Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Vteřiny věčnosti. Snímek Boys 1970 přibližuje tragédii expedice v Peru

  14:40
Dvě horolezecké výpravy. Jedné bylo dáno, druhá skončila tragédií. V roce 1970 zahynula v Peru výprava československých nadšenců. Horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh se v létě roku 2019 rozhodli do těch míst vrátit, pokusit se o prvovýstup a vše zachytit na kameru ve snímku Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti, který má premiéru 21. září.

Ve filmu se během padesáti minut prolínají dvě linie. Historie tragické výpravy je zachycena prostřednictvím vyprávění pozůstalých, dopisů jednačtyřicetiletého akademického sochaře Valeriána Karouška a sugestivních fotografií Viléma Heckela. Historická linie je vkusně doplněna záběry výpravy ze současnosti.

Dokumentarista Tomáš Galásek, zvaný Galas, přes objektiv kamery doprovázel Marka Holečka a Radoslava Groha až na úpatí Huascaránu. Společně se vrací na jeviště tragédie, do velehor, kde se prvovýstupem o padesát let později rozhodli vzdát hold památce československých „kamarádů“.

Na promítání předpremiéry snímku Boys 1970 přišla například horolezkyně Klára Kolouchová a Pavel Bém. Legenda českého horolezectví Josef Rakoncaj kvůli řádění koronaviru však účast na poslední chvíli odřekl.

Proč teď?

Každý má k horolezectví jinou motivaci a přitom jsou si podobní. Usměvavý Marek Holeček přichází s osobitým vysvětlením. „To máš, jako když uvidíš shluk buněk a koukáš, jak se krásně vlní v bocích. Zkusíš ji pozvat na kafe. Ona řekne, že jo. Dál se oťukáváte a pak zjistíš, že už není na co čekat.“

Holečka i Groha kromě horolezectví pojí i vášeň pro historii. A nemusejí chodit nijak daleko. Tvrdí, že v Čechách byli vždy naprosto excelentní horolezci. Groh, zvaný Radar, přímo popisuje lásku k zápiskům českých kmetů, kteří prošlapávali cestu pár generací před nimi.

Dvojice se tedy rozhodla vrátit do míst „prokleté expedice“ a vše zdokumentovat. „Film nabízí dialog minulosti a přítomnosti, zachycuje nejen zápolení tuzemských horolezců v peruánských velehorách, ale také život pod Andami,“ doplňuje ještě scénárista filmu Libor Dušek.

Co se tehdy stalo?

31. května roku 1970 zasáhlo Peru zemětřesení o síle téměř osm. Ze severní stěny Huascaránu se utrhla obří lavina ledu a kamení a pohřbila všech čtrnáct členů československé výpravy a místního průvodce. Do té doby ještě nikdy žádná expedice nezahynula kompletně celá.

Dokumentární film o českých horolezcích Boys 1970

Výpravě se od samého začátku lepila smůla na paty. Původně měli v úmyslu lézt na Mount McKinley na Aljašce, nedostali však devizové povolení a místo Severní Ameriky se zaměřili na Jižní.

Od politicky přijatelného Peru dostali povolení, a tak letecky i loďmo zamířili tam. Část horolezeckého vybavení jim však byla zcizena. Výprava přišla i o nejzkušenějšího člena, Ivana Bortela, který zahynul při túře po pádu z třicetimetrové výšky. A pak se místo plánovaného výstupu na Huandoy (6 360 m n. m.) rozhodli členové expedice pro Huascarán (6 768 m n. m.). Ten se jim stal osudným.

Pár dnů před tragédií. Většina členů expedice na snímku z archivu Blanky...

Na jedné z posledních fotografií se usmívá i mračí skupinka horolezců ve kostkovaných košilích a červených svetrech. Pár dní na to však po nich zbyly jen fotografie, zápisky, dopisy, doma kamarádi a partnerky. Nejmladšímu členovi výpravy Jaroslavu Krecbachovi bylo dvacet čtyři let. U paty velehory, u jezera Llangunuco, je zastihlo zemětřesení, které kromě nich v Peru tehdy usmrtilo přes sedmdesát tisíc lidí.

Na jednom laně

V srpnu 2019 zamířili Groh a Holeček na místo tragédie. Společná expedice znamená i to, že jeden druhému svěří svůj život. Horolezci jsou navázaní na jedno lano a to vyžaduje opravdu pevné přátelství, synergii a absolutní spoleh. 

I když je Groh o víc než deset let mladší, s Holečkem si sednou po lidské i lezecké stránce. Oba tvrdí, že jim šťastný vítr přivál do cesty geniálního spolulezce a navíc že jejich vzájemná důvěra roste přes utrpení.

Shodují se i v tom, že české horolezectví nechává na velehorách znatelnou stopu a hodnotu, kterou převzali. Holečkovi se navíc prý vždy líbily i šťastné, zvrásněné tváře starších kolegů, protože v únavě je podle něj vidět prožitý život a on si vždycky takové vrásky přál.

