Diskuse k článku

Jedno z nejlepších safari v Africe a za dobré peníze. Etosha

V domorodém jazyce Etosha znamená "Velké bílé místo". Tady, na náhorní plošině na severu Namibie, neustále pobíhají obrovská stáda zvířat a díky vysoké nadmořské výšce je tu i v létě docela příjemně. Etosha zkrátka nabízí jedno z nejlepších a nejsnáze dostupných safari v celé Africe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vodník+

Do Namibie autem z K. Města?

Nevím jaké cestovatelské priority autor má, ale osbně kdybych cestoval do Namibie tak bych rozhodně letěl do Johannesburgu. Na letišti si půjčil auto a do Namibie bych to vzal přes Bečuánsko a Okawango.

Zpátečních cest může být více, ale osobně bych to z Etoshi vzal na Sceleton coast, Fish river canyon a pak podél Atlatiku přes Namaqualand na jih a v Kapském Městě skončil. Vše záleží na čase a rozpočtu.

Jih Afriky je nádherná oblast a rok by na důkladné poznávávní nemusel stačit.

0/0
18.2.2010 16:46

Ynhoj

Re: Do Namibie autem z K. Města?

Z Joburgu silnice N14 není moc extra, není špatná,ale chvíli trvá než vybruslíte z JNB a potom to protíná docela dost měst takže není moc rychlá. Silnice z Kapského je naprosto OK a krásně se na na ní napojíte už z letiště, nehledě na to, že projíždíte moc pěknou krajinou, takže proč si neodpočinout třeba v Cedrových horách :-)

0/0
18.2.2010 18:20

Ynhoj

Re: Do Namibie autem z K. Města?

aha vy jste patraně myslel Botswanu a jet přes Gaborone....taky možnost,ale jedno vízum navíc :-)

0/0
18.2.2010 18:22

Homer _ 9

Já bych tu ilustrační fotku s těmi slony a antilopami

zopakoval alespoň 5-10x. Dvakrát mi to přijde dost málo...:-P

0/0
18.2.2010 10:51

Vít Štěpánek

Bezpečnost, název a letenky

Dobrý den všem diskutujícím a děkuji za zajímavé názory.

Ano, Republika Jižní Afrika je překladem anglického názvu. Geografové, ke kterým mám tu čest se počítat, tento název upřednostňují (zkratka RJA). Jde hlavně o odlišení od JAR, tedy názvu/zkratky užívané za apartheidu. Ale je pravda, že třeba ČSÚ uvádí "Jihoafrická republika", též české MZV.

AVIS nemusí být nutně drahý, měli jsme tam auto půjčené od nich (17 dní asi 11 000 Kč, unlimited mileage). A k letenkám: ano, Windhoek i Swakompund dělají Němci jako chartery, ale ještě jsem neviděl zpáteční letenku pod 900 Euro. Přece jen, od nás je J’burg nebo Cape Town běžně za 15 000 CZK i méně.

Bezpečnost: Do některých měst v JAR (RJA) se prostě nedá aniž by člověk riskoval život, zvlášť po setmění (J’burg). Projeli jsme autem Capriviho Strip bez problému, ale mnoho policejních kontrol. V Rundu jsme byli až na angolské hranici u řeky - ano, je to místo, na které bych se nevracel. Drásavá chudoba, malomocní atd.

Vít Štěpánek, autor

0/0
17.2.2010 15:35

Ynhoj

Re: Bezpečnost, název a letenky

Zdravím:-), používejme si názvy jak nakonec chceme,ale trhá mi to uši jako "Česko". I černoch mluví o "South Africa" , případně o "Zuid Afrika" :-).V JAR mám kamaráda farmáře (kousek od Upingtonu), projel jsem to tam sám křížem krážem včetně jízdy v noci, mohu říce, že největší trable byly vždy s výměnou peněz, protože ne každá banka má na to licenci, ale naposledy jsem využíval hlavně emobosku. jak píšete tak v Joburgu to je ještě trochu krize.Půjčení od místní půjčovny mě vyšlo 13 dnů za cca 6000kč (Opel Corsa, najeto měl 30.000km)včetně unlim. km, k tomu jsem si dokoupil balíček pojistky za 1800Kč snad proti všemu kromě války:-).Windhoek se pod 25.000 Kč koupit nedá...je lepší opravdu si vzít auto a třeba cestou se ještě někde zastavit a kdo nechce může jet z Kapského Města klimatizovaným busem až do Windhoeku (www.Intercape.co.za). Pokud pojedete z Kapského, zastavte se ve městečku Lambertsbaai (bay) a dejte si nějakou rybu v Isabella rest.

