Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Jak nenaletět na cestách. Nejčastější podvody v jihovýchodní Asii

aktualizováno 
Nejen pro evropské turisty je tato část světa svůdná svou exotikou, tropickým klimatem i příznivými cenami. Jenže kde se rozmnožili neznalí baťůžkáři, vyrostla také základna podvodníků. V tomto regionu vás spíš než násilné přepadení čeká okradení lstí a lží (scam). Připravili jsme pro vás seznam často praktikovaných podvodů, před kterými se mít na pozoru.

Jihovýchodní Asie je poměrně bezpečný region, spíš než násilné přepadení vás čeká okradení lstí a lží. | foto: Profimedia.cz

1.Sunarový podvod - Kambodža

Tenhle trik je rozšířený především v Kambodži. Podvodníci na turisty čekají ve městě Siem Reap, které leží nedaleko slavného chrámového komplexu Angkor Vat.

Cizince osloví mladá, na první pohled chudá maminka s dítětem v náručí. K jeho překvapení nežebrá o peníze, ale prosí, jestli by pro její dítě nekoupil balení sunaru. Kdo by takové přání nevyslyšel. Výživa se však k dítěti nikdy nedostane. Prodavač ji turistovi sice (většinou za přemrštěnou cenu) prodá, ale matka je poté přinucena sunar do obchodu vrátit.

„Peníze si rozdělí obchodník a místní mafián. Při troše štěstí dají něco i dívce,“ popisuje recepční z hotelu Overflow v Siem Reap. Na pultu před sebou má balíček letáků, které před tímto podvodem varují. „Pokud vás nějaká dívka s takovou prosbou osloví, hned volejte policii,“ radí recepční.

2.Zavřená atrakce - Thajsko

Oblíbený trik thajských podvodníků, dejte si na něj pozor, pokud se chystáte do Bangkoku. Na ulici vás dobrou angličtinou osloví jeden z místních. Zeptá se, jak se vám líbí Bangkok, řekne pár příhodných tipů, a pak se začne vyptávat na vaše plány. Ať mu řeknete, že chcete navštívit jakoukoliv památku, zhrozí se: „Taková škoda, vždyť zrovna dnes je zavřeno, tam se nedostanete.“

Trosky chrámového komplexu Angkor Vat v Kambodži

Chrámový komplex Angkor Vat je největší turistickou atrakcí v Kambodži. A přitahuje také podvodníky.

Turisté na prohlídce Královského paláce v Bangkoku.

V Bangkoku vám mohou někteří "průvodci" tvrdit, že některé turistické atrakce jsou zavřené a doporučí vám alternativní plán. A za ten si opravdu zaplatíte.

Po chvilce přemýšlení pro vás podvodník vymyslí náhradní plán. Ukáže se, že jeho kamarád, shodou okolností čekající za rohem, je řidič tuk-tuku a rád vás zaveze na mnohem zajímavější atrakci, prý za příznivou cenu. Zklamaní turisté jsou rádi za alternativní program a netuší, že padli do léčky. Zaplatí přemrštěnou částku, přitom místo, na které mířili, bylo samozřejmě otevřené.

“Stalo se nám to hned druhý den v Bangkoku. Místní milý pán, prý právník, nás ujišťoval, že kvůli pohřbu krále jsou chrámy ve městě zavřené. Poradil nám, ať jedeme na projížďku lodí. Ta nakonec stála snad desetkrát víc, než je ve městě běžné,” líčí špatnou zkušenost třicetiletý cestovatel Michal Šťastný.

3.Poškrábaná motorka - Vietnam, Thajsko

Častý podvod ve Vietnamu a Thajsku. Skútr či motorka jsou populárním dopravním prostředkem turistů v celém regionu. Když se ale rozhodnete si vozidlo půjčit, nejdřív ze všeho ho důkladně prohlédněte a nafoťte.

Oblíbeným podvodem motopůjčoven je, že vás jeden z pracovníků sleduje do nejbližšího podniku a mezitím, co si dáváte kávu nebo oběd, zaparkovanou motorku nenápadně poškrábe na méně viditelném místě. Při vracení vám pak půjčovna nasolí vysokou pokutu.

Jak předjet čekající kolegy? Opět po chodníku.

Pokud si půjčíte ve Vietnamu nebo v Thajsku motorku, pozorně si jí prohlédněte a vyfoťte ještě dřív, než vyrazíte na cestu. Nebudete litovat.

„Tohle se nám stalo při návštěvě Thajska. Jsme si jistí, že motorka byla při půjčování v pořádku, pečlivě jsme ji prohlédli. Když jsme ji po pár hodinách vraceli, našli na ní pracovníci škrábance. Nechtěli nám vrátit pas, který si předtím vyžádali do zástavy, a požadovali vysokou částku jako pokutu. Bylo nemožné se s nimi domluvit. Okamžitě se s námi začali hádat a byli agresivní,“ líčí svoji zkušenost česká turistka Kristýna Hlaváčová.

