Jak rozeznat v Rusku rybáře od bezdomovce?

  20:26aktualizováno  20:26
Rybáři jsou vážně důležití. Bez setkání s mužem trpělivě čekajícím na rybu by nebyla práce žurnalisty na cestách vůbec snadná, neboť spolu s taxikáři, prodavačkami buřtů a flákajícími se studenty patří k té skupině lidí, kteří jsou vždy ochotni s pocestnými prohodit několik slov, a vstoupit tak zásadně do děje.

Rybář Vasilij například zabručí: "Jo, ten Putin není zase tak špatnej." A v hluboce analytickém textu postjelcinovského Ruska poté v novinách zazní: "Putin si získává značné, leč lehkou skepsí zahalené sympatie našich občanů," říká zadumaně rybář Vasilij, shrnující názory mnohých Rusů.

Ryby jsou v Rusku prostě důležité. Před několika lety jsem se něco pokoušel domluvit na Kamčatce, ale všichni mi třískali telefonem s konstatováním: "Táhnou lososi!" a říkali to s dikcí mísící nepochopení a údiv, jako kdybych v den amerických voleb žádal o rozhovor s Georgem Bushem a chtěl s ním diskutovat o jeho psu Barneym.

Nu ano, když na Kamčatce táhnou lososi, úředníci zmizí, pytláci uzavřou několikadenní příměří s protipytláckou policií a nejspíš poklesne i bojeschopnost kamčatských ponorkových vojsk. Ruští indiáni sedí na břehu řek a vaří polévku uchu, což je údajně všelék.

Zde je recept dle Evenů z vesnice Anavgaj - pět minut vařte brambory, k nim přidejte nakrájeného lososa, musí však být čerstvě chycený. Přihoďte cibuli, bobkový list, petržel, čeremšu (divoký česnek), kopr a pepř. Vařte dále patnáct minut.

Ve státech kolem Kaspiku se zase vše točí kolem jeseterů - z toho moře, co je vlastně jezero, pochází devadesát procent černého kaviáru - snu šajchů, snobů a funkcionářů, a je proto nezbytné být připraven na bajky o šedesátiletých jeseterech velikosti velryby a o válce kaviárových gangů, kterým by prý záviděli i ti gangsteři z amerických filmů.

V evropské části Ruska je národním sportem lov pod ledem, při němž rybáři dlouhé hodiny hledí na díru v ledu v domnění, že něco chytnou. Je to sport velmi náročný, jednou jsem - než mi zamrzl fotoaparát - trávil odpoledne v moskevské čtvrti Ščukino (prý od slova štika) a i zde lidé tráví čas rybářským pábením, neboť ryb je málo.

V případě lovu pod ledem jde především o historky hrdinsko-hrůzostrašné: o rybářích mizících pod ledem, ledových krách ujíždějících i s rybáři mořem a záchranných akcích, ve srovnání s nimiž bledne i dobytí severního pólu.

Tento typ kratochvíle jednou zasáhl do mezinárodních vztahů. Do novin jsme jednou zařadili fotografii tohoto národního sportu, ale kolega neznalý ruské sportovní duše špatně přeložil popisek a z rybáře omotaného izolačním igelitem udělal v novinách bezdomovce. Ruští diplomaté se nám smáli a jeden ruský občan mi spílal do telefonu a tvrdil, že ničíme jinak vynikají česko-ruské vztahy. Následující den jsme proto museli otisknout tiskovou opravu pod titulkem Rybář, ne bezdomovec. Poté se česko-ruské vztahy, řekl bych, opět pronikavě zlepšily.

 

Na Kamčatce se dá losos chytit rukama

Ruský rybář - nepleťte si ho s bezdomovcem

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Češi utratili za letenky miliardy, obrovský nárůst mají dálkové linky

Cestování, letenka, pas, dovolená

Češi si na dovolených dopřávají luxus a pohodlí, letadlem nejčastěji létáme do all inclusive destinací v Řecku a...

Další turistický rekord. Španělsko loni navštívilo 82,6 milionu turistů

Lidé na pláži ve španělském Benidormu (2.8.2018)

Šest let za sebou stoupá počet turistů ve Španělsku. Podle předběžných údajů jich loni přijelo přijelo do země 82,6...

Další vstřícný krok Uzbekistánu, prezident zrušil víza i pro Česko

„Chceme, aby turisté fotografovali co nejvíce. Dávejte fotky na Instagram! To...

Silně izolovaná země se od nástupu prezidenta Šavkata Mirzijojeva v roce 2016 postupně začala otevírat turistům. Nově...

Najdete na iDNES.cz