Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Výlet za jedním z nejhezčích slovenských hradů. Prozkoumejte okolí Dobré Vody

aktualizováno 
Unikátní krasová příroda, ale i neobyčejné památky architektonické, umělecké a technické stojí za obdiv poblíž Dobré Vody v Malých Karpatech. Dědině v malé kotlině uprostřed hor dominuje jeden z největších a nejhezčích slovenských hradů.

Dobrovodský hrad | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Dobrá Voda se nachází v nejméně známé severovýchodní části pohoří, která se podle města Brezová pod Bradlom nazývá Brezovské Karpaty. Pro návštěvníky z Česka je tato oblast komunikačně mnohem lépe a rychleji dostupná právě z Brezové pod Bradlom než z Dobré Vody, do níž vede cesta ze západních a severních směrů velkou oklikou.

V Brezové ponechme stranou obligátní vrch Bradlo s mohylou Milana Rastislava Štefánika a vydejme se do nitra Brezovských Karpat, které bývají spíše stranou zájmu. Třeba po žluté a pak po červené značce dolinou Baranského potoka směrem k hoře Klenová. Ta je se svými 585 metry v Brezovských Karpatech nejvyšší.

Za posledními domy Brezové vstupujeme na území CHKO Malé Karpaty a míjíme bývalý utečenecký tábor, který vyhořel v roce 2006. V době, kdy migrace nebyla ještě politické téma, prý fungoval bezproblémově deset let a specializoval se na pobyt nezletilých a rodin s dětmi.

Fotogalerie

Dobový tisk uvádí, že požár způsobily ubytované děti při manipulaci s otevřeným ohněm. K obnově vyhořelého areálu již nedošlo a není pravděpodobné, že by se o to v dnešní vypjaté době někdo pokoušel.

A u požárů ještě zůstaňme. V roce 2017 byla pod kopcem Klenová vztyčena dřevěná vyhlídková věž, k níž však neukazuje žádná směrovka a vyhýbá se jí i turistická značka. Jako by nebyla.

Už podle polohy „pod kopcem“ je jasné, že u jejího zrodu byly finanční dotace. Podle oficiálních informací jde o protipožární monitorovací věž – jednu z mnoha, které na Slovensku vyrostly v poslední době na stejném principu jako houby po dešti.

A vždy k nim symbioticky patří ještě nějaká nová, tzv. protipožární lesní cesta. Jak taková věž funguje nebo má fungovat, se nikde člověk nedozví. Výhled z protipožární věže není marný, daleko lepší je však z vrcholu Klenové, kde se nachází malá, ještě nezarostlá paseka. Přes vrchol však značka nevede, je třeba si na něj krátce odskočit. Nejlépe od vchodu do Klenovské jeskyně, která je významným zimovištěm netopýrů.

Strážní protipožární věž Klenová

Strážní protipožární věž Klenová

Výhled z vrcholu Klenové

Výhled z vrcholu Klenové

Dobrovodský kras pod Bacharkou

Docela dlouhý sestup z Klenové nás svede do rekreační oblasti Výtok, odkud už zbývá jen se přehoupnout po zelené značce přes mělké travnaté sedlo do naší oblasti – Dobrovodské kotliny.

Je bezlesá, zemědělsky využívaná a ze všech stran ohraničená zalesněnými kopci. Má přibližně tvar trojúhelníku s délkami stran 4 až 5 kilometrů. Krasový reliéf a původ je nejvíce patrný v nejsevernější výspě, které se říká louky pod Bacharkou. Je to samostatná krasová minikotlina oddělená od zbytku úzkým pásem lesa. Značka sem nevede, ale odbočení ze zeleně značené trasy je orientačně snadné.

Jedno z nejhezčích míst v Malých Karpatech korunuje chráněný přírodní výtvor Občasná vyvieračka pod Bacharkou, což je jeden z posledních vodohospodářsky nezachycených krasových vodních zdrojů v širším okolí. Má vydatnost 20–120 litrů za sekundu, přičemž 13 minut teče a 18 minut neteče. Po většinu roku ovšem voda neteče vůbec. Podpovrchový hydrodynamický systém je složitý a z pohledu náhodného turisty velmi nespolehlivý v kterékoli roční době. Největší šanci na zhlédnutí výjimečného výtvoru přírody skýtá samozřejmě jaro.

