Dukelský průsmyk: Taran, pomník na křižovatce ke Kapišové – T-34/85 a německý panzer IV

Dukelský průsmyk: Taran, pomník na křižovatce ke Kapišové – T-34/85 a německý panzer IV | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

Na Duklu už všichni zapomněli. Vládnou tu jen zloději a zmar

  • 222
Kanony, minomety, tanky většinou zarostlé trávou, mnohé exponáty ukradené. Na turistu v Dukelském průsmyku moc nenarazíte. Spíš na hledače militárií s detektory, které honí policie, nebo sběrače hub a borůvek. Přitom je tu na místě nejtvrdších bojů bývalého Československa největší skanzen vojenské historie.

Třetí socha Svobody

Ve Svidníku, malém městě při vjezdu do Dukelského průsmyku, stojí jediná socha někdejšího prezidenta republiky, armádního generála Ludvíka Svobody. Místní žertem říkají, že na světě jsou pouze tři sochy Svobody, ta jejich, pak americká a v Paříži (kde je zmenšenina té americké, kterou Francouzi USA darovali).

Generál Ludvík Svoboda byl nicméně kontroverzní osobou i v rámci dukelské operace, pod jeho velením byly ztráty enormní.

Dukelský průsmyk - Socha armádního generála Ludvíka Svobody ve Svidníku

Na prospekty nezbyly peníze

Dukelský průsmyk

Ve vojenském muzeu ve Svidníku, otevřeném v roce 1965, si můžete prohlédnout exponáty z první světové války, kdy zde probíhala haličská fronta, hlavní expozice se věnuje druhé válce a partyzánskému hnutí na Slovensku. U řady exponátů nejsou popisky, prý chybí peníze. Nenabízejí se ani žádné materiály, fotky, pohledy či prospekty. Z muzea si tak neodnesete kromě vzpomínek nic, fotit se tu smí jen na povolení.

Dukelský průsmyk

Na prostranství za budovou je k vidění vojenská technika, pár exponátů sem v poslední době převezli z terénu. Jinak by byl jejich osud zpečetěn stejně jako u desítek dalších zajímavých vojenských artefaktů, které skončily nejčastěji ve sběrnách, kde se po původu klikové hřídele z tanku T-34 nikdo neptá...

V parku je možné navštívit monumentální hřbitov rudoarmějců, padlo jich tu přes devět tisíc.

Dukelský průsmyk, Svidnické vojenské muzeum - Těžký pásový dělostřelecký tahač ...

Těžký pásový dělostřelecký tahač s kanonem vz.38 ráže 152 mm

Zanikne Údolí smrti?

Dukelský průsmyk - Obávaná sovětská kaťuše, gardový minomet BM-13

Ze Svidníku k odbočce na Kapišovou je to pár kilometrů po příjemné asfaltce. Na křižovatce silnice se z dáli vynoří dva zaklesnuté tanky - sovětský T-34/85 a německy Panzer IV. Skulptura se jmenuje „Taran“ a je oblíbenou zastávkou všech, kteří kolem projíždějí, zvláště pro děti je to nevídaná prolézačka.

Kapišová byla během operace zcela zničena, za ohradníkem výběhu skotu jsou umístěna dvě téčka, s kravami nádherná idylka.

Dukelský průsmyk

Když jsem tudy procházel před třemi lety, bylo o pár kilometrů dál u mostku ruské těžké dělo vz. 38 ráže 152 mm a také polopásový transportér SdKfz 250. Při své loňské návštěvě už jsem je nenašel. Tyto exponáty naštěstí výjimečně neskončily ve sběrně, ale u budovy muzea.

Nad vesnicí se pak zdvihá táhlá terénní mulda, která je poseta siluetami legendárních téček, rozvinutých do tankové rojnice. Při bližším ohledání zjistíte, že stroje jsou vykuchané, jedno tankové dělo je roztržené, prý dílo nějakého amatérského pyrotechnika. I když jsou tankové poklopy přivařené, zrovna jako pásy, zloději si dokážou poradit a technika se pomalu přesouvá do šrotu.

V roce 2008 tu proběhla úspěšná rekonstrukce tankové bitvy. Tak třeba se nakonec přece jen něco změní, i když krást se asi bude dál.

Dukelský průsmyk - Téčko se zničenou hlavní v Údolí smrti

Téčko se zničenou hlavní v Údolí smrti

Kam asi zmizel protiletadlový kulomet?

Kolem dělostřeleckých postavení a bunkrů paradesantní brigády, které jsou obnovené a vede k nim upravený chodníček, se pomalu dostanete až na nejvyšší bod. U obce Hunkovce je společný hrob německých vojáků.

U Nižného Komárníku kdosi „deinstaloval“ protiletecký kulomet, zájem je i o bronzové desky na podstavcích. Zarostlé jsou i kanony a minomety, jen zemljanky 3. čs. brigády jsou v solidním stavu. Okolí pomníků našim ženistům a generálu Vedralovi-Sázavskému v průsmyku blízko hranic by si zasloužilo trochu vyčistit od plevele, naopak čisto je na hřbitově s kamenným monumentem a hroby čs. vojáků.

Dukelský průsmyk - Pomník v místech, kde najelo na minu auto s generálem...

Pomník v místech, kde najelo na minu auto s generálem Vedralem-Sázavským, je téměř na vrcholu průsmyku.

U pohřebiště hrdinů

Po válce tady stál pomník vojáka, který vzdával čest padlým. V 50. letech se pak někomu zdálo, že nemá dost budovatelský výraz, proto byl vyměněn za sochu samopalníka, známou z učebnic. Alespoň dřívějších.

Z vyhlídkové věže generála Svobody je vidět značná část průsmyku, i „krvavá kóta 534“, která je na polském území, na níž zahynulo velké množství našich vojáků. Ani tam prý není péče o pietu velká. A podobné je to i v polském městečku Dukla, kde je v zámečku zastaralá expozice a v parku omšelé kusy bojové techniky.

Může se hodit

Karpatsko-dukelská operace

8. září až 28. října 1944. Operace počítala s tím, že dvě východoslovenské divize obsadí průsmyky přes Karpaty, kudy proniknou sovětská vojska za součinnosti čs. armádního sboru. Na Slovensku probíhalo povstání. Němci ale Slováky odzbrojili, Karpaty obsadili a vybudovali důmyslnou a členěnou obranu. Bylo to spíš politické gesto než vojenské rozhodnutí.

Postup horským terénem probíhal za obrovských ztrát až do dubna 1945. Němci ztratili asi 52 tisíc vojáků a množství bojové techniky, Sověti asi 83 000 vojáků, padlo zde přes 8 000 příslušníků 1. čs. armádního sboru a také množství rumunských vojáků.

Vojenské muzeum ve Svidníku
Otevřeno: úterý-neděle, 9:00-17:00

Více ZDE