že ani navzdory tomu, že dnes do Jordánska hodně lidí jezdí za podívanou, kterou viděli v hollywoodských filmech, neztrácí země své kulturní kořeny. A výlety na místa z trháků probíhají hodně tradičním způsobem, s beduínskými průvodci a tak, že se o jejich kočovném životě či zvířatech z pouště dozvíte všechno, co vás zajímá. Tyto dva světy v Jordánsku existují jeden vedle druhého a navzájem si jen pomáhají. Právě kultura je navíc to další, co lidi do pouštního království táhne.

Wadi Rum odedávna patří beduínům. Ti se o něj dnes dělí stále častěji...
Největším chrámem v oblasti je Al Dér. Do hor k němu vede náročná stezka s více...

Je to především díky skalnímu městu Petra, ostatně také proslulému třeba i díky závěrečné scéně filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava. Za kopyty koní, kteří od brány dováží lenivější turisty až k ikonické Pokladnici na konci úzké rudé soutěsky zvané Sík, se práší stejně jako před lety.

Ale i tady je turistů stále více. V době návštěvních špiček zcela jistě víc, než se dá vůbec snést. Ale když sem dorazíte v listopadu (teplota je tu v noci kolem nuly, ale přes den se vyšplhá i k příjemné dvacítce, takže je příjemná k procházkám) a přivstanete si, budete mít místa zapsaná v UNESCO a prohlášená i novým divem světa jen pro sebe.

To potěší hlavně milovníky stativového focení i lačné mileniály, kteří v Petře najdou nespočet míst pro fotky na Instagram. Řada z nich je snadno k nalezení a dojdete na ně sami. To, které sociální sítě zaplavuje snad nejvíc, vyvýšený „balkon“ Al Kabithah nad Pokladnicí, je umístěné na strmé skále tak, že ho sami jen tak nenajdete. Připravte se, že to není žádná osamělá romantika. Na kobereček se tady stojí fronta a bude to rychlovka.

K proslulé pokladnici v Petře vede uzounká soutěska Sík.

Dojít se sem dá dvěma cestami. První trvá kolem tří hodin a hodně se zapotíte. Polezete po strmých skalních žebřících a budete procházet místy s nádhernými výhledy. Beduíni vám nabídnou svůj výtečný čaj a rádi si s vámi budou povídat. Do čaje se přidávají bylinky jako šalvěj, máta, tymián, skořice nebo kardamom a spousta cukru či medu. A každý beduín má i tajné bylinky z pouště. Zahřeje vás a posilní. Věřte, že tolik energie vám nedodají ani nejlepší iontové nápoje.

Platit se jim nesnažte – všichni Jordánci jsou nesmírně pohostinní a téměř byste je nabídkou peněz urazili. Pokud pohrdnete sladkým teplým čajem, můžete si uprostřed ničeho dopřát i ledovou colu – tu už za pár korun. Když už se na vyhlídku doplazíte, budete si výhledu hodně vážit.

Ale je tu i druhá cesta. Asi čtvrthodinový výstup přímo od prvního „nádvoří“ před Pokladnicí. Je hodně strmý a zcela určitě ho nezvládnete bez průvodce. Čeká vás balancování na vachrlatých prknech nad propastí, uzounké pěšinky na skalní římse i ostré kameny. Nelitujte proto pár dinárů a nechte se, v případě, že chcete své sociální sítě hodně vyšperkovat, dovést místním průvodcem.

Beduínské výpravy můžete absolvovat autem či na velbloudu. Zcela určitě si pochutnáte na čaji i dalších jordánských dobrotách. Především jde ale o jedinečnou krajinu, která mnoha lidem připomíná jiné planety. I proto tu vznikly filmy jako Marťan nebo Star Wars.

Navzdory ochraně UNESCO je v Petře i dalších oblastech Jordánska dovoleno takřka vše. Ve Wadi Rum můžete vesele lézt a běhat po skalních mostech, v Petře můžete jít v podstatě kamkoli se vám zamane. Opatrnosti není nikdy dost. Právě při výstupu na Al Kabithah zemřela v listopadu francouzská turistka. Snažila se vyfotit si selfie a udělala osudový krok vzad. Zřítila se ze dvaceti metrů.

