Jarní ledovcové túry kolem Grossglockneru

  15:59aktualizováno  15:59
Ačkoli léto je na dosah a mnozí si plánují cesty k moři, jiní míří na lyže do Rakouska. V Alpách totiž právě vrcholí lyžařská turistická sezona na ledovcích. Vysoké Taury - nádherná příroda, zasněžené horské štíty, azurová obloha a slunce nad hlavou - to je panečku jízda!
Pohled na Grossglockner od chaty Oberwalderhütte

Pohled na Grossglockner od chaty Oberwalderhütte | foto: Jakub TurekiDNES.cz

V Rakousku je lyžařská turistika spojena s ledovci, horolezeckými mačkami, cepínem a lanem. Je tam stejně populární, jako v Česku běžecké lyžování. Skialpinismu se totiž věnuje více než desetina všech obyvatel.

A ti všichni teď vyrážejí do několika nejvyšších horských oblastí, z nichž  nejznámější a nejnavštěvovanější jsou Vysoké Taury. Pohoří se pyšní množstvím vrcholů nad 3000 metrů a především nejvyšší horou Rakouska Grossglocknerem (3798 m n.m.) a nejdelším ledovcem Pasterze (9 km).

Oblíbená, panoramatická a ne příliš těžká túra vede z populárního parkoviště Franz-Josefs-Höhe na chatu Oberwalderhütte. Autem totiž vyjedeme až do výšky 2400 metrů nad mořem a jsme rázem mezi zaledněnými velikány. Nebudeme tedy muset stoupat příliš vysoko.
Gamsgrubenweg, vyhlídková plošina s informačním panelem

Pěšky skrze tunely

Na parkovišti si připneme lyže na batoh a vstoupíme do podzemí. Cesta zvaná Gamsgrubenweg (Kamzičí rokle) totiž vede skrze tunely vystřílené ve skále. Je to praktické a bezpečné, protože staré cesta vedoucí po úbočí venkem je neustále ohrožována kamennými i sněhovými lavinami. Tunely jsou vybavené osvětlením na fotobuňku, a tak není potřeba brát s sebou svítilnu.

Po hodině dorazíme ke staré a věčně zavřené Hofmannově chatě a po další čtvrt hodině k lavičkám u vyhlídky na vodopád spadající z ledovce Südliche Bockkar-Kees na ledovec Pasterze pod námi. Tady nasadíme lyže se stoupacími pásy.

Mírně stoupáme mezi ohlazenými skálami podél ledovcové řeky, až se objeví jednolitá bílá plocha ledovce Bockkar. Pro orientaci slouží několik tyčí zabodnutých do sněhu, ale většinou nejsou potřeba. Stopa tu bývá projetá od desítek lyžařů.

MŮŽE SE HODIT

Varování

Pokud neovládáte aspoň základy pohybu na ledovci, neměli byste se pouštět mimo vyjetou trasu na chatu Oberwalder. Tamní ledovec je bez trhlin pouze v tomto pásu. Výlety na všechny strany z chaty jsou vyhrazené pouze pro zkušené a dobře vybavené horské turisty a lyžaře. Zdánlivě neporušené bílé sněhové pláně jsou totiž pastmi, neboť se pod nim skrývají stovky metrů hluboké ledovcové trhliny, do kterých se občas někdo i při nejvyšší opatrnosti proboří.

Kde se najíst a napít

Poslední restaurace je u parkoviště na Franz-Josefs-Höhe. Po cestě sice míjíme Hofmannovu boudu, ale ta bývá většinou zavřená. Další jídlo a pití si tedy  můžeme dát až na chatě Oberwalder. Poslední vodu můžete nabrat u vyhlídky nad vodopádem, protože dál už následuje jen sněhová pláň.

Jak se tam dopravit

Nejjednodušší je cesta osobním autem přes Salzburg, Bischofshofen, Zell am See a do Brucku, kde začíná placená vysokohorská silnice Grossglocknerstrasse. Tou se dojedeme do výšky 2400 m n.m. na bezplatné kryté parkoviště v místě zvaném Franz-Josefs-Höhe. Na cestu ze středu Čech je nutno počítat sedm hodin jízdy. Vlakem je možné dojet až do Zell am See, odkud jezdí po vysokohorské silnici několikrát denně autobus.

Po cestě pozor na motorkáře a cyklisty, protože dvě kola jsou na zatáčkovité a prudce klesající silnici rychlejší než čtyři. Často se stává, že jedete v autě a v zatáčce vás předjede tatík s bříškem na horském kole a na rovince sportovec na silničním kole.

Každý za své

Nekonečně dlouhým ledovcem stoupáme "každý za své." Jde o to, kolik fyzických i morálních sil každý z nás v sobě najdeme.

V průvodcích se píše, že za hodinu bychom měli být na chatě Oberwalder, ale to zřejmě stíhají jen závodní lyžaři. Běžný průměr jsou dvě hodiny a nejsou výjimkou ani tříhodinové výstupy. Jednak je na co se dívat, protože okolní panoráma je neskutečně krásné a divoké, a zároveň samotné stoupání jednotvárnou plání je nudné.

