Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Výlet za jedním z nejhezčích slovenských hradů. Prozkoumejte okolí Dobré Vody

Unikátní krasová příroda, ale i neobyčejné památky architektonické, umělecké a technické stojí za obdiv poblíž Dobré Vody v Malých Karpatech. Dědině v malé kotlině uprostřed hor dominuje jeden z největších a nejhezčích slovenských hradů.

Dobrovodský hrad | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Dobrá Voda se nachází v nejméně známé severovýchodní části pohoří, která se podle města Brezová pod Bradlom nazývá Brezovské Karpaty. Pro návštěvníky z Česka je tato oblast komunikačně mnohem lépe a rychleji dostupná právě z Brezové pod Bradlom než z Dobré Vody, do níž vede cesta ze západních a severních směrů velkou oklikou.

V Brezové ponechme stranou obligátní vrch Bradlo s mohylou Milana Rastislava Štefánika a vydejme se do nitra Brezovských Karpat, které bývají spíše stranou zájmu. Třeba po žluté a pak po červené značce dolinou Baranského potoka směrem k hoře Klenová. Ta je se svými 585 metry v Brezovských Karpatech nejvyšší.

Za posledními domy Brezové vstupujeme na území CHKO Malé Karpaty a míjíme bývalý utečenecký tábor, který vyhořel v roce 2006. V době, kdy migrace nebyla ještě politické téma, prý fungoval bezproblémově deset let a specializoval se na pobyt nezletilých a rodin s dětmi.

Fotogalerie

Dobový tisk uvádí, že požár způsobily ubytované děti při manipulaci s otevřeným ohněm. K obnově vyhořelého areálu již nedošlo a není pravděpodobné, že by se o to v dnešní vypjaté době někdo pokoušel.

A u požárů ještě zůstaňme. V roce 2017 byla pod kopcem Klenová vztyčena dřevěná vyhlídková věž, k níž však neukazuje žádná směrovka a vyhýbá se jí i turistická značka. Jako by nebyla.

Už podle polohy „pod kopcem“ je jasné, že u jejího zrodu byly finanční dotace. Podle oficiálních informací jde o protipožární monitorovací věž – jednu z mnoha, které na Slovensku vyrostly v poslední době na stejném principu jako houby po dešti.

A vždy k nim symbioticky patří ještě nějaká nová, tzv. protipožární lesní cesta. Jak taková věž funguje nebo má fungovat, se nikde člověk nedozví. Výhled z protipožární věže není marný, daleko lepší je však z vrcholu Klenové, kde se nachází malá, ještě nezarostlá paseka. Přes vrchol však značka nevede, je třeba si na něj krátce odskočit. Nejlépe od vchodu do Klenovské jeskyně, která je významným zimovištěm netopýrů.

Strážní protipožární věž Klenová

Výhled z vrcholu Klenové

Dobrovodský kras pod Bacharkou

Docela dlouhý sestup z Klenové nás svede do rekreační oblasti Výtok, odkud už zbývá jen se přehoupnout po zelené značce přes mělké travnaté sedlo do naší oblasti – Dobrovodské kotliny.

Je bezlesá, zemědělsky využívaná a ze všech stran ohraničená zalesněnými kopci. Má přibližně tvar trojúhelníku s délkami stran 4 až 5 kilometrů. Krasový reliéf a původ je nejvíce patrný v nejsevernější výspě, které se říká louky pod Bacharkou. Je to samostatná krasová minikotlina oddělená od zbytku úzkým pásem lesa. Značka sem nevede, ale odbočení ze zeleně značené trasy je orientačně snadné.

Jedno z nejhezčích míst v Malých Karpatech korunuje chráněný přírodní výtvor Občasná vyvieračka pod Bacharkou, což je jeden z posledních vodohospodářsky nezachycených krasových vodních zdrojů v širším okolí. Má vydatnost 20–120 litrů za sekundu, přičemž 13 minut teče a 18 minut neteče. Po většinu roku ovšem voda neteče vůbec. Podpovrchový hydrodynamický systém je složitý a z pohledu náhodného turisty velmi nespolehlivý v kterékoli roční době. Největší šanci na zhlédnutí výjimečného výtvoru přírody skýtá samozřejmě jaro.

Louky pod Bacharkou

Velkou výzvou jsou také bělostné skály Bacharky ukryté nad vyvěračkou v hustém lese. Je ale třeba je pohledat a výstupu na ně věnovat nemálo sil a času. Pás skal dlouhý asi 250 metrů a vysoký 25 metrů využívají horolezci a říkají jim také Dlhé skálie.

Při troše štěstí lze nalézt směrovky na Hodinkovou vežu a Milkine veže. Vrcholem objevitelského úsilí je pak cesta úzkou štěrbinou zajištěná řetězem, která slouží horolezcům zřejmě pro sestup. Z vrcholové hrany skal se otevírají jedinečné výhledy.

Nejlepší doušky Dobré Vody

A jsme v Dobré Vodě, obci uprostřed mezihorské Dobrovodské kotliny. V jejím katastru se nachází 42 pramenů dobré vody, z nichž nejznámější je pramen Blava před kostelem o vydatnosti 90 l/s. Napájí místní vodovod a v létě fontánu. Nejméně dobrým pramenem je asi Starobrno v místní hospodě uzpůsobené svou velkou zahrádkou na silný cykloturistický provoz.

