Ground Zero šest let poté a jednostranná krása Sochy svobody

Jakub Pokorný
,
  16:54
Nejdříve jsou zdálky vidět věže vysokých jeřábů mezi ještě vyššími mrakodrapy. Ze vzdálenosti jednoho bloku připomíná to místo obrovské náměstí mezi výškovými domy. Je víc než příznačné, že dostalo přezdívku Ground Zero.
New York, Ground Zero, 2007

New York, Ground Zero, 2007 | foto: Profimedia.cz

Tady kdysi stálo v New Yorku Světové obchodní centrum, dnes je z Ground Zero turistická atrakce, která se dostala na přední stránky průvodců.

Je to vlastně obří díra, staveniště. Kolem dokola ho obepíná plot s plátnem, aby se z něj neprášilo do ulic. Newyorčané si do plátna vytrhali tu a tam malé díry, aby viděli dovnitř. A co vidí šest let po pádu "dvojčat“?´Jámu sahající do hloubky nejméně čtyř suterénních podlaží, beton a železné traverzy. Mezi nimi popojíždějí nákladní auta a pobíhají dělníci.

Na plotě také občas vidíte fotografie některé z obětí - pozůstatek ceremoniálu, který se tam opakuje každý rok.

New York, Ground Zero
Autor: Marcel Trnka

Zanedlouho tu vyroste mrakodrap Věž svobody. Staveniště sice není krásné, ale asi právě tady se toho dozvíte o současnosti Ameriky nejvíc.

O strachu a o naději jejích obyvatel. I o patriotismu – na protějším mrakodrapu visí americká vlajka výšky šesti pater.

New York, Ground Zero
Autor: Marcel Trnka

Na stopy  jedenáctého září ale v dnešním New Yorku narážíte prakticky neustále.

Kaple dobrovolníků

Pár metrů od Ground Zero stojí hřbitovní kaple svatého Pavla, nejstarší budova na Manhattanu. Kdysi se tam modlil první prezident USA George Washington v den své inaugurace.

V kapli měli hlavní stan dobrovolníci, kteří pomáhali po útocích 11. září 2001 a opět je tu připomíná výstava.

Tady taky stojí slavná tabule se jmény stovek obětí a jejich fotografií, kterou sem přenesli zvenčí. Po 11. září na ni lidé věšeli snímky lidí, které tehdy ještě považovali za pohřešované. Po čase se pohřešovaní "proměnili“ v mrtvé a zbyl i tento podivný "oltář" s fotkami.

Vedle si můžete prohlédnout výstavu domovenek policistů a hasičů zaslaných jako výraz solidarity do New Yorku.

New York, Kaple svatého Pavla

Nové záběry teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku

Nové záběry teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku


Socha svobody aneb krása jen z jedné strany

Mířím trajektem k Soše svobody a na stěně uvnitř visí pamětní deska hrdě oznamující, že tato loď se podílela na evakuaci lidí z Manhattanu po výbuchu na druhý břeh do New Jersey.

Amerika po 11. září je ze všeho nejvíc Amerikou kontrol a prohlídek. Než vstoupíte na loď směřující k Soše svobody, musíte projít rentgenem.

Mimochodem, přestože mám jako redaktor na starosti policii, nikdy jsem neprošel tolika rentgeny za celý svůj život, než za dva týdny v USA.

Socha svobody je jedinou newyorskou památkou, která se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stojí na ostrově asi čtvrt hodiny cesty lodí od Manhattanu. Odtud je i nejlepší výhled na místo naproti, kde stávalo Světové obchodní centrum. Můžete ho porovnat se staršími fotografiemi.

Vstup do útrob Sochy svobody si člověk musí objednat den nebo dva předem na internetu, protože se tam denně dostane jen velmi omezený počet návštěvníků. Ale i když na vás vstupenka do sochy nevyzbyde, můžete (podobně jako já) vzít za vděk alespoň naučnou stezkou s tabulemi, která vede kolem ostrova a obejdete ji za čtvrt hodiny.

Socha Svobody, USA

Tabule informují o historii či technických parametrech sochy. Ta byla odhalena roku 1886 a jde vlastně o dar Francie Spojeným státům.

Od počátku mi na Soše svobody přišlo něco divného, koukala se pořád jinam a nepřišla mi tak majestátní, jak jsem ji znal z pohlednic... Až pak jsem to pochopil, když jsme kolem ní pluli z druhé strany. Socha svobody byla postavena tak, aby byla nejkrásnější od moře, aby ohromila ty, kdo se prvně blížili k newyorskému přístavu z Evropy.

Jako vznešená strážkyně ukazuje cestu k mrakodrapům.

Ostrov naděje a slz

Je skoro až paradoxní, že Američané, kteří dnes chrání zuby nehty hranice před přílivem uprchlíků, hrdě odvozují svůj původ právě od imigrantů, kteří pluli za štěstím. A o tom je celá expozice na Ellis Islandu.