A ještě k tomu na nás obyvatele českách nížin a kopečků působí nadmořská výška. Jsme totiž ve výšce nějakých 2700 metrů nad mořem a to už je znát na zhoršeném dýchání a některé lidi může z rychlého stoupání bolet hlava. Na to ovšem obvykle stačí paralen.

Nakonec na lyžích obejdeme obří skalní suk uprostřed ledovců zvaný Burgstall a zezadu dojdeme k chatě, která na něm stojí a celou dobu výstupu se vysmívala našemu plahočení.


Na Oberwalderhütte je provoz jako na Luční boudě v Krkonoších

 

Jednoduché a levné ubytování

Oberwalderhütte je velká chata, vaří se tu několik jídel včetně nejlevnějšího Bergsteigenessen (horolezeckého jída), které většinou obsahuje těstoviny, omáčku a nějaký salát a podává se společně jako ve školní jídelně. Ubytování stojí 16 euro ve společné noclehárně a 22 euro v pokoji.

Musíte mít s sebou kvůli hygieně lehký spací pytel nebo vložku do spacáku, protože dostanete pouze matrace a dvě chlupaté deky, pod kterými už před vámi spalo mnoho lyžařů, turistů a horolezců. Chata stojí ve výšce 2973 metrů a první noc se vám proto může spát špatně. Po aklimatizaci se to zlepší.

Krásné i nebezpečné sjezdy
Vordere Bärenkopf, odpočinek na vrcholu

Z chaty se dají dělat lyžařské nebo horolezecké výstupy na okolí kopce, které jsou jen o pár set metrů výš. Populární výstup na mačkách a sjezd dolů na lyžích vede na Johannisberg (3453), pěkné lezecké túry jsou na Bärenkopf (3401), Hohe Dock (3343) a Fuscherkarkopf (3111), jehož složité jméno turisté zjednodušují na FKK.

Návrat z chaty k parkovišti, kde jsme nechali auto, vede stejnou cestou, kterou jsme sem přišli. Nejezděte příliš brzy ráno, protože ze včerejška rozměklý sníh mívá ještě ledovou krustu, ve které se špatně zatáčí. Ideální hodina odjezdu je desátá, kdy už je horní vrstvička firnu rozměklá, ale spodní je ještě pevná.

Od chaty vedou další dva dobrodružné sjezdy přes ledovec Pasterze. Lze je ovšem uskutečnit jen na horolezeckém laně a s velkou opatrností. Jednodušší trasa nejprve obkružuje ledovec ze shora pod Johannisbergem, poté podjíždí severní stěnu Glockneru po sněhových terasách a nakonec klesá na Pasterze k dolní stanici lanovky.

Rizikový, ale krásný sjezd vede přímo od Johannisbergu kolmo dolů pásmem trhlin a séraků a po plochém ledovci k lanovce. Nakonec nastává úmorné stoupání pěšky s lyžemi na ramenou k parkovišti.

Tyto sjezdy nelze obecně doporučit, protože na nich hrozí zavalení lavinami a padajícím ledem, případně pády do neviditelných trhlin. Přesto je každý den nějaká skupina lyžařů absolvuje. 
Pravidelný jehlan Fuscherkarkopf (FKK)

Fascinující jízda

Pokud nehodláte vyrazit mezi ledové trhliny, přesto stojí autovýlet po Grossglocknerské silnici za to. Kromě vyhlídkových zastávek za každou druhou zatáčkou můžete zdarma navštívit několik zajímavostí.

ALPINE NATURSCHAU - expozice vysokohorské přírody vedle silnice na hranici lesa
Edelweisspitze - odbočka  na nejvyšší místo silnice a zároveň nejlepší výhled na zaledněné třítisícovky

PARKOVIŠTĚ FRANZ-JOSEFS-HÖHE - prvotřídní vyhlídkový bod na ledovec Pasterze a horu Grossglockner

BESUCHZENTRUM - multimediální expozice u parkoviště o ledovcové krajině včetně fascinujícího krátkého filmu v kině

BAOBACHTUNG SWAROWSKI - dřevěná vyhlídka nad parkovištěm, ve které se půjčují dalekohledy kvůli pohledům do severní stěny Grossglockneru

GLETSCHERBAHN - klojová lanovka, které návštěvníky sveze od parkoviště dolů k ledovci Pasterze. Více tipů najdete ZDE.

 

Autoři:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Další vstřícný krok Uzbekistánu, prezident zrušil víza i pro Česko

„Chceme, aby turisté fotografovali co nejvíce. Dávejte fotky na Instagram! To...

Silně izolovaná země se od nástupu prezidenta Šavkata Mirzijojeva v roce 2016 postupně začala otevírat turistům. Nově...

Lidstvo se musí oteplování planety postavit, říká polární vědkyně

Marie Šabacká

Marie Šabacká tráví až třetinu roku na Špicberkách. V ledovcích vymrzlého souostroví Severního ledového oceánu hledá...

Češi utratili za letenky miliardy, obrovský nárůst mají dálkové linky

Cestování, letenka, pas, dovolená

Češi si na dovolených dopřávají luxus a pohodlí, letadlem nejčastěji létáme do all inclusive destinací v Řecku a...

Najdete na iDNES.cz