Kam na koupání k moři na sklonku léta. Vybrali jsme prověřené tipy

  • 87
Méně lidí, nižší ceny, většinou příjemnější a ne úmorně horké počasí a ještě stále teplé moře. Dovolená na přelomu léta a podzimu má v Evropě a blízkém okolí plno výhod. Nabízíme pět destinací, kde zaručeně neuděláte chybu.

Mallorca

Letovisko Port de Sóller na Mallorce

Největší z Baleárských ostrovů, nezřídka zatracovaný pro nesnesitelné návaly turistů, je na přelomu léta a podzimu již mnohem „prázdnější“. Navíc ceny jdou dolů a v moři se stále ještě dobře vykoupete. A pokud holdujete pěší turistice nebo cyklistice, trefili jste jackpot, podmínky pro tyto aktivity budou na Mallorce výborné.

Věnujte ale zvýšenou pozornost výběru letoviska. Ta v těsném zázemí největšího města Palmy uspokojí hlavně „pařiče“, případně ty, kdož chtějí mít za zády velké město. Například Magaluf, S’Arenal a další představují nechvalně proslulé prototypy masové turistiky.

Jako dobrý kompromis se jeví menší resorty na jihozápadě ostrova (např. Santa Ponça), která jsou stále dobře dostupná a přitom klidnější. Navíc jižní část atraktivního pohoří Serra de Tramuntana (psali jsme zde) odtud máte co by kamenem dohodil.

Ještě méně turistů pak jezdí do letovisek na východě, je ale třeba počítat s tím, že hlavní zajímavosti poměrně velkého ostrova (3 640 km²) jsou odtud vzdálené.
Poloha: Španělsko, západní Středomoří kolem 39. rovnoběžky
Doprava do destinace: Do Palmy létá do konce října z Prahy přímo Smart Wings. O mnoho laciněji však obvykle pořídíte lety z okolních letišť (Berlín, Vídeň, Linz a další).
Doprava na místě: Půjčte si auto rovnou na letišti, rezervaci proveďte nejlépe předem po internetu pomocí některého z prověřených brokerů (HolidayAutos, AutoEurope a další).
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Palma): 23,5 / 20,2 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Palma): 52 / 69 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Maroko

Pláž u Agadiru

Pro někoho to může být nádech exotiky, jiní tam už pár let míří pravidelně. Atlantské pobřeží Maroka vyniká stálým, nekompromisně slunečným počasím bez úmorných veder. Dostupnost Agadiru, hlavního přímořského resortu v této části světa, se díky rozšiřující síti leteckých linek stále vylepšuje. A místní ceny zůstávají ve srovnání s těmi západoevropskými stále ani ne poloviční.

Agadir má skvělou, dlouhatánskou pláž, a díky neustále vanoucímu větru tu jsou výborné podmínky pro surfaře. Počítejte ale s tím, že moře (podobně jako na blízkých Kanárských ostrovech) tu nikdy není příliš teplé, voda vyšplhá maximálně na 23 °C.

Protože město samotné neskýtá příliš pozoruhodností (Agadir byl v roce 1960 zcela zničen zemětřesením), asi budete chtít vidět i něco v okolí. Do Marrákeše, zřejmě nejatraktivnějšího marockého města, to máte 240 kilometrů a návštěva tedy vyžaduje aspoň jeden nocleh. Krásná je i pobřežní Esaaouira (obě místa jsou zapsaná na seznam světových památek UNESCO) a kousek za Agadirem se k nebi tyčí třítisícovky Vysokého Atlasu.
Poloha: Severozápadní pobřeží Afriky kolem 30. rovnoběžky
Doprava do destinace: Přímé letecké spojení v období letního letového řádu provozuje Wizz Air z Budapešti, občas lze využít linek Condoru z německých letišť. Jinak s přestupem z Prahy např. V Bruselu/Charleroi či Londýně.
Doprava na místě: Taxíky nebo (na větší vzdálenosti) sdílené taxíky a autobusy jsou laciné a jezdí všude. Cenu si ale vždy zjistěte předem.
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Agadir): 21,9 / 20,3 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Agadir): 3 / 26 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Apulie

Polignano a Mare nedaleko Bari

Oblast Apulie na jihovýchodě Itálie je pro dovolenkáře spojena hlavně s malebným, skalnatým poloostrovem Gargano, jsou ale i jiné možnosti. Mnoho pěkných pláží najdete ještě o něco jižněji, v krajině zvané Terra di Bari (tedy v okolí největšího města Bari).

Útesy tu sice nejsou tak vysoké jako na Garganu, ale moře stejně průzračné a navíc jde o region, kam jezdí k moři téměř výhradně domácí Italové. Budete tedy ušetřeni osidel internacionální turistiky i inflačních cen.

Podél pobřeží, které je snadno dostupné železnicí, se najde řada pěkných starobylých měst jako Monopoli, Trani či Barletta, a často je to tak, že pláž leží jen pár set metrů od katedrály či hlavního náměstí – kde jinde toto najdete?