Smrtelné úrazy se staly i na ochozech Al Déru, největšího dochovaného chrámu v oblasti. Nutno však dodat, že tamní cesty byly posléze zavřeny. Cestu na Al Dér si určitě nenechte ujít. Za vyšlapání více než 800 schodů se odměňte lahodným džusem z granátových jablek a v klidu se uvelebte do pohodlných křesílek u zdejšího baru. Když si ráno trochu pospíšíte, budete tu dost možná i sami.

Pak si udělejte výpravu po okolí. Výhledy v okolí Al Déru patří k nejhezčím – a dohlédnete i k Mrtvému moři.

Ačkoli je míst, kde se napijete, v Petře překvapivě dost, nezapomeňte si udělat značnou zásobu vody. Oceníte ji, protože když opustíte stezku v údolí, pohybovat se městem je opravdu hodně náročné. Určitě se vám bude hodit i malá svačina. Vyplatí se koupit si před cestou Jordan Pass. V jeho rámci máte dvoudenní vstup do Petry (a k tomu desítky dalších historických míst) – a i když navštívíte jen Petru, tato kombinace vstupenek a víza se vám vyplatí.

Pouští vlastním autem

Mezi hlavními turistickými lákadly Jordánska proudí poměrně čilá a levná hromadná doprava. Pokud jste ale trochu odvážnější, vyplatí se půjčit si auto. Když vezmete automat, nic moc vás nepřekvapí. Provoz není příliš divoký a když přistoupíte na právo silnějšího, vcelku bezpečně se můžete přemisťovat z místa na místo za hodně slušné peníze. Ta volnost se vyplatí takřka všude.

Wadi Rum odedávna patří beduínům. Ti se o něj dnes dělí stále častěji...
Na řadě míst Petry jsou nádherné výhledy. Někam však vedou hodně náročné stezky.

Kvalita cest je v Jordánsku většinou překvapivě dobrá. Na Královské cestě mezi Ammánem a Petrou jen počítejte s kolejemi vyjetými od početných kamionů. Naopak dálnice, která kopíruje hranice se Saúdskou Arábií a Irákem, je skoro nedotčená. Při cestě od Rudého moře do rezervace Shaumri na severu, která trvala asi šest hodin, jsme potkali tři auta. A taky nespočet velbloudů. Poušť na hranicích s těmito zeměmi je nádherná a rovná prázdná dálnice umožní kochat se i řidičům.

Autem si navíc dojedete i tam, kde vás autobusy nevysadí. A to se hodí všude. Tak třeba k Mrtvému moři sice autobusem zajedete, ale pouze k jediné turistické pláži obklopené předraženými hotely plnými ruských a čínských bohatýrů. Vedle léčivého bahna nabízí zdejší břeh i dost odpadků, které však místní průběžně uklízejí.

Autem si dojedete i k ústí Wadi Mujib, kde jsou fantastické Mujib Chalets. Tady budete mít kamenitou pláž jen pro sebe a na terase zdejších chatek si večerní výhled na nejslanější moře planety skvěle užijete.

Mrtvé moře si můžete užít na některé z přeplněných pláží několika letovisek. Uprostřed rezervace Wadi Mujib ale najdete opuštěnou oázu několika stylových domků, kde si moře užijete takřka sami.

I sem jeďte rychle. Mrtvé moře totiž umírá. Pokud se v dohledné době nepodniknou kroky přesahující hranice států, tak dokonce vyschne. Veškerou vodu z jeho přítoků dnes odebírají okolní státy a voda v moři klesá o víc než metr ročně. Některé pláže ustoupily už o víc než dva kilometry. Právě severní část moře je díky strmým břehům dotčená v podstatě nejméně.

V Jordánsku je mimo resorty většina pobřeží oplocená a pro koupání je tu proto nutná místní znalost. Domorodci jsou nesmírně ochotní a rádi vám řeknou, kde je v plotu díra a kudy se na malé plážičky (nebo spíš do oblastí s trochu ploššími a méně ostrými kameny) vydat. Možná se k vodě vydají s vámi, i pro ně je léčivá koupel lákavá. A ve své dobrotivosti vám rádi půjčí i opalovací krém.

Při cestách autem se zcela určitě nevyhnete ani kontrolám policie a armády. Není třeba se ničeho bát. „Welcome to Jordan, enjoy your stay,“ dozví se většina turistů od všech hlídek. Pak následuje jen úsměv a mávnutí.

Největším chrámem v oblasti je Al Dér. Do hor k němu vede náročná stezka s více...
V Petře stále žije řada beduínských obyvatel, kteří obývají dokonce i jeskyně....

