Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Pálenka z křenu a hodně divoká historie. Ruské okno do Asie nemá obdoby

V současnosti čtvrté největší město Ruska bývalo vstupní branou do sibiřských dálav a také významným centrem hornictví. Tato kombinace umožnila Jekatěrinburgu a mnoha jeho obyvatelům značně zbohatnout, získat moc a vliv a v důsledku toho zanechat také mnoho význačných stop v ruské historii i současnosti.

Street art v Jekatěrinburgu | foto: Radek Oravecpro iDNES.cz

Každý zná ruské „okno do Evropy“, Petrohrad, ale věděli jste, že jeho zakladatel Petr Veliký nechal vybudovat také další velkoměsto pyšnící se svého času přízviskem „okno do Asie“? 

První kroky většiny návštěvníků Jekatěrinburgu budou asi směřovat k Chrámu všech svatých na krvi, pravoslavné katedrále a současně i památníku události, která město nechvalně proslavila po celém světě.

Chrám totiž stojí na místě tzv. Ipaťjevova domu, v jehož sklepení byl v červenci 1918 bolševiky zavražděn poslední ruský car Mikuláš II. s celou rodinou včetně dětí.

Původní dům na tomto místě stával až do roku 1977, kdy byl provedením jeho demolice pověřen šéf místní komunistické organizace Boris Jelcin. Budoucí to první ruský demokratický prezident. Nezní vám to jako paradox? Mně tedy ano, podobně jako to, že ulice v okolí místa tohoto bolševického masakru dodnes nesou jména komunistických pohlavárů, namátkou Karla Liebknechta, Klary Zetkinové nebo Felixe Dzeržinského.

Fotogalerie

Chrám samotný je vskutku impozantní. Byl dostavěn a vysvěcen v roce 2003 a odkazuje svou symbolikou na onu děsivou událost. Hlavní oltář je například situován na místě hromadné vraždy Romanovců a část přízemí obsahuje expozici věnovanou carské rodině.

Fotografování je zde povoleno, ale v rámci rozumných mezí. Pieta místa musí být dodržována. Dohlíží na ni mimo jiné hlídky zbožných penzistů, kteří nebudou váhat vás upozornit, pokud se jim cokoliv nebude pozdávat.

Jedna z verzí vysvětlujících tuto popravu má také přímou souvislost s českými dějinami. Naše legie, které se v inkriminované době blížily k městu, údajně uspíšily rozhodování bolševiků, jak s carskou rodinou naložit. Reálně totiž hrozilo, že legionáři mohou město dobýt a zajatce osvobodit. A jejich přesun kvůli nestabilní situaci v zemi také neměl být akceptovatelným řešením. Tolik závěry některých historiků.

Faktem zůstává, že k vraždě došlo a legie město i za cenu velkých ztrát dobyly o týden později. Bezmála 400 našich vojáků pak nalezlo poslední odpočinek na jekatěrinburském Michajlovském hřbitově, kde také od roku 2008 stojí důstojný a opečovávaný mramorový pomník (přečtete si: Jeden pomník a pak nic. Po stopách čs. legionářů v Jekatěrinburgu). Nadšencům do naší historie bych jeho návštěvu určitě doporučil.

Pomník československým legionářům v Jekatěrinburgu

Pomník československým legionářům v Jekatěrinburgu

Chrám Všech svatých na krvi

Chrám Všech svatých na krvi

Na historické paradoxy však narazíte i zde, neboť je doslova obklopen hroby bývalých nepřátel, rudoarmějců, jejichž hvězdy však pomalu ale jistě zarůstají kopřivami a bodláky.

Pokud se pak budete do centra města vracet pěšky a stále nebudete přesycení odkazy na násilné historické momenty, doporučuji to vzít okolo pomníku zvaného Černý tulipán. Tato majestátní sugestivní instalace, jíž dominuje téměř pětimetrová socha vyčerpaného a psychicky zlomeného vojáka, je věnována ruským obětem válek v Afghánistánu a Čečensku.

Celé místo působí opravdu dojemně a vzdává důstojný hold padlým. Podoba pomníku je vlastně na Rusko dosti netypická a je v přímém kontrastu k pompézním hrdinským sochám věnovaným odkazu 2. světové války.

Památník Černý tulipán

Ale abychom se nevěnovali pouze smutným věcem, je rozhodně třeba zmínit, že Jekatěrinburg nabízí také spoustu pozitivního rozptýlení! Třeba milovníci architektury, moderního umění a street artu zde musí být nadšeni. Ať už z instalace letadla na střeše Domu obrany, nebo z Pomníku klávesnici, jakožto komunikační spojnici mezi Evropou a Asií.

Různé podchody a zdi také oživují kvalitně i vtipně provedené graffiti znázorňující třeba obligátní matrjošku, ruskou rockovou legendu 80. let Viktora Coje nebo klidně i Karla Marxe. Těmto venkovním instalacím pak konkurují významné stavby mapující architektonický vývoj. Za zmínku rozhodně stojí nádherně zrekonstruovaný Dům Sevasťanova z konce 19. století, který kombinuje prvky neobaroka, neogotiky a neoromantismu.