Až se budete chtít podívat do vnitrozemí, tak určitě nezklamou slavná skalní obydlí v Mateře nebo pitoreskní kónické stavby zvané trulli v Alberobellu (obě místa jsou zapsaná na seznamu památek UNESCO). Krásné je také „bílé město“ Ostuni na terase nad pobřežím lemovaným olivovými háji. Všechna místa jsou dobře dostupná veřejnou dopravou.
Poloha: Jihovýchodní Itálie kolem 41. rovnoběžky
Doprava do destinace: Přímé letecké spoje Wizz Airu létají z Prahy, řada dalších přímých letů z okolních letišť (Berlín, Norimberk).
Doprava na místě: Podél pobřeží jezdí vlaky (www.trenitalia.com), které staví ve všech letoviscích.
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Bari): 21,1 / 17,1 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Bari): 60 / 62 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Kypr

Jižní pobřeží Kypru u archeologické lokality Kourion

Ostrov Kypr má z podnebného hlediska pro dovolenou na sklonku léta či začátkem podzimu ty nejlepší podmínky. Máte jistotu, že bude ještě velmi teplo a déšť je, alespoň u jižního pobřeží, v tuto dobu prakticky vyloučený.

Politické rozdělení nevelkého ostrova (necelých 10 000 km²) sice zůstává realitou, v obou částech je ale bezpečno a překročit hranici, tzv. Zelenou linii, je dnes docela snadné. Většina výletníků míří do jižní části Kypru, kterou spravuje mezinárodně uznaná vláda (sever Kypru okupuje Turecko). Pokud to bude i váš případ, nejspíš pojedete do některého z resortů v okolí Larnacy na jihovýchodě či kolem Paphosu na jihozápadě ostrova. Nabídkou jsou obě oblasti srovnatelné.

Nespornou výhodou Kypru je všeobecná znalost angličtiny a ani ceny tam nejsou vysoké. Pokud se budete chtít podívat do severní části, přejděte hranici raději v Lefkosii pěšky a pak se pohybujte sdílenými taxíky nebo mikrobusy. Kulturní prostředí je na severu naprosto odlišné: pravoslavné chrámy a modrobílé barvy jihu vystřídají červené odstíny a velkolepé mešity, často ovšem přestavěné z původně křesťanských kostelů.
Poloha: Východní Středomoří kolem 35. rovnoběžky
Doprava do destinace: Do Larnacy létají přímé spoje z Prahy (SmartWings jen v létě, Cyprus Airways celoročně). Alternativou je spojení do Paphosu např. z Bratislavy, Vídně či Krakova.
Doprava na místě: Půjčte si auto rovnou na letišti, nejlépe předem po internetu pomocí některého z prověřených brokerů (HolidayAutos, AutoEurope a další). Pozor, jezdí se vlevo.
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Larnaca): 25,4 / 22,6 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Larnaca): 7 / 14 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Costa Blanca

Pláž Postiguet a hrad Santa Bárbara v Alicante

Costa Blanca (Bílé pobřeží) značí jednu z nejsušších oblastí Evropy, moře tu zůstává teplé až do začátku listopadu a ještě je tu leccos k vidění. Tak co víc si vlastně přát.

Klidnější je jižní část tohoto dlouhého úseku španělského přímoří, severně od města Almería. Pruh pevniny kolem mysu Cabo de Gata je jedním z posledních v této části Evropy, podle kterého nevede veřejná silnice (psali jsme zde). Okolní letoviska jsou malá a báječně schovaná.

Pokud upřednostníte víc „velkého světa“, tak se spíše vydejte severněji, do okolí Alicante, tato oblast je také dopravně lépe dostupná.

Ostatně i pobyt v samotném Alicante není od věci, město má báječné pláže přímo v centru. Některá paneláková letoviska v okolí typu Benidorm se ovšem stala symbolem masové, neregulované turistiky a pro leckoho budou znamenat estetické waterloo.

Na denní výlet, krátký odskok do vnitrozemí, se hodí Murcía s krásným starým městem nebo palmové háje kolem Elche. Ty byly dokonce zapsány na seznam světových památek UNESCO.
Poloha: Španělsko, východní pobřeží kolem 38. rovnoběžky
Doprava do destinace: Do konce září lítá do Alicante linka Ryanairu z Pardubic, do Almeríe je spojení se SmartWings. Mnoho kombinací nabídne spojení s přestupem z Prahy do Alicante, případně přímo z okolních letišť (Berlín, Norimberk, Krakov a další).
Doprava na místě: Širší okolí Alicante je dobře propojené veřejnou dopravou; při pobytu v menších letoviscích dále na jih se ale hodí půjčit si auto.
Průměrná teplota vzduchu v září/říjnu (Alicante): 23,5 / 19,7 °C
Průměrné srážky v září/říjnu (Alicante): 40 / 46 mm

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

, pro iDNES.cz