Je indonéská Gunung Padang nejstarší stavbou světa? Můžete být v klidu

  14:00
Senzace se nekoná, učebnice dějepisu zatím nepřepisujte. Zhruba tak lze popsat dosavadní výsledek bitvy, která se svádí o stanovení stáří hory Gunung Padang v Indonésii. Doklady o tom, že je nejstarší lidmi vytvořenou stavbou světa, jsou přinejmenším vratké a odborníci jejich spolehlivosti nevěří.
Starší než pyramidy v Egyptě, než věž v Jerichu nebo turecký chrám v Göbekli...

Starší než pyramidy v Egyptě, než věž v Jerichu nebo turecký chrám v Göbekli Tepe. Indonésie chce mít nejstarší lidmi vytvořenou stavbu na světě. | foto: Getty Images

Jaké jsou vlastně ty nejstarší dochované lidmi zbudované stavby světa? Ve výčtu by jistě nechyběla Věž z Jericha, vybudovaná před deseti tisíci lety; zmínit bychom měli o polovinu mladší pozůstatky sídliště Méhrgarh v Pákistánu. A samozřejmě pozůstatky chrámu Göbekli Tepe v Turecku. Ty jsou považovány za vůbec nejstarší, archeologové je datují přibližně devět tisíc let před náš letopočet.

Do tohoto žebříčku staveb úctyhodného stáří by se ráda zapsala i hora Gunung Padang ležící na Západní Jávě v Indonésii. Prý je starší než všechny tři uvedené objekty dohromady.

Proto se také tvrzení, že nejde jen o nějakou obyčejnou horu, ale promyšlenou stavbu, která vznikla před 27 000 lety, ve světě postaralo o pořádný rozruch.

Nejen mezi lovci senzací, ale i mezi skutečnými odborníky. Dílem proto, že to hodně odvážné tvrzení podpořila i studie uveřejněná v žurnálu Archeological Prospection. Její autoři doslova píšou, že: „Důkazy z Gunung Padang naznačují, že pokročilé stavební postupy byly známé a využívané už v době, kdy ještě neexistovalo zemědělství.“

Za objevem, který by mohl přepsat učebnice dějepisu, ovšem nenásledoval potlesk. Jen velmi tvrdá mezinárodní kritika a interní vyšetřování v redakci onoho archeologického žurnálu. Proč?

To už si zaslouží krátkou výpravu do historie, protože bitva o stáří téhle indonéské hory se vede už hodnou chvíli.

Kopec Zapomenutého pole

Na horu, ležící dnes nedaleko vesnice Karyamukti a železniční stanice Lampegan, vstoupila noha Evropana poprvé v roce 1890.

Až na vrcholek se jako první džunglí prodral nizozemský dobrodruh Marcel de Corte. V dopisech ze svých cest popsal, jak se pod vrcholkem kopce rozkládají pozůstatky čtyř teras, lemovaných kameny. Předpokládal, že tu snad kdysi existovala domorodá vesnice a terasy mohly být obdělávanými pozemky.

Zase tak překvapivé to nebylo, pojmenování Gunung Padang totiž přeloženo znamená Horská pole. Corteho domněnku o pětadvacet let později potvrdil nizozemský historik a archeolog Rogier Verbeek, který sem zavítal též.

Tvrzení, že by celá hora Gunung Padang byla jednou velkou pyramidou, navíc starou 27 000 let, považují odborníci za holý nesmysl.

Místní obyvatele tyto objevitelské zprávy neoslovily. Hora se pro ně stala důležitou až po roce 1979, kdy se tu usadili zemědělci. A krátce po jejich příchodu se tu pustili to do práce též indonéští archeologové.

I je tehdy nechával naprosto chladnými fakt, že povrch celého 885 metrů vysokého kopce je posetý jakoby vysázenými srovnanými kameny. Na Jávě to dobře znají, říkají tomu „punden berundak“. Jde o relativně častý geologický úkaz . S takovou pravidelností totiž na povrch vystupuje vyvřelá hornina andezit.

Gunung Padang byl pravděpodobně kdysi sopkou a vyrovnané kamenivo, to, co připomíná lidské stavby, plošiny, terasy a stupně schodišť, vzniklo v průběhu desítek tisíců let přírodními silami. V okolí tak vypadá řada kopců.

Shoda už nepanuje v tom, kam až do minulosti osídlení Gunung Padang sahalo.

Během vykopávek se indonéští archeologové zajímali spíš o úlomky předmětů, stará ohniště a střepy keramiky, které tu zanechali dávní domorodí obyvatelé. Tyto pozůstatky minulosti prozradily, že terasy na Gunung Padang byly osídleny naposledy kolem roku 40 před naším letopočtem.

