Relax pro skutečné milovníky Slovenska. Zima v Horním Pohroní vás nezklame

Zimní dovolená pod mytickou Kráľovou hoľou bude patřit k těm zážitkům, na které nikdy nezapomenete. V místě, kde se dotýkají tři národní parky Slovenska a pramení řeka Hron, budete obklopeni horami a krásnou přírodou a můžete si vyzkoušet všechny druhy lyžování nebo pěší turistiky.
Křížek v sedle Besník

Křížek v sedle Besník | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Východní část Horního Pohroní (slovensky Horehronie) najdete v samém srdci Slovenska, ve středu trojúhelníka národních parků Nízké Tatry, Muráňská planina a Slovenský ráj.

Je to oblast turismem zatím docela nepoznamenaná, ať už za to může horší dopravní dostupnost, skromnější infrastruktura nebo blízkost mnohem známějších Vysokých Tater, které jako magnet stahují turisty k sobě.

Co je však pro někoho nevýhodou, může jiný ocenit. Chybějící lunaparky obřích středisek nahrazuje klidnější atmosféra menších lyžařských areálů, na své si tu přijdou běžkaři a pro skialpinisty nabízejí okolní hory prakticky nekonečné možnosti pro lehčí výlety i vícedenní přechody.

Přes nepříznivé sněhové podmínky jsme nakonec pěšky prozkoumali všechny okolní parky, zdolali vrchol Kráľovy hoľe a prohlédli si další zajímavosti nebo malá regionální muzea.

Na úpatí Kráľovy hoľe

Ideálním východištěm je obec Telgárt, ležící přímo na úpatí Kráľovy hoľe. Ne nadarmo se této hoře přezdívá „střecha Slovenska“, na jejích svazích totiž pramení čtyři významné řeky – Černý Váh, Hron, Hornád a Hnilec.

Komu by jméno Telgárt nic neříkalo, pak vězte, že v letech 1948–1990 nesla obec jméno Švermovo, na počest komunistického politika a účastníka SNP Jana Švermy.

Nejrychlejší cesta z Česka do Telgártu vede přes Poprad, kdo pojede přes Bratislavu, může také jet přes Bánskou Bystricu a Brezno.

Nedaleká Červená Skala bývala dokonce rychlíkovou zastávkou vlaku Horehronec na trase Praha–Košice, dnes tu rychlíky už bohužel nejezdí. Nejenom vlakové nadšence však určitě zaujme tzv. „Telgártska slučka“ se spirálovým tunelem a dvěma nádhernými viadukty.

Telgárt i sousední obec Šumiac jsou perfektními výchozími body na Kráľovu hoľu, velmi populární cíl skialpinistů i běžných pěších turistů. V zimě můžete dokonce osedlat fatbiky, a pokud není sněhu přespříliš, vyjet na nejvyšší vrchol východních Nízkých Tater na kole. Pro běžkaře upravují krátký okruh vedoucí po loukách k Chamkově stodole, ikonické dřevěnici a asi nejfotografovanější stavbě Horního Pohroní.

Nejenom vlakové nadšence zaujme tzv. Telgártska slučka se spirálovým tunelem a dvěma nádhernými viadukty. Na fotce je Telgártský viadukt.

Kráľova hoľa je nejvyšším vrcholem východní části Nízkých Tater, kterým se také říká Královoholské Tatry.

Milovníci sjezdového lyžování mohou využít pěkných tratí přímo v Telgártu. Hlavní sjezdovka má solidní převýšení 400 metrů, celé středisko pak nabízí sedm kilometrů sjezdovek všech obtížností, půjčovnu lyží nebo dětskou školu.

Bonusem lyžování v Telgártu jsou výhledy na Kráľovu hoľu, ležící přímo naproti sjezdovkám. Další skiareál najdeme po proudu Hronu, jmenuje se Polomka Bučník a nabízí tři upravované a zasněžované tratě s převýšením až 300 metrů.

Na špici východních Nízkých Tater

Kráľova hoľa je nejvyšším vrcholem východní části Nízkých Tater, kterým se také říká Královoholské Tatry. Výrazný vrchol láká k výstupu celoročně. Můžete ji zdolat v pohorkách a v zimě, když napadne hodně sněhu, na sněžnicích nebo na skialpinistických lyžích. Až k vysílači lze dokonce vyjet i na kole, protože z obce Šumiac vede na vrchol solidní, místy dokonce asfaltová cesta.

