Huascarán - hora, která vraždí

  17:34aktualizováno  17:34
Sirény policejních vozů, sanitek a civilní obrany se rozezněly přesně v devět hodin. Lidé vyšli ze svých domů a zastavili se na ulici. Mezi domy pobíhají záchranáři v oranžových vestách a neustále vykřikují: "Zemětřesení, zemětřesení."

Venkovany ale příliš jejich počínání neznepokojuje, nikam se neženou, stojí dál na zápraží svých domů a rozhlížejí se jeden po druhém. Na náměstí, kde je již připravený oranžový stan první pomoci, nikdo z nich nedorazil.

Je středa 31. května 2000 a malebná vesnička vysoko v peruánských Andách nacvičuje poplach při zemětřesení. Před třiceti lety stála podobná, stejnojmenná vesnice o kus dál. Dnes z ní zůstala pouze cedule s nápisem připomínající jedno z nejhorších zemětřesení na této planetě: Yungay - pohřbené město.

"Byla jsem zrovna v Limě. Studovala jsem tam," vypráví asi padesátiletá Rosita Gonzálesová. "Když jsem se dozvěděla o zemětřesení a o tom, že ve městě zahynula moje matka, nervově jsem se zhroutila. Nějakou dobu jsem byla v nemocnici a do svého rodného města jsem dorazila až po osmi měsících. Očití svědci mi vyprávěli, že moje maminka neměla vůbec šanci. Bylo to příliš rychlé," říká žena a v ruce svírá kytici třiceti karafiátů. "Jako by to ani nebylo před třiceti lety. Mám pocit, že to bylo včera."

O něco starší žena celou apokalypsu zažila na vlastní kůži. Zrovna psala dopis své dceři, když se začala třást podlaha a celý dům. Vyběhla ze dveří a slyšela ohromný hukot z hor. Snažila se svou matku dovést na místo, o kterém si myslela, že by mělo být bezpečné. Sama tam doběhla, ale matka tak rychlá nebyla. "Dodnes si to vyčítám. Třeba by se zachránila tam, kde byla," říká smutně žena s bílými vlasy, která z Yungay nikdy neodešla.

Lavina kamení, ledu a bahna zasáhla Yungay přibližně v půl čtvrté odpoledne. Alespoň tak to stojí na bílé, asi třímetrové soše Ježíše Krista, který s napřaženýma rukama stojí tváří tvář nejvyšší hoře Peru - Huascaránu. Právě z jednoho jeho vrcholu se po zemětřesení o síle 7,8 Richterovy stupnice utrhl část masívu a několikakilometrová lavina pak smetla z povrchu zemského vše, co ji stálo v cestě za pouhé tři minuty.

Z městečka Yungay, ve kterém zahynulo podle odhadů až dvacet tisíc obyvatel, zbyly pouze čtyři vzrostlé palmy a stojící Kristus u jehož nohou se lavina zastavila. Všechno ostatní pohřbilo bahno a obrovské kameny.

Zhruba o pětadvacet kilometrů nad městečkem Yungay, přímo u paty Huascaránu, stojí opuštěný památníček z bílých kamenů. Jednoduchý křížek, kamenná mohyla a plastika s českými vlaječkami připomínají, že 31. května 1970 zahynulo v Andách i čtrnáct krajanů:

Arnošt Černík, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Milan Černý, Jiří Jech, Miloš Matras, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Vilém Heckel, Svatopluk Ulvr, Jiří Rasl, Ladislav Mejsnar, Zdeněk Novotný a Václav Urban. Poslední člen výpravy Ivan Bortel zahynul již 18. května, když se zřítil nešťastnou náhodou z třiceti metrů při výstupu na Huandoy.

O něco menší lavina, než která smetla Yungay, zasáhla i jejich základní, aklimatizační tábor. Dnes toto místo pomalu zarůstá křovinami a na místě, kde je pohřbeno čtrnáct těl českých horolezců se nerušeně pasou lamy.

O památníček, který čas od času zavalí kamenná lavina, se dnes starají čeští turisté, horolezci a místní lidé. O to, že včera - třicet let po tragédii - byl pomníček čistý a uklizený se zasloužila členka místní vysokohorské policie Maricela Caserrata a děti z místních škol. "Považuji to za normální. Jsem horolezkyně a tímto vzdávám hold kolegům, kterým se nepodařilo vylézt na tu svou horu," říká Maricela.

Hřeben Chopicalqui (6354 m n.m.) a Huascaránu (6768 m n.m.)

Pohled na Huascarán (6768 m n.m.)

Laguna 69 se nachází v nadmořské výšce 4750 m.

Památník československých horolezců mezi lagunami Llanganuco a Orcococha

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Slavní jelínci v japonském městě Nara hynou kvůli plastovým obalům

Japonsko, Nara, posvátní jelínci šika

Úřady ve starodávné japonské metropoli Nara varovaly návštěvníky, aby nekrmili nepovoleným jídlem volně žijící jelínky,...

Splutí Váhu. Na krásné a nejdelší slovenské řece řídí vodáky semafor

Na soutoku s Belou

Váh skýtá pro vodáky na svém horním úseku hezké splouvání na nepříliš obtížných peřejích v nádherné podtatranské...

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Najdete na iDNES.cz