Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Pálenka z křenu a hodně divoká historie. Ruské okno do Asie nemá obdoby

aktualizováno 
V současnosti čtvrté největší město Ruska bývalo vstupní branou do sibiřských dálav a také významným centrem hornictví. Tato kombinace umožnila Jekatěrinburgu a mnoha jeho obyvatelům značně zbohatnout, získat moc a vliv a v důsledku toho zanechat také mnoho význačných stop v ruské historii i současnosti.

Street art v Jekatěrinburgu | foto: Radek Oravecpro iDNES.cz

Každý zná ruské „okno do Evropy“, Petrohrad, ale věděli jste, že jeho zakladatel Petr Veliký nechal vybudovat také další velkoměsto pyšnící se svého času přízviskem „okno do Asie“? 

První kroky většiny návštěvníků Jekatěrinburgu budou asi směřovat k Chrámu všech svatých na krvi, pravoslavné katedrále a současně i památníku události, která město nechvalně proslavila po celém světě.

Chrám totiž stojí na místě tzv. Ipaťjevova domu, v jehož sklepení byl v červenci 1918 bolševiky zavražděn poslední ruský car Mikuláš II. s celou rodinou včetně dětí.

Původní dům na tomto místě stával až do roku 1977, kdy byl provedením jeho demolice pověřen šéf místní komunistické organizace Boris Jelcin. Budoucí to první ruský demokratický prezident. Nezní vám to jako paradox? Mně tedy ano, podobně jako to, že ulice v okolí místa tohoto bolševického masakru dodnes nesou jména komunistických pohlavárů, namátkou Karla Liebknechta, Klary Zetkinové nebo Felixe Dzeržinského.

Fotogalerie

Chrám samotný je vskutku impozantní. Byl dostavěn a vysvěcen v roce 2003 a odkazuje svou symbolikou na onu děsivou událost. Hlavní oltář je například situován na místě hromadné vraždy Romanovců a část přízemí obsahuje expozici věnovanou carské rodině.

Fotografování je zde povoleno, ale v rámci rozumných mezí. Pieta místa musí být dodržována. Dohlíží na ni mimo jiné hlídky zbožných penzistů, kteří nebudou váhat vás upozornit, pokud se jim cokoliv nebude pozdávat.

Jedna z verzí vysvětlujících tuto popravu má také přímou souvislost s českými dějinami. Naše legie, které se v inkriminované době blížily k městu, údajně uspíšily rozhodování bolševiků, jak s carskou rodinou naložit. Reálně totiž hrozilo, že legionáři mohou město dobýt a zajatce osvobodit. A jejich přesun kvůli nestabilní situaci v zemi také neměl být akceptovatelným řešením. Tolik závěry některých historiků.

Faktem zůstává, že k vraždě došlo a legie město i za cenu velkých ztrát dobyly o týden později. Bezmála 400 našich vojáků pak nalezlo poslední odpočinek na jekatěrinburském Michajlovském hřbitově, kde také od roku 2008 stojí důstojný a opečovávaný mramorový pomník (přečtete si: Jeden pomník a pak nic. Po stopách čs. legionářů v Jekatěrinburgu). Nadšencům do naší historie bych jeho návštěvu určitě doporučil.

Pomník československým legionářům v Jekatěrinburgu

Pomník československým legionářům v Jekatěrinburgu

Chrám Všech svatých na krvi

Chrám Všech svatých na krvi

Na historické paradoxy však narazíte i zde, neboť je doslova obklopen hroby bývalých nepřátel, rudoarmějců, jejichž hvězdy však pomalu ale jistě zarůstají kopřivami a bodláky.

Pokud se pak budete do centra města vracet pěšky a stále nebudete přesycení odkazy na násilné historické momenty, doporučuji to vzít okolo pomníku zvaného Černý tulipán. Tato majestátní sugestivní instalace, jíž dominuje téměř pětimetrová socha vyčerpaného a psychicky zlomeného vojáka, je věnována ruským obětem válek v Afghánistánu a Čečensku.

Celé místo působí opravdu dojemně a vzdává důstojný hold padlým. Podoba pomníku je vlastně na Rusko dosti netypická a je v přímém kontrastu k pompézním hrdinským sochám věnovaným odkazu 2. světové války.

Památník Černý tulipán

Ale abychom se nevěnovali pouze smutným věcem, je rozhodně třeba zmínit, že Jekatěrinburg nabízí také spoustu pozitivního rozptýlení! Třeba milovníci architektury, moderního umění a street artu zde musí být nadšeni. Ať už z instalace letadla na střeše Domu obrany, nebo z Pomníku klávesnici, jakožto komunikační spojnici mezi Evropou a Asií.

Různé podchody a zdi také oživují kvalitně i vtipně provedené graffiti znázorňující třeba obligátní matrjošku, ruskou rockovou legendu 80. let Viktora Coje nebo klidně i Karla Marxe. Těmto venkovním instalacím pak konkurují významné stavby mapující architektonický vývoj. Za zmínku rozhodně stojí nádherně zrekonstruovaný Dům Sevasťanova z konce 19. století, který kombinuje prvky neobaroka, neogotiky a neoromantismu.

