Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Pěšky po strmé stezce na Gibraltaru, která sloužila britské armádě

aktualizováno 
Stovky kamenných schodů, drzé opice číhající na kořist a bezkonkurenční výhledy od afrického pobřeží až po Málagu. Návštěva Gibraltaru skýtá vedle exotického prostředí také výtečné možnosti na protažení těla. Výšlap po Středozemních schodech vám dá celkem pěkně zabrat.

Na vrcholu Skály: pohled z tzv. Douglasovy stezky (Douglas path) k severu. Vlevo v popředí je vidět gibraltarský přístav, v dálce španělské město Algeciras. | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Za jasného počasí je z ní vidět na vzdálenost 150 kilometrů, je opředena legendami a mýty, volně tam žijí jako na jediném místě v Evropě opice a jde o kus „hrdého Albionu“ daleko od vlastního ostrovního království.

Gibraltarská Skála (The Rock) nepřestává fascinovat návštěvníky svojí jinakostí. Kromě nasátí ducha staré dobré Británie skýtá Gibraltar i pěkné příležitosti pro výšlapy po skalnatém masivu, jehož nejvyšší vrchol leží 421 metrů nad hladinou moře.

Západní (pozvolnější) svah Skály křižují asfaltové silničky, ale běžným vozidlům je nahoru vjezd zakázán, příliš mnoho automobilů vás proto obtěžovat nebude. Výstup si sice můžete usnadnit lanovkou, máme však jiný tip. Vezměte to po Středozemních schodech (Mediterranean Steps), pěšině, která připomene horskou túru někde ve Vysokých Tatrách. Kdo by to do toho Gibraltaru řekl!

Od Židovské brány do skalních stěn

Základní pěší okruh přes Středozemní schody vám zabere asi dvě hodiny, ve vrcholové části Skály jej však můžete snadno prodloužit, na výběr je z vícero variant. V každém případě jde o nejzajímavější a nejvíce přírodní výšlap, jaký si na Gibraltaru můžete udělat.

Fotogalerie

Východištěm minitreku je místo zvané Židovská brána (Jews Gate), u vstupu do Gibraltarské přírodní rezervace (Gibraltar Nature Reserve).

Sem se dá dojet autem, ale na místě nelze parkovat. Autem sjeďte asi 300 metrů strmě dolů po ulici Windmill Hill Road, tam se místo vždy najde. Nejbližší zastávka veřejné dopravy, Garrison Gymnasium, je vzdálena asi kilometr a musíte od ní po téže ulici k Židovské bráně naopak vystoupat vzhůru.

Začátek trasy je označený a po zdolání pár schodů se ponoříte do porostu hustých keřů. Prvních několik set metrů je pozvolných, chvíli se dokonce jde z kopce a stezka se stáčí doleva pod strmé, prakticky kolmé východní srázy Skály.

Jakmile vyjdete do volného terénu, otevřou se nádherné výhledy hlavně k jihu a východu. Africký břeh Gibraltarské úžiny se zdá být co by kamenem dohodil (vzdálenost je patnáct kilometrů). Za jasného počasí snadno rozpoznáte jak druhý „Herkulův sloup“, 842 metrů vysoký kopec Džebel Músá v Maroku, tak španělskou enklávu Ceuta s výraznou vyvýšeninou Monte Hacho (204 m). Dobře je vidět i k severovýchodu na pobřeží Costa del Sol.

Pohled na gibraltarský přístav z úbočí Skály

Pohled na gibraltarský přístav z úbočí Skály

Úvodní pasáže stezky Mediterranean Steps jsou docela pohodlné.

Úvodní pasáže stezky Mediterranean Steps jsou docela pohodlné.

Později začne stezka strmě stoupat a přidají se stovky kamenných schodů. Minete dvě jeskyně a nejspíš také nějakou tu tlupu makaků bezocasých (Macaca sylvanus), ikonických „obyvatel“ gibraltarské Skály. Tyto opice tu sice nejsou úplně původní, nicméně dostaly se na Gibraltar lidským přičiněním již dávno před příchodem Britů, zřejmě v době islámské nadvlády nad Pyrenejským poloostrovem, tak je lze považovat za domácí.

