1 Stirling – hrad dětských králů
Ozývají se pravidelné údery míčku o dřevěný kurt: mladý Jakub IV. hraje tenis se španělským vyslancem. Baví se španělsky, vládce Skotska mluví několika jazyky. Králem se stal v patnácti letech, když jeho otec zahynul v bitvě. Je to u Stuartovců skoro tradice, že následníci jsou ještě děti, když se stanou králi. Svému synovi provede totéž, když se nechá hloupě zabít v bitvě s Angličany poté, co se na důkaz věčného míru oženil s dcerou jejich krále.
V mezidobí však zahájil nejslavnější období hradu trvající skoro sto let. Stirling byl preferovaným domovem králů od 12. století až do spojení skotské a anglické koruny v roce 1603. Téměř každý z nich zde buď žil, byl korunován, nebo zemřel. Zároveň byl bezpečným útočištěm sedmi po sobě jdoucích králů-dětí.
Jakub IV. se na Stirlingu v roce 1473 narodil. Měl rád umění, literaturu i vědy. Založil na hradě alchymistickou dílnu, postavil největší válečnou loď té doby, pod jeho patronátem se dostal knihtisk do Skotska. Z doby jeho vlády pochází první důkaz o výrobě whisky ve Skotsku, sám ji měl údajně rád. Ze Stirlingu chtěl mít hrad hodný evropského monarchy.
Stirlingské hlavy
Obytný palác postavil na nejvyšší části skály v roce 1496, dnes je v něm muzeum vojenských stejnokrojů. Jeho nejúžasnějším dědictvím je Velký sál z prvních let 16. století, největší středověká hodovní síň kdy postavená ve Skotsku a první renesancí ovlivněná královská stavba s pěti krby, nevídanou klenbou a do té doby nebývalým velkým postranním oknem, osvětlujícím stupínek, kde seděl král. Královskou kapli postavili během šesti měsíců kvůli křtu syna.
Synkovi ještě nebyl ani rok a půl, když ho v září 1513 v téže kapli korunovali jako Jakuba V. Dětství prožil na Stirlingu. Perlu hradu, Královský palác, začal stavět v roce 1538 a byla to jedna z prvních a nejvíc novátorských budov renesanční architektury v Británii. Fasádu bohatě zdobí sochy velikostí i námětů nikdy předtím ve Skotsku neviděných. Nebyly jen pro ozdobu, bylo to středověké public relations, Jakubův vzkaz: Jsem vzdělaný a významný vládce na úrovni těch největších evropských a chci, abyste mě tak vnímali. Sebe nechal vytesat s plnovousem moudrého starozákonního proroka a s nohou zašlapující anglického lva.
Pro svůj přijímací sál objednal dřevořezby dnes známé jako Stirlingské hlavy. Originály byly sundány, když se strop v roce 1777 zbortil. Z původních 56 přežilo 38 hlav. Uvidíte je zblízka ve vitrínách, jsou úchvatné. Stejně jako repliky na stropě. Hlavy odkazují na jiné vládce i mytologické postavy a vyjadřují vladařské přednosti a ctnosti Jakuba V. Neméně působivá je galerie podsvícených portrétů králů a královen.
První král Skotska i Anglie
Jakub V. svůj palác nikdy neviděl dokončený, zemřel v prosinci 1542 na úplavici ve 30 letech. Jeho dceři a nástupkyni Marii Stuartovně bylo šest dní. Korunovali ji ve stejné kapli jako jejího otce a na Stirlingu prožila prvních šest let života, než ji poslali do Francie. I po návratu Stirling pravidelně navštěvovala. Vdala se a porodila syna, rovněž Jakuba, který byl pokřtěn na Stirlingu. Když mu byl rok, Marie musela po skandální vraždě svého manžela abdikovat a batole se stalo králem Jakubem VI. Vyrůstal v bezpečí Stirlingu, a když se sám stal otcem, nechal pro křtiny syna v roce 1594 postavit novou kapli, kterou obdivujeme dodnes.
Jakub VI. se stal nejen nejdéle vládnoucím skotským monarchou, ale i prvním králem současně Skotska i Anglie. Byl totiž nejbližším příbuzným anglické královny Alžběty I., která zemřela v roce 1603 svobodná a bezdětná. Alžběta a Jakubův dědeček Jakub V. byli bratranec a sestřenice z prvního kolena.
Pro Alžbětu to byla hořká pilulka na smrtelném loži: Jakubovu matku a svoji sestřenici z druhého kolena Marii Stuartovnu nechala popravit, protože se bála, že by ji mohla připravit o trůn. V Jakubovi VI. a I., jak se začal psát, se spojily jenom koruny, nikoli království. K tomu došlo až za Anny, poslední stuartovské královny, v roce 1707 za vzniku Království Velká Británie.