Hvězdný advent, historii i sváteční pohodu servíruje Sankt Gallen

Je to prosté. Pokud přemýšlíte, kam se letos vypravíte o adventu, neváhejte a zvolte St. Gallen. Patří totiž k těm nejkrásnějším městům v celém Švýcarsku, a v předvánočním období získává třpytivý bonus. Hvězdy tu svítí nejenom na večerní obloze, ale i přímo nad hlavami návštěvníků.
Každá hvězda má průměr dva metry a čtrnáct paprsků, které představují jednu ze...

Každá hvězda má průměr dva metry a čtrnáct paprsků, které představují jednu ze čtrnácti městských čtvrtí. | foto: St. Gallen - Bodensee Tourismus

Sedm set. Přesně tolik hvězd se rozzáří o adventu na náměstích a v ulicích St. Gallenu. Historické centrum se ponoří do magického světla, které symbolizuje jak Vánoce, tak i propojení s městem. Každá hvězda o průměru dvou metrů má totiž čtrnáct paprsků, jež reprezentují čtrnáct městských čtvrtí. Hvězdy se pak obrazně spojují do jednoho celku a představují společné, pozitivní charisma.

„Švýcaři se podobně jako obyvatelé dalších evropských měst rádi scházejí během adventu. Navštěvují vánoční trhy, koncerty v kostelích, dají si dobré víno, něco dobrého na zub a užívají si sváteční atmosféru. K ní přispívá i nádherné hvězdné osvětlení. Jeho vývoj a výroba stály necelé tři miliony švýcarských franků a náklady na instalaci se vyšplhaly na osm set osmdesát tisíc. Nicméně nejde o jednorázovou záležitost. Životnost jedné hvězdy trvá patnáct let a světelný zdroj tvoří LED diody,“ říká obyvatelka St. Gallenu Antoinette Corciulo.

Obyvatelé St. Gallenu se rádi potkávají na adventním trhu.

Pohádkovou atmosféru doplňuje také vánoční strom s osmnácti tisíci světly umístěný vedle barokní katedrály sv. Havla a Otmara. Každý rok jej na místo dopravuje vrtulník, přičemž přílet a ukotvení vysokého jehličnanu vždy sledují davy lidí.

Katedrála je pak díky svému interiéru unikátní nejen v oblasti Bodamského jezera, ale i v rámci Evropy. Její výzdobu mimo jiné tvoří osm set andělů a zelené štuky, které svou barvu dostaly díky malachitu. Teď o adventu je svatostánek ještě krásnější, protože jas svíček a vůně kadidla mu dodává zvláštní kouzlo.

Sváteční atmosféru doplňuje rozsvícený vánoční strom umístěný vedle barokní katedrály.

Knihovna a mumie

„Nejsem věřící, ale do katedrály chodím pravidelně. Zastavím se tu jednou, dvakrát do týdne po cestě z práce. Usednu do lavice, vypustím z hlavy všechny myšlenky a vnímám příjemnou energii. Je to pro mě určitý druh zklidnění. Myslím, že stejně to vnímají i ostatní obyvatelé St. Gallenu,“ říká středoškolský učitel Peter.

Místní si už zvykli na hodiny na dvou věžích katedrály, jež návštěvníky trochu matou. Hodinová ručička je totiž dlouhá a minutová krátká. Zrovna tak zvonění probíhá zcela jinak. Devět zvonů s nejhlubším tónem ve Švýcarsku bimbá nejen každou čtvrthodinu, ale ještě pět minut předtím (například v 9:10 a v 9:15, pak 9:25 a v 9:30).

Hodiny na dvou věžích katedrály návštěvníky trochu matou. Hodinová ručička je totiž dlouhá a minutová krátká.

Katedrála je součástí benediktinského opatství, které stejně jako knihovna vzniklo v osmém století (obojí bylo v roce 1983 zapsáno na seznam UNESCO). Znalci označují opatskou knihovnu za jednu z nejkrásnějších a nejvzácnějších na světě. Je v ní uloženo sto sedmdesát tisíc svazků, přičemž mezi nejvzácnější knihy patří Evangelium longum z devátého století zdobené slonovinou a Codex 1092, tisíc dvě stě let starý plán kláštera.

Unikátní spisy jsou uložené v rokokovém sále v regálech z ořechového dřeva a chrání je přísná protipožární opatření. Ve „svatyni duše“ spočívá zvláštní obyvatelka, mumie. Dva tisíce sedm set let stará Shepenese byla dcerou egyptského kněze a do knihovny byla přenesena z chrámového komplexu Deir-el-Bahri v roce 1820 ve dvou dřevěných sarkofázích.

Znalci označují opatskou knihovnu za jednu z nejkrásnějších a nejvzácnějších na světě.

V rokokovém sále opatské knihovny jsou uloženy vzácné svazky.

V době smrti bylo Shepenese asi třicet let. Její podoba zůstávala návštěvníkům dlouho skryta, ale dnes už je známé, jak Egypťanka vypadala. Forenzní vědci dokončili rekonstrukci jejího obličeje letos v lednu.