Čistokrevná chuť

Cesta je přes bolest. Bolest značí hysterii těla, ale to je schopné strádat. Tělesná i psychická schránka dostane „čoud“. Proto je třeba počkat si, až přijde ta pravá „čistokrevná chuť“.

Marek Holeček (45)

horolezec, cestovatel, filmový dokumentarista, spisovatel, fotograf

Marek Holeček se raduje z ocenění Zlatý cepín.
 • narodil se v Praze
 • má za sebou více než 40 úspěšných výprav
 • je držitelem světových lezeckých cen (třeba Golden Pitons 2006 za nejlepší výstup sezony nebo třeba Piolet du Or 2013 udělované magazínem Climbing) a českých ocenění (Výstupy roku ČHS, Horolezec roku)
 • zabývá se objevováním nových výstupových směrů v nejvyšších horách světa (Himálaj, Patagonie, Alpy, Pamíro-Alaj, Karákóram, Antarktida atd.)
 • od roku 1996 je členem českého horolezeckého reprezentačního družstva, s partnerkou Klárou Janíkovou má dceru Viktorii
 • www.marekholecek.cz/

Expedici vždy předchází několikaměsíční dřina v podobě fyzické přípravy a detailní nastudování cesty. A pak už je to celé otázka pár dní, které rozhodují, jestli vše vyjde tak, jak má. Doug Scott, legenda britského horolezectví, v dokumentu navíc říká, že je nutné se definitivně odepsat. Horolezec si nemůže nahoru tahat v mysli nic z domova.

Opravdovou chuť dostali Holeček s Grohem v základním táboře – refugiu Peru. Tam se začal psát příběh nového výstupu, který společně s nimi na kameru zaznamenal Galásek. „Galas je můj letitý stín, co na výpravách trpí,“ živelně komentuje Holeček. Galas není sice lezec, ale nese břímě filmování a zaznamenává dechberoucí scenérie a unikátní okamžiky. Přátelství navíc, dle jejich slov, nemusí být jen propojené lanem. Horolezci měli načteno a nastudováno, během pobytu v refugiu Peru vzpomínali na československou výpravu a hledali linie na Huandoy, které ještě nebyly „vyžrané“.

Radoslav Groh (31)

běžec a horolezec, mistr České republiky ve skialpinismu

Radoslav Groh na vrcholu Huandoye

Radoslav Groh na vrcholu Huandoye

 • narodil se ve Dvoře Králové nad Labem
 • se skialpinismem začal v roce 1999
 • jeho mladší sestra Karolína Grohová je rovněž mistryní České republiky ve skialpinismu

Okolí je vskutku dechberoucí, jak Valerián Karoušek kdysi psal v dopise své milé: „Oproti cukrovým vrcholům Cordillera Blanca jsou Tatry jen něžná hromádka kamení a Alpy se zdají poloviční. Takový Mont Blanc najednou vypadá dobrácky“. V Peru čekala českou výpravu „vandráků a čundráků“ strmá hradba hor, hotový přízrak.

Závazek vůči předchůdcům

Po dvou dnech zdokumentované úmorné dřiny se do kamery usmívají zmrzlé, zvrásnělé, ale šťastné tváře orámované nejmodernějším horolezeckým vybavením. Natočit se, vyfotit se a teď už jen šest hodin sestupu dolů ke shledání s Galasem a dalšími kamarády. Dokázali to. Radoslav Groh a Marek Holeček na severní stěně Huandoye prošli jako první zcela novou cestu na vrchol.

Marek Holeček (vlevo) a Radoslav Groh na vrcholu Huandoye

Marek Holeček (vlevo) a Radoslav Groh na vrcholu Huandoye

Celkem 1 200 metrů dlouhou linii pojmenovali Boys 1970 na počest tragické expedice, která se na stejnou horu chystala před půlstoletím. Zahynulým horolezcům vztyčili i československou vlajku.

Přišla po splnění mise a uctění památky nešťastné výpravy úleva? Promění se vůle, odříkání a strach v pár okamžiků čiré radosti? „Horolezec si to musí prožít sám, od hory pochvalu nečekejte,“ dodává lakonicky Holeček. Nicméně nezdá se, že by to byla jejich poslední výprava tohoto druhu. „Hory jsou totiž jedny z mála bílých míst, kde ještě nikdo nikdy nebyl. Hřiště není vyzobaný, je to jen otázka představivosti. Je potřeba se maximálně připravit, věřit svým dovednostem, ale také se nebát otazníků z neznáma. Hrajete tu nejvyšší hru – hru s životem. Ti kluci v roce 1970 nebyli prokletí, měli smůlu. My měli štěstí. Jednomu je dáno, druhému odepřeno,“ hodnotí Holeček.

