Je CN Tower v Torontu bezpečná? ptají se Kanaďané

  11:10aktualizováno  11:10
Tragický požár moskevské televizní věže Ostankino, při němž zahynuli tři lidé, oživil zájem mnohých Kanaďanů o bezpečnost nejvyšší věže na světě – CN Tower v Torontu.
Ostankino, druhá nejvyšší věž světa, hořelo 26 hodin. Značná část vnitřního zařízení, elektroinstalace a další vybavení bylo žárem ohně roztaveno. Objevily se obavy, že obrovský žár mohl narušit konstrukci stavby natolik, že by se některé části věže mohly zřítit anebo poškodit do té míry, že by se staly už neopravitelnými. Proto se Kanaďané ptají: Co když začne hořet torontský monument?

CN Tower v Torontu byla postavena v roce 1976. Famózní samostatně stojící konstrukce se tyčí do výšky 553,33 metru, takže ji je vidět i ze vzdáleného okolí měst, obléhající Toronto.

Ovšem reportáže o moskevské věži návštěvníky od výstupu na torontskou rozhlednu neodradily. Mluvčí CN Tower Bruce Mackenzie je ujistil, že mezi ostanskinskou věží a nejvyšší samostatně stojící konstrukcí na světě, jíž právě torontská CN Tower je, existují významné rozdíly. Například má externí výtahy separované betonem a jištěné požárními kódy. Veškeré materiály, z nichž je postavena, jsou buď z nehořlavého nebo žáruvzdorného materiálu, a to včetně nábytku (!).

V případě požáru má torontská věž velmi moderně technicky řešené vodní rezervoáry s obsahem 113 tisíc litrů vody, které jsou umístěny na vrcholu věže. V jejích základech jsou požární čerpadla, která mohou stříkat 2200 litrů vody za minutu až na její samotný vrcholek. Pro případ náhlého přerušení elektrického proudu jsou v rozhledně tři generátory, které mohou zásobovat proudem šest výtahů,” dodal Mackenzie.

Nejeden návštěvník komentoval situaci obdobně jako jedenadvacetiletý John Flood, jehož kroky směřovaly na vrcholek torontské věže hned po jeho příjezdu do města. “ Havárie concordu mi nezabrání v tom, abych cestoval letadlem, a neobávám se ani vystoupit vrcholek CN Tower.”

Torontská věž skutečně stojí zato, abychom jí při návštěvě Toronta věnovali pozornost. Je to něco jako s legendárními Niagarskými vodopády. Být v Kanadě a nevidět Niagaru či být v Torontě a nevystoupit na CN Tower (jejíž prvotní funkcí je zabezpečovat radiový a televizní signál), to je jako být v Praze a neprojít se po Karlově mostě či nenavštívit Hradčany.

Dnes se již věž, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází celá řada zajímavých sportovních podniků, z nichž nejvýznamnějším je Skydome s pověstnou otvírající se střechou, mnoho divadel, v nedaleké blízkosti lze pěšky zavítat na pobřeží jezera Ontario s pověstným komplexem kavárniček, obchodů a obchůdků a lodním přístavištěm, stala nejznámějším znakem pětimilionového Toronta.

A výhodou je, že na věž můžete v podstatě v každém ročním období. Je otevřena trvale, mění se pouze hodiny provozu. Vstupné není tak vysoké, činí zhruba 16 dolarů, pokud si nebudete chtít posedět v místní restauraci či vydovádět se na diskotéce a vybrat si z nabídky 360 různých pochutin a drinků, včetně oběda či večeře. A když už tam budete, určitě věnujte čas vyhlídce na město ze 113. zaskleného patra věže se skleněnou podlahou nabízejícího dech beroucí výhled do vzdálenosti až 160 kilometrů. Těžko říci, zda je výhled krásnější přes den či v noci.

Takže, pěkný výlet a hodně nezapomenutelných zážitků.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

OBRAZEM: Dvacet míst, kam se nikdy nepodíváte, i když stojí za to

Ostrov North Brother, USA: Méně než kilometr od manhatanského shonu leží tajmný...

Na světě jsou místa, kam chtějí skoro všichni. A pak jsou taková, která lákají jen hrstku turistů, protože jsou děsivá,...

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Najdete na iDNES.cz