Z knihovny mířím do uliček historického centra. Hlavu mám stále zvednutou, protože se dívám na nádherné starobylé domy s arkýři. Sto jedenáct výstupků vyčnívajících z průčelí či z nároží budov zdobí dřevořezby ovoce, rostlin, zvířat, andělů, obličejů nebo postav.

Arkýře vypadající jako luxusní výkladní skříně přilepené na zdích byly symbolem bohatství. Místní kupci jimi dávali najevo své postavení, moc a trumfovali se mezi sebou, kdo bude mít krásnější dekoraci. Nicméně tyto stavební prvky sloužily i k praktickým účelům. Tím, že umožňovaly výhledy do stran, dávaly majitelům domů přehled, co se na ulici děje.

Klobásový fanklub

Advent by se ve více než osmdesátitisícovém St. Gallenu neobešel bez Biber. Sladké pečivo připomínající dekorativní perník, se ve městě poprvé objevilo v patnáctém století, kdy si obchodníci s látkami přivezli z cest exotické koření. Hospodyňky je pak přidali do těsta s medem a vytvořili sušenky s mandlovou náplní.

Dnes Biber vyrábí pekárny a třetinu roční produkce prodají právě o adventu, kdy jej lidé kupují jako dárek v různých velikostech. Hmotnost laskominy se pohybuje od osmdesáti gramů až po skoro dvě kila a má obdélníkový, kulatý nebo srdcovitý tvar, který na povrchu zdobí formou vytlačený ornament. Nejznámější pochoutkou je ale sanktgallenská klobása, kterou ochutnávám u venkovního stánku.

Ke specialitám St. Gallenu patří Biber, pečivo s mandlovou náplní.

Cech řezníků ji vyrobil už v roce 1438 a recept se od té doby příliš nezměnil. Tvoří ho kombinace telecího a vepřového masa, koření a čerstvého mléka, které dává klobáse bílou barvu a jemnou chuť. Lahůdka se jí bez hořčice, jen se zvláštní chlebovou bulkou zvanou Bürli. V současnosti uzeninu vyrábí čtyřicet řezníků z kantonu St. Gallen a na trhu je k dostání ve čtyřech variantách, jež se liší podle váhy a podílu masa.

Klobása má také svůj fanklub, jehož členem se může stát každý, kdo zaplatí roční členství. Příznivci „bílých nožiček“ se pravidelně scházejí, mají slevy na klobásy a účastní se degustací a dalších společných akcí.

Ke klobáse si dávám pivo a stylově popíjím Gallus 612, který byl pojmenovaný podle patrona města – mnicha Galluse. Hořký mok vaří od roku 1779 Brauerei Schützengarten, nejstarší pivovar ve Švýcarsku. Gallus 612 má specifickou chuť, sládci do něj přidávají jalovec a pak jej nechávají uležet v dubových sudech.

Lanovka na vodu

Přítomnost irského misionáře se v St. Gallenu projevuje skoro na každém kroku. Třeba na dolní stanici lanovky Mühleggbahn, kde podle legendy sv. Gallus zakopl a spadl do trní na dně údolí.

Považoval to za božské znamení a založil na tomto místě poustevnu, která se o něco později rozrostla v klášter a v přilehlé město. To se nachází ve výšce skoro šest set sedmdesát metrů nad mořem a domy jsou kromě roviny rozsety i na okolních svazích.

St. Gallen byl založen v roce 612.

Proto samoobslužnou lanovkou z devatenáctého století mířím nad St. Gallen, abych se na něj podívala z výšky. Lanovka měla původně pohon na vodní převahu, kdy se do vodojemu horního vozu načerpala voda a ten po spuštění dolů vytáhl na laně spodní kabinku nahoru. Hybná síla nebyla příliš ideální, a tak ji později nahradila ozubnicová dráha a elektrifikace.

Nyní tento systém pracuje jako šikmý výtah a funguje plně automaticky. Stačí, když cestující na jedné stanici stisknou tlačítko na přivolání, poté mohou jet nahoru nebo dolů. Během minuty se tedy ocitám nad městem a kochám se krásným výhledem.

Mohlo by se hodit:

  • Velmi rychlé a pohodlné spojení mezi Českou republikou a Švýcarskem poskytuje Swiss International Air Lines (let z Prahy do Curychu trvá zhruba osmdesát minut). Letiště v Curychu je pak přímo napojené na železniční terminál, kde vlaky do St. Gallenu jezdí několikrát za hodinu (cesta trvá 60 minut).
  • Milovníci železnic mohou také využít noční vlak z Prahy do Curychu v lůžkovém nebo lehátkovém voze.
  • Švýcarský dopravní systém umožňuje cestovat po celé konfederaci s jedinou jízdenkou. Prostřednictvím Swiss Travel Pass získáte jeden lístek platný na všechny vlaky, autobusy, lodě, městskou hromadnou dopravu v devadesáti švýcarských městech, 50% slevu na většinu horských železnic a lanovek a volný vstup do pětistovky muzeí.
  • Platnost jízdenky je na tři, čtyři, osm nebo na patnáct po sobě jdoucích dnů. Swiss Travel Pass lze zakoupit na internetu, na švýcarských nádražích, letištích a také v turistických kancelářích ve velkých městech. Pro děti do 6 let je zdarma, děti do 16 let mají 50 % slevu a mladí do 25 let slevu 30 % při nákupu.
  • Kromě St. Gallenu navštivte o adventu i nedaleký Rorschach na břehu Bodamského jezera. Má nádherné kouzlo a ve spojení s obrovskou vodní plochou vytváří působivou předvánoční atmosféru. Vlak do Rorschachu jezdí ze St. Gallenu každý den několikrát za hodinu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Putování po skalách a trampských památnících u Dalešické přehrady vás dojme