Z památek zaslouží pozornost hřbitov, který je průchozí a vede přes něj červená značka k Dobrovodskému hradu. Největší a zdaleka viditelný pomník patří Jánu Hollému – katolickému knězi a „slovenskému Homérovi“ neboli největšímu básníkovi tzv. bernolákovské školy. V Dobré Vodě strávil svých posledních šest let života, zemřel v roce 1849 a je tu i pochovaný. V obci má pamětní síň.

Hřbitov v Dobré Vodě: díla místních kameníků

Obec a hrad Dobrá Voda

Méně nápadné, avšak velmi osobité a originální jsou pomníky a náhrobní kříže neslavných, obyčejných smrtelníků zhotovené místními proslulými dobrovodskými kameníky ve stylu zlidovělého baroka. Kameníci používali výhradně místní materiál, tzv. baranecký pískovec. Starší maďarský název obce Jókö znamená v překladu dobrý kameň.

Zajímavou kapitolu novodobé historie na počátku 20. století představuje provoz chemické továrny, kde se suchou destilací bukového dřeva vyráběl dřevěný líh, aceton či kyselina octová.

V návaznosti na továrnu vznikla úzkorozchodná lesní železnice s parním provozem směřující z Dobré Vody do nitra lesních komplexů Brezovských Karpat. V údolí pod Dobrovodským hradem se zachovaly velkolepé oblouky, náspy a terénní zářezy a přímo v obci za kostelem vedly koleje skrze krátkou, ve vápenci prostřílenou soutěsku.

Skalní zářez dobrovodské úzkorozchodné železnice

Neztracené kouzlo Dobrovodského hradu

Malé Karpaty jakožto hraniční hory při západním okraji uherského království oplývají množstvím velkých strážních hradů. Jedním z nich je i hrad Dobrá Voda, jenž se svou rozlohou 0,84 hektaru řadí k vůbec největším na Slovensku.

Je dost schovaný v lese, nejhezčí a v podstatě jediný celkový pohled se na něj otevírá ze zarůstající kóty 332 metrů severně od obce nad levým svahem Dobrovodské doliny.

Hrad si zachoval dodnes svůj romantický půvab obyčejné zříceniny, kterou se nikdo nesnaží betonovat ani dostavovat do původní podoby. Nejnutnější opravy ve spolupráci s archeology zde sezonně velmi citlivě provádí dobrovolníci z občanského sdružení Renova, přičemž všechny své zásahy na daném místě objasňují, dokumentují a komentují formou přehledných informačních tabulí. Z Dobrovodského stavu se tak nestává konzumní památková atrakce, ale místo, kde je návštěvník veden ke všímání, přemýšlení a poznávání. Moc hezké!

Dobrovodský hrad

Horní část Dobrovodského hradu

Pozoruhodná informace se vztahuje k velkým spadlým blokům zdiva. Předpokládá se, že je povalilo zemětřesení, které vypuklo sedm minut po půlnoci dne 10. ledna 1906 a ničivě zasáhlo Dobrou Vodu. Ve 20. století to bylo nejsilnější zemětřesení na území Slovenska (intenzita 8. stupeň EMS). Silná zemětřesení se na zlomech Dobrovodské kotliny pravidelně opakují v intervalu 50 – 100 let.

Náš výlet završený prohlídkou Dobrovodského hradu se překlopil do poslední fáze: uzavřít okruh a vrátit se zpět do Brezové pod Bradlom. První možnost nabízí terénem vedoucí červená značka v délce dvě a půl hodiny, druhou asfaltová silnička Dobrovodskou dolinou, která je rychlejší, ale na pěší chůzi méně příjemná. Je téměř jisté, že v době krátkých dnů budeme docházet až skoro za tmy.

Může se hodit

Mapa
VKÚ 1 : 50 000 č. 129 – Malé Karpaty, Bradlo

Itinerář trasy:
Brezová pod Bradlom – Doly (žlutá) – Klenová (červená) – Výtok (červená a zelená) – Vyvěračka pod Bacharkou a zpět (neznačeno) – Dobrá Voda (zelená) – Dobrovodský hrad (červená) – Brezová pod Bradlom (červená). Celkem cca 30 km.

Jak se tam dostat
Do Brezové pod Bradlom vedou z území ČR dvě cesty: 1) Hodonín – Senica – Jablonica (č. 51). V Jablonici odbočit doleva. 2) Uherský Ostroh, resp. Veselí nad Moravou – Myjava – Brezová pod Bradlom.
Obec Dobrá Voda je dostupná od východu z Pováží, konkrétně z Trnavy nebo z Piešťan.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžařské překvapení v Rakousku: Skiareál Hinterstoder vás opravdu dostane

Že bych tam jela dobrovolně na hory, to mě nikdy nenapadlo. Český lyžařský hit konce minulého století jsem pokaždé...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Po svých až do nebe. Nejkrásnější a nejnebezpečnější schodiště světa

Premium Popravdě žádné ze zobrazených schodišť až do nebe nevede, avšak mohlo by. Stačí popustit uzdu fantazii, zatímco se...

Přinesl jste nám naši minulost, děkovali mu. Fotograf miluje Asii už 50 let

Premium Fotograf a cestovatel Zdeněk Thoma se déle než půl století vydává východním směrem. Učarovaly mu země východní Asie....

Z pláží rovnou do oblak. Projděte si nádherné pěší výlety na Tenerife

Premium Pokusit se dobýt nejvyšší horu Španělska je pro každého jen trochu aktivnějšího návštěvníka Tenerife stejně přirozené...

Je fajn se ztratit, máš-li na to čas, říká lékař a cestovatel Julius Lukeš

Premium Občas mu jde při cestování o krk, ale na všechny zkušenosti se dívá s nadhledem a humorem. „I na těžkosti se snažím...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...