0/0
17.2.2010 17:20

Kugita

Re: Bezpečnost, název a letenky

je to asi dle stesti..ja jsem letel pred 4 roky ( a to byla obecne vysi cennova hladina letenek) z Mnichova za 12k vcetne)

a ad auto..mel jsem pujcenyho noveho Golfa I ( mel najeto 25km) za cca 7500 vcene pojisteni a unlim. km..o5..jde o to hledat

0/0
17.2.2010 23:59

Ynhoj

Re: Bezpečnost, název a letenky

na facebooku je sekce "jižní afrika", nechtěl byste tam "hodit" nějaké info o parku a zajímavé tipy v Namibii?

0/0
17.2.2010 17:21

peterudes

Re: Bezpečnost, název a letenky

Víte, předpokládám, že s těmi městy máte na mysli spíše čtvrti, nebo části měst, např. Hillbrow, což je takový "Bronx" Jo´burgu, tam se opravdu nevyplatí zajít, ostatní mi přišlo celkem v pohodě... Btw. byl Quad biking ve Swakopmundu? :-)

0/0
17.2.2010 17:34

Ynhoj

Re: Bezpečnost, název a letenky

jasné, že všude to není....ona už tamnější policie po roce 1994 také něco pochopila, při větších akcí jí pomáhá armáda, kdyby tenkrát Mandela neotevřel hranice s Mozambikem a hlavně se Zimbabwe tak to bylo do dneška v pohodě. Setkal jsem se i s názory černoců, že za apartheidu se měli lépe -více bezpečno. Zločinci se tenkrát při nachytání u násilných činů v podstatě okamžitě stříleli takže si to bylo radno dobře promyslet. Demokratická pohádka uvrhla JAR dolů, země se zvedá,ale jde to pomalu. Přechod na "demokracii" byl moc rychlý a po exodu bálých má černošská vláda zájem,aby se vrátili. Dokonce má být nějaké zvláštní oddělní pro bílou menšinu.nechme se překvapit. JInak MS ve fotbale zvládnou o tom nepochybuji. Nějteré stadiony jsou blízko moře a povedly se!

0/0
17.2.2010 18:17

peterudes

Re: Bezpečnost, název a letenky

jj po změně režimu to bylo divoké, teď si myslím, že se to zlepšuje, ovšem problémy přetrvávají. Sami bílí jihoafričané tvrdí, že mediální obraz jejich země je v zahraničí přehnaný... já osobně jsem problém neměl nikdy, zase na druhou stranu, když někdo přijde do sparťanský hospody a zařve slávie, tak dostane přes hubu, je prostě potřeba dodržovat určitá pravidla, ale tvrdit, že do jo´burgu může člověk akorát ozbrojený mi přijde v celku nesmyslné... A co se týče MS, tak to zvládnou, osobně jsem viděl 4 stadiony (2 v jo´burgu, 1 v durbanu a 1 v kapskym - jsou hotové a např. ten v kapskym je fakt nádhernej ve skvělé lokalitě. To co si můžou dovolit jihoafričané si my tady v čr nebudeme moci dovolit ani za 50 let...

0/0
17.2.2010 20:00

Vodník+

Re: Bezpečnost, název a letenky

Svatá pravda! Za apartheidu černochům v JAR kromě volebního práva vstupu do některých míst nic nechybělo. Běloši jim udělali takový sociálismus, že se o něm nesní ani Paroubkovi. V té době to byla jedna z nejbohatších zemí na světě, rand byl silnější než dolar, hospodářství bylo navzdory sankcím  na vzestupu, zločinost minimální a kdo nebyl úplný blb a lempl tak se měl tak jak by se u nás nikdy neměl. Teď si černoši vládnou sami, ale země jde od pěti k nule.

0/0
18.2.2010 16:35

Ynhoj

Re: Bezpečnost, název a letenky

zase bych nebyl takový skeptik, Zimbabwe z toho nebude nikdy :-). Zimbabwe je typický odstrašující příklad, kdy se vlády ujali domorodci a totálně to podělali....,ale hlavně že tam byla chvilku "demokracie" :-).Všichni ty humanisti by si tam měli udělat exkurzi na zničené farmy, kdyby byla u vlády železná lady tak by nenechala britské potomky na holičkách.Humanisti se mnuli ruce a tam se vesele vraždilo...Z toho jihu je na tom po všech stránkách nejlíp Botswana, stabilní vláda, bílou menšinu nikdo nenapadá a zanedbatelné rozpočt. deficity.Vraždy je v Botswaně vzácností. Mají šikovnou černošskou vládu.R^

0/0
18.2.2010 18:27

Ynhoj

Avis

Hlavně ne drahý AVIS anebo Hertz, lepší je si půjčit auto přes www.firstcarental.co.za nebo www.traveljigsaw.cz . Lepší je letět do Kapského Města a odtud se jede po perfektní silnici až do Namibie a než dojedete do parku Etosha navštivte Kalgadi Tr. Park, který je na rozhraní Namibie,JAR a Botswany.

