Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Dvě tváře Persie. Írán není ďábelská země, je pohostinný a upravený

Ze zpráv se Írán jeví jako ďábelská země. Jak je to doopravdy? Vydali jsme se tam a našli pohádkově krásný a pohostinný kraj. Zbavte se předsudků a zkuste to také, jako redaktor magazínu Víkend.

Mešita šáha Cheragha v Širazu | foto: Getty Images

„Do Íránu? Zbláznil ses? Vždyť tě tam zabijou!“ děsili se rodiče a známí před pár lety. Chystal jsem se na výlet, ze kterého jsem měl sám trochu strach. Od té doby jsem dávnou Persii navštívil několikrát. Prostě jsem se do ní zamiloval. I proto se mi vůbec nelíbí, že se dnes kolem Íránu stahují politické mraky.

Jeden z nejzajímavějších koutů Asie si nezaslouží válku, ale ani přezírání. Perská říše je od vítězství islámské revoluce v roce 1979 považována za obávaný stát náboženských fanatiků, kde jde nevěřícím o život. Pokud se sem vydáte, rychle zjistíte, že opak je pravdou. Írán vás bude šokovat rozporem mezi mýty a realitou.

Fotogalerie

Do žádné jiné země světa asi napoprvé nepojedete s tak velkým strachem z „nebezpečných“ muslimů, abyste se vrátili s údivem: „Jak mě taková blbost vůbec mohla napadnout?“

Čaj na Šáhově náměstí

„Isfaháne, kde vzít slova, jimiž bych popsal tvou nesmírnou krásu?“ ptá se americký dobrodruh Richard Halliburton. Ve dvoumilionovém městě na březích řeky Zájandé vyrůstají z pouště nebesky modré, zlatavě žluté a melounovitě zelené kopule mešit považovaných za vrchol perské architektury.

Britský historik Robert Byron popisuje Isfahán takto: „Je to vzácná chvíle absolutního míru, kdy se tělo uvolní, mysl neklade žádné otázky a svět triumfuje. Krása Isfahánu přepadne mysl bez varování. Isfahán se vám nesmazatelně vryje do paměti a zasune svůj obraz do oné galerie míst, kterou ve svém nitru soukromě chová každý z nás.“

Obyvatelé Isfahánu často říkají: „Esfahán nesf-é Džahán ast.“ Tedy: „Isfahán je polovina světa.“ Perské přísloví zdůrazňuje nejen krásu města, ale také zásadní význam, který získalo za šáha Abbáse. V roce 1598 sem přesunul hlavní město své říše.

Z někdejší slávy Isfahánu se spousta zachovala dodnes. Třeba rozlehlé Šáhovo náměstí s fantastickými mešitami a paláci, označovanými za nejúžasnější kolekci staveb v celém islámském světě.

Šáhovo náměstí v Isfahánu

Nejkrásnější je náměstí navečer, kdy se stíny prodlouží a na trávu usednou stovky rodin, aby si užily piknik. Rozloží deky, na které vybalí lahůdky navařené doma, samovary a vodní dýmky. „Pojďte si s námi dát čaj!“ překřikují se. Zatáhnou vás do vyprávění a nepustí vás dřív, než se na nebi objeví Měsíc.

Strach v hlavě

V polovině 90. let jsem se opakovaně bavil historkou, která tehdy kolovala v českých médiích. Pojednávala o cizinci, který prý přes varování vstoupil do íránské mešity, aby ho už nikdy nikdo nespatřil. Ta historka byla stejně děsivá jako naivně vymyšlená a blbě nesmyslná.

Jaká je realita? Kolem libovolné íránské mešity v době před modlitbou posedávají skupinky bradatých mužů. Pohled na ně vyvolává podvědomý strach, který si neseme někde vzadu v hlavě.

„Vítejte v naší zemi!“ volají muži, jakmile vás spatří. „Jak se vám líbí v Íránu? Pojďte si prohlédnout naši mešitu!“

Vousáč s nejlepší angličtinou si s vámi potřese rukou a zavede vás dovnitř. Povypráví o historii mešity a ukáže vám místo, odkud budete mít nejlepší záběr na právě začínající modlitbu. „Ty jsi turista, já jsem terorista, hahaha!“ směje se svému vtipu.

Takhle jsem prolezl desítky mešit a vždy to bylo stejné. Problém je, že si Írán často pleteme se sousedním Irákem, kde donedávna fungovala teroristická organizace Islámský stát. Jenže to byli sunnité, zatímco v Íránu žijí převážně šíité.

Hra světel a barev: V Šíráz leží „Růžová“ mešita s nádhernými vitrážemi.

Nezabíhejme do věroučných rozdílů mezi dvěma větvemi islámu. Shrňme jen, že je to nebe a dudy. Mladou íránskou generaci navíc islámský fundamentalismus zajímá asi stejně jako průměrného Čecha husitská válka proti Zikmundovi.

