Nově nesmí na Everest horolezci sami, hora už vzala příliš mnoho životů. Ilustrační snímek | foto: AP

Jste sám, nemáte nohy? Bez povolení na Everest nesmíte, vzkazuje Nepál

  • 13
Nepál zavedl s rokem 2018 přísnější pravidla pro horolezce. Nově nemohou na střechu světa a nejvyšší horu Mount Everest sólo horolezci a zdravotně postižení. Země se tím snaží snížit rekordní počet nehod a úmrtí na nejvyšším pohoří světa.

Everest se snažil loni zdolat příval horolezců. Ale s rekordní návštěvností přišel také rekordní počet úrazů a úmrtí. Podle serveru BBC si hora vloni vyžádala šest obětí včetně 85letého Min Bahadura Scherchana, který na Everestu zemřel, když se jeho vrchol pokusil zdolat jako nejstarší člověk na světě.

Laviny a pády

Od roku 1920 vzal Mount Everest život více než 200 lidem. Naprostá většina úmrtí se přitom datuje až od roku 1980. Pětina horolezců - 20 % - na světovém štítu umírá kvůli akutní horské nemoci. Podle čísel z roku 2015, které BBC získala z Himalaya Database, zemřelo nejvíce lidí, 29 %, kvůli lavinám, hned poté - 23 % - následkem pádu.

V dubnu 2017 vzaly hory život i světově proslulému švýcarskému horolezci Ueli Steckovi, který byl znám jako „Swiss Machine“ - švýcarský stroj. Na vrchol hory sousedící s Everestem stoupal sám. O neštěstí jsme psali zde.

Kromě Scherchana, Stecka a Slováka Vlada Štrby zahynul vloni na Everestu také jeden Američan, Australan a Ind. Podrobnosti o Štrbově výstupu najdete zde.

Nové nepálské bezpečnostní předpisy pro stoupání na Everest jsou proto mnohem přísnější: podle tamní turistické kanceláře byl zákon upraven, aby bylo horolezectví bezpečnější a snížil se počet mrtvých.

Bez nohou a sami na horu nesmí

Kromě jednočlenných výprav na vrchol nesmějí ani lidé s dvojitou amputací nohou nebo slepí horolezci, pokud ovšem nemají platné lékařské potvrzení o schopnosti horu zdolat.

Toto na první pohled podivné pravidlo bylo zpočátku kritizováno - stěžoval si například zkušený horolezec Hari Budha Magar, který přišel v Afghánistánu o obě nohy. Podle něj je nové nařízení nespravedlivé a diskriminační.

„Na Mount Everest polezu bez ohledu na vládní rozhodnutí. Nic není nemožné,“ nechal se slyšet na svém facebookovém profilu. Později nepálské úřady upřesnily, že i takto hendikepovaní lidé na horu smí, pokud ale k výstupu mají potřebné lékařské potvrzení.

Povinnost zahraničních horolezců najmout si do nepálského pohoří doprovod má navíc podle úřadů kromě bezpečnosti i další výhodu - vytvoří nepálským horským průvodcům více pracovních příležitostí.