Chytří živočichové se dokázali na nové podmínky dokonale aklimatizovat. Včetně toho, jak velice rychle pochopili, že turisté a jejich batohy se svačinami jsou snadnějším zdrojem potravy než se snažit někde okusovat vegetaci. Mějte se proto na pozoru. Až vám makak skočí za krk (což se zde děje běžně), může to být také 18 kilogramů živé a velmi mrštné váhy.

Pohled podél východního, strmého srázu Skály k severu. Výstavba v popředí ještě...

Pohled podél východního, strmého srázu Skály k severu. Výstavba v popředí ještě patří Gibraltaru, vzdálenější pláže se již táhnou podél španělského města La Línea.

Vzhledem k historii Gibraltaru nepřekvapí, že Středozemní schody původně sloužily nikoli k potěše návštěvníků, ale byly vybudovány v 18. století pro lepší a také skrytou komunikaci mezi britskými vojenskými posádkami. Stezka byla do nedávna ve velmi špatném stavu, v poslední době však došlo k dílčím úpravám schodů a místy i k instalaci zábradlí, dnes je tu proto pohyb bezpečný. Cestou minete zbytky vojenských stanovišť, jeden bývalý palpost slouží jako vyhlídka.

S přibývajícími nadmořskými metry se o společnost začnou starat hejna racků, můžete zahlédnout také supy a orly. Zejména na jaře a počátkem léta Skála ožívá koberci květin, na miniaturním území Gibraltaru vědci napočítali více než pět set rostlinných druhů. A jak stoupáte, tak i výhledy jsou stále krásnější.

Na hřebeni Skály

Když se konečně dopracujete na vrchol hřebene, možná se do vás ve skalní rozsedlině opře vítr a scénu obohatí vyhlídka směrem k západu, což byl směr dosud krytý stěnou Skály.

Úvodní pasáže stezky Mediterranean Steps jsou docela pohodlné. Pak se terén...

Úvodní pasáže stezky Mediterranean Steps jsou docela pohodlné. Pak se terén řádně zvedne. Místy to vypadá, že není kam pokračovat.

Opice na vás budou nepochybně čekat i poté, co zdoláte poslední „středozemní...

Opice na vás budou nepochybně čekat i poté, co zdoláte poslední „středozemní schod“ a otevře se před vámi výhled na zátoku.

Hladina Gibraltarského zálivu (anglicky Gibraltar Bay, španělsky Bahía de Algeciras) je obvykle poseta desítkami lodí a na rozdíl od předchozích vyhlídek spatříte hustě osídlené pobřeží včetně několika velkých průmyslových podniků a španělských měst La Línea a Algeciras. Přímo pod vámi je centrum Gibraltaru.

Od dělostřelecké baterie O’Hara, jejíž interiér je přístupný, musíte sejít po asfaltce kus dolů a pak máte na výběr z několika možností. Pokud míříte zpět k Židovské bráně a k autu, zbývá asi dvacetiminutové klesání po asfaltce. 

Pěkné a nepříliš náročné prodloužení vede po Douglasově stezce (Douglas Path), která vás přivede k horní stanici lanovky a k „chovné stanici“ makaků. Není třeba mít strach, že byste si drzých opic dosyta neužili i bez toho. V této části Skály se jich obvykle potloukají desítky.

Poměrně novou atrakcí Gibraltaru je Windsorův zavěšený most.

Poměrně novou atrakcí Gibraltaru je Windsorův zavěšený most.

Jen pár desítek metrů od majáku bíle svítí mešita, otevřená v roce 1997. Stavbu...

Jen pár desítek metrů od majáku bíle svítí mešita, otevřená v roce 1997. Stavbu financovala Saúdská Arábie.

Pokud se po Gibraltaru pohybujete s pomocí městské dopravy, můžete sejít po několika stovkách schodů strmě dolů podél hradeb a pak zvolit některou z možností, která vás přivede do centra města.