Uhrančivá krása pohoří Cordillera Blanca v peruánských Andách. Chacraraju z...

Uhrančivá krása pohoří Cordillera Blanca v peruánských Andách. Chacraraju z vrcholu Nevado Pisco

Snímek Boys 1970 mimo jiné ukázal, jak se za padesát let proměnila horolezecká výstroj a vůbec přístup k lezení. Větou „Vzpomínáme na Vás, kamarádi“ končí nápis na památníku, který byl československým horolezcům na místě peruánské tragédie v roce 2011 vztyčen. Soustředí se na ni i jeden z posledních záběrů filmu Tomáše Galáska. „Nedostali šanci ukázat, co v nich je, a já naši expedici bral jako závazek vůči předchůdcům,“ uzavírá Groh.

Horolezectví a koronavirus

Samozřejmě i horolezectví ovlivnila pandemie koronaviru. Spousta expedic byla zrušena. „Je to dobrý, zabiju se až příští rok, navíc kopce neutečou,“ vtipkuje Holeček. Sice se 17. října otevírá Nepál, ale pro mnohé je toto datum už pozdě. Čechy už by prý opustit nikdy nemusel, je mu tu dobře. Říká, že je až k podivu, že země, která nemá hory, generuje horolezecké špičky, a to se časem nedevalvuje.

Zároveň tvrdí, že je už starší a už se mu nechce nic podnikat. Jedním dechem ale dodává, že jeho velkým snem stále zůstává pákistánský Masherbrum (7 821 m n. m.), který byl naposledy pokořen před třiceti lety. A co čeká Groha? Momentálně si dělá kurz na horského vůdce. „A to víte, jaký je rozdíl mezi Bohem a horským vůdcem? Pánbůh si nemyslí, že je horský vůdce,“ přisadí si znovu Holeček.

Nejbližší projekce filmu BOYS 1970:
- 21.9., Ostrava, Centrum Pant, 19:00
- 24.9., Liberec, Lidové sady, 19:00
- 30.9., Praha, Kino Aero, 20:30
- 8.10., Brno, Galerie Artikle, 19:00

Další dokumentární filmy Marka Holečka

 • UFO life
  Dokumentární film UFO life se vrací k výpravě Reinholda Messnera a Douga Scotta na Chamlang. Při jednom ze svých výstupů oba spatřili objekt, který si nemohli vysvětlit jinak než jako UFO. Dokument popisuje prvovýstup Marka Holečka a Zdeňka Háka na nepálskou sedmitisícovku.

 • Pro vrchol na konec světa
  Dokument z expedice Antarktidy 2018 vypráví o cestě tam i zpět malou plachetnicí a o jednom prvovýstupu, na do té doby nepojmenovaný kopec.

 • Naked Mountain
  Dokumentární film z expedice Pakistan 2018 Nanga Parbat. Pokus o prvovýstup Rupálskou stěnou, která je nejvyšší na světě.

 • The Elements
  Dokumentární film The Elements chce divákům odhalit podstatu tří sportovních odvětví - horolezectví, hloubkové potápění a BASE jumping, která jsou spojena se symbolikou jim odpovídajících charakteristických živlů - země, voda, vzduch.
 • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Tajemství přehrad: Nádrž Pastviny se stavěla jako hladová zeď Orlických hor

Seriál Osmý díl Tajemství přehrad nás zavede do Orlických hor. Podíváme se na jednu ze dvou posledních zděných kamenných hrází...

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Jízda na kole jižní Moravou, která masový turismus naštěstí nezajímá

Po nějaké době jsem zatoužil na kole vyrazit do některé naší pozapomenuté oblasti. Do míst, kde budu jíst v obyčejných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tání ledovců v Alpách odhaluje poklady z historie. Mohou je najít i turisté

Vědci se sice neradují z ničivých dopadů oteplování klimatu, ale přiznávají, že vytvořilo příležitost, jak doplnit naše...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

 • Další z rubriky

Největší fontána na světě nestačí. Dubaj odhaluje megalomanský projekt

V Dubaji tento týden proběhla další slavnostní premiéra, tentokrát bylo na pořadu otevření největší fontány na světě....

Permanentky a klobáska u hrobů. Funerální turistika ve Vídni umí žít

Premium V poslední době čím dál více lidí vyráží na funerální turistiku. Navštěvují významné hřbitovy, hrobky, kostnice, putují...

Zájem turistů je obrovský, muzeum norimberských procesů se dočká rozšíření

Muzeum norimberských procesů, při kterých byli po válce v tomto městě souzeni představitelé německého nacistického...

Jako devět Everestů. Manželé zdolali 52 nejvyšších evropských vrcholů

Premium Svět je zábavné místo k životu, obzvlášť když si vymyslíte správně bláznivé cíle. Dokazují to manželé Pazderští z...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...