Nejvýznamnější stopu v ulicích města pak zanechal sovětský konstruktivismus z 30. let 20. století, jehož zástupce, Dům obrany, byl již zmíněn. Sorelu z přelomu 40. a 50. let zase reprezentuje místní radnice, ocelová kupole nad budovou cirkusu s kapacitou 2 600 diváků zase zastupuje 80. léta.

Fanouškům soudobé architektury bych pak obzvláště doporučil dvě místa. Stanici metra Botanická, která uchvacuje svým stropem v podobě včelích pláství, a 188 metrů vysoký mrakodrap pojmenovaný na počest ruského písničkáře „Vysockij“. V něm se dá vyjet do nejvyšších pater buď na vyhlídkovou plošinu, nebo do restaurace, kde se díky slabému kurzu rublu dá odpočinout a najíst za akceptovatelné ceny. Krásný výhled na celé město je pak třešničkou na dortu.

Street art v Jekatěrinburgu

Street art v Jekatěrinburgu

Výhled z mrakodrapu Vysockij. Vpravo dole u řeky Dům Sevasťanova

Výhled z mrakodrapu Vysockij. Vpravo dole u řeky Dům Sevasťanova

Krátce po skončení mistrovství světa ve fotbale v létě 2018 odsud šlo stále vidět i místní fotbalový stadion, který byl pro potřeby této akce dočasně takříkajíc vykuchán a za účelem zvětšení kapacity byly do jeho kratších stran za brankami naroubovány mobilní nezastřešené tribuny. Opravdu inovativní řešení na ruský způsob!

Pokud by ale vaše žaludky preferovaly místo kontinentálního menu z mrakodrapu autentickou ruskou kuchyni podávanou navíc v bezpečné blízkosti zemského povrchu, neváhejte navštívit podnik zvaný Podkova. Nachází se v samotném centru v historickém domě, který v minulosti sloužil mnoha účelům od náboženských po vědecké. Dnes si zde můžete dát třeba bílé ryzce naložené v soli se smetanou a cibulí nebo palačinky s kaviárem, což jsou opravdu vynikající předkrmy.

Fotbalový stadion (na snímku z 6. března 2018) v Jekatěrinburgu, kde se letos v...

Fotbalový stadion (na snímku z 6. března 2018) v Jekatěrinburgu, kde se hrálo mistrovství světa ve fotbale v roce 2018.

Z hlavních jídel si ani nebudete moci vybrat, ať už vás láká maso nebo (na Rusko nezvykle široký) výběr z vegetariánských pokrmů. Volba salátu může padnout třeba na „sledě v kožichu“, což je vlastně slaný koláč z vrstev ryby, červené řepy a další zeleniny a majonézy. I když to zní jako vaření pejska s kočičkou, chutná to opravdu skvěle! A protože se už i Rusko veze na vlně minipivovarů, můžete to vše zapíjet domácím nefiltrem Podkova nebo třeba importy ovocných příchutí z Petrohradu.

A když budete chtít přeplněný žaludek spláchnout něčím silnějším, seberte odvahu třeba na křenovou pálenku. Garantuji vám, že to bude řádná závěrečná tečka za návštěvou „okna do Asie“, na kterou jen tak nezapomenete! Jekatěrinburg prostě naplní všechny vaše smysly vjemy, které budete ještě dlouho zpracovávat.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Nejhezčí místa v Česku a Slovensku. Nejlepší čtenáři vyhráli knihu

V Česku a Slovensku najdete stovky míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Někdy se vyplatí vyrazit během jediného dne...

Polským Kašubům nerozumí ani Poláci. Jejich životy převrátila historie

Dům obrácený vzhůru nohama, nejdelší dřevěná deska na světě či koncertní piano zapsané v Guinnessově knize rekordů. To...

Tajemství přehrad: Největší nádrž v Jizerkách ukrývá tunel metra

Tajemství přehrad nás tentokrát zavede do Jizerských hor k největší tamní nádrži Josefův Důl. Je jednou z nejmladších...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: Po transverzálce v České Lípě zůstal jenom zmar a bezdomovci

Dnešní díl Zaniklých tratí nás opět zavede do České Lípy, tentokrát na jeden z úseků severočeské transverzálky....

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Teplá sprcha i speciální matrace. Vlezte si do speciálu Tatry kolem světa 2

Jak vypadá ideální auto na cestu kolem světa? Musí převézt až čtrnáct lidí, kteří se v něm chtějí pohodlně vyspat. Mělo...

S tím dronem máme problém. Expedice Tatra kolem světa popisuje zatčení v Íránu

Dostat se do další země nám kvůli koronavirové pandemii trvalo tři měsíce. Konečně opouštíme Turecko a vjíždíme do...

Nařízení v Chorvatsku prakticky nikdo nekontroluje, řekl expert v Rozstřelu

Přestože se to ještě nedávno zdálo díky koronavirové pandemii hodně nejisté, nakonec i letos spousta Čechů zamíří během...

Vy jste se narodili čistí, my špinaví. Rasismus je na Jamajce všudypřítomný

Premium Kameramanka Veronika Donutková (27) a hudebník Radim Vychopeň (38) navštívili Jamajku, aby tam v hlavním městě Kingston...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...