Louky pod Bacharkou

Louky pod Bacharkou

Velkou výzvou jsou také bělostné skály Bacharky ukryté nad vyvěračkou v hustém lese. Je ale třeba je pohledat a výstupu na ně věnovat nemálo sil a času. Pás skal dlouhý asi 250 metrů a vysoký 25 metrů využívají horolezci a říkají jim také Dlhé skálie.

Při troše štěstí lze nalézt směrovky na Hodinkovou vežu a Milkine veže. Vrcholem objevitelského úsilí je pak cesta úzkou štěrbinou zajištěná řetězem, která slouží horolezcům zřejmě pro sestup. Z vrcholové hrany skal se otevírají jedinečné výhledy.

Nejlepší doušky Dobré Vody

A jsme v Dobré Vodě, obci uprostřed mezihorské Dobrovodské kotliny. V jejím katastru se nachází 42 pramenů dobré vody, z nichž nejznámější je pramen Blava před kostelem o vydatnosti 90 l/s. Napájí místní vodovod a v létě fontánu. Nejméně dobrým pramenem je asi Starobrno v místní hospodě uzpůsobené svou velkou zahrádkou na silný cykloturistický provoz.

Z památek zaslouží pozornost hřbitov, který je průchozí a vede přes něj červená značka k Dobrovodskému hradu. Největší a zdaleka viditelný pomník patří Jánu Hollému – katolickému knězi a „slovenskému Homérovi“ neboli největšímu básníkovi tzv. bernolákovské školy. V Dobré Vodě strávil svých posledních šest let života, zemřel v roce 1849 a je tu i pochovaný. V obci má pamětní síň.

Hřbitov v Dobré Vodě: díla místních kameníků

Hřbitov v Dobré Vodě: díla místních kameníků

Obec a hrad Dobrá Voda

Obec a hrad Dobrá Voda

Méně nápadné, avšak velmi osobité a originální jsou pomníky a náhrobní kříže neslavných, obyčejných smrtelníků zhotovené místními proslulými dobrovodskými kameníky ve stylu zlidovělého baroka. Kameníci používali výhradně místní materiál, tzv. baranecký pískovec. Starší maďarský název obce Jókö znamená v překladu dobrý kameň.

Zajímavou kapitolu novodobé historie na počátku 20. století představuje provoz chemické továrny, kde se suchou destilací bukového dřeva vyráběl dřevěný líh, aceton či kyselina octová.

V návaznosti na továrnu vznikla úzkorozchodná lesní železnice s parním provozem směřující z Dobré Vody do nitra lesních komplexů Brezovských Karpat. V údolí pod Dobrovodským hradem se zachovaly velkolepé oblouky, náspy a terénní zářezy a přímo v obci za kostelem vedly koleje skrze krátkou, ve vápenci prostřílenou soutěsku.

Skalní zářez dobrovodské úzkorozchodné železnice

Skalní zářez dobrovodské úzkorozchodné železnice

Neztracené kouzlo Dobrovodského hradu

Malé Karpaty jakožto hraniční hory při západním okraji uherského království oplývají množstvím velkých strážních hradů. Jedním z nich je i hrad Dobrá Voda, jenž se svou rozlohou 0,84 hektaru řadí k vůbec největším na Slovensku.

Je dost schovaný v lese, nejhezčí a v podstatě jediný celkový pohled se na něj otevírá ze zarůstající kóty 332 metrů severně od obce nad levým svahem Dobrovodské doliny.

Hrad si zachoval dodnes svůj romantický půvab obyčejné zříceniny, kterou se nikdo nesnaží betonovat ani dostavovat do původní podoby. Nejnutnější opravy ve spolupráci s archeology zde sezonně velmi citlivě provádí dobrovolníci z občanského sdružení Renova, přičemž všechny své zásahy na daném místě objasňují, dokumentují a komentují formou přehledných informačních tabulí. Z Dobrovodského stavu se tak nestává konzumní památková atrakce, ale místo, kde je návštěvník veden ke všímání, přemýšlení a poznávání. Moc hezké!

