Ground Zero šest let poté a jednostranná krása Sochy svobody

  16:54
Nejdříve jsou zdálky vidět věže vysokých jeřábů mezi ještě vyššími mrakodrapy. Ze vzdálenosti jednoho bloku připomíná to místo obrovské náměstí mezi výškovými domy. Je víc než příznačné, že dostalo přezdívku Ground Zero.
New York, Ground Zero, 2007

New York, Ground Zero, 2007 | foto: Profimedia.cz

Tady kdysi stálo v New Yorku Světové obchodní centrum, dnes je z Ground Zero turistická atrakce, která se dostala na přední stránky průvodců.

Je to vlastně obří díra, staveniště. Kolem dokola ho obepíná plot s plátnem, aby se z něj neprášilo do ulic. Newyorčané si do plátna vytrhali tu a tam malé díry, aby viděli dovnitř. A co vidí šest let po pádu "dvojčat“?´Jámu sahající do hloubky nejméně čtyř suterénních podlaží, beton a železné traverzy. Mezi nimi popojíždějí nákladní auta a pobíhají dělníci.

Na plotě také občas vidíte fotografie některé z obětí - pozůstatek ceremoniálu, který se tam opakuje každý rok.

New York, Ground Zero
Autor: Marcel Trnka

Zanedlouho tu vyroste mrakodrap Věž svobody. Staveniště sice není krásné, ale asi právě tady se toho dozvíte o současnosti Ameriky nejvíc.

O strachu a o naději jejích obyvatel. I o patriotismu – na protějším mrakodrapu visí americká vlajka výšky šesti pater.

New York, Ground Zero
Autor: Marcel Trnka

Na stopy  jedenáctého září ale v dnešním New Yorku narážíte prakticky neustále.

Kaple dobrovolníků

Pár metrů od Ground Zero stojí hřbitovní kaple svatého Pavla, nejstarší budova na Manhattanu. Kdysi se tam modlil první prezident USA George Washington v den své inaugurace.

V kapli měli hlavní stan dobrovolníci, kteří pomáhali po útocích 11. září 2001 a opět je tu připomíná výstava.

Tady taky stojí slavná tabule se jmény stovek obětí a jejich fotografií, kterou sem přenesli zvenčí. Po 11. září na ni lidé věšeli snímky lidí, které tehdy ještě považovali za pohřešované. Po čase se pohřešovaní "proměnili“ v mrtvé a zbyl i tento podivný "oltář" s fotkami.

Vedle si můžete prohlédnout výstavu domovenek policistů a hasičů zaslaných jako výraz solidarity do New Yorku.

New York, Kaple svatého Pavla

Nové záběry teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku

Nové záběry teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku


Socha svobody aneb krása jen z jedné strany

Mířím trajektem k Soše svobody a na stěně uvnitř visí pamětní deska hrdě oznamující, že tato loď se podílela na evakuaci lidí z Manhattanu po výbuchu na druhý břeh do New Jersey.

Amerika po 11. září je ze všeho nejvíc Amerikou kontrol a prohlídek. Než vstoupíte na loď směřující k Soše svobody, musíte projít rentgenem.

Mimochodem, přestože mám jako redaktor na starosti policii, nikdy jsem neprošel tolika rentgeny za celý svůj život, než za dva týdny v USA.

Socha svobody je jedinou newyorskou památkou, která se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stojí na ostrově asi čtvrt hodiny cesty lodí od Manhattanu. Odtud je i nejlepší výhled na místo naproti, kde stávalo Světové obchodní centrum. Můžete ho porovnat se staršími fotografiemi.

Vstup do útrob Sochy svobody si člověk musí objednat den nebo dva předem na internetu, protože se tam denně dostane jen velmi omezený počet návštěvníků. Ale i když na vás vstupenka do sochy nevyzbyde, můžete (podobně jako já) vzít za vděk alespoň naučnou stezkou s tabulemi, která vede kolem ostrova a obejdete ji za čtvrt hodiny.

Socha Svobody, USA

Tabule informují o historii či technických parametrech sochy. Ta byla odhalena roku 1886 a jde vlastně o dar Francie Spojeným státům.

Od počátku mi na Soše svobody přišlo něco divného, koukala se pořád jinam a nepřišla mi tak majestátní, jak jsem ji znal z pohlednic... Až pak jsem to pochopil, když jsme kolem ní pluli z druhé strany. Socha svobody byla postavena tak, aby byla nejkrásnější od moře, aby ohromila ty, kdo se prvně blížili k newyorskému přístavu z Evropy.

Jako vznešená strážkyně ukazuje cestu k mrakodrapům.

Ostrov naděje a slz

Je skoro až paradoxní, že Američané, kteří dnes chrání zuby nehty hranice před přílivem uprchlíků, hrdě odvozují svůj původ právě od imigrantů, kteří pluli za štěstím. A o tom je celá expozice na Ellis Islandu.

