České cesty za teplem: exotické destinace, kam od nás létají chartery

aktualizováno 
Někdo připravuje lyže, ale jiní dobře vědí, že když jde teploměr dolů, je třeba myslet na vedro. Začíná totiž sezona zimní exotiky. Podívejme se, kam létají z Česka charterové lety. Jednou z horkých novinek je třeba Senegal.

Thajsko, Koh Samui, pláž Chaweng | foto: Maksim Sundukov CC-BY-SACreative Commons

Novinka sezony: Senegal

Senegal, Cap Skirring

Senegal, Cap Skirring

Vyslovte to slovo několikrát po sobě a uslyšíte dunící tamtamy. Tohle je dobrý tip pro toho, komu se stala Afrika záležitostí srdce, v Keni či na Zanzibaru už byl a teď chce vyzkoušet něco úplně jiného. Je to západní Afrika, takže jiná je kultura i krajina. Atlantik je nádherný a pláže písčité, ale vnitrozemí se liší od zvlněných pahorků východní Afriky. I se zvířaty je to tu jinak.

Senegal má však své přednosti. Když vyjedete do Saint Louis, vidíte Saharu od jihu, tropický prales. Ale hlavní je nálada a kultura. Senegal je kříženec mezi Afrikou, Jižní Amerikou a Francií. Výsledkem je zábava, rytmus, tanec, úsměv a dobré jídlo.

Tip MF DNES: Dakar

Návraty sezony: Šrí Lanka a Maledivy

Šrí Lanka

Srí Lanka

Pozorování slonů v sirotčinci v Pinnevale. Autor: Jan Hocek

Tenhle ostrov samozřejmě není úplná novinka, je to však comeback, který je nutno ocenit, protože Šrí Lanka si název Perla Indického oceánu získala něčím jiným než dobrou prací svého marketingového oddělení. Pláže, které slunce vypálilo dozlatova a příroda opatřila slunečníkem kokosových palem. Džungle a výšivky rýžových polí, v nichž se rolníci brodí vodou za párem vodních buvolů.

Tip na dovolenou

Zažijte jedinečné chvíle na nezpomenutelných místech světa! Vyberte si exotický zájezd na dovolena.iDNES.cz.

Je to země, kde se ananas prodává jako u nás jablka a kde je kokosové mléko k dostání jako u nás minerálka. Je to taky země slonů. Někteří žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Mají tady i chrám, kde uchovávají Buddhův zub, a skalní pevnost, k níž cestu osvěžují staré malby polonahých ostrovanek s vosími pasy.

Jediné, zato velmi vážné varování – pozor na to, co jíte. Nejdřív pro jistotu ochutnejte, protože i nevinné kari vonící po kokosu může pálit přímo napalmově. Ale Šrílančané vše připraví i v nehořlavé verzi.

Tip MF DNES: Triconamale, nejkrásnější zátoka světa

Maledivy

Ostrov jako stvořený k celodennímu lenošení

Ostrovní ráj v Indickém oceánu, kam se vracejí české chartery. Vlastně to nejsou ani ostrovy, jen přes tisíc placiček s palmami, kde o kopcích četli jedině v cestopisech. Odevšad je jen pár kroků k moři, které je samozřejmě čisté, průhledné a vysloveně stvořené k plavání nebo jen povalování na písku. Maledivy jsou zhruba totéž co atoly jižního Pacifiku, jen podstatně blíž.

Tip MF DNES: potápění, šnorchlování

Stálice: Thajsko, Mexiko, Dominikána, Kuba, Venezuela, Keňa

Thajsko

Thajsko, Ko Lipe

Thajsko, Ko Lipe

Tahle země je neotřesitelná česká jednička. Byla to první skutečná exotika, kterou Češi objevovali. A ta jednička Thajsku zůstává pořád. Má spoustu předností. Jsou to Samui, Ko Čang, Ko Samet a jak se všechna ta místa jmenují. Ale zajímavý je pořád i Pchúket a bomba je i Bangkok. Severem protéká řeka Kwai, známá z filmu o mostu, jenž však ve skutečnosti stál úplně jinde. Opravdu tu mají thajské masáže a thajský box a není to jen kasírovací trik na turisty jako zbrojnoši na českém hradě, romantika a současně jízdní řády, které opravdu platí.

Ale mají tady ještě něco. Jmenuje se to mai pen rai. Nehledejte to na mapě, ale v duši. Je to postoj "buď nad věcí, klid, nerozčiluj se". A taky mají sanuk. Umění netrápit sebe i ostatní hloupostmi, nesledovat čas a nechat se prostě unášet, stejně se všechno nakonec vyřeší.

Tip MF DNES: ostrov Phi Phi

Mexiko

Mexiko, Cancún

Mexiko, Cancún

Když přijedete do Cancúnu, nechcete věřit, že krásné pláže tady udělali napůl uměle, aby měli protiváhu k Acapulku. Počítač jim po zadání údajů vyhodil zapadlou rybářskou vesnici Cancún. Kolem ní postavili letovisko. Proto tady je písek nejbělejší na světě a navíc nepálí ani v žáru: je totiž z planktonu. Ale kdo chce, najde si tam také staré Mexiko i se zvuky mariachi, břeskné mexické dechovky, kterou tam kdysi dovezli čeští muzikanti.