4.Falešná policie - Malajsie

Tenhle podvod číhá nejčastěji v Malajsii a v Thajsku. Na ulici vás zastaví muž v uniformě a žádá o pas, chce ho na místě překontrolovat. V pase najde nesrovnalosti, bude nejspíš tvrdit, že vám chybí ještě jedno razítko nutné pro vstup do země a na místě vám udělí pokutu.

Jak se bránit? Předně nic neplaťte. Požádejte strážníka o identifikaci a oznamte mu, že zavoláte na policii, abyste si celou záležitost ověřili. Uvidíte, že se nejspíš rychle rozloučí.

5.Dětské gangy - Filipíny

Nejčastější podvod na Filipínách (ale nejen tam, setkáte se s ním ve většině zemí jihovýchodní Asie). Skupinka dětí vás obklopí v baru či restauraci a začne zpívat písničku, vítat vás v zemi a přát hezký pobyt. Pak požádají o peníze. Odolejte.

Pokud jim přispějete, peníze nezůstanou chudým dětem, ale podvodníkovi, který je najímá. Navíc tak dětem zmenšujete šanci, že se jim dostane vzdělání. Když se jim bude žebrání vyplácet, nikdy se nevrátí zpátky do školy.

6.Chudý student - Barma

Podvodníci vydávající se za studenty se vyskytují po celé jihovýchodní Asii. Liší se jen způsob, kterým obírají turisty o peníze. V Barmě vás budou přesvědčovat, že jim došly peníze na studia umělecké školy a nabídnou vám své obrazy - laciné kopie s nulovou hodnotou, které si od nich můžete koupit a přispět jim tak na školu.

Fotogalerie

Na Filipínách zase mladí podvodníci nabízejí předražené sušenky a tvrdí, že si tak vydělávají na studium práv či medicíny.

Jak nenaletět? V Asii operuje spousta prověřených neziskových organizací, které pomáhají sirotkům a chudým studentům se vzděláváním.

Pokud chcete místní mladé generaci přispět, pošlete raději peníze na účet, nikdy je nedávejte nikomu přímo na ulici.

7.Zavřeni v obchodě - Thajsko

Zpátky do Bangkoku, v tomhle městě se to podvody jen hemží. Pokud si najmete tuk-tuk, dejte si pozor, kam vás veze. Někteří řidiči se vám pokusí namluvit, že znají nejlepší místo, kde pořídit dárky a suvenýry.

Nevěřte jim, nejspíš skončíte v předraženém obchodě, který nabízí nekvalitní obleky či nepravé šperky. Když si nic nebudete chtít koupit, může se stát, že vás v obchodě zamknou a budou nutit k nákupu.

Pokud už si vezmete tuk-tuk, vždy sami určete cíl cesty, na neznámých místech nevystupujte. A nikdy nevěřte podezřele přátelským řidičům a kolemjdoucím!

8.Ztracená peněženka - Singapur

Podvodníci rádi operují se slušností a empatií svých obětí. Ani v Singapuru, jinak velmi bezpečném městě, se jim nevyhnete. Častý je tu podvod se ztracenou peněženkou.

Na ulici vás osloví starší dobře oblečený muž, který bývá někdy doprovázen dívkou v kostýmku. Svěří se s tím, že byl právě okraden, dívka je údajně jeho sekretářka - předají vám vizitku, aby celá situace působila důvěryhodně - a požádají o pomoc.

Falešný obchodník totiž zrovna míří na obchodní jednání, musí se tam dostat taxíkem a nemá peníze. Nabízí, že vám při nejbližší příležitosti peníze vrátí. Co víc, ještě pošle odměnu. Jde samozřejmě o podvod. Jakkoliv se zdá tento trik lehce prokouknutelný, pár dokáže být při setkání přesvědčivý. Naběhli si už mnozí cestovatelé.

„Zastavili mě a tvrdili, že přiletěli na obchodní jednání z Tchaj-wanu a hned po příjezdu byli okradeni o peněženku. Žádali mě o peníze na taxík, ale rychle jsem odpověděl, že si mohou přece zavolat Uber, který mohou zaplatit převodem. Také jsem navrhl, že hned zavolám policii. V tu chvíli se otočili a snažili se zmizet. Z jejich jednání mi došlo, že se zřejmě jedná o podvod,“ popsal na sociálních sítích turista Benny Fong, který se s podvodníky setkal.

9.Chrámový podvod - Indonésie

Oblíbeným místem všech návštěvníků Bali je chrámový komplex Pura Besakih. Poslední roky ale jeho pověst utrpěla - na turisty tady čeká záplava podvodníků.