Věže mlčení

Jazd leží mezi pouštěmi Lút a Kavír, v létě tu teplota stoupá k vražedným
50 °C. Přežít lze jen díky badgírům – dokonalé technologické adaptaci na horké pouštní podmínky, staré tisíce let. Badgíry jsou čtyřhranné nebo šestihranné „komíny“, tyčící se až dvacet metrů nad střechami hliněných domů. Systémem štěrbin zachycují i sebemenší vánek a svádějí ho dolů do domů.

Vzduch se tam nejdřív ochladí nad vodní nádrží umístěnou ve sklepě a pak je rozveden do obytných místností. Jde tedy o předchůdce klimatizace, který se obejde bez elektřiny.

Starobylé pouštní město Jazd s badgíry: komíny „klimatizace“.

Perfektně zachované staré centrum Jazdu má monotónní žlutohnědou barvu, přesto je to velkolepá atrakce. Celé hodiny tu můžete bloudit v labyrintu úzkých uliček, průchodů, zákoutí a dvorů, vše je uplácané z nepálené hlíny.

Všímejte si detailů: starých vyřezávaných dveří se dvěma různými klepadly, aby se vědělo, jestli přichází muž, nebo žena, částečně zakrytých ulic i temných odboček končících u někoho doma.

Za městem se tyčí poněkud morbidní památky. Příslušníci zoroastriánského náboženství věří v posvátnost živlů, které nesmějí být znečištěny. V úvahu proto nepřipadá pohřeb do země ani kremace. Řešení našli zoroastriánci v podobě takzvaných „věží mlčení“. Probíhaly tu nebeské pohřby, při kterých byla těla nebožtíků jednoduše předhozena dravým ptákům. Zvláštní místo.

Naši „příbuzní“

Příjemný pocit z návštěvy cizí země netvoří památky ani příroda. Jde nejvíc o to, jak se v ní cítíte. V Íránu potkávám hlavně přátelské, zdvořilé a pohostinné lidi. Íránci se nevnucují, neobtěžují, netahají vás za rukáv do krámů se suvenýry.

Dávná hliněná citadela Bam je zastávkou na Hedvábné stezce.

Dávná hliněná citadela Bam je zastávkou na Hedvábné stezce.

V tom se Írán zásadně liší třeba od Indie, proti níž je i relativně bohatý, upravený a rozvinutý. Pohodlné a čisté autobusy odjíždějí včas, v ulicích nepotkáte bezdomovce ani žebráky. Prostě fajn země na cestování.

Možná hraje roli to, že sem jezdí jen málo západních turistů. Íránci jsou na nás zvědaví stejně jako my na ně. Uzavřenost ortodoxně muslimské země má i další výhody. Je tu levně a Írán si zachoval zvláštní ráz bez globálních vlivů. Nejsou tu McDonald’s, Starbucks ani KFC.

Že jsou v Íránu porušována práva žen, probíhají tu veřejné popravy a režim se snaží získat jaderné zbraně? To je politika, která běžné lidi příliš nezajímá. Ale hlavně pozor na často tradovaný omyl – Peršané nejsou Arabové!

Perský národ je nám velmi příbuzný, a to i mentálně. Aktivní přístup k životu, otevřenost, podobný druh humoru, to všechno vám bude v Íránu důvěrně známé. Člověk má prostě pocit, že je mezi svými.

Cesta do Íránu

  • Doprava do Íránu: z Prahy s Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu stojí zpáteční let od šesti tisíc korun. Na místě využijte pohodlné autobusy, zajímavý je i relativně levný pronájem auta s řidičem.
  • Vízum získáte na letišti v Teheránu: předložíte potvrzení o cestovním pojištění a zaplatíte 75 eur v nepoškozených bankovkách (1 950 Kč).
  • Peníze musíte mít s sebou v hotovosti v eurech nebo v dolarech. V Íránu nefungují bankomaty.
Autoři:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Na Faerských ostrovech vybili 1 400 delfínů, tradice opět budí kontroverze

Více než 1 400 delfínů na Faerských ostrovech v neděli padlo za oběť tradičnímu lovu kytovců, při němž jsou tato...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

KVÍZ: Znáte rekordy a kuriozity železnice v Česku?

Železniční síť v Česku patří k nejhustším na světě a o rekordy tu rozhodně není nouze. Víte například, kde hledat náš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Filmová místa: Jak se pan Tau stal komunistickým soudruhem v Domažlicích

Ve filmu Od zítřka nečaruji se pan Tau na chvíli proměnil v soudruha Tau. Místem děje bylo náměstí v Domažlicích. Klam...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Výlet pro zahrádkáře. Rakouská vesnička v pohraničí překvapí i profesionály

Naše Znojemsko je voňavým sadem, pestrou zahradou i úrodnou vinicí. Totéž se vztahuje také k sousedům za hraniční...

Zakončete léto u moře. Kde v Evropě se ohřejete bez davů a inflačních cen

Premium Kanárské ostrovy, Sicílie nebo Kréta. Hlavní letní sezona je sice za námi, přesto i v Evropě stále zbývá dost oblastí,...

VIDEO: Kanada miluje borůvky, za jejich sklizeň farmářům rádi zaplatí

Kanada jako druhý největší producent borůvek na světě (po Spojených státech) každoročně sklidí, ať už z plantáží na...

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...