Jiná varianta, použitelná i v případě návratu k Židovské bráně, je vzít to přes visutý most Windsor Suspension Bridge, otevřený v roce 2016. Konstrukce překlenuje jednu z bočních strží v západním úbočí Skály.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Informace
Detailní informace pro návštěvníky Gibraltaru obsahuje výborný rozcestník na adrese https://www.visitgibraltar.gi. Na náměstí John Macintosh Square funguje kamenné informační centrum. Na Gibraltaru se platí britskými librami, pokud zpátky dostanete libry gibraltarské (pevný kurs 1:1), hleďte se jich včas zbavit, nikde jinde je až na výjimky neuplatníte. Mluví se anglicky, mnoho místních rozumí i španělsky.

Doprava
Několik leteckých společností provozuje linky z Gibraltaru na letiště ve Spojeném království, zejména do okolí Londýna (nabízí je i easyJet). Vzhledem ke značné frekvenci na přímých letech mezi Prahou a 130 kilometrů vzdálenou Málagou to však při cestě z Česka nedává velký smysl – leda že byste si chtěli vychutnat speciální zážitek při přistání na Gibraltaru (budete mít nejspíše neodbytný pocit, že letadlo musí skončit v moři).

Hranici mezi Španělskem a Gibraltarem lze v současnosti snadno překročit pěšky. Až k celnici jezdí z obou stran linky městské dopravy. Nebo můžete přijet půjčeným automobilem. Přechod je velmi frekventovaný, pokud pojedete ráno na Gibraltar a později odpoledne zpět, je třeba počítat s frontami. Atrakcí je úrovňové křížení ranveje gibraltarského letiště hned za britskou celnicí.

Gibraltar v kostce
Území, označované jako jediná kolonie v Evropě, měří pouhých 6,5 km² a žije tam něco přes 30 000 obyvatel. Britové získali Gibraltar tzv. Utrechtskou smlouvou v roce 1713 a od té doby se Španělsko s různou mírou intenzity snaží území dostat zpět. Výrazem tvrdého nátlaku byla španělská blokáda pozemní hranice mezi lety 1969 (ještě za vlády generála Franka) a 1982. Tehdy byl Gibraltar přístupný jen letecky či po moři. Obyvatelé Gibraltaru v několika referendech jasnou většinou odmítli jak samostatnost tak „sdílenou suverenitu“ se Španělskem.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Katarský majitel zakázal v lyžařském areálu alkohol, hosté ruší rezervace

Katarský majitel lyžařského střediska Rostovo ve střední Bosně zakázal nalévat hostům alkohol. V souladu se svou vírou...

Posledních sto kilometrů. Čína je krůček od podmanění Mekongu

Jeden z největších veletoků naší planety se nenávratně mění. Na Mekongu a jeho přítocích rostou desítky přehrad a Čína...

Pro nás nejbližší rakouský lyžařský obr přitahuje i nejlepší lyžaře světa

Saalbach Hinterglemm si vydobyl místo mezi absolutní špičkou rakouského lyžování. Se svými 270 km tratí je dnes v...

V Krkonoších lyžaři parkují zdarma i za 300 korun. Kdo se zdrží, ušetří

Ceny za parkování v zimních střediscích v Krkonoších se velmi liší. Zatímco v nejdražším Špindlerově Mlýně je parkování...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakouský Kaprun přenecháváme sjezdařům, na skialpech dobýváme Kitzsteinhorn

Bylo to pro nás vlastně překvapení. Opustili jsme lyžování na ledovci na perfektně upravených sjezdovkách, krásné...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky
Premium

Tuniský Monastir je ideální destinace pro zimní dovolenou u moře

Pokud milujete moře, ale z duše nenávidíte davy turistů a nepříjemné tropické vedro, je ideální naplánovat si letní...

Cesta na thajský zázrak. Záliv Koh Tao je tropický ráj s cenami pro každého

Thajsko je jednou z nejvíce navštěvovaných destinací jihovýchodní Asie. Právě proto jste již určitě četli moře...

Krajina jak z černobílého filmu. Filipíny zahalil popel

Vesnice v okolí aktivní sopky na Filipínách pokryl šedý prach. Domy, stromy, auta. Krajina vypadá jak z černobílého...

Premium

Sáhl jsem si i na kobru, říká rekordman, který našel tisíce kešek

Josef Nekvapil je evropský rekordman v hledání kešek. V neděli 12. ledna už dosáhl na metu sto dvaceti tisíc. U řady...

Najdete na iDNES.cz