Jaro nejaro, v Alpách se lyžuje dál

  9:01aktualizováno  9:01
Navzdory nastupujícímu jaru je stále možné si v alpských oblastech Švýcarska, Německa, Francie i Rakouska dobře zalyžovat. Ve vysokých polohách je pořád dostatek sněhu a na ledovcích je sezóna v plném proudu. Bavorské letovisko Garmisch-Partenkirchen pod ledovcem nejvyššího německého vrcholu Zugspitze dokonce místy hlásí až pět metrů sněhu. Tipy na levnější lyžování ve Francii - uvnitř článku.

V Garmisch-Partenkirchen stojí denní permanentka pro dospělé 33 eur, na šest dní 144 eur. Dostatek sněhu - až 220 cm uvádí i další známější letovisko Oberstdorf.

Dobré sněhové podmínky nabízejí švýcarské Alpy
Do švýcarských Alp je z Česka nejblíže do regionu Graubünden přiléhajícímu k Rakousku. V údolí řeky Inn patří k nejpřitažlivějším letoviska Svatý Mořic, Davos (nyní až 190 cm sněhu), Samnaun nebo Arosa. V Bernských Alpách má vysokohorský Grindelwald v oblasti štítu Jungfrau kolem 70 centimetrů sněhu. 

Levné mimosezónní ubytování
Po Velikonocích není problém sehnat ubytování, které je levnější než v hlavní sezóně. Nejlevnější jsou prázdninové byty, které jsou v Německu i ve Švýcarsku obvykle velmi pěkně zařízené.

Nejvýše položené sjezdovky ve Švýcarsku i Evropě jsou k dispozici v Zermattu pod nejtypičtějším švýcarským štítem Matterhornem na jihu země, kam je z Prahy asi 1200 kilometrů a nyní je tam až 164 centimetrů sněhu.

V dalším známém jihošvýcarském letovisku Crans-Montana je až 220 centimetrů. Rozsáhlé středisko Čtyř údolí přiléhající k italským a francouzským hranicím má 170 centimetrů. 

Levnější lyžování
Lyžovat se pořád dá i v levnějších střediscích v jižní části francouzských Alp. V Orciere-Merlette je od 25 do 45 cm mokrého sněhu a v Risoulu od 20 do 30 cm. Více sněhu hlásí Puy St. Vincent, kde je od deseti do 70 cm. V Superdévoluy leží od 40 cm do metru sněhu a je možné na rozdíl od ostatních středisek v jižních Alpách je zde stále v provozu většina sjezdovek a vleků. 

Dobré podmínky ve francouzských Alpách 
Více než metr a půl uježděného sněhu stále hlásí u horních stanic vleků střediska Alpe d'Huez, Courchevel, La Plagne, Meribel, Tignes, Val Thorens i Val d'Isere. Lyžaři musejí počítat s tím, že u dojezdů k vlekům v nejnižších polohách středisek je už povětšinou jen velmi málo sněhu a například v La Clusaz už není v nejnižších polohách vůbec žádný.

I když ve většině horských center francouzských Alp svítí slunce, počasí ve čtvrtek dozajista překvapilo návštěvníky savojského střediska Val d'Isere, kde sněží. Lyžaři se sice mohou ve vyšších polohách těšit na prachový sníh, řidiči mířící do Val d'Isere však musejí být opatrní a nezapomenout doma speciální zimní výbavu.

Lyžovat se stále dá i v levnějších střediscích v jižní části francouzských Alp. V Orciere-Merlette je od 25 do 45 centimetrů mokrého sněhu a v Risoulu od 20 do 30 centimetrů. Více sněhu hlásí Puy St. Vincent, kde je od deseti do 70 centimetrů, a Superdévoluy, kde leží od 40 centimetrů do metru sněhu. Posledně jmenované středisko ale na rozdíl od ostatních v jižních Alpách stále nabízí k využití většinu sjezdovek a vleků. 

Rakouské Alpy stále vábí lyžaře
Navzdory jaru je sezóna v plném proudu i na hřebenech rakouských Alp. Dobré sněhové podmínky nadále nabízejí některá střediska v Tyrolsku, Salcbursku, Vorarlbersku a ve Štýrsku. Lyžařské vleky jsou v provozu na svazích tyrolského Gerlosu, Ischglu i světoznámého Kitzbühelu.

Milovníci zimních sportů si mohou vychutnat upravené lyžařské tratě také v Kühtai, Mayrhofenu, Fiss/Ladis, Galtüru i ve Söldenu. Lyžovat se dá i na většině alpských ledovců.

Až 28 kilometrů upravených sjezdovek nabízí salcburské středisko Obertauern, kde na vrcholech leží až 170 centimetrů sněhu. Lyžuje se také na známých sjezdovkách v Saalbachu a ve Wagrainu. Milovníci zimních sportů mohou navštívit střediska Kleinarl, Krimml, Altenmarkt a Fizmoos ve stejné spolkové zemi, která rovněž nabízí dostatek sněhu.

Dobré podmínky pro lyžování jsou i v nejvýše položených horských střediscích ve spolkové zemi Vorarlbersko. Například ve Silvrettě je až 20 kilometrů upravených tratí, lyžuje se také ve Warthu, Gaschurnu i v Lechu; sněhu ale neustále ubývá.

Rovněž ve Štýrsku je nutné za lyžováním cestovat do vysokých horských poloh. Středisko Schladming ale například nabízí až metrovou vrstvu sněhu a 50 kilometrů upravených tratí. Lyžuje se také v Hochwurzenu, Raiteralmu i v Tauplitzu.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Monte Cristo zde měl trpět čtrnáct let, vás z pevnosti If vysvobodí přívoz

Pohled na pevnost If z přijíždějícího přívozu

Ostrůvek If leží na moři zhruba tři kilometry od Marseille a jinak než po vodě se tam nedostanete. Na to se ostatně...

Splutí Váhu. Na krásné a nejdelší slovenské řece řídí vodáky semafor

Na soutoku s Belou

Váh skýtá pro vodáky na svém horním úseku hezké splouvání na nepříliš obtížných peřejích v nádherné podtatranské...

Najdete na iDNES.cz