Hned u vchodu vám samozvaní průvodci budou tvrdit, že nemůžete vstoupit, pokud si nejdřív nekoupíte předražený sarong z místního stánku. Následně vás budou přesvědčovat, že zrovna v den vaší návštěvy se v chrámu slaví důležitý hinduistický svátek a všichni návštěvníci musejí přispět.

Nástrahy neberou konce. Podvodníci vás budou nutit zaplatit za průvodce a když je požádáte o fotku před chrámem, budou žádat poplatek i za to.

Hinduistický chrám Pura Besakih na Bali

Oblíbeným místem všech návštěvníků Bali je chrámový komplex Pura Besakih. Poslední roky ale jeho pověst utrpěla - na turisty tady čeká záplava podvodníků.

Pokud se do chrámu chcete vypravit, obrňte se trpělivostí a asertivitou. Uhraďte poplatek za vstup, přineste si vlastní sarong a všechny další poplatky slušně odmítejte. Nevěřte ani krámkům, které mají nad vchodem ceduli „info“ či „turistická kancelář“. Čekají tam jen další podvodníci.

„Byli jsme na to připraveni a měli vlastní sarongy, všechny falešné průvodce se nám podařilo nějak obejít. Ale byla škoda na tak krásném místě vidět tolik podvodníků a okradených turistů,“ popisuje návštěvu český cestovatel Tadeáš Bělík.

Jak na to?

Buďte chytřejší. Na cestách vždy dodržujte následující pravidla:

- na ceně cesty se vždy dohodněte předem. Jinak se může stát, že vás taxikář či řidič tuk-tuku vezme okružní jízdou přes město, aby se cesta natáhla, a pak si řekne o astronomickou částku

- než uložíte zavazadlo do úložného prostoru v autobusu, zamkněte ho. I když máte u sebe zámeček, který by vypáčilo i dítě, na batoh či kufr ho pověste. Přemýšlejte jako zloděj - když uvidíte jeden kufr se zámkem a druhý bez, který půjdete otevřít? V Thajsku jsou někdy zloději domluveni s řidičem dálkového autobusu a kufry vykradou, zatímco cestující spí

- ať už cokoli kupujete nebo objednáváte jídlo v restauraci, vždy se ujistěte, že se jedná o konečnou cenu a nečekají na vás žádné skryté poplatky. Jinak se při předložení účtu můžete docela divit. Na některých turistických místech můžete kvůli různým taxám a poplatkům nechat nakonec dvojnásobek původní částky.

- nikdy neukazujte obsah peněženky, ani to, kde ji máte schovanou. Když vás někdo žádá o pomoc, odkažte ho na policii, případně noste po kapsách drobné, které můžete rychle vytáhnout a darovat.

Autor:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Nejhezčí místa v Česku a Slovensku. Nejlepší čtenáři vyhráli knihu

V Česku a Slovensku najdete stovky míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Někdy se vyplatí vyrazit během jediného dne...

Polským Kašubům nerozumí ani Poláci. Jejich životy převrátila historie

Dům obrácený vzhůru nohama, nejdelší dřevěná deska na světě či koncertní piano zapsané v Guinnessově knize rekordů. To...

Tajemství přehrad: Největší nádrž v Jizerkách ukrývá tunel metra

Tajemství přehrad nás tentokrát zavede do Jizerských hor k největší tamní nádrži Josefův Důl. Je jednou z nejmladších...

ZANIKLÉ TRATĚ: Po transverzálce v České Lípě zůstal jenom zmar a bezdomovci

Dnešní díl Zaniklých tratí nás opět zavede do České Lípy, tentokrát na jeden z úseků severočeské transverzálky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplá sprcha i speciální matrace. Vlezte si do speciálu Tatry kolem světa 2

Jak vypadá ideální auto na cestu kolem světa? Musí převézt až čtrnáct lidí, kteří se v něm chtějí pohodlně vyspat. Mělo...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Mistři světa v jízdě vlakem. Švýcarské železnice jsou plné rekordů

Premium Tři pětiny Švýcarska zabírají hory, přesto jsou obyvatelé alpské země světovými šampiony v železničním cestování....

Teplá sprcha i speciální matrace. Vlezte si do speciálu Tatry kolem světa 2

Jak vypadá ideální auto na cestu kolem světa? Musí převézt až čtrnáct lidí, kteří se v něm chtějí pohodlně vyspat. Mělo...

Nařízení v Chorvatsku prakticky nikdo nekontroluje, řekl expert v Rozstřelu

Přestože se to ještě nedávno zdálo díky koronavirové pandemii hodně nejisté, nakonec i letos spousta Čechů zamíří během...

Teď je správný čas. Takto opuštěná italská města už nespatříte

Historická centra světoznámých měst jen se zlomkem obvyklého množství návštěvníků, málo lidí u moře, žádné návaly u...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...