Dobrovodský hrad

Dobrovodský hrad

Horní část Dobrovodského hradu

Horní část Dobrovodského hradu

Pozoruhodná informace se vztahuje k velkým spadlým blokům zdiva. Předpokládá se, že je povalilo zemětřesení, které vypuklo sedm minut po půlnoci dne 10. ledna 1906 a ničivě zasáhlo Dobrou Vodu. Ve 20. století to bylo nejsilnější zemětřesení na území Slovenska (intenzita 8. stupeň EMS). Silná zemětřesení se na zlomech Dobrovodské kotliny pravidelně opakují v intervalu 50 – 100 let.

Náš výlet završený prohlídkou Dobrovodského hradu se překlopil do poslední fáze: uzavřít okruh a vrátit se zpět do Brezové pod Bradlom. První možnost nabízí terénem vedoucí červená značka v délce dvě a půl hodiny, druhou asfaltová silnička Dobrovodskou dolinou, která je rychlejší, ale na pěší chůzi méně příjemná. Je téměř jisté, že v době krátkých dnů budeme docházet až skoro za tmy.

Může se hodit

Mapa
VKÚ 1 : 50 000 č. 129 – Malé Karpaty, Bradlo

Itinerář trasy:
Brezová pod Bradlom – Doly (žlutá) – Klenová (červená) – Výtok (červená a zelená) – Vyvěračka pod Bacharkou a zpět (neznačeno) – Dobrá Voda (zelená) – Dobrovodský hrad (červená) – Brezová pod Bradlom (červená). Celkem cca 30 km.

Jak se tam dostat
Do Brezové pod Bradlom vedou z území ČR dvě cesty: 1) Hodonín – Senica – Jablonica (č. 51). V Jablonici odbočit doleva. 2) Uherský Ostroh, resp. Veselí nad Moravou – Myjava – Brezová pod Bradlom.
Obec Dobrá Voda je dostupná od východu z Pováží, konkrétně z Trnavy nebo z Piešťan.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

KVÍZ: Otestujte se, jak znáte Česko. Úspěšní čtenáři vyhráli knihu

Možná znáte celý širý svět. Přešli jste poušť, viděli jste silný příboj na irském pobřeží, nebo mrzli na osamělých...

Nový stát světa? Obyvatelé Bougainville se jasně vyslovili pro nezávislost

Obyvatelé Bougainville v referendu drtivou většinou rozhodli o tom, že si přejí nezávislost svého území na souostroví...

SLEPÁ MAPA: Slaví se mezinárodní den hor. Jak se v nich vyznáte?

Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den hor poprvé v roce 2003. Jeho cílem je podporovat život v horských...

Ideální lyžovačka v Rakousku pro celou rodinu. Víme, kde ji hledat

Existuje zimní rodinná dovolená, aby si spokojeně zalyžovali rodiče i děti? Jde to. Redaktor magazínu Víkend našel a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šumava, kterou nesmíte vynechat. Údolí Vydry přitahuje turisty jako magnet

Šumava je široký pojem, snad každý má tu „svou“. Většina návštěvníků se však asi shodne na tom, že její nejkrásnější...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Čínská romantika na sto procent. Slavné pohoří v mlze projdete po schodech

Jestli na něco nebudete jako Evropan v Žlutých horách připraven, jsou to schody. Nechápejte mě špatně, schody máme...

OBRAZEM: Britský pilot létá po celém světě, ve volnu fotí nádherné snímky

Během posledních pěti let létal britský pilot Lee Mumford pracovně do všech možných koutů světa, kde se navíc mohl...

Nenápadné a přesto důležité. V Lectoure se zrodila modrá barva Francie

Lectoure je zcela právem označována jako nejkrásnější zajížďka ve Francii. Obec vzdálená sto kilometrů severozápadně od...

SLEPÁ MAPA: Slaví se mezinárodní den hor. Jak se v nich vyznáte?

Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den hor poprvé v roce 2003. Jeho cílem je podporovat život v horských...

Najdete na iDNES.cz