Nejvýznamnější stopu v ulicích města pak zanechal sovětský konstruktivismus z 30. let 20. století, jehož zástupce, Dům obrany, byl již zmíněn. Sorelu z přelomu 40. a 50. let zase reprezentuje místní radnice, ocelová kupole nad budovou cirkusu s kapacitou 2 600 diváků zase zastupuje 80. léta.

Fanouškům soudobé architektury bych pak obzvláště doporučil dvě místa. Stanici metra Botanická, která uchvacuje svým stropem v podobě včelích pláství, a 188 metrů vysoký mrakodrap pojmenovaný na počest ruského písničkáře „Vysockij“. V něm se dá vyjet do nejvyšších pater buď na vyhlídkovou plošinu, nebo do restaurace, kde se díky slabému kurzu rublu dá odpočinout a najíst za akceptovatelné ceny. Krásný výhled na celé město je pak třešničkou na dortu.

Street art v Jekatěrinburgu

Street art v Jekatěrinburgu

Výhled z mrakodrapu Vysockij. Vpravo dole u řeky Dům Sevasťanova

Výhled z mrakodrapu Vysockij. Vpravo dole u řeky Dům Sevasťanova

Krátce po skončení mistrovství světa ve fotbale v létě 2018 odsud šlo stále vidět i místní fotbalový stadion, který byl pro potřeby této akce dočasně takříkajíc vykuchán a za účelem zvětšení kapacity byly do jeho kratších stran za brankami naroubovány mobilní nezastřešené tribuny. Opravdu inovativní řešení na ruský způsob!

Pokud by ale vaše žaludky preferovaly místo kontinentálního menu z mrakodrapu autentickou ruskou kuchyni podávanou navíc v bezpečné blízkosti zemského povrchu, neváhejte navštívit podnik zvaný Podkova. Nachází se v samotném centru v historickém domě, který v minulosti sloužil mnoha účelům od náboženských po vědecké. Dnes si zde můžete dát třeba bílé ryzce naložené v soli se smetanou a cibulí nebo palačinky s kaviárem, což jsou opravdu vynikající předkrmy.

Fotbalový stadion (na snímku z 6. března 2018) v Jekatěrinburgu, kde se letos v...

Fotbalový stadion (na snímku z 6. března 2018) v Jekatěrinburgu, kde se hrálo mistrovství světa ve fotbale v roce 2018.

Z hlavních jídel si ani nebudete moci vybrat, ať už vás láká maso nebo (na Rusko nezvykle široký) výběr z vegetariánských pokrmů. Volba salátu může padnout třeba na „sledě v kožichu“, což je vlastně slaný koláč z vrstev ryby, červené řepy a další zeleniny a majonézy. I když to zní jako vaření pejska s kočičkou, chutná to opravdu skvěle! A protože se už i Rusko veze na vlně minipivovarů, můžete to vše zapíjet domácím nefiltrem Podkova nebo třeba importy ovocných příchutí z Petrohradu.

A když budete chtít přeplněný žaludek spláchnout něčím silnějším, seberte odvahu třeba na křenovou pálenku. Garantuji vám, že to bude řádná závěrečná tečka za návštěvou „okna do Asie“, na kterou jen tak nezapomenete! Jekatěrinburg prostě naplní všechny vaše smysly vjemy, které budete ještě dlouho zpracovávat.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Elektrokol je málo. V terénu se sešla pestrá směs

Exkluzivně Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Elektrokola a prodejcem ekolo.cz čtvrtým rokem testovala nejnovější modely...

Češi do Chorvatska nepotřebují potvrzení. Stačí občanka nebo pas, řekl Kulhánek

Cesty do Chorvatska jsou od páteční půlnoci pro Čechy už bez omezení. Česko je společně se Slovenskem mezi zelenými...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Horská kola s pevným rámem

Premium Elektrokolo s pevným rámem je mezi Čechy prodejní hit. A není divu, je to univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte jižní pohraničí Česka? Otestujte své znalosti zeměpisu

Dálková cesta Via Czechia – Jižní stezka představuje po Severní stezce druhou nejdelší dálkovou trasu v naší zemi....

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Delfín na španělském pobřeží je miláčkem turistů, úřady před ním varují

V jedné ze zátok v Galicii na severozápadním pobřeží Španělska mají místní už několik měsíců zvířecího miláčka –...

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými...

Eurovíkend v Budapešti. Vyzkoušejte lázně, které pro Evropu vystavěli Turci

Premium Jedete do Budapešti? Plavky s sebou! Na světě nenajdete jinou metropoli, kde byste po celodenním trmácení za památkami...

OBRAZEM: Nejkrásnější pláže světa. U cestovatelů letos vyhrály Maledivy

Nejkrásnější pláží světa je Veligandu Island Beach na Maledivách, vyplývá z hlasování cestovatelů v soutěži, kterou v...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...