Tip MF DNES: mayské město Chichen Itzá

Dominikána

Stoprocentní romantika – nádherná pláž, lenošení pod palmami nebo drink u baru

Dominikána, Samaná. Autor: Libor Budinský

Než se vylodíme na pláži, kde řádili piráti z Karibiku, tedy ti, jimž šéfoval Jack Sparrow, koupeme se v moři, kde se mezi námi míhají rejnoci a na písčitém dně leží červené hvězdice jako talíř. Pak si na pláži dáme ležení pod palmou a grilovaného kraba. Jindy se na podobné pláži projíždíme na koních. Máme ji sami pro sebe, stopy kopyt hned zahladí vlny, koníčci jsou naštěstí na nás amatéry velmi hodní – tak jako celá tahle země.

Dominikánská republika je velmi typický Karibik. Na východě je pod palmami turistické letovisko Punta Cana, na severu poloostrov Samaná, kam připlouvají vždy v zimě randit velryby. A pak jsou tady také hory.

Tip MF DNES: likér Mamajuana

Kuba

Pohled na Varadero, Kuba

Pohled na Varadero, Kuba

Karibik je synonymum pro pohodu, teplo, palmy, dobré pití a jídlo. A Karibik, to je pro nás pořád nejvíc Kuba, zřejmě jsme s ní spoutáni pupeční šňůrou ještě z dob, kdy to bylo jediné místo, kde jsme se mohli smočit v Karibiku. Zatímco Evropané jezdí stejně rádi i na jiné antilské ostrovy, v Česku Kuba stále jednoznačně vede. Možná je za tím zvyk jako železná košile, možná chuť podívat se na něco, čemu jsme už utekli. Oprýskané paneláky, nedostatečně zásobené obchody a stará auta. Turistickým středobodem ostrova je Varadero, úzká, písečná kosa vybíhající kilometry do moře, považovaná za jednu z nejhezčích pláží světa.

Tip MF DNES: stará Havana

Venezuela

Nejvyšší vodopád světa Salto Ángel ve Venezuele

Nejvyšší vodopád světa Salto Ángel

Karibik, ale také brána do Jižní Ameriky. A nápoj zvaný Coco loco. Bláznivý kokos. Kokosové mléko, rum a ledová tříšť. To vše přímo v kokosovém jádru. Nikde nebyl lepší než na Isle Margaritě. Palmy a pláže, nekonečná siesta, vlny a plavba na pustý ostrůvek... Ale Margarita je taky odrazový můstek k cestě na kontinent. Let do delty Orinoka, západ slunce nad pralesem, indiáni v chýších, noční štrachání opic, trek pralesem. A pak přelet do kraje stolových hor, kam Arthur Conan Doyle umístil svůj Ztracený svět s pravěkými zvířaty.

Tip MF DNES: výlet na pevninu

Keňa

Keňa, Národní park Amboseli

Národní park Amboseli

Keňa je samozřejmě Indický oceán. Šnorchlování na útesu. Rybičky, barvy a tvary, mezi nimiž najednou projely tři stíny. Delfíni. Dováděli si mezi sebou. Ale na pláž už nevylezli, přestože nám tam bylo taky dobře. Keňa je taky safari. Noc ve stanu přímo uprostřed divočiny. Žádný plot. Jen píšťalka. Při snídani a obědě od talíře pozorujete žirafy, slony a impaly, za stanem divoké prase s páráky jak jatagany. A noci bývají ještě záživnější: žirafy se krmí akáciemi metr od stanu. Dupou a mlaskají. Přes den leopard: plachá šelma, která se skrývá k nevidění, jenže tentokrát se jeden producíruje čtyři metry od auta.

A pak letiště, kde před letadýlkem parkují úplně čerstvé sloní bobky velké jako bowlingové koule. Anebo masajská vesnice, kde vás naučí rozdělávat oheň bez sirek, léčit se bez léků a žít s více ženami. Byli to lidé, kteří sice měli boty vyřezané ze staré pneumatiky, ale také uměli výborně anglicky. To vše je Keňa, místo s romantikou hemingwayovské divočiny.

Tip MF DNES: safari a zase safari

Exotika za humny

Tahle místa jsou relativně blízko, dobře je známe, a protože se tam cestuje ve velkém, vyjde to i poměrně levně.

  • Egypt: vývoj jako na houpačce, ale podle rezervací turisté věří, že zase bude dobře. Kromě toho, Rudé moře je teplé a už to tam dobře známe.
  • Maroko: dobrá alternativa pro ty, kdo by přece jen rádi zkusili jinou podobu arabského světa. Přímé lety do Agadiru na jihu země.
  • Emiráty: exotika jiného typu, supermoderní, dobré k nakupování, moře samozřejmě teplé.
  • Kanáry: stará známá místa, letos půjde zájem nahoru.
Témata: Dobrá

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Svět nejsou jen války, sopky a kolony na D1, říká cestovatelka

Cestovatelka Dana Trávníčková

Navštívila sto dvacet zemí, viděla všechny světadíly a ve své současné životní etapě o nich píše. „Jak svět ve...

Island varuje. Pozorování polární záře za volantem může zabíjet

Polární záře vyvolaná oblakem nabitých částic ze Slunce, který k Zemi dorazil...

Islandská policie požádala turisty, kteří do země přijíždějí pozorovat polární záři, aby se kvůli tomu nepřestali...

Velká temná jáma, kde žije Nessie, spojuje Atlantik a Severní moře

Panoramatická silnice A 87 přes Glen Garry leží v bezprostřední blízkosti Loch...

Podlouhlá ledovcová jezera půlí britskou krajinu a tvoří Kaledonský kanál, který propojil Severní moře s Atlantikem....

Najdete na iDNES.cz