Kopec si tím vysloužil statut regionálního archeologického naleziště – takových je v Indonésii několik stovek – a tím by to vlastně celé mohlo skončit. Jenže v roce 2013 to teprve pořádně začalo.

Opravdu světová senzace

Z Gunung Padang sice není špatný výhled do okolí, je tu hezky a na povrch vystupující kusy vyrovnaných kamenů působí majestátním dojmem. Jenže k tomu, aby se sem nalákaly davy turistů, to je přece jen trochu málo. Cestovnímu ruchu a národnímu uvědomění je občas třeba přinášet oběti.

Démoni, UFO, pokusy nacistů. Polský Křivý les je záhada z druhé ruky

Nejspíš proto indonéské ministerstvo školství a kultury vyhlásilo kopec a okolní území o rozloze 29 hektarů lokalitou národního významu.

Přičinil se o to Danny Hilman Natawidjaja. Kdo? Indonéský geolog a kdysi docela uznávaný specialista na zemětřesení. Začal totiž tvrdit, že Gunung Padang není tím, čím se zdá být. Že to není kopec, ale pozůstatek prastaré pyramidy, kterou vystavěla dávná civilizace, někdy před devíti až dvaceti tisíci let.

Byl to přesně ten druh senzace, který Indonésie pro cestovní ruch potřebovala. Na tuctové archeologické naleziště kdesi v tropech se fronty nestojí. Ale na pyramidu, která je starší než stavby v údolí Nilu? To už je něco jiného.

Pozůstatky prehistorické pyramidy? Ne, podobné andezitové bloky tu v okolí sopek najdete všude.

Proti takové laciné senzaci se okamžitě ohradili sami indonéští archeologové. V otevřeném dopise, který podepsalo jednatřicet domácích expertů, Natawidjaju, který s archeologií dosud neměl společného nic, úplně strhali.

„V archeologii to většinou děláme tak, že nejprve objevíme nějakou kulturu a snažíme se ji přiřadit k nějakému časovému úseku,“ psali. „A poté, když objevíme nějaký artefakt, stanovíme jeho stáří a můžeme ho opatrně přiřadit k nějaké kultuře, která tehdy poblíž existovala. V tomto případě to ale vypadá, že neexistuje žádný artefakt, jen domněnky, a přimýšlí si k nim celou prehistorickou civilizaci.“

Jenže fantastická zpráva už byla vypuštěna do světa, o Gunung Padang se psalo všude.

Indonéská vláda se tehdy jednoznačně postavila na stranu senzace, ze které koukal profit. A zakázala na kopci provádět další archeologický průzkum. Přesněji řečeno, provádět ho tu už mohli jen ti, kteří souzněli s příběhem o nejstarší pyramidě světa.

Historie podle Netflixu

Archeologická studie, jejíž závěry byly uveřejněny loni v říjnu, měly vnést do celé věci trochu pořádek.

Znovu ale zaúřadovala vyšší moc a hlavním autorem – i vedoucím bádání v terénu – se opět stal Danny Hilman Natawidjaja. Který opět potvrdil, že Gunung Padang je skutečně pyramidou. Starou rovnou 27 000 let. To neobvykle vysoké stáří pyramidy pak doložil s pomocí radiokarbonového datování vzorků půdy, které sondami odebral z nitra kopce. Takhle ale solidní vědecká práce nevypadá.

Není to létající talíř. Betonový dóm Runit je symbolem zničeného ráje

Zahraniční odborníci se proto proti takovému postupu vymezili. A poukázali i na četné metodické chyby výzkumu na Gunung Padang.

„Kdybyste přišli k Westminsterskému paláci a z hloubky sedmi metrů vytáhli vzorek půdy, ten vzorek skutečně může být starý 40 000 let,“ vysvětluje například Flint Dibble, archeolog univerzity v Cardiffu. „Určitě to ale neznamená, že by těch 40 000 let byl starý Westminsterský palác. A to je přesně chyba, které se Natawidjaja dopustil.“

„Pokus studie propojit stáří půdy s prehistorickou lidskou činností bych se nebál nazvat hlubokou chybou logiky,“ uvádí Noel Hidalgo Tan, archeolog ze Singapurské univerzity. „Stáří půdy odebrané z nitra Gunung Padang není překvapivé, protože půda se časem hromadí a hlubší vrstvy mají tendenci být starší. Ale pořád to není doklad nějaké stavební činnosti. Je to zkrátka jen půda.“

Natawidjaja se také neobtěžoval vysvětlit, čím je geologická stavba Gunung Padang jiná od ostatních andezitových kopců v okolí. Čím dokládá, že právě tento kopec by měl být „vystavěn“. Byly snad svrchní kameny nějak opracovány? Liší se od kamenů v hloubi pod zemí? Také neobjasnil, jaká ta civilizace měla tuto domnělou pyramidu vytvořit.