Budova připomínající zámeček se čtyřmi věžičkami v rozích na Ellis Islandu byla třicet let hlavním "hraničním přechodem“ pro celé Spojené státy americké. Udává se, že touhle budovou prošli předkové 80 milionů dnešních Američanů. Místem, kam mířily lodě z Evropy, aby se tam přistěhovalci zaregistrovali. Právem se Ellis Islandu přezdívalo „ostrov nadějí a ostrov slz“.

Největší část budovy zabírá obrovská hala, kde imigranti stáli v dlouhém hadu a čekali na přijetí. Dnes je tam výstavka – jak jinak – o jedenáctém září. Právě z Ellis Islandu byl na Světové obchodní centrum krásný výhled a tamější rangeři, kteří muzeum udržují, viděli útok obou letadel.

New York, Ellis Island

"Lidé se nás pořád vyptávali, jak jsme prožili jedenácté září, až nás to inspirovalo k sepsání našich svědectví, shromáždění fotek a instalaci několika panelů,“ píše se v průvodním slově. Jeden z průvodců tam popisuje svůj dojem, jako by "to letadlo mělo druhým koncem vyletět zase ven z té budovy, tak lehce se do ní vnořilo“.

V promítaném filmu promlouvali natočení pamětníci pocházející z nejzazších koutů Evropy, jak se vydali na cestu do země, "kde policista člověka neperzekvuje, ale usmívá se na něj“.

Magnetem návštěvníků je elektronická tabule, na níž si můžete zadat kteroukoli zemi a na světelné mapě se ukáže, ve kterých amerických státech žije nejvíc lidí původem odtamtud a kolik jich je. Takže nejvíc Čechoameričanů najdete v Texasu a v Illinois.

Když jsem přišel na prohlídku, ve stejné skupině byli i příslušníci lidových gard ze Santa Fé – občané, kteří zcela dobrovolně chrání hranici před dnešními uprchlíky z Mexika. Docela by mě zajímalo, jak asi Ellis Island vnímají oni...

Může se hodit 

KAPLE SVATÉHO PAVLA

Oteveno pondělí – sobota 10 – 18 hodin, neděle 9 – 18 hod, Ve všední den se koná v kapli ráno a večer modlitba, příležitostně koncerty, vstupné se neplatí. 

SOCHA SVOBODY& ELLIS ISLAND

Za jednu základní vstupenku (11, 5 dolaru – v přepočtu 230 Kč) turista koupí cestu trajektem na ostrov se Sochou svobody, další trajekt na Ellis Island a cestu zpět, plus prohlídku muzea Ellis Island. Procházka kolem Sochy svobody není nijak zpoplatněná, vstup do monumentu se musí speciálně předem zarezervovat.

Socha Svobody je otevřená denně od 9. 30 do 17.00 hodin  (poslední trajekt ale odjíždí v půl čtvrté). Zavřeno je jen 25. prosince. Ellis Island má otevřeno o čtvrt hodiny déle.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Život na hraně. Domky uctívačů Matky Země mohou zmizet každou sekundou

Ačkoliv El Alto, druhé největší město Bolívie, leží v nadmořské výšce čtyři tisíce metrů, závratě vás tu nemusí jímat jen kvůli řídkému vzduchu a tomu, že se do centra musíte dopravit lanovkou....

Turisté odjedou, oblečení zůstane. U polárního kruhu se vrší haldy bund

Město Rovaniemi, které je metropolí finského Laponska, se potýká s netradičním problémem. Turisté nechávají v místních ubytovacích zařízeních haldy teplého zimního oblečení, které se jim zřejmě už...

Parádní tip na letní dovolenou. Prozkoumejte poslední divokou řeku v Evropě

Ty docela obyčejné věci okolo nás patří často k těm nejvzácnějším. Dokládá to příklad řeky Vjosa, které předloni Albánie věnovala celý nový národní park. Čím je tak mimořádná? Právě tím, že je svá,...

Česko má jeden z nejsilnějších pasů na světě. Nejhorší je Sýrie

Společnost Arton Capital každoročně zveřejňuje žebříček zemí, jejichž pasy mají ve světě největší váhu. Silné pasy umožňují svým držitelům cestovat do většiny států bez nutnosti žádat o vízum, a...

Zelený, nikoli modrý Mauricius. Výlet do míst, odkud spatříte celý ostrov

Při většině výstupů do hor bývá na vrcholku odměnou výhled do kraje, ale tady je prémie tuplovaná. Jedním pohledem hledím na celou zemi. Vidím ostře řezané skalní masivy obepínající města i vesnice,...

14. ledna 2025

Nejlepší italská střediska lákají na kilometry sjezdovek a skvělé après-ski

Lyžařská sezona je v plném proudu. Pokud plánujete ještě vyrazit do Itálie za předjarním sluncem, perfektně upravenými sjezdovkami nebo výtečným jídlem, přinášíme inspiraci v podobě nejlepších...

14. ledna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  13.1 23:59

Lyžování, folklor a víno. V horském království Hochkönig to v sezoně žije

Premium

Hochkönig, bezmála třítisícová hora vzdálená jen půlhodiny jízdy autem od Salcburku a stejnojmenné lyžařské středisko nabízejí vše, po čem srdce zimních nadšenců touží – desítky kilometrů perfektně...

13. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...