VIDEO: Berlín má novou atrakci, růžový dům Barbie v životní velikosti

aktualizováno 
Berlín má novou turistickou atrakci, ze které jsou holčičky nadšené, zato feministky šílí. Na tři měsíce tam otevřeli velký růžový dům panenky Barbie v životní velikosti. Návštěvnice si mohou dokonce vyzkoušet některé její modely. Feministky však hlasitě protestují. Podle nich Barbie degraduje ženy na uklízečky, kuchařky a modelky.

Baletka, veterinářka nebo Barbie na dovolené. Všechny jsou na jednom místě, pod jednou střechou. Berlín se stal místem vyvoleným pro první Barbie Dreamhouse v Evropě. Růžový dům v životní velikosti, kde je uvnitř růžové snad skoro všechno, se prostě nedá přehlédnout.

Rozkládá se kousek od populárního obchodního centra Alexanderplatz, na Voltairestrasse, na 2 500 metrech čtverečních. Před domem se do výšky tyčí fontána ve tvaru obřího růžového střevíce.

Poznávací zájezdy

Navštivte Berlín nebo další evropské metropole. Vyberte si z víkendových pobytů nebo z poznávacích zájezdů s průvodcem. Raketa.cz vám přináší slevy na pobyty na jednom místě.

Uvnitř domu o velikosti 1 400 metrů čtverečních je několik interaktivních místností. Nejdřív návštěvníky (nebo spíš návštěvnice) přivítá velký plakát usmívající se Barbie vedle její životní lásky Kena. Pak se pokračuje přes ložnici a velmi stylovou koupenu s růžovým delfínem, který vyskakuje z toaletní mísy. V interaktivní kuchyni mohou malé princezny upéct virtuální bábovičky a poslouchat rady Barbie z dotykových monitorů.

Návštěvnice si ve vile mohou vyzkoušet některé modely šatů a prohlédnout si stovky panenek a dalších souvisejících předmětů. V interaktivních hrách se mohou setkat i s přáteli Barbie a jejími oblíbenými zvířecími mazlíčky.

Fotogalerie

Mimochodem, růžové je i piano, na které se dá skutečně hrát.

Návštěvnici dostanou při vstupu do domu snů na ruku speciální čip, který funguje i jako audioprůvodce v němčině, angličtině, španělštině, francouzštině a dalších jazycích. "AlphaD čip nabízí každému návštěvníkovi individuální prohlídku. Při jeho vymýšlení jsem se inspiroval svou osmiletou dcerou," přiznává šéf pořadatelské společnosti EMS Entertainment Christoph Rahofer.

Barbie dává špatný příklad děvčatům, brojí kritici

Slavnostní otevření růžového domu v centru Berlína ve čtvrtek 16. května přitáhlo i několik desítek odpůrců panenky s extra štíhlým pasem a dlouhýma nohama. Ženy i muži v křiklavě růžových úborech protestovali proti "modelkovskému" obrazu ženství, jak ho dívkám předkládají kultovní hračky od společnosti Mattel. Kritici považují Barbie za "ikonu sexismu".

Jedna feministka nahoře bez s nápisem "Life in plastic is not fantastic" (odkaz na písničku Barbie Girl skupiny Aqua) zapálila Barbie upevněnou na kříži.

Barbie v Berlíně

KDY: od 16.května do 25. srpna 2013
KDE: Voltaire Straße 2a, Berlin
KOLIK: vstupné 15 €, děti 12 €, do 3 let zdarma

První panenka Barbie se poprvé představila 9. března 1959 na největším veletrhu hraček (American International Toy Fair). Rodičům ani obchodníkům s hračkami se nelíbila. Hlavně kvůli sexy postavě, která se nehodila do prudérních 50. let. Kritici nevěřili, že se bude dobře prodávat, ale holčičky si ji zamilovaly. Způsobila to nejen reklama, ale i to, že byla naprosto odlišnou panenkou, které do té doby na trhu existovaly.

Postupem času se vyvíjela, aby odpovídala módním stylům. Ken se po boku Barbie objevuje od roku 1961.

Na výstavě v Berlíně jsou vidět i starší typy  panenek, které pamatují spíše babičky nejmenších návštěvnic. Odpůrci Barbie vyčítají, že má nereálné fyzické proporce a je posedlá jen módou a botami, což dává děvčátkům špatný příklad.

Barbie Dreamhouse bude v Berlíně otevřen tři měsíce, do 25. srpna. Pak vyrazí do dalších evropských měst. Konkrétní místa ale pořadatelé zatím tají.

  • Nejčtenější

Vzpoura na luxusní lodi. Místo fjordů jen rozbouřené moře a ucpané záchody

Dovolenou, kterou zažijí jednou za život. To si slibovali cestující výletní lodě Norwegian Spirit, kteří se vydali na...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Ideál na podzimní výlet. Všechny tváře Sicílie za pár dní nepoznáte

Největší ostrov Středomoří je díky své jižní poloze a teplému podnebí nadmíru vhodným cílem pro kratší podzimní...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pohled do minulosti i budoucnosti. Berlín představuje unikátní atrakce

Třicáté výročí pádu Berlínské zdi se blíží. Velkolepé oslavy ukončení potupného rozdělení města doprovází několik...

Premium

Stanový hotel je český vynález. Je hvězdou Oktoberfestu i závodů motorek

Spát ve stanu, ale se servisem jako v hotelu? Český startup s tímto nápadem proráží na velkých akcích v západní Evropě....

Dvacet minut a pauza. Hoďte se do klidu v největším termálním jezeře Evropy

Není to od nás daleko. V maďarském Hévízu můžete zažít dokonalý relax protkaný neopakovatelnou atmosférou. Však bylo...

Premium

Za nejdivnějším obrazem světa: akvazorbing i olizování prasete se závojem

Galerie Prado v Madridu je na tom podobně jako Eiffelovka či Koloseum. To jsou totiž památky, kam se musí „povinně“...

Najdete na iDNES.cz