Celá studie je zkrátka o jednom bezpředmětném měření stáří odebrané zeminy, a zbytek jsou jen fantaskní teorie, při nichž Natawidjaja cituje sám sebe. Materiál, který by měl přepsat učebnice, zrovna tohle dílo nepředstavuje.

Senzace kolem Gunung Padang je vytvářena uměle, na základě nepodložených fikcí jednoho jediného výzkumníka. Který navíc ani není archeologem.

Jak vlastně něco zatíženého tolika chybami vůbec mohlo vyjít v odborném žurnálu? Aby té ostudy nebylo málo, ukázalo se, že té studii před publikací nevystavil zhodnocení žádný kvalifikovaný odborník, ale britský spisovatel sci-fi literatury Graham Hancock.

Jeho jedinou zásluhou o vědní obor je to, že píše scénáře pro Starověkou apokalypsu. Seriál z Netflixu o smyšlených prastarých civilizacích, které existovaly na Zemi ještě před dobou ledovou. Zkrátka pořádná blamáž, které by se dalo upřímně smát, kdyby ji tolik nehájilo indonéské ministerstvo školství a kultury.

Gunung Padang zkrátka není žádná prehistorická pyramida. Jen kopec se zajímavou minulostí, ze kterého je hezký výhled do okolí. Učebnice dějepisu kvůli tomu zatím vážně přepisovat nemusíme.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Nočními vlaky po Evropě. Nabídka se rozšiřuje, chce to ale dobře plánovat

Premium

Dálkové cestování vlakem přes noc je dnes možné ve většině evropských zemí a vzhledem k tomu, že jde o environmentálně šetrný způsob dopravy, se zřejmě bude dál rozšiřovat jako alternativa k leteckým...

Blíží se první máj. Známe nejromantičtější místa v Praze pro polibek pod třešní

Všichni na Petřín! K tomu vyzývá Lucie Bílá ve svém devadesátkovém hitu. A protože láska je láska i v roce 2025, asi si dovedete představit, jak to na Petříně 1. května vypadá. K polibkům by však...

30. dubna 2025

Praotec meteorolog. Za předpovědi počasí hysterickému muži i nadávali

Jak bude? Na plavky, nebo na deštník? Průkopník předpovědi počasí Robert FitzRoy chtěl chránit životy. Zemřel před 160 lety: 30. dubna 1865. Jeho zajímavý život vám přiblíží redaktor magazín Víkend...

30. dubna 2025

Dokonalý relax. Prozkoumejte nejlepší krytá koupaliště v Německu a Rakousku

Už to není na lyže v Alpách, ale zatím ještě ne na Jadran. Co s tím? Vydejte se do Německa. Přinášíme několik mimořádných tipů na zajímavé až unikátní koupání pod střechou v této sousední zemi. A do...

30. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  29.4 13:43

Hokej jako záminka. Stockholm cestovatele nadchne, i když zrovna nehostí hokejové mistrovství

Chystáte se na Mistrovství světa v hokeji 2025? Pak vás jistě zajímá, jak se do Stockholmu co nejlevněji dostat letadlem či autem a kolik to bude stát. Ve Švédsku je i řada dalších památek a...

29. dubna 2025

Pardubice nejsou jen o perníku a dostizích. V gastru si nezadají ani s Prahou

Pardubice nejsou jen Zelená brána, perníček a Velká pardubická. V posledních letech tu vznikla živá gastronomická scéna, která stojí za výlet. Město s přezdívkou „San Piego“ dnes potěší jak milovníky...

29. dubna 2025

Nočními vlaky po Evropě. Nabídka se rozšiřuje, chce to ale dobře plánovat

Premium

Dálkové cestování vlakem přes noc je dnes možné ve většině evropských zemí a vzhledem k tomu, že jde o environmentálně šetrný způsob dopravy, se zřejmě bude dál rozšiřovat jako alternativa k leteckým...

29. dubna 2025

Legoland, Aarhus i Severní moře. Do Dánska se vyplatí vyrazit nejen za hokejovým MS

Mistrovství světa v ledním hokeji 2025 přiláká řadu českých fanoušků přímo do centra dění, tedy na stadion do Herningu v Dánsku. Jakou trasou se vydat a kolik to bude stát?

28. dubna 2025

Největší archeopark Maďarska okouzlí nádhernými antickými vykopávkami

Za časů římského impéria bylo nynější Maďarsko srdcem starověké Panonie. Její dávní kolonizátoři tam po sobě zachovaly četné stopy. K těm nejatraktivnějším patří pozůstatky antického města Gorsium,...

28. dubna 2025

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.