Itálie: Země mnoha tváří

  10:45
Nositel Nobelovy ceny za literaturu Elias Canetti se v jednom díle pokusil najít národní symbol pro různé evropské národy. Pro Angličany to byl oceán, pro Francouze Velká revoluce, pro Švýcary Alpy...O Italech se nezmínil - možná i proto, že nalézt podobný symbol Itálie je mimořádně obtížné. Jediným možným společným jmenovatelem je její různorodost.

Různorodost je největším bohatstvím a současně i největší slabostí Itálie.

K pochopení různorodosti postačí krátký pohled na mapu: z Milána to je do Švýcarska necelých 55 kilometrů, Sicílii dělí od severní Afriky (Tuniska) jen 80 kilometrů moře.

Pět set kilometrů alpských hřebenů začíná u Monte Carla a jde přes Mont Blanc (italsky Monte Bianco), podél švýcarských a rakouských hranic až na hranice Slovinska. Více než 6000 kilometrů pobřeží, od francouzských hranic až do bezprostřední blízkosti Balkánu a Řecka.

Pro Čecha má Itálie přirozeně jiné kouzlo: moře. Můžete si vybrat. Jak říká nestor italských novinářů Enzo Biagi: "Během prvních 25 let po válce si Italové konečně po staletích chtěli zaplnit břicho a kapsu. To se jim podařilo a teď se konečně k životnímu prostředí začínají chovat lépe."

Moře a pláže
Situace na italských plážích se během posledních patnácti let zlepšila. Přesto platí, že například koupat se v neapolském přístavu je málem životu nebezpečná věc. Situace se změnila třeba na janovské Rivieře, kde jsou dnes pláže čisté.

Nejkrásnější moře najdete na Sardinii a v dolní části jaderského pobřeží, tam, kde se nachází podpatek boty, která tvoří formu Itálie. Sardinie nabízí patrně nejčistší vodu z celého Středozemního moře. Navíc má neobvyklou zelenou, smaragdovou barvu.

Moře v dolní části Jaderského moře je tyrkysově modré, plné života - dno je vidět i v hloubce patnácti metrů. Kdo nechce vážit tak dlouhou cestu, najde pěkné podmínky po celé Itálii. Nejméně čisté moře je v okolí Říma a Neapole. To však neplatí pro slavné ostrovy Capri a Ischia.

Různorodost Itálie
Proč je Itálie tak různorodá? Je to země prostoupená vysokými a strmými horami, které napomohly zrodu velmi odlišných tradic a způsobů života. Po pádu římské říše se jednota země rozdrolila a Itálie byla opět sjednocena - pouze politicky - až v roce 1870. Obrovské rozdíly v mentalitě, zvycích i životní úrovni zůstaly dodnes.

"Pro každý problém se v Itálii navrhne 57 milionů řešení, tolik, kolik má obyvatel," povzdechl si jednou slavný spisovatel Umberto Eco. Italové se o sobě domnívají, že jsou velkými individualisty. Z vlastní, 33leté každodenní zkušenosti s touto zemí se spíše domnívám, že v každém Italovi dřímá malý anarchista.

"Nejlepší by bylo, kdybychom žádnou vládu neměli, lidé by se sami srovnali," tvrdí správce jedné budovy v Římě. Možná že se nemýlí. Upadnout do spárů místní byrokracie je totiž věc, která vyžaduje odhodlání, chladný rozum a maximální nasazení všech duševních schopností. Pokud ovšem nejste pěkná žena, pak je to jednodušší. Ale i to už dnes není úplně pravda. V úřadech pracuje mnoho žen - a ty na podobné lákadlo nenaletí.

Il belpaese!
Ale to vše je nepodstatné: Itálie je to, čemu oni říkají "Il belpaese!. Což zdaleka neznamená pouze slepý překlad - krásná země. Samozřejmě, krajina je zde na tolika místech nádherná a nezapomenutelná. Alpy, ostrov Capri, jezero Maggiore jsou kouzelné.

Belpaese znamená ve většině případů příjemné podnebí, vynikající a pestrou kuchyni, smysl pro krásu a hlavně: podle neoficiálních odhadů UNESCO se v Itálii nachází 55 procent historických a uměleckých památek světa.

Do kulturního bohatství světa Italové přinesli operu a velké filmové režiséry. Dnes smysl pro krásu Italové vtělují do módy, uměleckých řemesel a designu. Když se řekne luxus, v drtivé většině případů jde buď o francouzský, či italský produkt.

Je těžké říci, zda je počet přesný. Jisté je, že nejkrásnější a nejzachovalejší starořecké chrámy se nacházejí na Sicílii. Pompeje a antický Řím nepotřebují komentář. V Česku jsou málo známé raně křesťanské kostely z šestého až devátého století po Kristu. A těch je zde požehnaně. Románská, renesanční i barokní architektura, malířství a sochařství by bez Itálie prostě nemohly existovat.

Ale Itálie má i své nešvary. Tady je ten největší: 90 procent Italů systematicky směšuje dva pojmy - inteligenci a mazanost. Problém je v tom, že když je z deseti osob devět mazaných, věc skončí nehybností, protože jeden druhého stále kontroluje. A podle toho vypadá italská politika - a podle kritik ze zahraničí i italský fotbal.

Smaragdové pobřeží - pobřeží s čistou smaragdově zelenou vodou plné zátok a pláží, leží na Sardinii. A je drahé, pouze v červnu a září se mění v ráj za přístupné ceny. Prakticky celé severní a východní pobřeží Sardinie skýtá dovolenou u překrásně čistého a průzračného moře. Severní pobřeží je plné škol pro plachtaře.

Těstoviny, dobré víno, zelenina...to je nejčastější italská kombinace

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...