CN Tower v Torontu byla postavena v roce 1976. Famózní samostatně stojící konstrukce se tyčí do výšky 553,33 metru, takže ji je vidět i ze vzdáleného okolí měst, obléhající Toronto.
Ovšem reportáže o moskevské věži návštěvníky od výstupu na torontskou rozhlednu neodradily. Mluvčí CN Tower Bruce Mackenzie je ujistil, že mezi ostanskinskou věží a nejvyšší samostatně stojící konstrukcí na světě, jíž právě torontská CN Tower je, existují významné rozdíly. Například má externí výtahy separované betonem a jištěné požárními kódy. Veškeré materiály, z nichž je postavena, jsou buď z nehořlavého nebo žáruvzdorného materiálu, a to včetně nábytku (!).
V případě požáru má torontská věž velmi moderně technicky řešené vodní rezervoáry s obsahem 113 tisíc litrů vody, které jsou umístěny na vrcholu věže. V jejích základech jsou požární čerpadla, která mohou stříkat 2200 litrů vody za minutu až na její samotný vrcholek. Pro případ náhlého přerušení elektrického proudu jsou v rozhledně tři generátory, které mohou zásobovat proudem šest výtahů,” dodal Mackenzie.
Nejeden návštěvník komentoval situaci obdobně jako jedenadvacetiletý John Flood, jehož kroky směřovaly na vrcholek torontské věže hned po jeho příjezdu do města. “ Havárie concordu mi nezabrání v tom, abych cestoval letadlem, a neobávám se ani vystoupit vrcholek CN Tower.”
Torontská věž skutečně stojí zato, abychom jí při návštěvě Toronta věnovali pozornost. Je to něco jako s legendárními Niagarskými vodopády. Být v Kanadě a nevidět Niagaru či být v Torontě a nevystoupit na CN Tower (jejíž prvotní funkcí je zabezpečovat radiový a televizní signál), to je jako být v Praze a neprojít se po Karlově mostě či nenavštívit Hradčany.
Dnes se již věž, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází celá řada zajímavých sportovních podniků, z nichž nejvýznamnějším je Skydome s pověstnou otvírající se střechou, mnoho divadel, v nedaleké blízkosti lze pěšky zavítat na pobřeží jezera Ontario s pověstným komplexem kavárniček, obchodů a obchůdků a lodním přístavištěm, stala nejznámějším znakem pětimilionového Toronta.
A výhodou je, že na věž můžete v podstatě v každém ročním období. Je otevřena trvale, mění se pouze hodiny provozu. Vstupné není tak vysoké, činí zhruba 16 dolarů, pokud si nebudete chtít posedět v místní restauraci či vydovádět se na diskotéce a vybrat si z nabídky 360 různých pochutin a drinků, včetně oběda či večeře. A když už tam budete, určitě věnujte čas vyhlídce na město ze 113. zaskleného patra věže se skleněnou podlahou nabízejícího dech beroucí výhled do vzdálenosti až 160 kilometrů. Těžko říci, zda je výhled krásnější přes den či v noci.
Takže, pěkný výlet a hodně nezapomenutelných zážitků.