Fuerteventura - ostrov nekonečně dlouhých pláží

  0:01aktualizováno  0:01
Z Kanárských ostrovů je ostrov Fuerteventura sice nejsušší, zato má ale nejstálejší a nejteplejší počasí. Ostrov nabízí rozlehlé pláže s tmavým vulkanickým i světlým pouštním pískem, čisté moře i hory ve vnitrozemí.

Písečné pláže jsou pro Kanárské ostrovy typické. | foto: Profimedia.cz

Turistickým cílem se ostrov stal jako poslední ze všech Kanárských ostrovů, a proto je cestovním ruchem ještě relativně nedotčen.

Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Rozhodně nevynechejte
Kdo chce vidět nejkrásnější město ostrova, musí se vydat do hor. Betancuria, původně hlavní město, bylo založeno již v roce 1404 a ve své době bylo druhým hlavním městem Kanárských ostrovů. Město bylo vyhlášeno historickým kulturním centrem zejména díky katedrále, která byla ovlivněna hned několika architektonickými styly.

město Betancuria, Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Na severu ostrova leží El Jable, chráněná přírodní oblast s pouštními dunami, které se rozkládají na ploše 20 kilometrů čtverečních a evokují dojem opravdové pouště. U severního pobřeží ostrova se nachází malý ostrůvek Los Lobos, pojmenovaný podle tuleňů (lobos marinas), kteří tu kdysi žili. Je chráněnou přírodní oblastí a nabízí příjemné procházky i krásné pláže.

El Jable - chráněná přírodní oblast s pouštními dunami, Fuerteventura - kanárské ostrovy

Jednou z pozoruhodností ostrova jsou také molinos a molinas, větrné mlýny. Na Fuerteventuře se jich zachovalo celkem 38, z toho je 23 "mužských" (molinos) a 15 "ženských" (molinas). Mletí a zpracování obilí bylo na ostrově ještě v minulém století velice důležitým ekonomickým odvětvím kvůli vhodnými klimatickými a hospodářskými podmínkami.

Větrné mlýny - Fuerteventura

Pobytové oblasti

Playa del Esquinzo
Asi osm kilometrů severně od Morro Jable se nachází Playa del Esquinzo. Velmi klidná oblast otevřená pro turistiku teprve před několika lety.

Playa de Jandía

Playa de Jandía, Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Na nejzazším výběžku ostrova je situována oblast Jandía. Naleznete zde nejen 20 kilometrů dlouhou písečnou pláž, moderní letovisko s nákupními centry, restauracemi, bary a mnoha možnostmi ke strávení aktivní dovolené.

Costa Calma
Středisko Costa Calma leží v jižní části ostrova, přibližně 20 kilometrů severně od Morro Jable, u jedné z nejkrásnějších pláží ostrova, která se táhne podél pobřeží až do Jandíe. Na pláži jsou nepřeberné možnosti pro vodní sporty včetně školy a půjčovny windsurfingu.

Caleta de Fuste

Caleta de Fuste - Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Moderní prázdninové středisko u zálivu s písečnou pláží. Pláž dlouhá 800 metrů se pozvolně svažuje do moře a je chráněna před větrem a vlnolamy. Díky tomu je toto středisko vhodné pro klidnou dovolenou pro rodiny s dětmi. Ráz městečka udává malý krásný jachetní přístav se starým kasinem. Hlavní město Puerto del Rosario je vzdáleno přibližně 12 kilometrů.

Corralejo
Původní rybářská osada, která se rozrostla v moderní prázdninové středisko, leží 4 kilometry severně od oblasti nádherných dun s kilometry dlouhých pláží. Městečko má své vlastní pláže - většina turistů však dává přednost příjemné procházce nebo cenově dostupné jízdě autobusem nebo taxi k velké pláži v oblasti dun. Z přístavu je pravidelné lodní spojení se sousedním ostrovem Lanzarote. Sever ostrova nabízí výborné možnosti rybolovu a je doslova rájem pro milovníky windsurfingu.

Fuerteventura: praktické tipy

Největší prodejní centrum řemeslnických výrobků a artefaktů najdou turisté v La Olivě. Zde mohou nakoupit tradiční ostrovní výrobky, jako jsou umělecké výšivky, které se technikou a stylem liší podle oblastí vzniku, keramiku vyráběnou bez použití hrnčířského kruhu technikou původních obyvatel nebo výrobky z palmového listí.

Typickým fuerteventurským výrobkem je čistý kozí sýr. Předkrmy tapas sice nepatří mezi původní kanárská jídla, na ostrovy se dostaly z Andalusie, přesto jsou oblíbenou součástí místní kuchyně. Jsou to plátky uzené šunky, kousky smažených ryb, olivy, kalamáry, krevetky, ovčí nebo kozí sýr, masové kuličky, kořeněné klobásky a další.

Pobřeží na Fuerteventuře nabízí ideální podmínky pro surfing a windsurfing. Zejména milovníci windsurfingu si vzhledem k neustále vanoucím atlantickým větrům přijdou na své. Nejlepší podmínky jsou na jihu ostrova v oblasti Jandíe. Pro začátečníky jsou nejvhodnější oblasti Caleta de Fuste a Playa de Sotavento a pro pokročilé je vhodná oblast na severu u Corraleja.


Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Cesta na Sluneční pobřeží autem: Chce to 24 hodin a na hranicích pevné nervy

Bulharské Slunečním pobřeží nabízí pláže se zlatavým a velmi jemným pískem. (7....

Pokud vás Itálie nudí a Chorvatsko vám připadá předražené, vydejte se do Bulharska. Nedůvěřivce umí překvapit. Nejen...

Magie Berchtesgadenu. Prožili jsme čtyři dny v Alpách nad jezerem Königssee

Scenérii s jezerem Obersee (blíže stanovišti) a nejjižnějším cípem Königssee...

Čtyřdenní výlet do Berchtesgadenských Alp skýtá divukrásné scenérie, které patří mezi to nejlepší, co nejvyšší evropské...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Najdete na iDNES.cz