Jezero, v němž si nezaplavete

  • 18
Nad Mrtvým mořem na jordánské straně zachází slunce a já pomalu lezu do vody. Nořím se, natahuji ruce a chci udělat první tempo. Ale co to? Nejde to! Moje nohy! Od kolen vzhůru prudce vyletí z vody a s trčícími lýtky se prostě plavat nedá. A co teprve potopit se. Při každém pokusu mi hlava vystřelí nahoru jako šíp.

Tak tady by se člověk opravdu neutopil. Voda vám ani příliš nedovolí procházet se v ní, prostě raz dva, než se rozkoukáte, ležíte na vodě jako pecka.

Ještě chvíli bojuji, ale pak kapituluji a raději poslechnu zkušenějšího britského turistu: "Tady nic nezmůžeš, lehni si na záda a podívej, takhle můžeš vystrčit špičky nohou," názorně mi ukazuje, jak plavat v Mrtvém moři. "Je to velká legrace," dodává a je vidět, že se dobře baví.

Ještě chvíli zkoumám výhody a nevýhody příliš slané vody: když si člověk promne ruce, připadá mu, jako by si po nich roztíral olej. To však trvá jen do doby, než vyleze z vody a zjistí, že je má totálně vysušené.

Slané, ale zdravé
Je to prostě hodně slaná voda. Zatímco normální moře obsahuje tři čtyři procenta soli, tady je to více než třicet procent. A tak vzdávám interní studium Mrtvého moře a raději vylézám na břeh, abych si užila dnešních posledních slunečních paprsků.

Uléhám na dřevěné lehátko a pozoruji slunce, jež se právě pomalu sklání k obzoru. Nebe rozehrály nejrůznější barvy, ty se odrážejí od této masy slané vody, od nejnižšího místa na zeměkouli (jeho hladina leží 394 metrů pod hladinou moře).

Mrtvé moře se rozkládá na hranicích Jordánska s Izraelem. Mrtvé moře (de facto vlastně jezero) je 75 km dlouhé a 6-16 km široké. Jmenuje se tak proto, že v něm kvůli vysoké koncentraci soli (až 30 procent) nemohou přežít žádné živé organismy. Mrtvé moře se nachází v zemské propadlině asi 400 metrů pod úrovní moře a je nejníže položeným místem na světě.

"Mrtvé" je moře proto, že v něm nepřežije nic živého kromě tří druhů bakterií a jednoho druhu řasy.

Nám naopak Mrtvé moře velmi prospívá a je hojně využíváno ke kosmetickým a terapeutickým účelům. Hlavně příznivě působí při léčbě kožních i kloubních onemocnění. Prvky jako kalcium, magnezium, brom, bitumen jsou ve vodě obsaženy ve velkém množství. A tak vám jistě každá žena vysvětlí, že nekoupit si zde sadu kosmetických krémů nebo sůl do koupele je hřích.

Jordánská pohoda
Mrtvé moře je zážitek a myslí si to i místní lidé. Když budete projíždět kolem jezera v pátek či v sobotu, narazíte na desítky rodin, kterým nevadí rušná silnice, prostě si vyrazily na piknik s výhledem na jezero. Leží na dekách, nahlížejí do proutěných košíčků s dobrotami a vychutnávají si ovocné tabáky ze své vodní dýmky, které v Jordánsku říkají nargileh nebo hubbly-bubbly.

Může se hodit

NA CO SI DÁT POZOR
Po koupeli je dobré se rychle osprchovat, jinak na těle zůstává vrstva soli. Pijte hodně dvakrát až třikrát více vody, než jste zvyklí.

DÁRKY
Co si dovézt jako dárek? Kosmetiku s výtažky z Mrtvého moře nebo sůl do koupele.

KAM V OKOLÍ
Podívejte se do Ammánu. V jordánské metropoli můžete navštívit dochovaný antický amfiteátr nebo citadelu tyčící se nad městem. Odtud je vidět i obří plápolající vlajku nad metropolí - dlouhá 60 a široká 30 metrů se tyčí ve výšce 126 metrů.

Když pak dorazíte přímo na pláž, zažijete pravou jordánskou pohodu. Procházejí se zde mladé dívky, zastavují se u cizinek a nadšeně si procvičují svoji angličtinu. "Ahoj. Jak se máš? Jak se jmenuješ?" ptají se s kuráží. Když odpovím protiotázkou, jedna z nich úsečně prohodí: "Roma," a rychle spěchá dál. Za chvíli dívky zastavují pár německých turistů a jako kolovrátek se jich ptají na totéž.

O pár metrů dál sedí skupinka mladých chlapců, u jejich deky leží magnetofon a vyřvává arabskou muziku. To nechává klidnými dva muže pod velkým rákosovým slunečníkem. Je něco málo po poledni a oni na malém přenosném grilu právě dokončují barbecue.

Proti mně kráčí pár mladých dívek, vypadají jako válečníci, jejich tváře pokrylo bahno z Mrtvého moře. V průvodci se později dočítám, že taková kúra uvolňuje napjaté svaly a pokožka po ní zůstává hebká, jako mají malé děti.

To už jsem však nestihla prozkoumat, sedím v autobusu a mířím zpět do metropole Ammánu. V nose a ve vlasech stále cítím tu slanou vůni a vzpomínám na pohodu sobotního odpoledne.

POHODA. Nejnižší místo na zeměkouli se jmenuje Mrtvé moře, i když je to vlastně jezero. Díky tomu, že voda obsahuje až třicet procent soli, se v ní nedá prakticky plavat. Je zde však velmi příjemně.

NA PIKNIKU. Jordánci si pobřeží Mrtvého moře oblíbili stejně jako turisté. A tak na něm často tráví s rodinou celé odpoledne.

,
Témata: Ammán, Izrael, Jordánsko