My jsme na vrchol vyšlápli kvůli nedostatku sněhu pěšky. Zvolili jsme nejoblíbenější cestu vedoucí z obce Šumiac po modré značce. V podhorském Šumiaci najdete muzeum zvonů, které se pyšní sbírkou víc než dvou tisíc zvonů nejenom ze Slovenska. Zajímavostí je také nejstarší slovenská sauna, kde se lidé potili už před 100 lety.

Zasněžený vrchol Kráľovy hoľe v zimě láká skialpinisty, kteří po zdolání vrcholu mohou pokračovat po panoramatickém hřebenu Nízkých Tater.

Zasněžený vrchol Kráľovy hoľe láká v zimě skialpinisty, kteří po zdolání vrcholu mohou pokračovat po panoramatickém hřebenu Nízkých Tater směrem k útulně Andrejcová. Z vrcholu se za hezkého počasí otevírají výhledy v podstatě na celé Slovensko. Skvostný pohled se naskýtá zejména na Vysoké Tatry a sousedící Slovenské rudohoří, spatřit však můžete v podstatě všechna slovenská pohoří.

Třetí nejvýše položený hrad na Slovensku

Druhým národním parkem, kam jsme se vydali, je Muráňská planina. Název národního parku Muráňská planina může být zavádějící, ve skutečnosti nejde o placatou krajinu, ale o krasovou náhorní planinu s vysokými horami, hlubokými stržemi a vápencovými útesy. Tato oblast Slovenského rudohoří je divoká a pustá: spíš tu potkáte medvěda nebo vlka než lidské obydlí.

Z Telgártu to máme osm kilometrů autem do sedla Javorinka, odkud se cesty rozbíhají buďto na vrchol Stolica, nejvyšší horu celého Slovenského rudohoří, nebo druhým směrem na Veľkú Lúku. Mírně stoupající cesta na Veľkú Lúku je oblíbená mezi běžkaři. Po čtyřech kilometrech nás přivede na rozlehlou louku, kde za slovenského národního povstání bývalo záložní polní letiště. Dnes zde najdete hřebčín s chovem koní, jejichž plemeno se nazývá muránský norik.

Výhledy z Muráňského hradu patří k nejhezčím na středním Slovensku.

Od rozcestí Piesky pokračujeme k Muráňskému hradu, který se tyčí na nedalekém vrchu Cigánka. Muráňský hrad je jedním z největších hradů a třetím nejvýše položeným hradem na Slovensku, rozkládá se ve výšce 935 metrů na ostrém vápencovém vrcholu a díky své vysoké poloze nad okolím nabízí široko daleko bezkonkurenční vyhlídky.

Zimní soutěsky Slovenského ráje

Na národní park Nízké Tatry navazuje nedaleko Telgártu další park: Slovenský ráj. U Dobšinské ledové jeskyně byl loni otevřen nový areál běžeckého lyžování s několika okruhy vedenými v údolí řeky Hnilec, u přehrady Palcmanská Maša pak leží sjezdové středisko Mlynky.

Slovenský ráj je však mnohem známější svými roklinami a kaňony, které bývají v zimě liduprázdné a vyzdobené ledopády a obřími rampouchy. Pokud se do soutěsek vydáte v zimě, musíte se ovšem připravit na náročnější podmínky pro turistiku, žebříky i zem mohou být pokryté ledem a možná budete potřebovat nesmeky.

Horní Pohroní shora

Pokud se do soutěsek Slovenského ráje vydáte v zimě, musíte se připravit na náročnější podmínky pro turistiku.

My jsme vyrazili na průchod Suché Belé a v samotné soutěsce jsme za tři hodiny nepotkali ani živáčka. Z dalších soutěsek můžete prozkoumat roklinu Piecky, nejdelší a nejdivočejší roklinu Slovenského ráje Velký Sokol nebo rokliny Malý a Velký Kyseľ. Kdo se na vysoké žebříky necítí, ať vyrazí do Prielomu Hornádu, který je podstatně méně náročný.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Výlet do thajského ráje. Některé ostrovy tu většina Čechů ještě neobjevila

27. března 2024

Premium Když se řekne dovolená v Thajsku, většina lidí si představí ruch a vřavu největšího z ostrovů...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...