náhledy
Bledá světýlka v mokřinách lákající poutníky do záhuby? Něco takového umí i bažiny na západě Bengálska. Strašidelných světýlek je tu ovšem tolik, že prozáří celý noční les. Vysvětlením je ionizace metanu, unikajícího z rozkládající se organické hmoty. A jaká další kouzelná místa Indie nabízí?
Autor: Getty Images
Kuldharu v Rádžastánu prý opustilo během jediné noci všech asi 1 500 obyvatel. Od té doby je město prázdné, plné duchů. Vysvětlením bez paranormálních jevů by mohlo být spíš to, že ve zdejších studních vyschla voda. Místo platí za prokleté.
Autor: Profimedia.cz
Ledovcové Rúp Kund, Jezero kostlivců, byste vynechat neměli. Byť to obnáší výstup do výšky 4 500 metrů. Pod zamrzlou hladinou tu objevíte okolo pěti stovek koster. Zemřelí pochází ze tří různých údobí, která od sebe dělí staletí. Vojáci a poutníci, které zastihla bouře? Kdo ví…
Autor: Schwiki, Creative Commons
Záhada to je, byť spíše statistická. Na tisícovku rodin žijících ve vesnici Kodinhi ve státě Kerala totiž připadá 400 narozených dvojčat. Dvojčata se tu začala rodit ženám nepravděpodobně často v roce 1949. Snad za to může něco ve vodě, říká se.
Autor: Profimedia.cz
Pláž Dumas v Gudžarátu je hezkým místem k procházkám, ale raději jen za denního světla. V noci tu můžete – ačkoliv kolem není ani živáčka – zaslechnout tajemný šepot a úpění. Místo bylo po staletí pohřebištěm hinduistů. Třeba tu vážně straší.
Autor: Karansoni11, Creative Commons
Senzace Magnetického kopce v Ladakhu je vlastně o dost menší, než by se zdálo. Auta jedoucí do kopce se tu sama s vypnutým spalováním na vrchol nevytáhnou. Celý ten vzrušující jev je jen optickým klamem, ve skutečnosti jedete z kopce.
Autor: Profimedia.cz
Pokud trpíte fobií z plazů, ve vesnici Shetpal ve státě Maháráštra se vám líbit nebude. Hadi jsou tu všudypřítomní. Jsou tolerovaní, uctívaní. A nejsou to žádné žížalky, ale opravdové kobry. S místními koexistují v naprostém klidu, žádná uštknutí tu zaznamenána nejsou.
Autor: Profimedia.cz
Třicítka vznosných chrámů na břehu řeky Kaveri by asi byla předpokladem, že město Talakadu bude velmi živé. Jenže není. Jeho historická část je totiž zcela pohřbená pod třemi a více metry písku. Prý toto místo proklel bůh Šiva, obrátil směr větrů a vytvořil miniaturní poušť.
Autor: Ravichandra, Creative Commons
Přírodní krása okolí vesnice Jatinga v Assámu bere za své, když tu z nebe prší ptáci. Během monzunu tu migrující opeřenci často ztrácí orientaci a hromadně naráží do budov, sloupů a stromů. Ale musí se nechat, že sezonní sebevražedné ptáky jinde neuvidíte.
Autor: Profimedia.cz
Ve vesnici Šani Šingnápur ve státě Maháráštra byste dveře v domech hledali marně. Nemají je tu, nepotřebují je. V místní náboženské komunitě totiž věří, že je chrání vůle boha Šani. Něco na tom možná bude, kriminalita je tu téměř nulová.
Autor: Profimedia.cz
Chrám nesmrtelného plamene Džwala Dží v Kangře má proti jiným svatostánkům neférovou výhodu. K zázraku, ohni hořícímu už déle než sto let bez přikládání, mu totiž pomáhá podpovrchový únik zemního plynu.
Autor: Baneesh, Creative Commons
Vesnice čajových plantáží, Idukki ve státě Kerala, působí malebně. Tedy než začne pršet. Místním dosud nevysvětleným fenoménem totiž je krvavě červený déšť. Obarví oblečení, ale voda z něj je čistá. Snad za to mohou zdejší aerické, vzduchem unášené řasy.
Autor: Profimedia.cz