Budova připomínající zámeček se čtyřmi věžičkami v rozích na Ellis Islandu byla třicet let hlavním "hraničním přechodem“ pro celé Spojené státy americké. Udává se, že touhle budovou prošli předkové 80 milionů dnešních Američanů. Místem, kam mířily lodě z Evropy, aby se tam přistěhovalci zaregistrovali. Právem se Ellis Islandu přezdívalo „ostrov nadějí a ostrov slz“.

Největší část budovy zabírá obrovská hala, kde imigranti stáli v dlouhém hadu a čekali na přijetí. Dnes je tam výstavka – jak jinak – o jedenáctém září. Právě z Ellis Islandu byl na Světové obchodní centrum krásný výhled a tamější rangeři, kteří muzeum udržují, viděli útok obou letadel.

New York, Ellis Island

"Lidé se nás pořád vyptávali, jak jsme prožili jedenácté září, až nás to inspirovalo k sepsání našich svědectví, shromáždění fotek a instalaci několika panelů,“ píše se v průvodním slově. Jeden z průvodců tam popisuje svůj dojem, jako by "to letadlo mělo druhým koncem vyletět zase ven z té budovy, tak lehce se do ní vnořilo“.

V promítaném filmu promlouvali natočení pamětníci pocházející z nejzazších koutů Evropy, jak se vydali na cestu do země, "kde policista člověka neperzekvuje, ale usmívá se na něj“.

Magnetem návštěvníků je elektronická tabule, na níž si můžete zadat kteroukoli zemi a na světelné mapě se ukáže, ve kterých amerických státech žije nejvíc lidí původem odtamtud a kolik jich je. Takže nejvíc Čechoameričanů najdete v Texasu a v Illinois.

Když jsem přišel na prohlídku, ve stejné skupině byli i příslušníci lidových gard ze Santa Fé – občané, kteří zcela dobrovolně chrání hranici před dnešními uprchlíky z Mexika. Docela by mě zajímalo, jak asi Ellis Island vnímají oni...

Může se hodit 

KAPLE SVATÉHO PAVLA

Oteveno pondělí – sobota 10 – 18 hodin, neděle 9 – 18 hod, Ve všední den se koná v kapli ráno a večer modlitba, příležitostně koncerty, vstupné se neplatí. 

SOCHA SVOBODY& ELLIS ISLAND

Za jednu základní vstupenku (11, 5 dolaru – v přepočtu 230 Kč) turista koupí cestu trajektem na ostrov se Sochou svobody, další trajekt na Ellis Island a cestu zpět, plus prohlídku muzea Ellis Island. Procházka kolem Sochy svobody není nijak zpoplatněná, vstup do monumentu se musí speciálně předem zarezervovat.

Socha Svobody je otevřená denně od 9. 30 do 17.00 hodin  (poslední trajekt ale odjíždí v půl čtvrté). Zavřeno je jen 25. prosince. Ellis Island má otevřeno o čtvrt hodiny déle.

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  4.12 21:41

Hromadný výstup na Sněžku v šortkách. Pro amatéry risk, varuje Horská služba

Horští záchranáři v Krkonoších varují nezkušené lidi před otužileckým výstupem na Sněžku. Svolávají ho na 14. prosince příznivci chladové terapie. Chtějí ustanovit český i světový rekord v počtu...

29. listopadu 2024  11:08

Z Plzně do Bavorska na kole po trase bez aut. Chataři nadšení nesdílejí

Dojet na kole pohodlně z Plzně přes Domažlice až k státní hranici? To je plán Plzeňského kraje. Jedná se o úsek od okraje katastru Plzně až na hranici s Bavorskem po části cyklotrasy C3. Ta celá vede...

30. listopadu 2024  8:46

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Výzva pro milovníky kol. Nová cyklostezka Trans Dinarica propojila Balkán

Nová dálková cyklostezka Trans Dinarica, která byla oficiálně otevřena v červenci 2024, spojuje balkánské země a jejich přírodní krásy. Tato 5 500 kilometrů dlouhá trasa prochází osmi státy Balkánu,...

1. prosince 2024

O prvenství Mount Everestu. Proč je podle americko-čínské studie až o 50 metrů vyšší

Geologické časové měřítko není vždycky jen nekonečně dlouhé, jak si myslíme. Velmi dobře to vědí třeba lidé žijící v sopečných oblastech nebo v místech častých zemětřesení, rychlým změnám podléhá též...

5. prosince 2024

Mučírna Idiho Amina i Kaddáfího mešita. Projeďte se po ugandské Kampale

Kampala (od zpravodajky iDNES.cz) Víte, co je to „africká masáž“? A že se i z banánů dá vyrobit pivo? Pokud jste se ocitli v Kampale a máte trochu času, dozvíte se nejen to. Ugandská metropole nabízí památky i kulturu a turistu...

5. prosince 2024

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  4.12 21:41

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...