Podobně milí jsou i všichni ostatní Jordánci. Na rostoucí příliv návštěvníků z celého světa si teprve pomalu zvykají a vítají ho s nadšením. „Až přijedete příště, stačí jen napsat. Nebudete platit první dvě noci,“ oznámil nám náš pan domácí Naael ve Wadi Rum. Bylo to milé. Jednak víme, že to myslel vážně, jednak jsme u něj strávili jen jednu noc. Dostat za jednu placenou noc „poukázku“ na další pobyt bez omezení zdarma se ve světě moc nestává.

Dá se však čekat, že tento přístup se bude muset změnit. Možná už poté, co hollywoodský Aladin přivede miliony lidí nejdřív do kina a potom i do Jordánska. Pro všechny už brzy nebude místo.

Může se hodit

Jak do Jordánska
Mezi Prahou a Ammánem funguje nově přímá linka nízkonákladové společnosti Ryan Air. Přímé lety jsou vypravovány v úterý a sobotu. Letenky v nejlevnějších termínech se dají pořídit za pár stovek korun. Vízum do Jordánska se dá vyřídit přímo na letišti a výhodné je pořídit ho v rámci Jordan Passu. Ten umožňuje navštívit i několik desítek nejen historických památek v zemi.

Druhá možnost je spojit návštěvu Jordánska se sousedím Izraelem. Je ovšem potřeba počítat s tím, že na hranicích můžete strávit i několik hodin. Nezřídka se navíc stane, že celníci zabaví i veškeré suvenýry nakoupené během cesty. 

Autem v Jordánsku
Jordánci jsou nesmírně přátelští a mírní lidé. Dost podobně se chovají i na silnicích. Ačkoli mnoho lidí může řada situací překvapit a česká pravidla ne vždy platí, při troše opatrnosti není velký problém pohybovat se v Jordánsku půjčeným autem. Jordánci jezdí relativně pomalu (maximálně kolem stovky, ovšem většinou daleko méně) a zcela rozhodně ne „silově“, jak známe z některých afrických či asijských zemí. Zároveň se nenechte vyvést z míry, pokud uvidíte auto v protisměru. Většinou alespoň nepojede přímo po silnici, nýbrž těsně vedle ní. Relativně obvyklé je také přecházení ovcí, koz či velbloudů po silnici. Hlavní spojnice mezi Ammánem a Petrou je poměrně vytížená a jezdí tu také dost autobusů a kamionů, proto tu jsou vyjeté hluboké koleje. Občasně je nutné počítat i s písečnými přesypy přes cestu. Kvalita silnic je ovšem obecně překvapivě vysoká a řízení může být pro mnohé skoro potěšením spojeným s nádhernými výhledy do hor či pouště.

Pozor dejte jen ve městech – z jedné strany na druhou se přechází kdekoli a v podstatě kdykoli (i když i tady jsou Jordánci velmi ohleduplní). Zcela odlišné proti Česku je tu vnímání bezpečné vzdálenosti chodců od auta. Je běžné, že chodci zůstávají v klidu stát pár centimetrů od jedoucího vozidla, že se opírají o kapoty při procházení pomalu se sunoucí kolonou. 

Lepší je nejezdit v zemi za tmy. Řada aut není v nejlepším technickém stavu, a tak nesvítí. Domácí zvířata si velmi ráda hoví na krajnici (nebo kdekoli jinde na silnici) a hrozí nehody.

A nakonec, připravte se na poměrně časté stanice kontroly z řad policie a vojska. Na bezpečnost se v Jordánsku hodně dbá. Jakmile se ke kontrole dostaví turisté, většinou je příslušníci jen s širokým úsměvem pozdraví, zamávají a pošlou dál. 

Autoři:
  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nevhodné chování v ráji. V Thajsku nesmíte pískat ani hladit děti po hlavě

Premium Nekonečná řada přírodních krás a historických památek. Pohádkové pláže a křišťálově čisté moře. Jedna z nejlepších...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Krajem poutníků ve Španělsku. Objevte katedrálu UNESCO a sestru Mony Lisy

Svatojakubskou pouť, tedy pouť do Santiaga de Compostela, podniká stále více lidí. Jedna z nejoblíbenějších tras vede z...

VIDEO: Cestovat na koloběžce je jako jezdit na jednorožci, říká Češka

Chcete důkladně poznat zemi, kterou navštívíte, a ještě si příjemně popovídat s místními lidmi? Lepší dopravní...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...