Pro autora - jak jste přišel k pojmenování "Republika Jižní Afrika" ? Když už tak Jihoafrická Republika. Kriminalita v JAR není zase tak zlá, aby se tam nedalo normálně cestovat, na druhou stranu se nezmiňuje, že poměrně slušné nebezpečí je v Namibii u hranic s Angolou.

0/0
17.2.2010 7:55

vandroiy

Re: Avis

predpokladam, ze z anglickej skratky RSA...

0/0
17.2.2010 10:20

Ynhoj

Re: Avis

jenže doslovný překlady se nepoužívají a ani ofic. název RSA se v JAR moc nepoužívá, pouze a zkrátka South Africa;-)

0/0
17.2.2010 10:45

Kugita

Re: Avis

ad cesta...dle mne je lepsi letet primo do Windhoeku (cena letenky je podstatne lepsi..nemci litaj charter) a pujceni auta primo ve meste (tedy ne na letisti) výjde bezpečně levněji než v JAR.

ad perfektni silnice od hranic..ano..asfalt OK, ale ten ruch..nic na cestovani za tmy

ad nebezpečí...nevím, třeba hraniční městu Rundu je pomerně v pohodě..jediné užší hrdlo je v Caprivi..ale vzhledem k jizdam v kolone je to OK

0/0
17.2.2010 12:47

čolek

Re: Avis

Kamaradi cestovatele poradte prosim! chystam se na podzim listopad-prosinec na 2tydny do Namibie (pristani JAR- Kapstadt)! a tyden +Botswana + Zimbabwe . S nemeckou cestovkou = budu asi muset mi visa do 3zemi, krome JAR. Kde a jak je nejvyhodneji dostanu, aniz bych musel do Vidne a do Berlina. Dekuji :-)

0/0
17.2.2010 14:47

Ynhoj

Re: Avis

jedině přes cestovku, samozřejmě za poplatek, zkuste Student Agency

0/0
17.2.2010 17:23

peterudes

Re: Avis

hlavně ne přes cestovku, do botswany získáte víza v Kapském městě na jejich konzulátu, doba vyřízení 1-2 dny, cena - ja platil za multiple visa cca R650 což je cca 1625, což je o víc jak polovinu levnější než v čr, navíc ta doba čekání je nesrovnatelně kratší, zde v čr se uvádí 2-3 měsíce. Na konzulátu jsou každý pracovní den, navíc tam je asistenka s telefonem, tak že lze získat info i přes telefon. víza do zimbabwe se dají pořídít na hranicích mezi Botswanou a zimbabwe, stojí cca 30USD, další možností je jejich ambasáda ve

vídni, já zvolil variantu ambasáda ve vídni, protože jsem to spojil se získáním víza do namíbie, vízum do zimbabwe jsem měl během 30 minut v pase, stálo mě tuším cca 45EUR,

Namibíjské vízum jsem měl taktéž během stejného dne jako to zimbabwské, akorát jsem musel čekat, protože si zamkli razítko do místnosti a nemohli najít klíč :-). Pokud zvolíte variantu vídeň (doporučuji, protože situace v zimbabwe se mění celkem často) tak jděte nejdřív na zimbabwskou ambasádu a

0/0
17.2.2010 17:48

peterudes

Re: Avis

pak teprve na namíbijskou, s sebou si vezměte ofocený itinerář cesty, pasu, letenky, fotky - formuláře jsou na místě k dispozici, peníze na vízum - pro jistotu je dobré se podívat např. na student agency do sekce vízum a podívat se co která země vyžaduje. přeji příjemné zážitky

0/0
17.2.2010 17:50

Ynhoj

Re: Avis

Pročpak ne? Ono také záleží jak má dotyčný naplánovanou cestu a pokud se nechce zdržovat na místě a čekat na víza tak ta cestovka není zase tak špatná.To co vyšlo Vám nemusí vyjít druhému:-).

0/0
18.2.2010 9:13

jakub7

Pekne

Ja mam sice radeji vychodni afriku, ale tohle je moc pekny clanek!

0/0
17.2.2010 7:14

Najdete na iDNES.cz