Jedním z nejkrásnějších míst moravské krajiny je údolí řeky Jihlavy. Obdivovat ho můžete v původní přírodní podobě nebo zaplavené vodami přehrad Dalešice a Mohelno.

Pohádková vesnice získala mezinárodní věhlas, otravných turistů už má ale po krk

Obyvatelům vesnice Bibury v hrabství Gloucestershire došla trpělivost s turisty. Poté, co jejich odnepaměti klidné sídlo získalo kvůli sociálním sítím mezinárodní věhlas, zaplnily jeho těsné uličky...

Dálková chůze bolí, nezvyknete si. Češka zažila sníh v poušti i chřestýše ve stanu

Premium

Zuzana Polanecká má za sebou čtyři dálkové treky a v nohách tisíce kilometrů. Přiznává ale, že na dlouhodobou chůzi si tělo stejně nezvykne. „Bolí to od začátku do konce a občas zažíváte...

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

Čajový ráj s vlastním Machu Picchu. Srí Lanka vstala s novou vládou z popela

Premium

Srí Lanka připomíná svým tvarem bachratou hrušku, která visí z jižního výběžku Indie do Indického oceánu. Jak se letadlo přibližuje k zemi, otevírá se nám pohled na nekonečné koberce palmových hájů,...

25. března 2025

Taje a legendy toskánských věží. Tipy na méně známá, zato romantická místa

Premium

Vrtat se v zemi pod padající šikmou věží? Šílenost! Stavět ve středověku kopii tehdy neexistujícího Manhattanu? Prazvláštní! Sestrojit středověké auto poháněné pružinou? Nemožné! V Toskánsku je však...

24. března 2025

Pohádková vesnice získala mezinárodní věhlas, otravných turistů už má ale po krk

Obyvatelům vesnice Bibury v hrabství Gloucestershire došla trpělivost s turisty. Poté, co jejich odnepaměti klidné sídlo získalo kvůli sociálním sítím mezinárodní věhlas, zaplnily jeho těsné uličky...

24. března 2025  13:30

Putování po skalách a trampských památnících u Dalešické přehrady vás dojme

Jedním z nejkrásnějších míst moravské krajiny je údolí řeky Jihlavy. Obdivovat ho můžete v původní přírodní podobě nebo zaplavené vodami přehrad Dalešice a Mohelno.

24. března 2025

Na co zírá mašinfíra: Z Rumburku do Německa po zapomenuté trati

Dnešní Mašinfíra vám přináší lahůdku v podobě jízdy po přeshraniční trati, kde byla pravidelná osobní doprava zrušena už v roce 2010. Trať z Rumburku do německého Ebersbachu je však stále připravena...

23. března 2025

Dálková chůze bolí, nezvyknete si. Češka zažila sníh v poušti i chřestýše ve stanu

Premium

Zuzana Polanecká má za sebou čtyři dálkové treky a v nohách tisíce kilometrů. Přiznává ale, že na dlouhodobou chůzi si tělo stejně nezvykne. „Bolí to od začátku do konce a občas zažíváte...

22. března 2025

Pijavice s sebou! Jak se cestovatelé ve středověku připravovali na výpravy

Cestovatelé čelili zvýšeným zdravotním rizikům odnepaměti. Zatímco dnes máme k dispozici širokou škálu očkování a léků, ve středověku se poutníci a křižáci museli smířit s faktem, že se do rodné země...

22. března 2025

Volání divočiny pod Kilimandžárem. Keňa má i oscarovou pláž a město dvou tváří

Premium

Bělostné pláže na pobřeží Indického oceánu, rozmanitá krajina s nedozírnými pláněmi a pásy tropických lesů i velkolepé národní parky, kde potkáte „velkou pětku“ africké fauny. To vše je Keňa, symbol...

21. března 2025

Koncert v ledu. Lyžařské středisko v Itálii nabízí neobvyklý zážitek

Kdo si myslí, že v italském středisku Passo del Tonale lze jen lyžovat, jíst pizzu a pít bombardino, je na velkém omylu. Unikátní projekt koncertů v ledové jeskyni je další velkou atrakcí zdejšího...

21. března 2025  16:05

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  21.3 9:54

Jedeme do Bělehradu. Ale do kterého? My jsme jich v Evropě vypátrali více

Místopisný název Bělehrad si pevně spojujeme s metropolí Srbska. Ale na mapě Evropy existuje „Bělehradů“ mnohem více. Některé z nich pravděpodobně dobře znáte, i když jste to doteď netušili.

21. března 2025

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

20. března 2025  12:04